Bu yazı “Windows sabit disk sorun algıladı” hatasını düzeltmek için nedenleri ve adım adım çözümleri içerir. Bu uyarı mesajını alırsanız, sabit diskinizin arızalı olduğunun farkında olmalısınız. Örneğin, sistem bozulabilir veya açılmayabilir ve fotoğraf, video, müzik vb. gibi verilere erişiminizi kaybedebilirsiniz. Yeterince ciddi bir durum, değil mi? Okumaya devam edin ve “Windows sabit disk sorunu algıladı” hatasını ortadan kaldırmak için çözümleri uygulayın.

 

Soruna genel bakış

İşte size tanıdık gelebilecek hikayelerden biri:

“Merhaba, yaklaşık bir hafta önce sistem önyükleme yaptıktan sonra bir hata mesajı almaya başladım. “Windows sabit disk sorunu algıladı” uyarı penceresi ara ara çıkmaya devam ediyordu … Sabit disk 500GB Seagate Barracuda … Dün, önemli fotoğraflar, belgeler ve diğer dosyaları harici bir diske yedekledim. Bilgisayarımın performansı yavaş yavaş azaldı ve donmaya başladı. Bugün windows’u açamıyorum ve bazı önemli dosyalarımı yedeklemeyi unuttuğumu fark ettim. Bozulan diskteki verileri kurtarmanızı istiyorum. Yardımcı olur musunuz? ”

Windows sabit disk sorunu algıladı

Bu, BEST Veri Kurtarma’ya sıkça yapılan başvurulardan yalnızca birisi ve sizin başına da gelebilir. Böyle bir durumda, bilgi kaybını önlemek için dosyalarınızı hemen yedeklemelisiniz. Sonra garanti kapsamında ise disk üreticisi ile iletişime geçmeli, veri kurtarma hizmeti talep etmeli ve yeni bir harddisk temin etmelisiniz.

Bunun nedeni, sabit diskin sorunlu olması veya bilgisayarın windows’tan kaynaklı bir problem yaşaması, işletim sisteminin yavaşlaması, hatta çökmesi ve donması gibi diğer ciddi hataları almasıdır. Dahası, her 5 veya on dakikada sürekli olarak bildirim çıktığı için bu hatayı almak gerçekten can sıkıcıdır. Birçok durumda, bu hata mesajı, harddiskin erişilmez hale gelmesi, sistem çökmesi ve dosya kaybı gibi felaketlerin habercisidir. Soruna önem vermek, nedenleri ve çözümleri bulmak gerekir. Bu makale problemin kapsamlı bir analizini yapacak ve size çözümleri sunacak. Bu yüzden okumaya devam edin.

 

Hata mesajının olası nedenleri

Hatanın gerçekleşmesinin birçok nedeni vardır.

Genellikle bu hataya harddisk arızası neden olur. Bazen de sistem hatası, kayıt defteri hatası, RAM yetersizliği, parçalanmış dosyalar, açılışta çok fazla otomatik program başlatma, gereksiz program yüklemeleri, virüs ve malware gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkar. Sistem hatasına ilişkin olarak, sistem geri yüklemesi, gereksiz dosyaları temizleme, güncelleme vb. işlemler yaygın nedenlerdir. Şimdi, harddisk arızalarının neler olduğuna bakalım.

Harddisk’te mekanik veya mantıksal hata olur.

Hard disklerde zamanla dosya sistemi bozulması, bad sektörler, mekanik arızalar vb. sorunlar ortaya çıkar. Hard disk, veri depolama açısından bilgisayarların beynidir ve arızalanması durumunda veri güvenliği tehlikeye girer. Sistem, kullanıcılara dosya kaybını önleme konusunda yardımcı olmak amacıyla potansiyel arızaları hatırlatmak için bu mesajı bildirir.

Virüs bulaşması, ana sebeplerden birisidir.

Bilgisayara virüs bulaştığında, virüsten koruma yazılımı virüsü temizledikten sonra bile sistem farklılaşır. Teorik olarak, antivirüs yeterince güçlü olduğu sürece bilgisayarınıza virüs bulaşmaz, ancak bu bilgisayarınızın hatasız olduğu anlamına gelmez. Dahası, anti-virüs çoğu durumda virüsün neden olduğu hasarları onaramaz ve bunlar sisteme zarar verir. Ardından hata mesajları ortaya çıkar.

Sistem dosyaları eksik olabilir.

Önemli sistem dosyalarının yanlışlıkla silinmesi, bir programı eksik şekilde kaldırma, bilgisayarı yanlış kapatma vb. gibi sistem dosyası hatasına yol açabilecek birçok durum vardır. Tüm bu eylemler hayati sistem dosyalarına erişilmesini engelleyebilir. Eksik veya bozuk sistem dosyası, işletim sisteminin yanlış çalışması ya da sistemin düzgün çalışması için gereken bağlantı verilerinin yok olması ile sonuçlanacaktır.

İnsan hatası ihmal edilemez.

Bilgisayar performansını iyileştirmeye çalışırken, kullanıcılar tarafından çok sayıda yanlış işlem gerçekleştirilmektedir. Bunlar işletim sisteminde ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin, bazı kullanıcılar kayıt defteri ayarını değiştirir, sistem dosya özelliklerini veya yerini değiştirir, uygunsuz eklentileri yükler. Birçok kullanıcı sistem veya bilgisayar bileşenlerini korumakta pek iyi olmadığından, talimatları doğru olarak uygulamamaları ve yanlış işlemler gerçekleştirmeleri daha olasıdır. Bazı yanlış eylemler, sisteme ve hatta donanımlara zarar verir.

GÖZ ATIN  Windows’ta Veri Kurtarma Neden Gerekli?

 

“Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı” Hatası Nasıl Çözülür

Sorunun nedenini sadece hata mesajından değerlendirmek zor. Sabit diskin illa hasarlı olduğunu düşünmek de doğru değildir. Sistem dosyaları veya bölümleme problemi de soruna neden olur. Farklı nedenlere yönelik çeşitli çözümleri aşağıda listeleyeceğiz. Bunları tek tek deneyebilirsiniz.

1. Çözüm: Sistem Dosyası Denetleyicisi’ni kullan

Windows, birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen hataları düzeltmeye yardımcı olacak temel araçlar sağlar. Ciddi görünen birçok sorun bu basit araçla düzeltilebilir ve kullanımı zor değildir. Kullanıcılar hangi sistem dosyasının hayati önem taşıdığını ve zarar görüp görmediğini bilmezler. Sistem Dosyası Denetleyicisi sistem dosyasını kontrol edecek ve bütünlük sorununu ele alacaktır.

Başlat düğmesine tıklayın ve arama kutusuna cmd yazın. Ardından sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır” öğesini seçin.

Komut isteminde sfc /scannow yazın ve Enter tuşuna basın.

harddisk tara

İşlem hızlı ilerleyecek ve bulunan hatalara ilişkin sonuçlar gösterilecektir. Bu komut tüm korunan sistem dosyalarını tarar ve bu bozuk dosyaları bir yedek kopya ile değiştirir. Doğrulama% 100 tamamlanmadan önce pencereyi kapatmayın.

2. Çözüm: ChkDsk çalıştırın

Herhangi bir sorunu çözmek için en önemli şey sakin olmaktır. İlk yöntem sizin durumunuzda çalışmazsa, ChkDsk çalıştırabilirsiniz.

Komut İstemcisi’ni tekrar çalıştırın, daha sonra chkdsk’e istediğiniz bölüm sürücü harfini ve /f parametresini (Örnek: chkdsk H: /f ) girin. Varsayılan bölümü test etmek istiyorsanız, sadece olduğu gibi bırakın. “Chkdsk” yazın ve “Enter” tuşuna basın.

chkdsk kullan

Chkdsk’in ana işlevi NTFS ve FAT dosya sistemleri için hataları denetlemek ve onarmaktır. “Windows sabit disk hatası algıladı” uyarısı dosya sistemi hatası nedeniyle oluşmuşsa, o zaman chkdsk sorunu giderilecektir. Böylece, dosya sistemi veya sabit disk ile ilgili neler olup bittiğini daha iyi anlayacaksınız.

Chkdsk gerçekleştirmenin riski veri kaybıdır, çünkü dosya yerleşim tablosu işlem sırasında değiştirilir. Bu nedenle, komutu denemeden önce verileri yedeklemeniz önerilir.

3. Çözüm: Hard diskin bozuk kesimlerini kontrol edin

İlk yöntem işletim sistemi hatasının onarılması, ikincisi ise dosya sistemi sorununun test edilmesi ve onarılması amaçlıdır. İşletim sistemi veya dosya sistemiyle ilgili bir sorun yoksa, harddiskin sağlık durumunu test etmeniz gerekir. Bad sektörler tüm hard diski ve veri güvenliğini tehdit edebilir. Bad sektörler nasıl kontrol edilir?

En İyi 20 Ücretsiz Harddisk Aracı yazımızda anlattığımız HD Tune programı HDD / SSD’nin okuma / yazma performansını ölçebilir, hataları tarayabilir, sağlık durumunu kontrol edebilir ve sürücü bilgilerini görüntüleyebilir. Bad sektör kontrolü ve onarımı işlevleri vardır. Bu ücretsiz yazılımı indirip yükleyin.

Programı başlatın ve ayrıntılı bilgi içeren ana arayüzde görünen sabit diskleri ve bölümleri görüntüleyin. “Error Scan” tabına tıklayın ve taramayı başlatın.

HDTune

Taranan sürücü veya bölümün kapasitesi büyükse, kontrol işlemi biraz zaman alabilir. İşlem bittikten sonra HDD Tune bad sektör durumuna dair bir rapor verir.

Bad sektör onarımı, bozuk sektörlerde ve yakınında saklanan verilere hasar verebilir. Bu nedenle onarım işlemine başlamadan önce önemli verileri yedeklemeniz gerekiyor.

4. Çözüm: Hard Disk üreticisinin desteğine başvurun ya da veri kurtarma merkezi bulun

Yapabileceğiniz son şey, sabit diski veri kurtarma merkezi‘ne göndermek veya üretici destek ekibiyle iletişime geçmek. Disk onarımı özel makineler gerektirir ve bazı hasarlı diskler tamir edilemez. Sürücü garanti kapsamındaysa destek ekibine başvurmanız önerilir.

GÖZ ATIN  “Non-System disk or disk error” Çözümü

 

Hata iletisini bildiren özellik nasıl devre dışı bırakılır?

Sistem, sabit diskinizin sorunu olduğunu düşündüğünde verileri yedeklemenizi hatırlatmak için hata mesajı gösterir. Ancak, sabit sürücünün bir sorunu olmadığı ve Windows’un mesajı gereksiz yere gösterdiği durumlar olabilir. Bundan eminseniz, can sıkıcı bu hata penceresinin çıkmasını aşağıdaki adımları izleyerek devre dışı bırakabilirsiniz:

  • Adım 1 – Başlat menüsünden Çalıştır penceresini açın ve gpedit.msc yazın

hata kaldır

  • Adım 2 –Tamam“a tıklayın veya Enter tuşuna basın. Sol taraftaki pencerede yer alan Bilgisayar Yapılandırması altından Yönetim Şablonları> Sistem> Sorun Giderme ve Tanılama> Disk Tanılama yolunu takip edin.

Yerel Grup İlkesi Düzenleyici

  • Adım 3 – Sağ kısımdaki “Disk Tanılama: Yürütme düzeyini yapılandır” a tıkladığınızda bir konfigürasyon menüsü açılacaktır.
  • Adım 4 – Yürütme düzeyini “Devre Dışı Bırakıldı” olarak değiştirin, “Uygula” ve “Tamam” ı tıklayın. Ardından bilgisayarı yeniden başlattığınızda uyarı penceresi artık açılmaz.

Disk Tanılama

Bu adımlar, yalnızca Windows’un hata mesajının çıkmamasını sağlar. Ancak hard diski veya sistem hatasını tamir edemez veya düzeltemez. Bu yüzden lütfen sabit diskinizin gerçekten iyi durumda olduğundan emin olun.

 

Bilgisayarda “Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı” penceresi çıktığında ne yapmalı?

Potansiyel harddisk veya sistem hatası ciddi dosya kaybı sorunlarına neden olabilir. Örneğin kurulu programlarınız, belgeleriniz, fotoğraflarınız, filmleriniz, şarkılarınız, e-postalarınız ve diğer kişisel bilgileriniz kaybolacaktır. Bu nedenle, Windows hard disk sorunu tespit ettiğinde, önemli veriler için yedek kopya almanız önerilir.

Verileri farklı bir harddiske veya disk bölümden diğerine yedeklemek kolaydır. Basitçe, Kopyala ve Yapıştır işlemi Windows dışındaki çoğu veriyi yedekleyebilir. Harddiskin tamamını kopyalamak için DiskGenius programını kullanabilirsiniz. Bu program, sistem bölümü dahil olmak üzere herhangi bir disk bölümünü imaj dosyasına veya tüm diski başka bir yere yedeklemek bütüncül çözümler sunar.

DiskGenius – Kaybolan dosyaları ve bölümleri kurtarmaya, bozuk kesimleri kontrol etmeye, diski kopyalamaya, verileri yedeklemeye yardımcı olur.

Harddisk Kopyalama Rehberi

İlk ve en önemlisi, kapasitesi klonlanacak diskten daha küçük olmayan bir harddisk hazırlamanız gerekir. Sonra DiskGenius’u kurun ve başlatın.

  • Adım 1 –Tools (Araçlar)” menü öğesine tıklayın ve “Clone Disk (Diski Klonla)” yı seçin.

DiskGenius

  • Adım 2 – Açılır pencerede kaynak ve hedef diski seçin. Disk ve klon modunu belirleyin. “Start” düğmesine tıklayın ve disk kopyalaması başlatın.

Harddisk Kopyala

DiskGenius sadece Windows için kullanılan dosya sistemini destekler, HFS gibi diğer dosya sistemlerini kopyalamak için de güncellemeler yapılmaktadır. “Copy All Sectors (Tüm sektörleri kopyala)” yedekleme seçeneği, herhangi bir dosya sistemi formatındaki sürücüyü yedeklemek için kullanılabilir. Yedekleme hızı, esas olarak, disk hızına, seçtiğiniz klon moduna ve klonlanacak verinin miktarına bağlıdır.

Sonuç

“Windows Sabit Disk Hatası Algıladı” uyarısı aldığınızda dikkatli olmalısınız ama korkmak zorunda değilsiniz. Sakin olun, verileri yedeklemek ve sorunu çözmek için yukarıdaki çözümleri takip edin.

 


Hard Disk arızaları ile ilgili çoğu durumda profesyonel destek almak en iyisidir

Bize web sayfamızdaki e-posta adresinden veya telefonla ulaşabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için tıklayın.


Harici Linkler:

Harici Harddiskten Veri Kurtarma
Bilgisayarın Görmediği Hard Diskten Veri Kurtarma

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

“Windows Sabit Disk Sorunu Algıladı” Çözümü
54 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest