Harddisk plaka hasarı bir zamanlar bir veri kurtarma mühendisinin en kötü kabusuydu (birçok laboratuvar için hala öyle). Ancak Best Veri Kurtarma’nın çizik plakalı veri kurtarma tekniklerindeki ilerlemeleri sayesinde, çizik plakalar bir kabustan çok daha az. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin ve çizilmiş hardddisk plakalarına nasıl işlem yaptığımızı öğrenin:

Bu sayfadaysanız, muhtemelen bilgisayarınız önyüklemeyi durdurmuştur veya harici harddiskiniz tıklamaya veya biplemeye başlamıştır. Muhtemelen, bir bilgisayar onarım uzmanı veya başka bir veri kurtarma laboratuvarı tarafından, harddiskinizin plakalarında çizikler olduğu için verilerinizin kurtarılamayacağı söylendi. Siz de ikinci bir görüşe ihtiyacınız olduğu için buradasınız.

Neyse ki, doğru yere geldiniz.

Çizilmiş harddisk plakalarından verileri kurtarmayı, yakın zamana kadar neredeyse imkansız olacak kadar zor kılan nedir?

  • Çizilmiş plakalardan veri kurtarmanın zorluğunu anlamak için, önce disk plakalarının nasıl çalıştığını ve işlevini anlamanız gerekir.

Harddisk Plakası Nedir?

Plakalar, hard disk sürücünüzde bulunan ve yüzeyleri kaplayan ince platin alaşım katmanında tüm verilerinizi tutan disklerdir. Modern sabit disk plakalarının çapı 2,5 inç veya 3,5 inçtir. CD veya DVD gibidirler, ancak daha küçük ve daha karmaşıktırlar. Ayrıca verileri oldukça farklı şekilde depolarlar.

 

CD’ler, DVD’ler ve Blu-Ray diskler, optik veri depolama ortamıdır. Diskler üzerinde küçük çukurlar düzenlenmiştir, böylece bir lazer çukurları “0” olarak ve aralarındaki boşlukları “1” olarak okuyabilir. Bu “0” lar ve “1” ler disklerdeki tüm verileri içerir.

Sabit sürücü plakaları ise manyetik depolama ortamıdır. Yüzeyleri tamamen düzdür ve platin ve bir avuç başka metalden yapılmış ince bir manyetik alt tabaka ile kaplanmıştır. Disklerin hangi kısımlarının “0” ve hangilerinin “1” olduğu, diskler üzerindeki kaplamanın inanılmaz derecede küçük kısımlarının manyetik alanı tarafından belirlenir. Harddisk plakalarının  her yüzeyinde bu manyetik alanlardan milyarlarca bulunur ve sabit disklerin içinde birkaç plaka bulunur.

Harddisk içindeki küçük okuma / yazma kafaları, plakalardan verilen manyetik sinyalleri alabilir veya değiştirebilir. Verileri okumak için, plakanın mıknatıslanmış yüzeyi tarafından üretilen bir elektrik sinyali kafaların içinden geçer. Veri yazmak için, bir elektrik sinyali diğer tarafa gider ve plakaların o küçük sektörünün manyetik alanını değiştirir. Bazı “0” lar “1” lere dönüşür. Bazı “1” ler “0” a dönüşür. Bazıları aynı kalır.

Bu, harddiskinizi her kullandığınızda milyonlarca kez yapması gereken karmaşık bir işlem gibi görünüyor. Sabit sürücünüz her şeyi çok, çok hızlı bir şekilde yapar. Modern harddisklerde, plakalar dakikada 5.400’den 15.000 devire kadar dönmektedir.

 

Çizik Hard Disk Plakaları Veri Kurtarma Çabalarını Nasıl Engeller?

Harddiskinizin içindeki okuma/yazma kafası düzeneği plakaların yüzeylerine tehlikeli bir şekilde yakın durmaktadır. Kafalar, plakalarla herhangi bir zamanda temas ederlerse, verilerinizi tutan ince platin alaşımlı kaplama tabakasının bir kısmını çizebilirler.

Harddisk Plakası

Bu, bir zamanlar aile fotoğraflarınızın bir parçası olan şeyi çöpe dönüştürür. Harddisk Kafa Vurma sorunun yarattığı çizik, veri kurtarmanın önünde kendi başına önemli bir engel oluşturmaktadır. Çizikler, plakaları mükemmel şekilde geri döndüremez. Bu da plakaların hasarlı kısmındaki verilerin kaybolduğu anlamına gelir. Sonsuza dek.

Ancak verilen hasar burada bitmiyor.

Harddisk Plakası Nasıl Temizlenir

Harddisk plakalarının temizlenmesi, CD’ler veya DVD’ler gibi diğer diskler kadar kolay değildir. Bir sabit disk plakasında çeşitli nedenlerle birikmiş kir-toz varsa, ISO 5 Sınıf 100 temiz hava standartlarını karşılayan bir ortamda (örneğin bir veri kurtarma laboratuvarı) sabit sürücünün kasasından dikkatlice çıkarılmalıdır, deiyonize su ve mikrofiber bezle temizlenir ve sabit sürücünün kasasına geri gönderilmeden önce gömülü parçacıkları gidermek için uygulama yapılır. O zaman bile, disk plakaları temizlendikten sonra, okuma/yazma kafalarının genellikle değiştirilmesi gerekir (Çünkü genellikle plakaların çizilmesinden sorumlu olanlar onlardır). Ciddi çevresel hasar durumunda (örneğin su baskını ve yangınlar), şasinin tamamı değiştirilmelidir.

GÖZ ATIN  Arızalı, Bozuk SSD Harddiskten Veri Kurtarmak

Harddiskteki okuma/yazma kafaları, sabit disk plakalarının birkaç nanometre üzerinde gezinir. Bu o kadar küçük bir mesafe ki, bizim bakış açımıza göre, neredeyse dokunuyor diyebiliriz.

Kafaların işlerini düzgün bir şekilde yapmaları için plakaların mükemmel derecede pürüzsüz olması gerekir. Bir plaka yüzeyindeki hafif yükseltilmiş bir alan – örneğin biraz toz – yıkıcı olabilir. Okuma / yazma kafası arızası, saatte 200 km hızla bir dağa çarpan bir araba gibidir. Muhtemelen daha sonra ne olacağını tahmin edebilirsiniz.

Harddisk Kafa Değişimi

Mikroskobik tozu ve kiri temizlemek için cilalama makinemize harddisk plakası yerleştiren bir mühendis

Plakaları çizilmiş bir harddisk temiz odamıza girdiğinde, neredeyse her zaman kafalarının değiştirilmesi gerekir. Ama yüzeyindeki toz ve enkaz hakkında hiçbir şey yapamazsak, yeni kafalara ne olacak? Plakadaki enkazla buluşacaklar ve aynı durum tekrar edecek. Hiçbir ilerleme kaydedilmeyecek – veri kurtarma çabalarımız neticesinde elimizdeki tek şey yeni bozulan veya kopan kafalar olacak.

Çok uzun bir süre, hafifçe çizilen plakalar bile sonsuz bir veri demek idi. Sadece hasarlı alanların kurtarılamaz olması bir yana aslında hiçbir data kurtarılmaması işten bile değildi. Enkaz nedeniyle, plakaların sağlıklı bölümlerinden bile verileri kurtarmak, imkansız değilse de, kabus gibi zordu.

Bu nedenle, bugün dahi birçok veri kurtarma laboratuvarı hala plaklarında en ufak çizik gördükleri harddiskler karşısında hemen pes ediyor.

 

Best Veri Kurtarma Teknolojisi

Çok fazla insana yıllarca yapabileceğimiz bir şey olmadığını söylemek zorunda kaldıktan sonra, nihayet “Yeter artık. Elbette, hasarlı plakalardaki tozu ve enkazı temizlemenin ve mühendislerimize bir savaş şansı vermenin daha iyi bir yolu var. ” kararına vardık. Çizik plakadan  veri kurtarma tekniklerimizi, hard disk üreticilerinin cam ve alüminyum sabit disk plakalarındaki kusurları gidermek için kullandıkları yöntemlerle modelledik.

Bir harddiskin plakası montaj hattından çıktığında, genel kusurlardan adil bir pay alır. Bu, üretim sürecinin sadece doğal bir sonucudur. Ancak plakanın kullanılabilir olması için bu kusurların giderilmesi gerekir. Bu nedenle üreticiler, sabit disk kasasına yerleştirmeden önce her plakanın yüzeyini parlatır. Bu, okuma / yazma kafalarının ihtiyaç duyduğu türden pürüzsüz, cilalı yüzeyleri sağlar.

Kaydırmalı parlatma araçlarımız, veri kurtarma çabalarımızın önündeki toz ve kalıntı miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Kayarak parlatma engebeli, yumrulu bir sabit disk plakasını tekrar ultra pürüzsüz hale getirir. Plakaların hasarlı kısımları hala geri yüklenemez – Zamanın tersine çevrilmesinden başka hiçbir şey bunu yapamaz. Ancak parlatıcımızın yardımıyla geri kalan plakalardan verileri kurtarabiliriz. Kaydırmalı parlatma araçlarımız, veri kurtarma çabalarımızın önündeki toz ve kalıntı miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Kayarak parlatma engebeli, yumrulu bir sabit disk tabağı alır ve tekrar ultra pürüzsüz hale getirir.

GÖZ ATIN  Veri Kurtarma Öncesinde Hard Disk İmajı Almak

Plakaların hasarlı kısımları hala geri yüklenemez – Zamanın tersine çevrilmesinden başka hiçbir şey bunu yapamaz. Ancak parlatıcımızın yardımıyla geri kalan plakalardan verileri kurtarabiliriz.

Bazı plaka hasarı biçimleri, çizik plakalardan verilerinin kurtarılmasını imkansız kılacak kadar ciddidir. Bazen, okuma / yazma kafaları plakalardan büyük miktarda kullanıcı verisini silen veya hatta diskin aygıt yazılımı sektörlerini yok eden devasa veri halkalarını ortadan kaldırır. Ancak plaka hasarı artık bir zamanlar olduğu gibi veri kurtarma açısından ölüm cezası değil

 

Harddiskin Plakalarında Çizik Varsa Neden Best Veri Kurtarma’yı Tercih Etmelisiniz?

Devrim niteliğindeki kayarak parlatma tekniklerimiz, diğer birçok veri kurtarma hizmetinde bize yardımcı oluyor. Bununla birlikte, bazı plaka hasarı biçimleri hala veri kurtarmayı imkansız hale getiriyor. Bu, çizik plakalı veri kurtarma sürecimizin tamamı için hiçbir zaman peşin ücret talep etmememizin nedenlerinden biridir.

Harddiskinizden alabildiğimiz her şeyi alana kadar (Donör Disk bedeli hariç) sizden ücret istemeyeceğiz. Maliyet sizin için çok yüksekse veya ihtiyacınız olan verileri kurtaramazsak, bize hiçbir borcunuz kalmaz. Çizik plakalı harddisk veri kurtarma sürecimizin tamamı finansal olarak tamamen risksizdir. Yapmak istediğimiz son şey paranızı alıp karşılığında size hiçbir şey vermemek.

Best Veri Kurtarma, çizik harddisk plakası restorasyonu ve veri kurtarma için şüphenin ötesinde en iyi seçenektir. Çoğu veri kurtarma şirketi, verilerinizi içeren harddisk plakasının ince manyetik alaşım kaplamasındaki en küçük çiziklerde bile veri kurtarma uğraşından vazgeçecektir. Basitçe, plaka hasarı sonrasında ortaya çıkan tozu güvenilir veya etkili bir şekilde temizlemek için kaynaklara sahip değiller. Bu olduğunda, onların sözlerine güvenebilir veya ikinci bir görüş için başka bir yere bakabilirsiniz. Best Veri Kurtarma’da bununla ilgili hiçbir soru yok – geri alınacak veriler varsa, alacağımızdan emin olabilirsiniz.

Ne yazık ki, bazen veri gerçekten kurtarılamaz durumdadır. Harddisk plaka hasarı, sabit sürücünüzün yaşayabileceği en ciddi fiziksel hasardır ve bundan geri dönüşü yoktur. Hasar çok yaygınsa veya diskler üzerinde tam olarak berbat bir yere denk geldiyse, dünyadaki tüm teknoloji, bizimki bile, yardım edemez.

Tüm verilerin kurtarılamayacağına dair talihsiz gerçek, Best Veri Kurtarma’nın olabildiğince risksiz veri kurtarma seçenekleri sağlama misyonunun arkasındaki yol gösterici ilkedir.

Çizik harddisk plakalarınız herhangi bir veriyi çekemeyeceğimiz kadar ileri gitmişse, bize borçlu olmayacaksınız. Bize yalnızca elimizden gelen her şeyi kurtardığımızda ve yalnızca kurtardığımız verilerin bedeli sizin için mantıklıysa ödeme yaparsınız. Veri kurtarma laboratuvarımıza diskinizi gönderin. Laboratuvar içi değerlendirmeler için ücret almadığınız ve “veri yok, ücretsiz” garantimizin yanı sıra peşin maliyetler olmadığından, veri alma hizmetlerimiz gerçekten mali açıdan risksizdir.

 

Best Veri Kurtarma’nın Artıları

  • Son Teknoloji Hard Disk Onarım Çalışması
  • Harddisk Plakası Restorasyon Araçlarında Sektör Lideri
  • Ücretsiz Analiz
  • Veri Yok, Ücret Yok
  • En İyi Teknoloji ve Uzmanlık
  • Hızlandırılmış Acil Servis Seçenekleri

 

Plakaları Çizik Harddiskten Veri Kurtarma
6 kişi oy verdi. Ortalama puan 4.8

Pin It on Pinterest