HDD, SD kart veya USB’yi yanlışlıkla biçimlendirdikten sonra önemli dosyaları kaybetmek büyük veri kaybına neden olan senaryolardan biridir. Aslında, bu tür senaryolar oldukça yaygındır ve kullanıcılar partition silme ve yeniden oluşturma, FAT dosya sistemini NTFS’e dönüştürme veya Windows’u veya herhangi başka bir işletim sistemini yüklerken yanlış bölümü seçme gibi işlemleri gerçekleştirirken çok sık karşılaşılır.

Formatlanmış partition kurtarma seçeneğini içeren veri kurtarma yazılımları ile sabit sürücüyü formatladıktan sonra orijinal verileri kurtarabilirsiniz. Böylece, kaybedilen verilerin hayata döndürülmesi mümkün olur.

Biçimlendirilmiş HDD, SD kart, USB flash sürücü veya benzeri bir depolama ortamından kaybolan verileri kurtarmak söz konusu olduğunda, elinizde profesyonel veri kurtarma yazılımınız yoksa başarısız olursunuz. Bununla birlikte, biçimlendirilmiş verilerin kurtarılması işlemi yapanın tecrübesine ve kullanılan programların başarısına bağlıdır.

Örneğin, hard diski veya benzeri bir depolama ortamını Windows’un kendi araçları ile biçimlendirirseniz, veri kaybı sonrasında kullanılmayan sektörlerdeki verileri bozulmadan kurtarabilirsiniz. Başka bir deyişle, diskinizi yanlışlıkla formatladıktan sonra sürücüyü kullanmadıysanız, kayıp verileriniz yüzde yüze varan oranda kurtarılabilir.

 

Sabit Sürücüyü Biçimlendirdikten Sonra Veri Kurtarma

Sabit sürücü biçimlendirme, iki tamamen farklı işlemi ifade eden bir terimdir. Birincisi, önyükleme yapmak ve veri saklama amacıyla bir sabit diski hazırlama sürecini ifade eder. Bu işlem, yeni sabit diskler için yapılır, zira RAW durumda (yani formatlanmamış halde) veri depolayamazlar.

İkincisinde ise sabit sürücünün içeriğinin tek seferde silinmesi anlamına gelir. Yani, sabit disk sürücüsünü bu şekilde biçimlendirmek demek, işletim sisteminde var olan dahili bir program veya harici bir yazılım kullanarak sürücünün içeriğinin yok edilmesidir.

Dahili programı kullanarak sabit sürücüyü biçimlendirmek, içerideki veriyi silme haricinde herhangi bir şey yapmaz. Bu şekilde silinen veriler, veri kurtarma programı kullanılarak kolayca kurtarılabilir. Öte yandan, harici yazılımla silinen verilerin kurtarılması, yazılımın türüne ve etkinliğine tabidir. Örneğin, normal yollarla data silme (veya disk biçimlendirme) verilerin sağlam kalmasını sağlarken, güvenli veri silme yazılımını kullandıysanız veri kurtarmak mümkün değildir.

GÖZ ATIN  “Operating System not found” Hatası Çözümleri

EaseUS Data Recovery Wizard

 

Veri Kaybı ve Veri Kurtarma

Bilinçsizce bir veya daha fazla dosyanın kaybolması veya istenmeden silinmesi oldukça yaygındır. Bu senaryolardan farklı olarak, bir partition’ı veya tüm sabit sürücüyü yanlışlıkla biçimlendirmekten başka, FAT’ı NTFS olarak biçimlendirirken veya tersini yaparken büyük veri kayıplarıyla karşılaşılabilir. Bu senaryoları ayrıntılı olarak ele alalım.

 

Yanlışlıkla Partition Formatlama

Bu senaryo genelde, bir partition’ı biçimlendirirken yanlışlıkla başka bir partition formatlandığında gerçekleşir. Örneğin, Yerel Disk C: biçimlendirmek yerine, Yerel Disk D: yi yanlışlıkla biçimlendirdiniz. Böyle bir durumla genellikle Windows’u yüklerken karşılaşılır ve büyük veri kayıplarına neden olur.

 

FAT’ı NTFS’e çevirme

FAT dosya sistemi tabanlı partitionlar, büyük dosyaları depolayamaz ve yavaş veri okuma ve yazma erişim hızlarına sahip olurlar. Sonuç olarak, bilgisayarın genel performansı sürücünün boş alanındaki azalma ile kademeli olarak düşer. Öte yandan, NTFS dosya sistemi, büyük dosyaları saklamayı mümkün kılar ve veri okuma-yazma hızını büyük ölçüde korur.

Yüksek hızlı veri okuma ve yazma erişiminin yanı sıra, büyük dosyaları depolamak için kullanıcılar dosya sistemini NTFS’e dönüştürür. Fakat, bu işlem partition biçimlendirmesini gerektirdiği için aygıtta depolanan veriler sürecin sonunda yok olabilir. Bu durumda, yanlışlıkla biçimlendirilen flash diskten veri kurtarmanız söz konusu olur.

 

Yanlışlıkla Biçimlendirilmiş Harddisk’ten Veri Kurtarma

Biçimlendirilmiş diskten kritik dosyaları kurtarmak kesinlikle çok kolay değildir. Bununla birlikte, tecrübe ve profesyonel veri kurtarma yazılımları devreye girdiğinde işler nispeten kolaylaşır. Burada, sürücü biçimlendirmesinden sonra kayıp veya silinen dosyaları kurtarmanın uygun yöntemlerle yapılması önem kazanmaktadır.

Kullanılan veri kurtarma yazılımı yeterince güvenilir ve verimli ise, kayıp verileri yüzde 100’e kadar kurtarmak mümkündür.

 

Veri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Sürücü biçimlendirildiğinde, üzerinde depolanan verileri siler ve artık göremezsiniz. Bu işlem, sürücü alanını boşaltır ve tam kapasitesiyle kullanılabilir hale getirir. Kayıp veriler artık sabit diskte görülmese de, orijinal konumunda bozulmadan kalır. Bunun nedeni, bu dosyaların artık adres tablosu girdileri ile bağlantısı olmamasıdır. Başka bir deyişle, dosyaları hard diskten silmek, yalnızca adres defteri girişlerini siler ve onları erişilmez kılar. Sonuç olarak, bu tür dosyalar bilgisayarda görülmez.

GÖZ ATIN  Hard Disk Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kaybolan, silinen veya erişilemeyen dosyaları kurtarma, derin tarama yeteneğine sahip profesyonel data kurtarma yazılımı gerektirir. Sürücü sektörlerindeki derin taramalarla, yazılım tüm bu dosyaları keşfeder ve bunları kullanılabilir hale getirir.

 

Teklif isteyen bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

  • Hard Disk biçimlendirme sorunu nedeniyle verilerim kayboldu.
  • Hard Disk biçimlendirmesini geri almak mümkün müdür?
  • HDD Bölümü kayboldu. C, D, E sürücüleri gözükmüyor.
  • Flaş Disk biçimlendirme hatası çözümü var mıdır?
  • Hard Disk NTFS biçimlendirme programı dosyalarımı sildi.
  • Harici Hard Diski yanlışlıkla biçimlendirdim. Biçimlendirilen harici hard diskten dosyalarımı kurtarabilir misiniz?
  • Yanlışlıkla format atılan harddiskten veri kurtarma nasıl yapılır?
  • USB disk biçimlendirme hatası alıyorum. Çözümü nedir?
  • RAW formatına dönüşen HDD nasıl kurtarılır?

 

Hard Diskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Yanlışlıkla Biçimlendirilmiş Hard Diskten Nasıl Veri Kurtarılır?
90 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest