Windows 10, Microsoft’un en yeni ve en büyük işletim sistemidir, ancak kusursuz değildir. Temmuz 2015’te piyasaya sunulduğundan beri birçok kişi Windows 7 veya 8.1’den yükseltme yaptıktan ya da Windows 10 işletim sistemli yeni bir PC satın aldıktan sonra sorunlarla karşılaştı.

Windows 10’a geçtiyseniz, güncelleme sorunlarını ve bunların nasıl düzeltileceğini okuyun. PC’nizdeki en yaygın sorunları giderecek birçok ücretsiz program bulunmaktadır. Sizin için seçtiğimiz en iyi programlar ile Windows 10 sorunlarını en basit şekilde çözebilirsiniz.

Bu araçlar, hatalı veya bozuk sürücülerinizi düzeltecek, çalışmayan PC bileşenlerini geri yükleyecek, gizli ayarları kolayca etkinleştirecek veya devre dışı bırakacak, önceki Windows sürümlerinden sevdiğiniz özellikleri canlandıracak ve gizlilik ayarlarınızı kilitleyecektir.

 

Bu programları yüklemeden önce iki önemli şeyi kontrol edin …

Bilgisayarınızın Güncellendiğinden ve Güvenliğinin Sağlandığından Emin Olun

Microsoft, sistem güncellemeleri ile Windows 10 kusurlarının çoğunu düzenli olarak giderir. Bu yüzden önce bilgisayarınızın güncellenmesini ve otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmasını sağlayın.

Bunu yapmak için “Başlat> Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Windows Update” e gidin. Güncelleme ayarlarının devrede olduğundan emin olun. Windows 10, varsayılan olarak güncellemeleri daima otomatik indirir. Ancak yüklemek için genellikle bir yeniden başlatma gerekir.

Windows Update’i aktive etmenin yanı sıra uygun bir virüsten koruma yazılımı yükleyin. Windows Defender kullanabilirsiniz. Ancak bu tek başına Windows 10’u güvenli hale getirmekten çok uzak.

Windows 10’da karşılaştığınız tüm önemli sorunları gidermek için bu programlara başvurabilirsiniz:

 

1. Drive Booster

Windows 10 PC’niz donanım sorunlarıyla karşılaşırsa (örneğin bir hoparlör veya yazıcı sorunu) sürücünüz suçlu olabilir. Neyse ki, Drive Booster birkaç tıklamayla sürücülerinizi güncelleyebilir. Bu program 200.000 Windows sürücüsünü düzeltip güncelleme yapabilmektedir.

Drive-Booster

Program iki sekmeye ayrılmıştır – Güncel Olmayan ve Güncel.

“Güncel Olmayan” sekmesinde eski tüm sürücülerinizi tek seferde güncellemek için hepsini seçin ve en üstteki Şimdi Güncelle‘yi tıklayın.

Program, otomatik olarak bu sürücüleri sizin için günceller, böylece size zaman ve emek yükü kazandırır. Güncelleme ilerlemesini en üstte takip edebilirsiniz. Ayrıca, programın daha sonra güncelleştirebileceğiniz eski sürücüleri kontrol etmesini ve size bildirilmesini planlayabilirsiniz.

GÖZ ATIN  SSD Alırken Nelere Dikkat Etmeli-2020

Drive Booster, sürücülerinizi güncellemeden önce otomatik bir geri yükleme noktası oluşturur. Sürücüleri güncelleştirirken yeniden başlatmanın gerektiği durumlarda, PC’nizi otomatik olarak kapatıp yeniden başlatmak için kullanıcının onayını alır.

 

2. FixWin 10

FixWin 10, Windows 10 içindeki sorunları düzeltmek için mükemmel bir ücretsiz programdır. Taşınabilir özelliktedir, yani kurulum gerektirmez.

Program, her biri belirli bir bileşenle (Dosya Gezgini, Sistem Araçları, vb.) ilgili sorunları gösteren altı bölüme ayrılmıştır. Her bölüm en az 10 düzeltme içerir. Düzeltmelerden bazıları yeniden başlatmayı gerektirebilir, ancak Fix (Düzelt) butonuna tıkladığınızda sizi bu durumdan haberdar eder.

Windows-Onar

Welcome (Hoşgeldiniz) bölümü, bir geri yükleme noktası oluşturmanızı yapmamızı öneririz) ve bilgisayarınızdaki bozuk dosyaları düzeltmenizi sağlar.

Troubleshooters (Sorun Giderici) bölümü biraz farklı çalışır. Tek tıklamalı çözümler sunmak yerine, PC’nizde ilgili cihazın Sorun Giderici aracını açmanız için kolaylık sağlar. Aksi halde manuel olarak bunları arayıp açmak zorunda kalırsınız. Windows sorun gidericileri, yazıcınız, hoparlörleriniz, İnternet bağlantınız ve Windows Update ile ilgili sorunları kolaylıkla düzeltebilir.

 

3. Ultimate Windows Tweaker 4

Ultimate Windows Tweaker, FixWin10 ile aynı şirket tarafından yapılmıştır. Her iki program aynı kolay kullanımlı arayüzü paylaşmaktadır.

Aslında Windows 10 sorunlarını gideren ve bunları düzeltmeye izin veren FixWin 10’un aksine, bu program Windows’dan bazı özellikleri hızlı bir şekilde etkinleştirmenizi, devre dışı bırakmanızı, gizlemenizi veya kaldırmanızı sağlar.

Ultimate-Windows-Tweaker-4

Bu program ile yapabileceğiniz her değişikliği Windows 10 Ayarlar uygulaması, Kayıt Defteri Düzenleyicisi veya Grup İlkesi Düzenleyicisi‘ni kullanarak da yapabilirsiniz. Ancak, Ultimate Windows Tweaker, tüm seçenekleri düzgün bir şekilde sergileyerek işlemleri hızlandırır ve kolaylaştırır.

Başlamadan önce sol alt köşedeki Create Restore Point (Geri Yükleme Noktası Oluştur) düğmesini tıklayın, yapmak istediğiniz değişiklikleri işaretleyin ve daha sonra Apply (Uygula)‘yı tıklayın.

GÖZ ATIN  Harici Harddisk Tamiri

Bir düğmeyi tıklayarak 200’den fazla Windows 10 ayarı yapabilirsiniz. İşletim sisteminde toplu değişiklikler yapmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Keyfini çıkarın.

 

4. O&O Shut Up 10

Windows 10’un gizlilik sorunlarıyla ilgili olarak Microsoft çokça eleştiri aldı. Windows 10, özelleştirebileceğiniz birçok gizlilik ayarını içeriyor. Ama siz yukarıdaki programlarda olduğu gibi, bu işi kolaylaştıran araçlardan yararlanabilirsiniz. Bunların en iyileri arasında O&O Shut Up 10 yer almaktadır.

Windows Gizlilik Ayarlari

Program, her biri çeşitli seçenekler sunan dokuz bölüme (Güvenlik, Gizlilik ve Windows Update dahil) ayrılmıştır. Aynı ayarlar Windows 10’da da mevcuttur, fakat ne yaptıklarının her zaman netliği yoktur. Bununla birlikte, O&O Shut Up’ı kullanırken, her ayarın yaptığı işle ilgili ayrıntılı bir açıklama ile birlikte geldiğini göreceksiniz. Programın tüm önerilen ayarlarını uygulamak isterseniz, Actions (Eylemler) menüsünü tıklayın ve bu seçeneği seçin.

Kırmızı ünlem işareti ile işaretlenmiş tüm seçenekleri işaretlemelisiniz. Çünkü bunlar açık olması gerekip de kapalı olan ayarları gösterir.

 


Sorunları Düzeltmek İçin Hangi Windows 10 Programlarını Kullanıyorsunuz?

Bunların Windows 10’daki herhangi bir sorunu düzeltmek için en iyi programlar olduğunu düşünüyoruz. Ancak pek çok sorunu ele alan tonlarca (hem ücretsiz hem de ücretli) birçok program ve uygulama bulunmaktadır.

Belirli bir sorunu çözmek için kullandığınız, ancak bu yazıda yer almayan programlar var mı? Aşağıdaki Yorumlar bölümünde bize bildirin.


 

Windows Ayarları ile ilgili sorun yaşarsanız, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. 

Fiyat teklifi almak için tıklayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

‘Windows 10 Hata Veriyor’ Diyenler İçin 4 Ücretsiz Program
74 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest