Telefonunuzdan veri kaybetmek canınızı sıkabilir. Yanlışlıkla bir şeyi silmeniz veya telefonunuzun çalınması veya hasar görmesi durumunda, yeri doldurulamaz fotoğraflarınız, sevdiklerinizin mesajları, SMS’ler ve daha fazlası kaybolabilir. Android telefondan silinen SMS’leri geri getirmek gerekiyorsa, muhtemelen bunu yapmak için en iyi çözümü arıyorsunuzdur. Telefondan silinen SMS’leri kurtarma yöntemleri ve gelecekte kaybolmasını önlemek için SMS’lerin nasıl yedekleneceği hakkında bilmeniz gerekenler bu yazıda.

 

Telefondan Silinmiş SMS’ler Nasıl Geri Getirilir?

Kötü haberle başlayacağız: Önceden yedekleme yapmadıysanız Android’den silinmiş SMS’leri kurtarmak tek başınıza yapmak için güvenli bir yol değildir. Hele hele ücretsiz bir programla yapabilmek oldukça düşük bir ihtimaldir. Bunun nasıl yapılacağı konusunda bir Google araması yapın. Çeşitli android veri kurtarma yazılımlarını anlatan sitelere rastlarsınız. Sorun, bunların çoğu insan için çalışmayacak olmalarıdır. Bu nedenle, Best Veri Kurtarma olarak yüksek maliyetli Adli Bilişim Yazılımları kullanıyoruz.

Bu yazıyı hazırlamak için internette var olan programları (Mobikin, FonePaw Android Recovery ve EaseUS MobiSaver) test ettik. Her biri, üç büyük sınırlamanın en az biri nedeniyle verileri kurtaramadı:

  1. SMS’leri kurtarmak için telefonun rootlu olmasını istiyorlar.
  2. Programlar, lisans ücreti ödemeden veri kurtarmaya izin vermiyorlar.
  3. Kullanılamayan USB Yığın Depolama protokolünü kullanmanızı istiyorlar.

Bu dezavantajların her birini sırayla tartışalım.

 

Problem 1: Root Erişimi Gerekli

Telefonunuzun rootlanması , diğer avantajların yanı sıra cihazınızdaki herhangi bir dosyaya erişme olanağı sağlar. Varsayılan olarak, Android sizden korunan bazı sistem klasörlerini gizler. SMS’leri içeren klasör bu kategoriye girer. Böylece, bir dosya tarayıcısı uygulaması yükleyemez ve root izni olmadan kök dizinine göz atamazsınız.

Bu SMS kurtarma programlarından birinde ilerlediğinizde, genellikle telefonun rootlu olup olmadığını kontrol ederler. Root erişimi olmadan çok fazla işlem yapamazlar. Mobikin’i test ederken, root komutunu atlayıp boş bir sonuç ekranına geçtik. FonePaw, Android telefonunbir güvenlik uyarısı göstermesine neden olan geçici bir root gerçekleştirmeye çalıştı.

Geçici olarak atılan root telefon yeniden başlatıldıktan sonra kalkar. Bu da kurtarma işlemi esnasında tekrar başlatma gerekliyse işe yaramamasına neden olur. Kalıcı olarak yapılan rootlama, genellikle telefonunuzdaki verileri temizleyen bootloader’ın kilidini açmayı gerektirir. İlave olarak, güvenlik nedenleriyle veya garantinin bozulması sebebiyle telefonunuza root atmak istemeyebilirsiniz. Telefona root atma ihtiyacı olduğunda Best Veri Kurtarma olarak müşterimizi sakıncalar konusunda bilgilendirir ve kesin onayını isteriz.

Bu nedenle, root atmak ihtiyacı çoğu insanın bu kurtarma araçlarını kullanmasını engeller.

 

Problem 2: Programlar Ücretsiz Değil

Rootlu bir telefona sahip olsanız veya geçici root atılmasına razı gelseniz bile, SMS’leri geri getirmeyi denediğinizde karşınıza çıkan dolar bazlı ücretler nedeniyle şoka girebilirsiniz. Bu araçlar tamamen benzerdir ve silinmiş dosyaları kontrol etmek dışında neredeyse hiçbir şey yapmayan “ücretsiz denemeler” sunar. Bir dosyayı gerçekten kurtarmak için yüksek bir fiyat (40-50$ veya daha fazla) ödemeniz gerekecektir.

GÖZ ATIN  Elma Logosunda Kilitlenen iPhone Nasıl Düzeltilir?

SMS'leri Geri Getir

Çoğu insan muhtemelen birkaç SMS’i kurtarmak için bu parayı ödemek istemez. Lisans satın alacaklar ise uygulama sahiplerinin güvenilir olduğunu ve ödeme yaptıklarında yazılımın gerçekten işe yaradığını varsaymak durumundalar.

 

Problem 3: USB Yığın Depolama

Bu sınırlamalarla karşılaşınca Recuva gibi bir Bilgisayardan Dosya Kurtarma Programı kullanmayı düşünebilirsiniz. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda, silinmiş dosyalar için tarama yapmanıza izin verilir diye düşünüyorsunuz, değil mi? Ne yazık ki, bu da bir çıkmaz sokak.

Android telefonunuzu bir PC’ye bağladığınızda, kullanılacak birkaç protokol arasından seçim yapabilirsiniz. Modern cihazlar genellikle MTP (Medya Aktarım Protokolü) veya PTP (Resim Aktarım Protokolü) kullanır. Eski Android cihazlar (4.x Ice Cream Sandwich’ten daha eski) USB Yığın Depolama olarak bilinen farklı bir protokol kullanmaktaydılar.

USB Yığın Depolama, flaş disklerin bir bilgisayara bağlandığında kullandığı protokoldür. Hafıza içeriğini ana bilgisayara tamamen erişilebilir kılar. Sorun, bir cihazın bu protokolü kullanırken özel erişim gerektirmesidir.

USB Yığın Depolama protokolü ile bağlanan telefonlardaki dosyalara bilgisayar üzerinden göz atıyorsanız, telefonunuzu aynı anda kullanamazsınız. Bu husus geçmişte Android sistem klasörleriyle ilgili sorunlara neden oldu. Ayrıca Android’in yavaş ve güncelliğini yitiren FAT dosya sistemini kullanması gerektiği anlamına geliyordu.

Tüm bunlar, Android’in artık USB Yığın Depolama protokolünü desteklememesine neden oldu. Bu nedenle, MTP veya PTP ile bağlı bir aygıttan dosyaları kurtarmak için Recuva gibi bir programı kullanamazsınız. Başka bir ifadeyle, Bilgisayar Veri Kurtarma programları cihazınızı bile görmeyecek. Örneğin testler esnasında EaseUs MobiSaver’ı kullanırken, USB Yığın Depolama protokolünü etkinleştirmemizi istedi. Ancak modern Android telefonlarda bu mümkün değil.

Burada güzel bir haber vermekte fayda var: Telefonunuzda bir SD kart varsa çıkarıp dahili bir SD kart girişi veya harici SD kart okuyucu kullanarak bilgisayarınıza takabilirsiniz. Böylece Recuva programının büyüsünü kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, çok az sayıda Android telefon, SMS mesajlarını SD kartta saklar. Bu nedenle, çoğu durumda SD karttan SMS kurtarmak mümkün olmayacaktır.

 

Android SMS Mesajlarını Yedeklemek ve Geri Yüklemek

Kendi başınıza SMS mesajlarını kurtarmak için genellikle çok şansınız olmasa da, asıl iyi haber onları yedeklemenin basit olmasıdır. Bugün bir otomatik yedekleme planı oluşturmak için birkaç dakikanızı ayırın ve bir daha SMS kaybetmekten asla endişelenmenize gerek kalmasın.

Bugün Çok Geç Olmadan Önce Android Telefonunuzu Yedekleyin.

SMS mesajlarını kolayca yedeklemek için en iyi seçim SMS Backup&Restore’dur. Kurulumu kolaydır, düzenli olarak arka planda çalışır ve bulut depolama alanına yedekler. Her şeyi bir defada yedeklemek isterseniz, başka bir yedek planı oluşturabilirsiniz.

GÖZ ATIN  Açılmayan veya Çalışmayan Telefondan Veri Kurtarma

Yükledikten sonra, bilgilerinize erişim izni verin. Ardından, ana ekranda Set up a backup öğesine dokunun. İsterseniz, SMS’lere ek olarak telefon çağrılarını yedeklemeyi seçebilirsiniz. MMS ve emoji’yi yedeklemek ya da yalnızca belirli sohbetleri yedeklemek için Advanced Options‘a dokunun.

Mesajları Kurtar

Ardından, yedeklemek istediğiniz yeri seçin. Uygulama, Google Drive, Dropbox‘ı ve telefonunuza yerel olarak depolama özelliğini destekler. Yine de telefonunuza yedeklememelisiniz. Eğer çalınırsa ya da bozulursa, SMS’leri kurtarmak yeniden bir sorun haline gelebilir. Tercih ettiğiniz hizmete dokunun, ardından hesabınızı bağlamanız ve yedeklemelerin ne kadar süre saklanacağını seçmeniz gerekir.

Son olarak, yedeklemenin ne sıklıkla gerçekleştirileceğini seçin. Günlük, çoğu için iyi bir aralıktır. Daha fazla koruma için saatlik olarak seçebilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yedeklemeyi başlatmak ve zamanlamak için Back up now (Şimdi Yedekle)’ye dokunun. Mesajlarınız artık korunuyor!

Uygulamada sol menüyü kaydırabilir ve istediğiniz zaman çalıştığından emin olmak için View backups (Yedekleri görüntüle)‘ye dokunabilirsiniz. Mesajları kurtarmanız gerektiğinde bu menüden Restore (Geri Yükle)‘yi seçin.

 

Yanlışlıkla Silinen Mesajları Geri Getirmek

Yukarıdaki araçlardan birini kullanmaya karar verirseniz, SMS’leri sildikten hemen sonra yaptığınızdan emin olun. Bir dosyayı sildiğinizde Android o alanı üzerine veri yazılmaya hazır olarak işaretler. Böylelikle eski veriler bir müddet daha hafızada kalmaya devam eder. Ancak daha fazla dosya indirmeye başladığınızda hızla kaybolur. Bu nedenle, veri kurtarma’nın bir an önce yapılması daha sağlıklı sonuçlar verir.

Android telefondan SMS kurtarmak zorlu bir iştir. Çoğu telefon marka ve modeli için internetten kolay ulaşılan programlarla ev ortamında yapmak pek olası değildir. Android işletim sisteminin sınırlamaları nedeniyle internetten alınacak lisanslı yazılımların netice verip vermeyeceği belirsizdir. Üstelik, kendi başınıza yapma gayreti durumu daha karmaşık hale sokabilir.

Sonuç olarak, SMS’leri geri getirmek çok daha maliyetli olan ve sadece güvenilir firmalara satışı yapılan Adli Bilişim ve Veri Kurtarma Programları ile yapılabilecek nitelikte bir iştir.

 

Telefondan SMS Kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize eposta veya telefonla ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Telefondan Silinen SMS Mesajlarını Geri Getirmek
58 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest