2020’lerin bu fütüristik yıllarında, teknoloji meraklısı Windows 10 kullanıcılarının çoğunun SATA sabit sürücülerden SSD’lere geçiş yaptığını varsaymak yanlış değildir- ister yeni bir bilgisayar alarak ister yükseltmeyi kendileri yaparak.

Windows 10, SSD’lerin tam potansiyelleriyle çalışmasına yardımcı olan birçok özelliğe sahiptir, ancak bunları her zaman varsayılan olarak etkinleştirmez. Ek olarak, SSD’lerin ilk günlerinden itibaren “yapılması gereken” kuralların çoğu artık geçerli değildir ve bunları burada ortadan kaldıracağız. (Birleştirme işleminin o kadar da kötü bir fikir olmadığını duymak sizi şaşırtabilir!)

SSD’niz için yapılması ve yapılmaması gerekenlerin en son listesi için okumaya devam edin.

 

1. Donanımınızın Uygun Olduğundan Emin Olun

Yeni bir SSD alırken yapılacak en kolay hatalardan biri, bir kabloyla geleceğini ve her şeyin mevcut PC kurulumunuzla mükemmel bir şekilde yuvaya gireceğini varsaymaktır. Örneğin 2,5” depolama yuvalarına sahip dizüstü bilgisayarlarda SSD kullanıcıları bununla karşılaşabilirler. Satın aldığınız SSD harddisk yuvasına tam olarak oturmayabilir.

Laptopa SSD Tak

Bir masaüstü bilgisayarda kullanmak için SATA SSD sürücüsü alıyorsanız, güç kaynağınızın SATA kablo konektörünü yerleştirmek için yeterli yedek yuva veya kabloya sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Değilse, her zaman iki SSD’nin PSU’nuzdaki bir molex güç yuvasına bağlanmasına izin veren SATA Çoklayıcı edinebilirsiniz. SSD’ler çok fazla enerji kullanmaz, bu yüzden ayırıcı sorun çıkarmaz. Tabii ki, anakartınızda da boş SATA yuvalarına sahip olmanız gerekir, ancak halihazırda çok sayıda sabit sürücünüz yoksa bu bir sorun olmamalıdır .

Ayrıca, ana kartınızdaki M.2 konektörlerine bağlanan daha yeni M.2 SSD’ler vardır. Genel bir kural olarak, yalnızca daha yeni nesil anakartlarda bu konektör bulunur. Bu nedenle eski bir PC’niz varsa pek şansınız yok. M.2 konektörüne sahip olduğundan emin olmak için anakartınıza internetten veya açarak doğrudan bakın. Dahası, M.2 konektörünüzün PCI-E (NVME) veya SATA olup olmadığına ve M.2 SSD’nin doğru formatta olduğundan emin olmalısınız.

 

2. SSD Ürün Yazılımını Güncelleyin

SSD’nizin olabildiğince iyi çalıştığından emin olmak için, ürün yazılımı güncellemelerini takip etmeye değer. Maalesef bunlar otomatik değildir; süreç geri döndürülemez ve bir yazılım güncellemesinden biraz daha karmaşıktır.

Her SSD üreticisinin, SSD ürün yazılımı yükseltmeleri için kendi yöntemi vardır, bu nedenle SSD üreticilerinizin resmi web sitelerine gitmeniz ve buradan kılavuzlarını takip etmeniz gerekir. Bununla birlikte, size yardımcı olacak kullanışlı bir araç, firmware dahil olmak üzere diskiniz hakkında derinlemesine bilgi görüntüleyen CrystalDiskInfo‘dur.

 

3. AHCI’yi etkinleştirin

Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi Arabirimi (AHCI), Windows’un bilgisayarınızda bir SSD çalıştırma ile gelen tüm özellikleri, özellikle Windows’un SSD’nin rutin çöp toplama işlemini gerçekleştirmesine yardımcı olmasına olanak tanıyan TRIM özelliğini desteklemesini sağlamak için çok önemli bir özelliktir. “Çöp toplama” terimi, bir sürücü artık kullanımda olarak kabul edilmeyen bilgilerden kurtulduğunda ortaya çıkan olguyu tanımlamak için kullanılır.

AHCI’yi etkinleştirmek için, bilgisayarınızın BIOS’una girmeniz ve ayarları içinde bir yerde etkinleştirmeniz gerekir. Her BIOS farklı şekilde çalıştığından ayarın tam olarak nerede olduğunu söyleyemeyiz. Biraz uğraşmanız gerekecek. Daha yeni bilgisayarlarda bunu varsayılan olarak etkinleştirilmiş olması da muhtemel. İşletim sistemini yüklemeden önce bu özelliği etkinleştirmeniz daha çok tavsiye edilir. Ancak Windows yüklendikten sonra bu özelliği etkinleştirmekten kurtulabilirsiniz.

GÖZ ATIN  Arızalı, Bozuk SSD Harddiskten Veri Kurtarmak

 

4. TRIM’i etkinleştirin

TRIM, SSD’nizin ömrünü uzatmak için, yani silinen alanları temiz tutmak için çok önemlidir. Windows 10 bunu varsayılan olarak etkinleştirmelidir, ancak etkinleştirildiğini iki kez kontrol etmeye değer.

TRIM’in etkinleştirildiğinden emin olmak için komut isteminizi açın ve aşağıdakileri girin:

fsutil davranış seti disabledeletenotify 0

Tüm yapman gereken bu! Bir sonraki adıma!

 

5. Sistem Geri Yüklemenin Etkin olup olmadığını kontrol edin

SSD’lerin ilk günlerinde, bugün olduklarından çok daha az dayanıklı ve bozulmaya daha yatkın olduklarında, birçok kişi sürücünün performansını ve ömrünü artırmak için Sistem Geri Yükleme‘yi kapatmayı önerdi.

Bugünlerde, bu tavsiye oldukça gereksizdir. Ancak bazı SSD yazılımları Sistem Geri Yükleme’yi otomatik olarak kapatır. Sistem Geri Yükleme, devam etmenizi önerdiğimiz son derece kullanışlı bir özelliktir. Bu nedenle SSD’nizin sinsice devre dışı bırakmadığını onaylamak için Sistem Geri Yükleme ayarlarınıza gitmeye değer.

 

6. İndekslemeyi Devre Dışı Bırakın

SSD hızınızın önemli bir kısmı, Windows araması için dosyaların indekslenmesinde tüketilir. Bu, sahip olduğunuz her şeyi SSD’nizde depolarsanız yararlı olabilir, ancak sürücüye her yeni veri eklediğinizde meydana gelen periyodik indeksleme işlemi nedeniyle yavaşlamalar yaşarsanız, bundan rahatsız olabilirsiniz. Bu tür ortamlarda indeksleme işleminden kaynaklanan hız düşmesi, SSD’nin performansını hissetmemenize neden olur.

SSD Hızlandırma

 

  1. Başlat menünüzü ve ardından “Bu Bilgisayar“a tıklayın.
  2. SSD’nizi sağ tıklayın ve “Özellikler” i tıklayın.
  3. Bu sürücüdeki dosyaların, dosya özelliklerine ek olarak içeriklerinin de dizin haline getirilmesine izin ver” etiketli kutunun seçimini kaldırın ve “Tamam” ı tıklayın.

Bunu yaptığınızda, işletim sistemi bunu sürücüdeki tüm dosya ve klasörlere uygulayacaktır. Dizinden bir dosyayı kaldıramayacağını söyleyen bir iletişim kutusu görürseniz, “Tümünü Yoksay” ı tıklayın. Bu, süreci düzene sokacak ve hataları görmezden gelecektir.

 

7. Windows’ta “Sürücü Birleştir ve İyileştir”i AÇIK tutun

SSD’lerin ilk günlerinin bir başka kalıntısı, bir SSD’nin birleştirilmesinin sadece gereksiz olması değil, aynı zamanda sürücüde kalan okuma / yazma döngülerinin parçalanması nedeniyle SSD’ye potansiyel olarak zarar vermesiydi.

Bu bir bakıma doğru ama Windows 10 zaten bunu biliyor ve birleştirme planı etkinse, Windows SSD’yi tanımlayacak ve birleştirmeyi devreye sokacaktır.

SSD Ayarları

Bununla birlikte, Windows 10’daki birleştirme işlemini çok yönlü bir disk sağlığı aracı olarak düşünmek daha iyidir. (Windows bile artık süreci “birleştirme” yerine “Optimizasyon” olarak adlandırıyor.) İşlem ayrıca daha önce bahsettiğimiz güzel KIRP işlevini çalıştıran SSD’nizi “yeniden düzenleyecektir”.

Başka bir deyişle, Windows disk birleştirme SSD’nize uyum sağlar, bu yüzden açık tutun!

 

8. Prefetch ve Superfetch’i devre dışı bırakın

Windows bazen fiziksel belleğinize ve şu anda kullanmadığınız ancak normalde çok sık kullandığınız programlara ait sanal belleğinize bilgi yerleştirir. Bu, “Ön Getirme (Prefetch)” ve “Süper Getirme (Superfetch)” olarak bilinir. SSD’nizdeki sanal bellekle başa çıkmak zorunda kalıyorsanız, bu iki özelliği ortadan kaldırmanız daha iyi olur. Bunları kayıt defteri düzenleyicinizde bulabilirsiniz.

GÖZ ATIN  En İyi 15 Harddisk Klonlama Programı-2019

HKEY_LOCAL_MACHINE \ Current \ ControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management \ PrefetchParameters

“EnablePrefetcher” ve “EnableSuperfetch”. Her iki değeri de sıfıra ayarlayın ve işiniz bitti!

9. Windows Search ve Superfetch’i Hizmetler’den devre dışı bırakın

Yukarıda belirtilen kayıt defteri ayarlaması ve indeks kaldırmasına rağmen, bilgisayarınız kendi hizmetleriyle sabit sürücünüzü yavaşlatmaya devam edebilir. Klavyenizde Win+R tuşuna basın, services.msc yazın. Enter tuşuna basın. Bu bölümün başlığında belirtilen her iki hizmeti de bulun ve devre dışı bırakın.

 

10. Yazma Önbelleğini Yapılandırma

Çoğu SSD’de kullanıcı düzeyinde yazma önbelleğe alma, sürücü üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Bunu anlamak için, Windows’taki seçeneği devre dışı bırakmanız ve daha sonra sürücünün nasıl performans gösterdiğini görmeniz gerekir. Sürücünüz daha kötü performans gösterirse, yeniden etkinleştirin.

Yapılandırma penceresine ulaşmak için, Başlat menüsünde “Bu Bilgisayar”a sağ tıklayın ve “Özellikler” i tıklayın. “Aygıt yöneticisi” ni tıklayın, “Disk Sürücüleri” ni genişletin, SSD’nizi sağ tıklayın ve “Özellikler” i tıklayın. “İlkeler” sekmesini seçin. Bu sekmede, “Aygıtta yazma önbelleğini etkinleştir” etiketli bir seçenek göreceksiniz.

SSD Windows Ayarla

SSD’nizi seçenekli ve seçeneksiz kıyaslayın ve sonuçları karşılaştırın.

 

11. ClearPageFileAtShutdown ve LargeSystemCache’i devre dışı bırakın

Windows artık gerekli olmayan şeyleri hızlı bir şekilde uygulamaktadır. Bir SSD, flash bellek üzerinde çalışır ve diskteki şeylerin kolayca üzerine yazılmasını mümkün kılar. Bu nedenle, bilgisayar kapatılırken Page dosyasının silinmesine gerek yoktur. Bu, Windows kapatma işlemini çok daha hızlı hale getirecektir. Öte yandan LargeSystemCache, esas olarak Windows’un Sunucu sürümlerinde bulunur ve bilgisayara sürücüdeki sayfalar için büyük bir önbellek kullanıp kullanmayacağını söyler.

Bu seçeneklerin ikisi de kayıt defteri düzenleyicinizde altında bulunur.

Bilgisayar \ HKEY_LOCAL_MACHINE \ Current \ ControlSet \ Control \ Session Manager \ Memory Management

Onları 0 olarak ayarlayın.

 

12. “Yüksek Performans” Güç Seçeneğini ayarlayın

Bu hiç akıllıca olmamalı. SSD’niz sürekli açılıp kapandığında, bir süre boşta kaldıktan sonra bilgisayarınızı her kullandığınızda hafif bir gecikme fark edeceksiniz.

Güç seçeneklerinizi değiştirmek için, kontrol panelinize erişin, “Denetim Masası“nı ve ardından “Güç Seçenekleri” ni tıklayın. Listeden “Yüksek Performans” ı seçin. Bulmak için “Ek planları göster” i tıklamanız gerekebilir.

Bir dizüstü bilgisayarda, bildirim alanınızdaki pil simgesine tıklayıp oradan “Yüksek Performans”ı seçebilirsiniz.

 


Tebrikler! Artık SSD konusunda aydınlanma yaşadınız. Herhangi bir sorunuz varsa, yorum bölümünden bize yazın, mümkün olan en kısa sürede size ulaşacağız.

 

Windows 10’da SSD Çalıştırırken Yapmanız Gereken 12 Şey
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest