Whatsapp hesabınız çalındı mı? Ya da hacklenip hacklenmediğinizi merak mı ediyorsunuz? Cevabınız evet ise, bu yazıda Whatsapp mesajlarının nasıl ele geçirilmiş olabileceğine dair yöntemleri bulacaksınız. İlave olarak, Whatsapp hesabınız ele geçirilirse ne yapacağınızı anlatacağız. Whatsapp fotoğraf ve sesli mesajlarına en basit erişme yöntemi olan whatsapp web hakkında bazı bilgiler paylaşarak böyle bir durumda telefon incelemesi yapmanın önemine değineceğiz.

Bildiğiniz gibi WhatsApp hem Akıllı Telefon hem de PC’ler için en popüler mesajlaşma uygulaması haline geldi. Milyonlarca kullanıcı günlük olarak yazışmalar ve aramalar için bu uygulamayı kullanıyor. Bu aynı zamanda, her gün sayısı artan çok sayıda hack girişimi olduğu anlamına geliyor. Birçok insan whatsapp hesabınız ele geçirildi uyarısı alıyor. Dolayısıyla, herkes Whatsapp sohbetlerini nasıl koruyacağını düşünüyor.

WhatsApp hesabınızın çalınması sizi endişelendiriyor mu? Ya da Whatapp hesabınızdan bazı mesajların okunduğunu, silindiğini ya da izinsiz mesaj gönderildiğini mi düşünüyorsunuz? Endişelenmeyin! Çünkü bu yazıda öncelikle Whatsapp hesabının çalınmasına engel olmak için yapabileceklerinizi öğrenecek ve Whatsapp Web vb. yöntemlerle hacklenmesi, ele geçirilmesi veya izlenmesi durumunda tespit edilip edilemeyeceğine dair fikir edineceksiniz.

 

WhatsApp’ın Çalınma Yöntemleri

Şimdi sizlerle hackerlar veya çevrenizdekilerin whatsapp hesabını ele geçirmek veya mesajları okumak için kullandıkları yöntemleri paylaşacağız. Bu yöntemlere karşı önlem kullanarak, WhatsApp hesabınızı kolayca koruyabilirsiniz. Whatsapp uzaktan hacklenebilir mi veya Android telefonda Whatsapp ele geçirilir mi veya iphone’da Whatsapp hesabı çalınır mı diye düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Yöntem #1 – WhatsApp Web

Whatsapp Web, Whatsapp’in yeni bir özelliğidir ve bu özellik, bilgisayarınızdan Whatsapp hesabınıza erişmenize yardımcı olur. Karşınıza çıkacak QR kodunu cep telefonuyla tarayarak anında bilgisayarınızdan Whatsapp hesabınıza kolayca erişebilirsiniz. Ayrıca “Whatscan For WhatsApp Web” adlı uygulamayı kullanarak diğer mobil cihazlardaki whatsapp hesabınıza erişebilirsiniz. Bu uygulama, birden fazla akıllı telefondaki whatsapp hesabınıza erişmenize yardımcı oluyor. Tek yapmanız gereken ana whatsapp hesabından QR kodunu taramak.

Whatsapp Web günlüğünüzü, ana whatsapp hesabınızdan kontrol edin. Herhangi bir yetkisiz cihaz bulursanız, yetkisiz cihazları Whatsapp Web’den silin. Tüm cihazları silerek Whatsapp’ın saldırıya uğramasını engellemiş olursunuz.

Yöntem # 2 – Whatsapp Dosyalarını Uzaktan Ele Geçirmek

Bilgisayar korsanları, whatsapp yazışmalarını ve diğer uygulamalara ait iletileri başka bir e-posta kimlik numarasına kopyalamak için bu tekniği kullanır. Whatsapp klasöründen bazı dosyaları kopyalayarak tüm whatsapp yazışmalarını kolayca okuyabilirler.

WhatsApp’ta ve telefonunuzda Uygulama Kilidi (App Locker) kullanın. Uygulama kilidi kullanarak herhangi bir uygulamayı veya telefonu kilitleyebilirsiniz. Dolayısıyla, bilgisayar korsanı saklanan dosyaları Dosyalarım’dan kopyalamaya çalışırken, önce sizin tarafınızdan kilitlenmiş olan telefonun kilidini açması gerekecektir.

Yöntem # 3 – Casus Uygulamalar

Casus uygulamaları kullanarak herkes telefonunuzu ve whatsapp’ı kolayca hackleyebilir. Telefonunuzda casus uygulama olup olmadığını daima kontrol edin.

 

Whatsapp Mesajlarım Başkası Tarafından Silindi. Ne Yapmalıyım?

Akıllı telefon uygulaması WhatsApp , adli araştırmalar için büyük bir endişe haline geldi. Facebook’un sahibi olduğu bu uygulama, şifreli iletişim, İnternet sesli aramaları, sınırsız mesajlaşma ve çoklu ortam dosya paylaşımı sağlayan çapraz platformlu bir mesajlaşma programı olarak milyonlarca kişi tarafından aktif olarak kulanılıyor.

Siber güvenlik konusunda dikkatli kullanıcılar iletişimlerinin şifreli olduğunu bilir ve bu özelliği kendi ihtiyaçları için kullanabilirler. Mesajların şifreli olarak gönderilebilmesi ve son kullanıcının hiçbir maliyet ödemeden bu imkandan faydalanabilmesi Whatsapp’ın popülerliğini daha da arttırdı.

 


 → Mesajlarım Uzaktan Okunabilir mi? Adlı Makaleye Göz Atmayı Unutmayın.


Başka taraftan bakıldığında bugün birçok kişi başkasının whatsapp mesajlarını okumak, fotoğraflarını görmek veya silmek için uğraşıyor. Peki ya mağdur tarafta olanlar. Bize gelen taleplerin yoğunluğundan da gördüğümüz kadarıyla insanlar çevresindeki kişilerin whatsapp web aracılığı ile mesajlarının okunduğunu veya başka hackleme girişimlerinde bulunulduğunu iddia ediyorlar. Eğer sizin de whatsapp mesajlarınız sevgiliniz, eşiniz, eski arkadaşınız veya yakın çevrenizdeki herhangi bir kişi tarafından özellikle whatsapp web aracılığı ile okunduğunu düşünüyorsanız haklı olabilirsiniz.

 

Whatsapp Mesajlarını Kurtarma ve Geçmişi İnceleme

Akıllı telefonlar, uygulamayı yerel olarak çalıştırır ve fotoğraf, video ve sesli mesajları telefonda saklayabilirler. Kanıtları doğrudan telefonda inceleyerek içeriği görebilirsiniz. Ancak Whatsapp’ın silinen mesajları database dosyalarından şifreli olarak tutulur. Dolayısıyla telefonun adli imajı alınmadan whatsapp içeriklerinin ve log dosyalarının tamamına erişilemez. Bunu yapmak verilerin orijinalliğini olumsuz yönde etkileyebilir. Yine de adli bir inceleme yapılmak isteniyorsa başka çare yoktur. Telefon adli imajı üzerinde, fotoğraflar, videolar ve sesli mesajlar bir zaman damgası veya gönderen bilgisi ile çıkarılabilmektedir.

Whatsapp sohbetlerin yedeklerinin iCloud ve Google bulutta da yedeklenerek ilgili Whatsapp içeriğini toplamak için birden fazla yol sunar. Whatsapp mesaj içeriklerine buluttaki WhatsApp yedeklerinden ulaşılabilir. Ancak video ve sesli mesajlar gibi multimedya görüntüleri alıcıya gönderildiğinde sunucudan silinir.

 

Whatsapp Web ile Hesabıma İzinsiz Erişildi

Bilgisayarda web.whatsapp.com adresine bağlanılarak gösterilen QR Kodu telefona okutulduğunda whatsapp hesabına erişime izin verilmiş olmaktadır. Whatsapp Web erişimlerine ilişkin olarak hem telefondaki işletim sistemi hem de whatsapp uygulaması kayıt tutmaktadır. Telefon incelemesi yapılarak bu kayıtlar yorumlanmalı ve doğru şekilde değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Whatsapp web ile mesaj silindi

 

Kimin Yaptığı ve Ne Yaptığı Ortaya Çıkarılabilir mi?

BEST Veri Kurtarma olarak akıllı telefon incelemeleri için çeşitli adli bilişim yazılımları kullanıyoruz. Adli yazılım satıcıları, WhatsApp güncellemelerine ayak uydurmak için araç setlerini sürekli olarak güncellemekteler. Yine de, cihazların Android ve iOS işletim sistemleri ve WhatsApp sürümleri arasındaki farklılıklar yapılan çalışma yöntemlerinde farklılıklara neden olmaktadır. Bu nedenle ilk adım, inceleme yapılan telefonun markası, modeli, işletim sistemi sürümü ve Whatsapp versiyonunu bakarak, hangi verilerin doğrudan telefon üzerinden erişilebileceğini ve rootlama gerekip gerekmediğini belirlemektir.

 


 → Whatsapp Adli Bilişim İncelemesi  Adlı Makaleye Göz Atmayı Unutmayın.


Tüm uygulamalar gibi, WhatsApp sürekli değişmektedir. Adli bilişim uzmanları için WhatsApp verilerini toplamanın başarısı, olayın üzerinden ne kadar zaman geçtiğine, gerçekleşme şekline, farklı sürümlere, ayrıca telefon marka ve modeline bağlıdır.

Yukarıdaki yöntemleri okuduktan sonra, Whatsapp hesabınızın nasıl saldırıya uğrayabileceğine ve Whatsapp hesabınızın çalınması durumunda yapabileceklerinize dair bir fikriniz olmuştur. Yorum ve düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

 


Adli Bilişim ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.

 

Whatsapp Hesabım Çalındı. Ne Yapmalıyım?
64 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest

Sosyal Medyada Paylaş!

Arkadaşlarınızı BEST VERİ KURTARMA'dan Haberdar Edin.