Western Digital My Passport veri kurtarma hizmetlerinde uzmanız. Profesyonel kurtarma hizmeti arıyorsanız, bugün bir veri kurtarma uzmanıyla konuşmak için lütfen iletişim sayfamızı ziyaret edin.

Aşağıdaki makalede, Western Digital My Passport, My Passport Ultra ve My Essentials USB harici hard disklere özgü veri kurtarma ile ilgili sorunlar ele alınacaktır. WD My Passport serisi harici hard diskler, kullanımı kolay olması, makul fiyatları ve kalitesi ile, harici harddisk pazarında açık ara önde bir hale gelmiştir. Ancak bu makalede ele alınacağı üzere veri kurtarma söz konusu olduğunda bazı olağan dışı zorluklar ortaya çıkarabilirler.

WD Passport Harici Harddiskimi Bilgisayar Tanımıyor

Bazı dosyaları 1 veya 2 TB harici Western Digital harddise kopyalamaya başlıyorsunuz ve her şey yolunda görünüyor. Sonra akla gelmeyen olur ve harddiskiniz masanın üstünden yere kötü bir şekilde düşer. Elinize aldığınızda darbe almadığını görürsünüz, bu yüzden sıkıntı yaşamayacağınızı düşünürsünüz. Ama tekrar bilgisayarınıza taktığınızda …. Bilgisayar harddiski görmüyor. Ya da belki bir şeyin takılı olduğunu tanır, ancak çalışan bir WD Passport harddisk olarak değil, genel bir USB aygıtı (Generic USB Device) olarak görür. Teknoloji konusunda bilgili bir kişiyseniz, muhtemelen harddiski dış kutusunda çıkarıp, SATA-USB adaptörüyle PC’ye  bağlayabileceğinizi ve kendi kendinize verileri kurtarabileceğinizi düşünebilirsiniz. Aslında bunu yapmak için yola çıktığınızda gördüğünüz manzara sizi şok edecek… SATA BAĞLANTI PORTU YOK!

WD Passport Veri Kurtarmanın Zorluğu

Western Digital, harici hard disklere USB bağlantı noktası takma eğilimini başlatan ilk şirketti. Daha önce harici harici diskler temel olarak dahili sabit sürücülerle aynıydı. Sadece harici olarak bağlamak için SATA’dan USB dönüştürücü aygıta sahipti. Çoğu WD Passports 500GB ve daha büyüklerinde artık öyle değil, şimdi sahip olduğunuz tek bağlantı USB. Bu, veri kurtarma için ciddi bir zorluk oluşturmaktadır. Bilgisayar harddiski tanımıyor ise USB portunu çıkardığınızda SATA bağlantısı göremiyorsanız, basitçe sıkışıp kaldınız.Bu durumda, verilerinizi bozuk WD marka harici harddiskten kendi kendinize kurtarmanız mümkün mü? Muhtemelen değil. Diski bağlamak için SATA kartı yapmak hakkında bazı öneriler içeren birçok forum var ve adil olmak mümkün. Ancak bu çözümlerin ele almadığı başka bir sorun var… şifreleme.

GÖZ ATIN  Harici Harddisk Tamiri

WD My Passport Veri Şifreleme Sorunları

WD Passport harddiskiniz için başarıyla bir SATA kartı ayarlayabilseniz bile, hiç şüphesiz verilerin şifreli olduğunu göreceksiniz. “Ama bir şifre belirlemedim” diyorsunuz. Gerçek şu ki, bu önemli değil. İnşa edildiği günden itibaren sürücünüzdeki veriler Western Digital’den rastgele oluşturulmuş bir anahtarla zaten şifrelenmiştir. Belirlediğiniz parola aslında sürücüye yalnızca anahtara erişmenin güvenli olduğu zamanı (sürücünün sonuna yakın gizli bir sektörde depolanır) söylemek için kullanılır. Bu şekilde daha sonra bir parola ayarlarsanız, zaten varolan verileri şifrelemek için geri gitmesi gerekmez, çünkü bu noktada yine sıkıştınız. Bir şifreleme kırma uzmanı değilseniz. Sürücünün tam bir kopyasını (verilerin% 100’ü) alırsanız, verilerin şifresini çözmek için bir WD My Book USB aygıtı kullanmak mümkündür. Genelde sadece aynı şifreleme yongasını (varsa) kullanan bir tanesini bulmak ve muhtemelen bir yongayı hareket ettirmek için biraz lehimleme çalışması yapmak ve verilerin şifresini çözmek olabilir. Sadece klonladığınız sürücünün LBA’sının Passport ile aynı olduğundan emin olun (USB değil SATA ile tanındığı gibi).% 100 klon (veya en azından son birkaç MB ), PC-3000 veya DeepSpar Disk Imager gibi özel araçlar olmadan verilerin şifresini çözmenin bir yolu yoktur.

WD Harici Harddiskim Çok Yavaş

Kafa kazası geçiren ve bad sektörleri olan harddiskler genellikle yavaş yanıt verecektir. Bunun nedeni sabit sürücülerin yer değiştirme özelliğidir. Bozuk sektör tespit edildiğinde, sürücü o noktayı kullanılamaz olarak işaretler ve sektörü plaka yüzeyindeki başka bir kullanılmayan alana yeniden eşler. Normalde bu işlem, bilgisayarınız farkında olmadan devam eder. Bununla birlikte, sürücünüzde kafa çarpması nedeniyle çok sayıda bozuk sektör varsa, sorun kendiliğinden giderilemez. WD harddisklerin, yer değiştiren sektörlerin listesinin temizlendiği ve yer değiştirme özelliğinin devre dışı bırakıldığı bir işlem olan “Yavaş Yanıt Verme Özelliği” olarak adlandırılan ayara gereksinim duyması çok yaygın bir sorundur. Ne yazık ki, en azından bazı özel veri kurtarma araçları olmadan, bunu kendi başınıza yapmanın bir yolu yoktur.

GÖZ ATIN  Harddisk Veri Kurtarma Ankara

WD My Passport Harddsikten Veri Kurtarma Yardımı Alın

Verileriniz ölüm kalım derecesinde kritik öneme sahipse, profesyonel veri kurtarma desteği isteyin. Çoğu zaman kendi başınıza yapacağınız veri kurtarma girişimleri durumu daha da kötüleştirir, maliyetleri artırır ve hatta kurtarmayı imkansız hale getirir. Yarı işlevsel bir harddiskte, profesyonel yardım almadan önce çok fazla şeyi denemenin kötü sonuçları olabilir. Best Veri Kurtarma olarak, bozuk WD Passport harddiskten verileri hızlı ve güvenli bir şekilde kurtarmak için gerekli araçlara ve uzmanlığa sahibiz. Kendiniz veri kurtarma girişiminde bulunacaksanız ve elbette verileriniz olmadan yaşama riskini göze alıyorsanız bizi arayın. Size yardım etmek, tavsiye ve bilgi vermekten memnuniyet duyarız. Bize nasıl ulaşacağınız hakkında daha fazla bilgi için İletişim sayfamızı ziyaret edin.

 

Western Digital (WD) My Passport Veri Kurtarma
2 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest