Birçok Android sahibi, ana kart arızası veya düşme, çarpma sonucu oluşan fiziksel hasar nedeniyle açılmayan veya çalışmayan telefon veya tabletten dosyalarının, rehberin, fotoğrafların ve diğer verilerin nasıl kurtarılacağına dair soru soruyor. BEST Veri Kurtarma olarak profesyonel müdahale ile her durumda veri kurtarmanın mümkün olduğunu iddia ediyoruz. Telefonun suya düşmesi, havuza düşmesi, denize düşmesi veya bir şekilde sıvı hasarı alması durumlarında dahi çözümler üretiyoruz. Bu kısa sorun giderme kılavuzunda, sorunun klasik bir örneğini ve çalışmayan telefondan veri kurtarma için neler yapılacağını açıklayacağız.

 

Devam etmeden önce, Android telefon ve tabletlerde yaşadığınız veri kurtarma sorunlarınıza yönelik çözümler arıyorsanız, bu sayfanın altındaki bağlantıyı kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Sorununuzu açıklarken, çözümü kolayca bulabilmemiz için lütfen olabildiğince ayrıntılı yazın. Müdahaleye nereden başlayacağımıza dair bir fikir veren hata mesajlarını ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını zaten denediyseniz, bunlardan bahsedin ki tekrardan kaçınalım.

 


Gerçek Durum Örneği

Galaxy S8 açılmıyor, ekran siyah kalıyor. Açılmayan Samsung telefondan dosyalar nasıl kurtarılır?

Sorun: Merhaba. Saatlerce internette araştırmama rağmen denediğim yöntemler işe yaramadı, telefonum açılmıyor. Telefonum, bilgisayarımda 10 dakikadan daha uzun bir süre boyunca USB kabloyla takılı kaldıktan sonra çok ısınmak dışında herhangi bir yaşam belirtisi göstermiyor. Kapalı durumda ve şarj sembolü dahi çıkmıyor. Tek istediğim, telefondaki verileri almak ve mümkünse çalışır hale gelmesi.

Ne oldu: Telefonumu kapattım ve şarj ettim çünkü% 10’un altındaydı. Şarj etmek için kapatmadan önce, telefonumun üzerindeki lekeleri temizlemek için ıslak mendil kullandım ve bez ile kuruladım. Daha sonra kapattım ve şarj etmek için prize taktım. Telefonumu bırakmadan önce şarj olduğunu ve hatta hızlı şarj olduğunu hatırlıyorum. 10-15 dakika sonra geri döndüğümde, telefonun şarj olmadığını ve açılmadığını fark ettim. Bu olay, mesajı gönderdiğim andan itibaren yaklaşık 40 saat (neredeyse 2 gün) önce oldu.

Ne denedim: İnternette gezinirken pek çok çözüm önerisi buldum. Güç düğmesine ve ses kısma tuşuna 10-20 saniyeden fazla bir süre boyunca basarak “Hard Reset” denedim. SIM kart yuvasındaki su hasarı göstergesini aradım ama bulamadım (kırmızı / beyaz gösterge yok). Vysor Chrome Uzantısı yazılımını kullanarak telefondan veri kurtarmayı denedim ancak bilgisayar telefonu görmedi (Kılavuzun YouTube Linki: https://youtu.be/ 8j0N9bndQUE). Bu telefon modelinde “çıkarılabilir batarya” yok. O yüzden, bataryayı sökme riskine girmedim. Birkaç saatte bir açmaya ve üzerinde çalışmaya devam ettim ama şu ana kadar USB kablosu takıldığında ısınmak dışında bir yaşam belirtisi yok. Bunu okumak için zaman harcadıysanız, vereceğiniz herhangi bir tavsiye benim için paha biçilmez olur! En çok endişe duyduğum şey, üzerinde çalıştığım önemli bir projenin, son kopyasının sadece telefonda bulunması ve her şeyin bir anda olması nedeniyle yedekleme şansımın kalmaması. Telefonumu ayırıp pilleri fiziksel olarak çıkarmanın eşiğindeyim, ancak başka çözümler bulmak için size yazmaya ve verileri kurtarma şansımın olup olmadığına karar verdim.


 

Açılmayan Telefondan Veri Kurtarılır mı?

Çözüm: Açılmayan telefondan veri kurtarma sadece Veri Kurtarma Merkezi‘nde yapılabilir. Kendi başınıza telefonunuzun verilerine erişim yalnızca aşağıdaki durumlarda mümkündür:

 • Telefon açılır,
 • Dokunmatik ekran çalışır ve
 • Android (işletim sistemi) önyükleme yapar.

Telefonunuz başarılı bir şekilde açıldığı ve işletim sistemi düzgün çalıştığı durumda dahi dokunmatik ekran işlevsel değilse, yine de hiçbir veriyi kurtaramazsınız. Çünkü cihazın dahili depolama alanına erişim izni almak için öncelikle ekranınızın kilidini açmanız gerekir.

Telefonunuzun gücü kesilmeden önce dokunmatik ekran ve işletim sistemi ile ilgili herhangi bir sorun yaşamadıysanız, şu anda yapmanız gereken en önemli şey telefonu tekrar açılır hale getirmektir.

NOT-1: Bazı telefon modellerinde kapalı halde veri kopyalama imkanı olduğu için açmaya gerek kalmadan veri kurtarma imkanı bulunmaktadır.

NOT-2: Suya düşen telefonu asla açmaya çalışmayın. Kısa devre oluşması nedeniyle anakartın yanmasına sebep olabilirsiniz. Suya düşen telefon tamiri için bu yazıya göz atmalısınız.

 

Telefonun Açılmamasının Nedenleri

Telefonun tekrar açılmamasının bir dizi nedeni olabilir. Yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 • Ekran arızası
 • Batarya tamamen boşaldı
 • Şarj aleti veya şarj girişi bozuk
 • Yazılım hatası
 • Şarj girişi hasarlı
 • Anakart arızalı veya yanmış

Telefonu açmak için ne yapmalısınız?

İdeal olarak, yapmanız gereken çözümler problemin tüm olası nedenlerini kapsamalıdır. Gerçekte, donanımla ilgili sorunu çözemeyeceğinizden çok fazla deneyebileceğiniz bir şey yoktur. Örneğin, sorunun şarj girişinde bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Bir nedenden dolayı, muhtemelen kullandığınız ıslak mendillerden gelen sıvı ile hasar görmüş olabilir. S8’inizin su geçirmezlik koruması nedeniyle sıvı veya su geçirme ile ilgili bir problemi olmadığını biliyoruz. Ancak S7s, S8 ve S8s telefonlar su veya sıvıya maruz bırakıldıktan sonra şarj girişinde hasar oluştuğunu gördük. Samsung’un IP68 korumasının abartıldığını ve zaman zaman başarısız olabileceğini unutmayın. Yani, S8’inizin şarj girişi sıvı ile ıslandıktan kısa bir süre sonra çalışmıyorsa, sizin için uygun olan tek yöntem, onarım için göndermek olacaktır. – Denize düşen telefonu kurtarma

GÖZ ATIN  Android'de Silinen Dosyaları Kurtarmanın En İyi Yolu

Telefonunuzu tekrar açıp açamayacağınızı görmek için aşağıdaki önerileri takip edin:

Ekranı kontrol edin

Çoğu durumda, kullanıcılar genellikle Ekran sorununu (Siyah Ekran veya yanıt vermeyen ekran) Telefon Açılmıyor zannederek hata yapar. Adından da anlaşılacağı gibi, ilk olarak sorunun sadece ekranda yer alması ve telefonun açılmaya devam etmesi anlamına geliyor. Bu durumda, telefon ses çıkarır, titreşir ve hala çalışmaya devam ettiğini diğer işaretlerle gösterir. Yazılımsal müdahale ile sorunun çözülmesi mümkün olabilir, ancak çoğu zaman, kullanıcıların aklına gelen şey telefonu tamir ettirmek veya ekran değiştirmektir.

İkincisi (Güç Yok), önyükleme yaparken yani açılırken LED ışığı, sesler veya titreşim gibi normal telefon belirtilerinin tamamının olmamasıdır. Başka bir deyişle, ölü telefon olarak tabir edilen tamamen tepkisiz kalmasıdır. Ayrıca şarj olduğunu gösteren herhangi bir işaret göstermez. Ekran sorunu gibi, telefonun hala bir yazılım çözümü ile yeniden canlandırılabildiği birkaç durum söz konusudur. Fakat eğer başarısız olursa, onarım veya değiştirme hemen hemen her zaman tek çıkış yoludur.

Telefonu en az bir saat şarj edin

Telefonunuzdaki gibi lityum bazlı piller, devrelerine sürekli olarak enerji vermek için çok az miktarda da olsa güç tutacak şekilde tasarlanmıştır. Pil durumu göstergesi, pilin % 0 olduğunu söylediğinde bile bu doğrudur. Bazen, bu mekanizma başarısız olabilir ve bırakılması gereken az miktarda güç tamamen boşaltılabilir. Bu ciddi bir soruna neden olabilir. Çünkü bu olursa, bir Lityum pil artık düzgün bir şekilde şarj edilemeyebilir veya hiç bir şekilde enerji tutmayabilir. Çoğu durumda, pili değiştirmek sorunu çözmenin tek yoludur. Zaman zaman, pili yeniden şarj etmek pili tekrardan canlandırabilir. Bu yüzden açmaya çalışmadan önce telefonunuzun en az bir saat şarj olmasını sağlayın.

Başka bir şarj kablosu ve adaptör seti kullanın

Telefonunuzun tekrar açılmamasının bir başka nedeni de kötü bir şarj aleti veya kablo olabilir. Telefonunuzun şarj olmama ve dolayısıyla açılmamasının nedenini bulmak için başka bir USB kablosu ve adaptörü kullanmaya çalışın. Mümkünse, çalıştığı bilinen orijinal bir Samsung kablosu ve adaptörü kullanmayı deneyin.

Gözle görülür kusurlar için şarj girişini kontrol edin

Yukarıda belirtildiği gibi, S8’in şarj portu, telefon tam olarak bunu önlemek için tasarlanmış olsa bile, sıvı tarafından zarar görebilir. Bazen de, kabloyu çıkarırken veya hasarlı bir kabloyu girişe takarken dikkatli olunmadığında şarj girişi zarar görebilir. Şarj kablosunun içindeki pimler şarj problemlerine neden olacak şekilde bükülüp eğilebilir ve bu da sonunda Şarj olmama sorununa yol açacaktır.

Bu sorun giderme adımının amacı, şarj girişinde sorununun açık bir işareti olup olmadığını tespit etmektir. Örneğin içinde bir pim eğilmişse, telefonun eğitimli bir teknisyen tarafından tamir edilmesi gerekecektir. Sorunun nerede yattığını bilmek işinizi oldukça kolaylaştırır.

telefon_şarj_olmuyor

Şarj girişinde fiziksel bir hasar olup olmadığını kontrol etmek için bir büyüteç kullanmanızı öneririz. Bunu yapamazsanız veya bir büyüteç mevcut değilse, bu bölümü atlayın.

Şarj girişi ıslanırsa, telefonunuz hala şarj olur ve nem algılandı hatası gösterse de ekran çalışmaya devam eder. Yine de, cihazın içindeki nemi içeriye itebileceğinden, şarj girişine üflemekten veya hava tutmaktan kaçının. Bunun yerine, suyun kendi kendine buharlaşmasına izin vermek için telefonu 24 saat kurumaya bırakın. – Suya düşen telefonu kurtarma

Kablosuz şarj kullanın

Şarj bağlantı noktasının hasarlı olduğunu fark ettiğinizde tamir ettirmeden önce verilerinizi yedeklemek isterseniz, cihazı kablosuz olarak şarj etmenizi öneririz. Şarj girişi artık çalışmıyor olsa bile kablosuz şarj işlemi çalışmalıdır. Her zamanki gibi, telefonu tekrar açmadan önce en az bir saat kablosuz olarak şarj olmasına izin verin. Daha sonra, verilerinizi kaydetmek için Dropbox gibi bir bulut sevisi kullanın.

Önyükleme modunu değiştirmek için telefonunuzu yeniden başlatın

Telefonunuz tamamen ölmediyse ve hala açıldığını gösteren işaretler gösteriyorsa, ekranın açılmasını engelleyen bir uygulama veya yazılım hatası olabilir. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, önce telefonunuzu güvenli modda başlatmayı deneyin.

 

Telefon Güvenli Modda Nasıl Başlatılır?

 1. Telefonu kapatın. Normal şekilde kapatamazsanız, telefonun kendi kendine kapanana kadar bataryasının boşalmasına izin verin.
 2. Telefon kapalıyken, model adı ekrana gelene kadar Güç düğmesine basılı tutun.
 3. Ekranda “SAMSUNG” görüntülendiğinde, Güç tuşunu serbest bırakın.
 4. Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Ses kısma tuşunu basılı tutun.
 5. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar Sesi kısma tuşunu basılı tutmaya devam edin.
 6. Güvenli mod, ekranın sol alt köşesinde görüntülenecektir.
 7. Güvenli Moda geçtiğini gördüğünüzde Ses kısma tuşunu bırakın.

Dokunmatik ekranınız güvenli modda normal şekilde çalışıyorsa, sorun yaratabilecek kötü bir uygulama olduğu söylenebilir. Hangi uygulama olduğunu öğrenmek için şu adımları izleyin:

 1. Güvenli modda önyükleme yapın.
 2. Sorunu kontrol edin.
 3. Sorunun bir uygulamadan kaynaklandığından emin olduktan sonra uygulamaları tek tek kaldırmaya başlayabilirsiniz. En son eklediklerinizden başlamanızı öneririz.
 4. Bir uygulamayı kaldırdıktan sonra, telefonu normal modda tekrar başlatın ve sorunu kontrol edin.
 5. Telefon yeniden açılmazsa, 1-4 arası adımları tekrarlayın.
GÖZ ATIN  En İyi iPhone Veri Kurtarma Programları

Güvenli modda hiçbir şey çalışmıyorsa veya güvenli modda başlatamazsanız, telefonu Kurtarma Modu veya Download (İndirme) Modu’na almayı deneyebilirsiniz. Bu modların her biri Android’den bağımsızdır. Yani, telefonunuzu bunlardan herhangi birinde başlatmak için Android’in çalışması gerekmez. Telefonunuzu bu modlardan herhangi birine başarıyla alabiliyorsanız ve ekranınız çalışırsa, bunun anlamı işletim sistemi sorunu olduğudur. Bu durumda, düzeltmek için fabrika ayarlarına döndürmek veya yazılım atmak gerekebilir.

 

Telefon Kurtarma Moduna Nasıl Geçirilir?

 1. Telefonu kapatın. Normal şekilde kapatamazsanız, telefon kendi kendine kapanana kadar bataryanın boşalmasına izin verin.
 2. Ses Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşuna basılı tutun.
 3. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye süreyle ‘Installing system update’ yazısını göreceksiniz).
 4. Kurtarma Modunda, önbellek bölümünü silebilir veya fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz.

 

Telefon Download Moduna Nasıl Alınır?

 1. Telefonu kapatın. Normal şekilde kapatamazsanız, telefon kendi kendine kapanana kadar bataryanın boşalmasına izin verin.
 2. Ses Kısma tuşuna ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun.
 3. Ekran maviye dönmeli ve aşağı bakan bir okun alt kısmında “Downloading…” yazısı çıkmalıdır.
 4. Download modunda, sorunu düzeltmek için telefona yazılım atabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza dair iyi bir rehber aramak için Google’ı kullanın.

samsung-download-moda-al

Şunu unutmayın, yazılım atmak sistem dosyalarını ve klasörleri kökten değiştirir. Doğru şekilde yapmazsanız veya yanlış bir ürün yazılımı kullanırsanız, telefonunuzu kalıcı olarak kilitleyebilirsiniz.

 

Telefon tekrar çalışmayacaksa veriler nasıl kurtarılır?

Temel olarak dosya kurtarma görevini yerine getirmek için işletim sistemine (Android) ihtiyaç vardır. Böylece bir bilgisayarın telefonunuzun dahili depolama cihazına girmesine, taramasına ve okumasına ve daha sonra dosyaları kurtarma şansı olur. Ancak işletim sisteminin ayağa kaldırılması teknik olarak artık ihtimal dışında ise doğrudan bir kurtarma yazılımı kullanmak işe yaramayacaktır. Bu araçlar sadece hedef telefonun bazı yönlerden hala işlevsel olması durumunda kullanışlıdır.

 

Anakartı Bozuk veya Hasarlı Telefon – eMMC Veri Kurtarma

Yukarıda belirtilen minimum gereksinimler karşılanmadığı sürece, telefonunuzdan veri kurtarmak sadece donanımsal müdahale ile mümkün olabilir.

eMMC-çipten veri kurtarma

Telefonun ana kartı yanmış ise veya anakart tamiri ile sorun çözülemiyorsa Telefonun hafıza çipi (eMMC) yani dahili depolama aygıtının sökülerek işletim sisteminden bağımsız olarak çalıştırılması gerekir. Böylece içerisindeki bitler ve baytlar tarama yapmak için hazır hale getirebilir. Donanımsal müdahale ile ekran güvenliği atlatılabilir. Böylece ana kartı yanan veya hiç açılmayan telefondan verilere erişme şansı doğar.

Söylemeye gerek yok, bu işlem oldukça zordur ve her aşaması kendi içinde riskler barındırır. Hafıza çipinin sökülüp özel aygıtlar ile içeriğine erişilmesi gerektiğinden sadece Profesyonel Veri Kurtarma Uzmanları tarafından yapılabilmektedir. BEST Veri Kurtarma Merkezi olarak özel durumlarda en son çare olarak başvurduğumuz bir yöntemdir.

 

Profesyonel Veri Kurtarma yardımı alın

Yukarıdaki tüm önerileri uyguladıktan sonra telefonun açılmaması veya telefon anakartından veri kurtarma gerektiren tüm durumlarda, teknik destek alın. Kendi başınıza bundan daha iyisini yapmak mümkün değil.

Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda bizimle iletişime geçin. Ekranı kırık, açılmayan veya suya düşen telefondan veri kurtarma (fotoğraf, video, rehber, whatsapp vb.) için birçok çözüm sunuyoruz. Bu nedenle, Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, Fiyat Teklif Formu‘nu doldurarak süreci başlatın. Hızlı bir şekilde yanıt vermeyi garanti ediyor ve taleplerinizi en hızlı şekilde karşılamak için gayret sarfediyoruz.

 


Bu yazıyı yararlı bulduysanız, lütfen Rating kısmından puan verin.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Açılmayan veya Çalışmayan Telefondan Veri Kurtarma
125 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest