“Root’lu Telefon Nasıl Anlaşılır?”

Bu, Android telefonlarına yazılımsal işlevsellik eklemek isteyen kullanıcılardan duyduğumuz yaygın bir sorudur. Çoğu zaman, bir Android cihazının root erişimine sahip olduğu konusunda net bir belirti yoktur. Yanıp sönen ışıklar yok, hiçbir yerde etiket yok. Kısacası, Android’in root erişimine sahip olup olmadığını anlatacak hiçbir şey yok.

Doğru yapıldığında, bir Android telefon yaklaşık 15 dakika içinde rootlanabilir. Kullanmak için bir çocuğa veya çalışanınıza Android telefon verirseniz, bazı fantastik programları yüklemek için cihaza kolayca root atmış olabilirler. Belki de telefon bir süreliğine gözetimsiz bırakıldı ve bu esnada birisinin sizden habersiz şekilde cihazınıza root atıp atmadığını bilmiyorsunuz.

Android telefonun rootlu mu olup olmadığını nasıl anlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bunu öğrenmek hiç de zor değil. Bu makalede, Android cihazınızın root erişimine sahip olup olmadığını nasıl kontrol edeceğinizi size anlatacağız.

 

Root erişimi nedir?

Android işletim sistemi Linux işletim sistemine dayanıyor. Linux’te, yüksek seviyeli operasyonlar, özellikle sistemi değiştirebilenler şifre korumalıdır. Yetkili olduğunuzu bilgisayara bildirmek için parola korumalı “süper kullanıcı” komutlarını çalıştırmadan önce “süper kullanıcı” olduğunuzu söylemelisiniz.

Çoğu masaüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayar, bunları aldığınızda root erişimine (rootlanmıştır) sahiptir. Cep telefonları sıkı düzenlemeler altında olduğundan, tabletler ve akıllı telefonlar için kök erişimi standart olmamıştır.

Kullanıcıların donanımlarıyla çok fazla özgürlüğe sahip olmalarını önlemek için, cep telefonu üreticileri varsayılan olarak telefonlarda “süper kullanıcı” erişimine izin vermez. Bir süper kullanıcı, cihazın tüm üst düzey bileşenlerini okuyabilir, kontrol edebilir ve düzenleyebilir.

 

Neden Android Telefon Root’lanır?

Çoğumuz, üreticinin oluşturduğu yazılımları tamamen değiştirmek istemiyoruz. Bazılarımız ise kilitli olan işlevselliklerden yararlanmak için belirli uygulamaların tam erişime sahip olmasını istiyoruz.

Örneğin, Android telefonların kameralarının ilk kez LED flaşla çekim yapabildiği zamanı hatırlıyor musunuz? Root erişimi olmayan kullanıcılar LED’i el feneri olarak kullanamazdı. LED’in kontrolü bir sistem şifresinin arkasına kilitlendi. Telefondaki ışığın bir el feneri olarak kullanılmasının tek yolu, telefonu rootlamak ve onu kontrol edebilecek bir uygulamayı indirmekti.

GÖZ ATIN  Tek Tıkla Herhangi Bir Android Cihaza Nasıl Root Atılır?

Sonunda, üreticiler yazılım geliştiricilerin ve kullanıcıların daha rahat hareket edebilmesi için birçok özelliği kontrollü şekilde açtı. Ancak, yine de telefonun yapabilme yeteneğine sahip olduğu, ancak varsayılan olarak bize izin verilmeyen belirli şeyler hala var.

 

Telefonum Rootlu mu? Samsung telefonda root olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Yeni başlayanlar için şunu rahatlıkla söylemek mümkün. Yeni telefonların varsayılan olarak root erişimi yoktur. Yani, eğer yepyeni bir Android telefon ise, rootlu değildir ve root erişimi yoktur.

Telefonun rootlu olup olmadığını kontrol etme yöntemi oldukça kolaydır, ancak bazı kullanıcılar bunu hala keşfetmemiştir. Neyse ki, bu yazıda, bir telefona geçmişte root atılıp atılmadığına veya sizin yaptığınız rootlama’nın başarı durumunun nasıl belirleneceğine ayrıntılı adımlarla karar vereceğiz.

Yol 1: Telefonunuzda Kinguser veya SuperSU Simgesi Varsa Bulun

supersu

Uygulamaları kontrol edin. Android’i rootlama sürecinde, “SuperSU“, “Kinguser” veya “SU” adlı bir uygulama genellikle (her zaman değil) yüklenir. Bu, belirli “süper kullanıcı” komutlarının kullanılmasına izin verilip verilmeyeceğini belirleyen programdır. Yüklü bir süper program görüyorsanız, büyük olasılıkla cihazınız rootludur.

Yol 2: Telefonu Root Checker ile Kontrol Edin

Root-Checker

Yine de emin değilseniz , telefonun root erişimine sahip olup olmadığını doğrulamak için bir uygulama kullanmak gerekecek. Root Checker, telefonun root erişimine sahip olup olmadığını size söyleyen Play Store veya uygulama marketinden indirilebilecek ücretsiz bir uygulamadır.

Yol 3: Cep Telefonunun Root’lu Olduğunu Bilmek için Terminal Kullanın

Öğrenmenin diğer bir kolay yolu, telefona bir “terminal” istemcisini indirip yüklemektir. Bir “terminal”, Android telefon veya tablet gibi Linux cihazlarda komutların çalıştırılmasına izin veren metin tabanlı bir penceredir. Linux için, DOS’a benzer bir komut satırı arabirimidir.

GÖZ ATIN  Telefonu Fabrika Ayarlarına Döndürdükten Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?

Terminali açtığınızda, bir “#” görürseniz, telefonun root erişimi vardır ve süper kullanıcı modundadır.
Eğer terminali açarken bir “$” görüyorsanız, telefon süper kullanıcı modunda değildir, fakat bu rootlu (köklü) olmadığı anlamına gelmez.

“Tarih” yazın ve enter tuşuna basın. Tarih ve saati göstermelidir. Tarih görüntülenmiyorsa, terminal çalışmıyor, başka bir terminal istemcisini indirmeyi deneyin.

Aksi takdirde, tırnak kullanmadan “su” yazın. Cihaz rootlanmışsa, bir sonraki satırda root erişiminizin olduğunu belirten bir “#” varsa cihaz süper kullanıcı komutları için hazırdır. Rootlanmamışsa, terminal “su” komutunu tanımayacaktır.

Telefona Root Atıdı mı

Terminalden çıkmak ve programı kapatmak için “exit” yazın.

 

Bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

  • Veri Kurtarma yapmak için telefonun rootlanması şart mı?
  • Root atmak zararlı mı? Rootlamadan işlem yapmak mümkün mü?
  • Root atıldıktan sonra nasıl kaldırılır? Root kaldırma yapabilir misiniz?
  • Telefon servisi root atma konusunda yardımcı olmuyor. Hangi programı tavsiye edersiniz?
  • Root atarken telefon kilitlendi. İçindeki videolar nasıl kurtarılır?

 

Android Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize eposta veya telefonla ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Telefonun Root’lu Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?
118 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest