Dokunmatik ekranlı cihazlar bir harika. Ancak bazen sinir bozucu da olabilir. Örneğin yanlış bir seçeneğe basit bir dokunuş sonucunda WhatsApp sohbet geçmişiniz kaybolabilir. Samsung Galaksi telefonlar, LG telefonlar, HTC, Lenovo, Huawei gibi Android telefonlarda WhatsApp sohbet geçmişini, mesajları, fotoğrafları yanlışlıkla sildiyseniz onları geri alabilirsiniz. Bu makalede, size silinmiş WhatsApp verilerini kurtarmanın farklı yollarını göstereceğiz. Silinen WhatsApp mesajlarını veya sohbet geçmişini nasıl kurtaracağınızı açıklayacağız.

 

Whatsapp Mesajları Nasıl Kurtarılır?

En son yedeklemelerden WhatsApp Sohbet Geçmişi nasıl kurtarılır? Yedi günden daha kısa bir içerisinde sohbet geçmişini kurtarmak şaşırtıcı derecede basittir: Yalnızca uygulamayı kaldırın, ardından yeniden yükleyin. WhatsApp, sistem saatine göre her gece saat 2’de verilerinizin yedeğini otomatik olarak oluşturur ve bu veriler Android telefonunuzun SD kartında saklanır. Uygulamayı yeniden yüklediğinizde, ileti geçmişinizi geri yüklemeniz istenir. Yeniden yükle‘ye dokunmanız yeterlidir ve yedi güne kadar olan her şey geri yüklenir.

 

Daha Eski Yedeklerden WhatsApp Sohbet Geçmişi’ni Kurtarın

Yedi günden eski olan sohbetleri kurtarmak biraz daha güçtür. Bu yöntem, yalnızca WhatsApp dahili hafızaya veya SD karta yedeklenecek şekilde ayarlanmışsa çalışır. Google Drive’a yedeklenecek şekilde ayarladıysanız, önce bu bağlantıyı kesmeniz gerekecek.

  1. MicroSD kartınızı telefonunuzdan çıkarın ve bilgisayarınıza bağlı bir okuyucuya yerleştirin. Sonra SD karttaki veya dahili hafızadaki veritabanı klasörüne gidin :

\Sdcard\WhatsApp\Databases  veya   Bu bilgisayar\SAMSUNG\Phone\WhatsApp\Databases

NOT: WhatsApp yedekleme klasörünün telefonunuzun dahili belleğinde veya harici belleğinde bulunabileceğini unutmayın. Dahili bellekte ise telefonu PC’ye bağlamanız gerekecek.

  1. Veritabanları klasöründe birkaç dosya göreceksiniz: Bunlar sohbet yedek dosyalarınız. “Msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt” gibi isimlerle kaydedildiklerini göreceksiniz. (Burada “YYYY-AA-GG” sırasıyla yıl, ay ve gündür.)
  2. Halihazırda kullanılan veritabanı olan “msgstore.db.crypt” dosyasının adına “ESKİ” ya da buna benzer bir şey ekleyerek dosya adını değiştirin.
  3. Alt taraftarki dosyaları kontrol edin: Farklı tarihler ile işaretlenmiş birkaç dosya olmalıdır. Geri yüklemek istediğiniz en yeni tarihli dosyayı (Aşağıdaki görselde msgstore-2017-07-14.1.db) seçin. “msgstore.db.crypt” olarak yeniden adlandırın.
GÖZ ATIN  Whatsapp Hesabınızı Koruyun

whatsapp-geçmişini-kurtar

  1. MicroSD kartını tekrar Android cihazınıza yerleştirin, ardından WhatsApp’ı kaldırıp yeniden kurun. Sorulduğunda Geri Yükle‘yi seçin . “Msgstore.db.crypt” olarak kaydedilen sohbet dosyası seçilecek ve eski mesajlarınız geri yüklenecektir.

 

WhatsApp sohbet mesajlarını yedekten kurtarmanın dezavantajları nelerdir?

  • WhatsApp sohbet geçmişinizin ve mesajlarınızın otomatik yedekleme dosyaları yalnızca son kaydedildikten sonraki 7 gün boyunca geçerlidir. Sohbet geçmişinin süresi dolmadan kurtarıldığından emin olun! 7 günden daha eski olan yedeklerden veri bulamaz veya geri yükleyemezsiniz.
  • Yeni WhatsApp iletilerini kaybeder. Yedeklenmemiş olan mevcut sohbet geçmişi, geri yüklendikten sonra kaybolacaktır. Yani yedek oluşturduğunuzdan beri gönderdiğiniz ve gönderdiğiniz tüm mesajları kaybedeceğiniz söylenebilir. Yeni mesajlarınızı, yukarıdaki işlemi tekrar ederek, yeni msgstore.db.crypt dosyasını “ESKİ” olarak adlandırdığınız dosya ile değiştirerek geri yükleyebilirsiniz. Sildiğiniz mesajları kurtardığınızda son yaptığınız yazışmalarınızın “ESKİ” olarak değiştirdiğiniz veritabanında kalacağını ve bu yöntemde silinenlerle yeni mesajları bir araya getirmenin mümkün olmadığını unutmayın.
  • SD kartınız veya sohbet geçmişiniz bozulmuş ise sohbet mesajlarını geri yükleyemezsiniz.
  • Sohbet geçmişinizi, sohbet geçmişinizi yedeklediğinizden farklı bir telefon numarasına geri yükleyemezsiniz.

 

Whatsapp’tan Silinen Fotoğrafları ve Videoları Kurtarın

Bu bir sürpriz gibi gözükebilir, ancak fotoğrafları ve videoları WhatsApp sohbet geçmişinizden sildiğinizde gerçekten silinmezler. Dolayısıyla sohbet geçmişinden silmiş olduğunuz WhatsApp fotoğraflarını ve videoları bulmak oldukça kolaydır.

Telefonunuzda Dosyalarım‘a gidin ve bulmaya çalıştığınız türe göre WhatsApp klasöründe WhatsApp Audio, WhatsApp Images veya WhatsApp Video klasörünü açın. Dosyayı bulmak için listeyi aşağı doğru kaydırın. Telefonunuzu bir USB kablosuyla bağlayıp aşağıdaki ekran resminde gösterildiği gibi WhatsApp klasörlerine göz atarak bilgisayarınızdan da yapabilirsiniz.

whatsapp-foto-kurtar

 

Umarız bu yazı whatsapp yazışmalarınızı kurtarmada yardımcı olmuştur. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.


Android Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

GÖZ ATIN  Custom Binary Blocked by FRP Lock Çözümü

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Yanlışlıkla WhatsApp Mesajları mı Silindi? İşte Veri Kurtarma Yolları
89 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest