Bir harddisk , başka bir veri kurtarma şirketinin laboratuvarında biraz zaman geçirdikten sonra buraya, Best Veri Kurtarma laboratuvarımıza geldiğinde, bu genellikle iki nedenden birinden kaynaklanır. Genel olarak, diğer veri kurtarma şirketi, diskin sahibinden, hizmetleri için verinin değerinin çok üzerinde bir miktar para talep etmiştir. Diğer durumlarda, harddisk, diğer laboratuvarın araç ve tekniklerinin kapsamının ötesinde hasar görmüştür. Hard disk plakasında çizik veya darbe izi olduğu vakalarda, başka veri kurtarma laboratuvarları harddiskin onarılamaz ve verilerin kurtarılamaz olduğunu söyledikten sonra müşteriler bize gelir.

 

Harddisk Plaka Hasarı

İnce işçilik temel prensiplerimizdendir. Başarımızı buna ve bilgi birkimimize bağlıyoruz – Harddiskinizin iç parçaları son derece hassastır ve hata payları çok incedir. Ve tabii ki işler ters gittiğinde durum oldukça acımasız görünebilir.

Tüm verileriniz, sürücünüzün içindeki disk plakalarının parlak, bozulmamış yüzeylerinde bulunur . Bu plakalar ya alüminyum ya da camdan yapılmıştır; Yüzeylerini kaplayan ince ferromanyetik alaşım katmanları, verilerinizi oluşturan tüm sıfır ve birleri içerir. Tek bir plakanın bir tarafı yüzlerce gigabayt veri tutabilir. Harddisk okuma/yazma kafaları tüm bu verileri okumaktan tek başına sorumludur.

Okuma/yazma kafaları plakaların yüzeyleri dışında sadece birkaç nanometre yüksekte asılı durur. Tek bir nanometreye uçtan uca yaklaşık on hidrojen atomu sığabilir! Sadece birkaç nanometrenin uzaklığı o kadar küçük ki çıplak gözle görülemiyor ve hatta mikroskop altında bile kafalar ve plakalar birbirine değiyormuş gibi görünüyor. Ancak kafalar ve plakalar asla birbirine değmemelidir.

Kafaların ve plakaların birbirine değmesi ne kadar kötü? Kafalar plaka yüzeyleriyle çarpışırsa, verilerinizi tutan ince kaplamanın parçalarını oyabilirler. Plakalar, kafalar üzerine bastırarak dönmeye devam ederse, kafalar plakalarda eş merkezli halkalar oluşturabilir. Buna “dairesel çizik” diyoruz.

Diğer birçok veri kurtarma merkezi müşterilerine “plakalarda yuvarlak bir çizik” veya “ciddi medya hasarı” nedeniyle hiçbir veri kurtarmanın mümkün olmadığını söyledikten sonra bize çok sayıda harddisk geldiğine şahit olmaktayız. Çünkü doğru araçlar ve yeterli tecrübe ile bozuk harddiskten veri kurtarma yine de mümkün olabilir.

GÖZ ATIN  Seagate Harddisk Veri Kurtarma Hizmetleri

 

Çizik Harddisk: Artık Veri Kurtarma Şansı Var

Plakalarda dairesel çizik, veri kurtarma laboratuvarları için hala büyük bir sorundur. Best Veri Kurtarma için bile, bazen dairesel çizik çok şiddetli olabilir. Elbette, müşterinin kritik verileri plakadan sıyrılıp gittiğinde, zamanın akışını tersine çevirmek dışında kimsenin bunları geri almak için yapabileceği bir şey yoktur.

Ancak veri kurtarma laboratuvarları ve müşterileri için dairesel çiziği bu kadar yıkıcı yapan sorun bu değildi. Bugüne kadar diğer laboratuvarları rahatsız etmeye devam eden çizik plakalı harddisklerle ile ilgili en büyük sorun, yalnızca plakalardaki çizikler değil, çizilme esnasında harddiskin içine dağılan ince toz birikintileridir.

Sabit disk plakası hasarının yarattığı öğütülmüş metal tozu, plakalara gömülür, pürüzsüz yüzeyleri pütürlü ve engebeli hale gelir ve herhangi bir sağlıklı donör okuma/yazma kafasına vurulacak büyük bir hedef verir. Ve bir veri kurtarma mühendisi sürücünün arızalı kafalarını değiştirdiğinde, yeni kafalar neredeyse anında enkazın içine çarpar.

Best Veri Kurtarma, çizilmiş sabit disk plakalarıyla başa çıkmak için kendi araçlarını geliştirene kadar, hiçbir veri kurtarma işi bu kalıntıları güvenilir bir şekilde temizleme ve hasarlı plakaların yüzeylerini düzeltme yoluna sahip değildi. Diğer Veri Kurtarma firmaları, harddiskin çizildiğini görür görmez verilerin kurtarılamayacağını söylerler. Müşterinin en önemli verileri plakalarda hâlâ sağlam olsa bile, riskli zahmetli ve donanımsal yeterlilik gerektiren bu işi kabul etmezler.

Best Veri Kurtarma’nın yenilikleri sayesinde, dairesel çizik artık kritik dosyalarınız için dünyanın sonu anlamına gelmiyor. Diğer laboratuvarların söylediklerine rağmen, kritik verileriniz için hala umut var. Bu yüzden endişe ve kederden kurtulun ve hemen arızalı harddiskinizi bize gönderin!

Hard Disk Plaka Hasarının İyileştirilmesi ve Sonuçları

Sabit Disk Plakası Hasarını Kurtarma Vaka Çalışması: Western Digital WD1001FALS

  • Sürücü Modeli: Western Digital WD1001FALS-40Y6A0
  • Sürücü Kapasitesi: 1 TB
  • İşletim Sistemi: Mac OSX
  • Durum: Sürücüde ciddi plaka hasarı vardı. Diğer veri kurtarma firması “kurtarılamaz” olarak diski geri gönderdi.
  • Veri Türü: Mali belgeler ve ofis belgeleri
  • İkili Okuma: % 42,9
  • Best Veri Kurtarma Durum Değerlendirmesi: 7
GÖZ ATIN  Arızalı Harddisk Veri Kurtarma İşlemleri

 

Temiz oda veri kurtarma uzmanımız bu veri kurtarma vakasını ele aldı. Bu Western Digital harddiskin içinde birkaç plaka vardı. Plakalardan sadece üst plakanın yüzeylerinde gözle görülür bir hasar vardı.

Hasarlı bir harddisk plakasındaki her bir çizik ve eşmerkezli halka, plakanın artık üzerinde herhangi bir veri bulunmayan bir bölümünü belirtir. Diskin bu kısımlarında eskiden yaşayan her ne ise şimdi ince bir toz olarak var. Ve onu geri almak mümkün değil. Eğer cihaz yazılımı (firmware) veya ihtiyacınız olan kritik veri bu sektörlerde ise filmin sonu maalesef iyi değil. Neyse ki, cihaz yazılımı genellikle bir harddiskin en alt plakasında yaşar. Bu nedenle diskin yazılımı güvendedir.

Uzmanımız, plakalardaki tüm kalıntıların gittiğinden emin olmak için sürücünün plakalarını parlattıktan sonra, harddiskin arızalı okuma/yazma kafalarını değiştirdi. Sonra heyecanlı ana geldi: Müşterinin önemli verilerini harddiskten kurtarıp kurtaramayacağımızı görmek.

Çizilmiş ve bozuk plakalara sahip bir harddiskten verileri kurtarmak, plakaları cilaladıktan sonra bile zor bir iştir. Veri kurtarma, hasarın nerede olduğuna ve önemli dosya sistemi meta verilerinin veya müşterinin kritik dosyalarının ciddi şekilde etkilenip etkilenmediğine bağlıdır.

Harddiskteki sektörlerin% 42.9’unu okumayı başardıktan sonra, sürücüdeki dizin yapısının ve dosya tanımlarının % 99’unu aldık. Onarılan sürücüden alabildiğimiz her şeyi kurtardık, toplamda dosyaların% 76’sını tamamen kurtardık. Diğer veri kurtarma laboratuvarının kurtarmayı başardığı yüzde sıfırdan çok daha uzak!

Ve neyse ki müşteri için en kritik finansal verileri% 76’nın içindeydi. Bu veri kurtarma vakası başarılı oldu.

 

Harddisk Plaka Değişimi
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest