Veri kaybı, bilgisayar kullanıcısının şimdiye kadar karşılaşabileceği en kritik durumlardan biridir. En yaygın sebepler olan yanlışlıkla silme ve veri bozulması da dahil olmak üzere veri kaybı için çeşitli nedenler vardır. Kaybettiğiniz verileri geri yüklemek için bir yedeklediğiniz dosyalardan faydalanabilirsiniz.

Ancak, yedekleme dosyası yoksa, bozuk bölümlerden ve tüm sabit disk sürücülerinden veri kurtarma gerçekleştirmek için profesyonel bir Windows veri kurtarma aracı denemelisiniz. Daha fazla bilgi için blog yazısını okumaya devam edin…

 

Bilgisayardan Veri Kurtarma

Bilgisayar verileri kesinlikle bir bilgisayar kullanıcısı için en değerli varlıktır. Bu hem bireyler için hem de kurumlar için geçerlidir. “Veri” sözcüğünün dünyamızın yüzünü tamamen değiştirdiğini söyleyebiliriz. Günümüzde bilgisayarlar iş büyümesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, bilgisayar verilerinin korunması son derece önem kazanmaktadır. Veri koruması her zaman verileri herhangi bir yetkisiz erişime veya veri hırsızlığı gibi diğer etkinliklerden korumak anlamına gelmez. Kazara silme ve veri bozulması, genellikle veri kaybına neden olan en yaygın iki faktördür. Veri kaybının yaşandığı anda veri kurtarma şansı çok daha fazladır. Ancak kullanıcıların sorunu ötelemesi kalıcı veri kaybına neden olabilir ve verileri kurtarmak zorlaşır. Bu makalede, veri kaybının en yaygın nedenleri öğreneceksiniz.

 

Windows İşletim Sistemlerinde Veri Kaybının Sebepleri

Microsoft Windows, milyonlarca ve milyarlarca bilgisayar kullanıcısının dünya çapında kullandığı son derece popüler bir işletim sistemidir. Windows’ta veri kaybı, bilgisayar kullanıcıları için ciddi sakıncalara neden olabilir. Veri kaybının ardındaki nedenler aşağıda ele alınmaktadır.


Yanlışlıkla Silme veya Biçimlendirme

Veri kaybının ardındaki en yaygın neden yanlışlıkla silmedir. Sıklıkla gerçekleşir ve geçici ve kalıcı olarak veri kaybına neden olur. Kalıcı silme işleminden sonra veri kurtarma şansı yoktur. Kalıcı veri kaybına neden olduğu için veri silme için Shift + Delete tuşlarını kullanmamalısınız. Normal silme işlemini kullanırsanız, silinen dosyaları ve klasörleri Geri Dönüşüm Kutusu’ndan geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca, harddiski yanlışlıkla biçimlendirme veri kaybına neden olur.

GÖZ ATIN  Windows Açılmıyor - Çözüm

HardDisk Çökmesi

yazilim-hatasi

Bir sabit disk sürücüsünde (HDD) çökme, bilgisayar verilerinizin sonsuza kadar kaybolmasına neden olan bir başka nedendir. Sabit diskinizi etkileyebilecek çeşitli faktörler vardır. İşletim sistemi, sistem dosyaları ve diğer dosyalar da dahil olmak üzere tüm verilerinizi depolayan bir bilgisayar sisteminin ana bileşenidir. Bir donanım aygıtı olarak, yerel disk çökebilir veya bozulma eğilimi gösterir. Herhangi bir fiziksel veya mantıksal hata, harddisk çökmesine veya arızasına neden olabilir. Sabit disk her çöktüğünde, tüm verileriniz o an için erişilemez hale gelebilir veya verilerinizi sonsuza kadar kaybedebilirsiniz. Sabit disk arızası da veri kaybına neden olabilir.


 

Donanım Hatası

Kusurlu cihazlar kullanıyorsanız, donanım sorunları veya arızası yaşayabilirsiniz. Daha önce belirtildiği üzere, sabit disk ana bileşenlerden olduğu için bir tür hata veya sorun ciddi hasara neden olabilir. Bad sektörlü bir harddisk, sabit disk çökmesi gibi ciddi bir soruna neden olabilir. Düşük sistem belleğini yani RAM’i kullanmak da performans sorunlarına ve sık sık sistem çökmesine neden olabilir. Diğer donanım aygıtlarıyla ilgili sorunlar da zararlıdır ve veri kaybına neden olabilecek sistem çökmesine neden olabilir. Bazen hatalı ağ cihazları sistem çökmesine veya arızaya neden olabilir.


 

Yazılım Hatası

C-coktu

Yazılımdaki işlevsel bozukluklar, yanlış veya beklenmedik bir sonuç verebilir. Aynı şekilde, bir bilgisayar sisteminin anormal davranışına neden olabilir. Programın kaynak kodunda yapılan hatalar yazılımcıların tasarımlardaki kusurları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Bir program çok sayıda hata içeriyorsa, beklenmedik sonuçlara neden olabilirler. Güvenilir olmayan bir kaynaktan indirilen programlar, bir bilgisayar sistemi için son derece tehlikelidir.


Ani Güç Kesintisi

elektrik-kesildi-hdd-coktu

Ani bir elektrik kesintisi nedeniyle beklenmedik bir şekilde sistemin kapatılması çeşitli yazılım ve donanım sorunlarına neden olabilir. Sisteminiz sabit diske veri yazdığı esnada elektrik kesintisi aniden gerçekleşirse, veri dizisi yazımı tamamlanmayacak ve bozulmaya neden olacaktır. Bir sabit diskte birden fazla plaka ve kafa bulunmaktadır. HDD kafaları plakalara data yazmak için kullanılır. Ani bir elektrik kesintisi harddisk kafasının plakayı çizöesine ve fiziksel olarak sabit diske zarar vermesine neden olabilir. (Harddisk Kafa Arızası)

GÖZ ATIN  Hard Disk Ses Çıkarıyor – Ne Yapabilirim?

Virüs Saldırısı

virus-saldirisi

Son neden, bilgisayar verilerine son derece zararlı bilgisayar virüslerdir. Virüsler saldırıların yanı sıra bir sistem çökmesine de neden olabilir. Bir bilgisayar virüsü, dosyalara ve sabit sürücünün önyükleme sektörüne zarar verebilir. Herhangi bir dosyanın iç yapısına saldırabilir ve bazı verilerin üstbilgi veya altbilgi bölümlerini silebilir veya orada bulunan verilerin üzerine yazabilir. Bazen virüsler dosyayı sistemden kalıcı olarak kaldırabilir.

 

Harddiskten veri kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Hakkımızda daha detaylı bilgi edinin. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Windows’ta Veri Kurtarma Neden Gerekli?
64 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest