Akıllı telefonunuzun kontrolünü elinde tutacak birisinin kimliğinizi üstlenmesi ne kadar kolay olur değil mi? İnsanlarla sizin gibi mesajlaşabilir, Facebook hesabınızdan paylaşımlar yapabilir, hatta banka hesaplarınıza erişebilir veya adınızla alışveriş yapabilir. Teknoloji bu garip küçük cihazları kimliğimizin bir parçası haline getirdi. Akıllı telefonların kişiliğin bir uzantısı haline geldiği fikri yeni bir şey değil. Örneğin, yakın çevrenizdekilere bazı sırlarınızı açabiliyorken, bu özel şeyleri başkalarından gizlemek istemeniz gayet doğal. Bu içgüdüden hareketle akıllı telefonlardaki dosyaları, fotoğrafları veya uygulamaları gizleme isteği de popülerdir.

Mesela, telefonunuzu anneniz ödünç aldığında görmesini istemediğiniz bazı fotoğraflarınız olabilir. Belki de, başkasının eline geçmesini istemediğiniz hassas kişisel bilgiler içeren bazı özel belgeleriniz telefonda duruyor. Başka bir örnek olarak, Angry Birds oynaması için telefonunuzu yeğeninize verdiğinizde karşısına çıkabilecek çok da ‘çocuk dostu’ olmayan uygulamalara sahipsiniz.

Sebep ne olursa olsun, telefonunuzdaki içeriği görünmez yapmak konusunda birçok seçenek bulunmakta. Burada bunlardan birkaçına bakacağız ve her birinin yararlarını ve risklerini tartışacağız.

 

Telefondaki Dosyaları Gizlemek

Çoğu Android cihaz aslında bir şeyler gizleme özelliğine sahip değildir. Bu nedenle ne yapmak istediğinize bağlı olarak muhtemelen bu iş için üçüncü taraf uygulamalar bulmak zorunda kalacaksınız. Temel bilgilerle başlayalım ve genel olarak bazı dosyaları gizlemeyi görünmez yapmayı öğrenelim.

Telefondaki dosyaları gizlemek için en iyi uygulamalardan birisi File Hide Expert. Bu ücretsiz bir uygulamadır ve telefonunuzdaki herhangi bir dosyayı kolaylıkla gizlemenizi ve göstermenizi sağlar. Bunu yüklemek ve çalışır duruma getirmek için önce uygulamayı Google Play Store‘dan indirin. Uygulamayı açtığınızda, gizli dosya listesinin boş olduğunu belirten ingilizce bir mesaj göreceksiniz. Dosyaları gizlemeye başlamak için ekranın sağ üstündeki klasör simgesine dokunun.

Telefondaki Dosyaları Gizlemek

Uygulama esasında temel bir dosya yönetimi uygulaması gibi çalışıyor. Dosyanın nerede olduğunu bildiğiniz sürece, türünden bağımsız olarak dosyayı gizleyebilirsiniz. Gizlemek istediğiniz dosyaları işaretleyin ve ardından ana ekranınıza geri dönün.

En İyi Gizlilik Uygulamaları

Buradan, Hide All seçeneğine basmak, tüm dosyalarınızı görünmez yapar. Bu da sizin dışınızda telefonu eline alan meraklıların yanlışlıkla veya bilerek dosyalarınıza rast gelmesini engeller. Bu dosyalar artık diğer dosya yöneticilerinde veya galerilerde görünmezler. Onları geri getirmek için, File Hide Expert uygulamasını tekrar açıp Restore All butonuna dokunmanız yeterlidir.

Telefondaki Mesajları Gizle

 

Tabii ki, uygulamayı sadece bu şekilde kullanmak içeriğinizi güvenli tutamaz. Ne de olsa, herkes File Hide Expert’ı açabilir ve erişmelerini istemediğiniz tüm dosyaları kolayca erişilebilen bir listede görebilir. Bu durumda, File Hide Expert’in parola yeteneklerini kullanmak akıllıca olacaktır.

GÖZ ATIN  Windows Bilgisayarınıza Fidye Virüsü Bulaştığında Ne Yapmalısınız?

Telefondali Dosyları Sakla

Menü düğmesine ve ardından Settings’e dokunun. Üstteki ilk seçenek (Enable Password)  şifre etkinleştirme özelliğidir. Bu kutuyu işaretlediğinizde sizden bir şifre girmeniz istenir. Bunu unutmamaya dikkat edin. Çünkü File Hide Expert uygulamasını her başlatışınızda ihtiyacınız olacak. Sakladığınız dosyaları geri yükleyemeyeceğiniz bir duruma düşmek istemezsiniz!

 

Telefondaki Fotoğraflar ve Videolar Nasıl Gizlenir? – Rootsuz

File Hide Expert teknik olarak hayal edebileceğiniz her türlü dosya için çalışmasına rağmen, fotoğrafları gizlemenin en etkili yolu bu değildir. Çoğu zaman riskli fotoğraflar çekmeyi seven bir kişiyseniz, KeepSafe Fotoğraf Kasası – Resim ve Videoları gizle ile daha iyi bir deneyime sahip olabilirsiniz.

KeepSafe, telefonunuzda başka bir yerde görünmesini istemediğiniz herhangi bir şeyi atabileceğiniz dijital bir kasa oluşturur. Uygulamaya her erişmek istediğinizde kullanmak için bir PIN oluşturmanız gerekir ve tüm hassas dosyalarınızı tek bir konumda tutar. Kaybolma ihtimaline karşı bilgilerinizi internette tutmakta sakınca görmezseniz, özel dosyalarınızı bulutta yedekleme seçeneği de mevcuttur. Telefonunuz kaybolur veya kırılırsa bu şekilde kayıp resimlerinizi kurtarabilirsiniz.

KeepSafe hızla en yaygın kullanılan gizlilik uygulamalarından biri haline gelmektedir. Temel sürümü ve buluta yedekleme hizmeti ücretsizdir. Ancak premium sürümde şık PIN teması, yabancıların telefonunuzu kullandıklarında gizli dosyalarınıza erişim sağladıklarını düşünmelerini sağlayan sahte bir PIN ve KeepSafe’i gizleyen simgesine uzun basmadığınız sürece faklı bir uygulama görünümü veren gizli kapı gibi ek özellikler sunar. Premium üyeler ayrıca, bir başkasının özel dosyalarınıza erişmeye çalışıp çalışmadığını görebilmeniz için başarısız erişim girişimlerini kaydeden bir uyarı sistemi de içerir. KeepSafe, telefondaki resimleri gizleme haricinde, ayrıca şifreler ve kimlik kartları gibi hassas veriler için bir depo olarak da kullanılabilir.

Fotoğraf Gizleme Uygulaması

Uygulamayı ayarlamak oldukça kolay. Google Play Store’dan indirdikten sonra kurulum kılavuzu size PIN ayarlaması konusunda yardımcı olacaktır.

Kurulumu tamamladıktan sonra, bir klasörü açıp sağ alt kısımdaki Import butonuna dokunarak KeepSafe’e herhangi bir fotoğraf ekleyebilirsiniz. Gizlemek istediğiniz fotoğrafları seçmek için tarayıcıyı kullanın.

Telefondaki Fotoğraflar Nasıl Gizlenir

Alternatif olarak, telefonunuzun normal galerisine erişerek, istediğiniz resimdeki Paylaş butonuna dokunarak ve seçenekler listesinden KeepSafe’i seçerek kasaya dosya ekleyebilirsiniz. Bu işlem, fotoğrafı özel koleksiyonunuza taşıyacak ve galeriden kaldıracaktır.

 

Telefondaki Uygulamalar Nasıl Gizlenir?

Telefonunuzda yüklü gelen ve root atmadan kaldıramayacağınız NFL Mobile uygulamasını görmekten bıktınız mı? Uygulama çekmeceniz nadiren kullandığınız uygulamalarla dolup taştığı için, istediklerinize ulaşmak için boşuna çaba sarf etmek canınızı sıkıyor mu? Telefonu rootlamadan uygulamaları gizlemek, uygulama tepsinizi temizlemenin ve tabii ki davetsiz misafirlerin telefonunuzu kurcalamasını engellemenin harika bir yoludur.

GÖZ ATIN  En İyi 3 Android Veri Kurtarma Programı

Bazı telefon markaları uygulama gizleme işlevselliğini varsayılan olarak kullanıma sunar. Örneğin, Samsung kullanıcılarının çoğu, üçüncü taraf uygulamalara gerek duymadan uygulamaları gizleme yeteneğine sahiptir. Telefonunuz uygulama gizlenmesini desteklemiyorsa, Nova Launcher‘a bir şans verin. Bu araç telefondaki uygulamaları gizlemek için en iyi ve kullanışlı uygulama. Basit seçenekler ve değişik görsel arayüzler ile uygulamaları gizlemek için çeşitli yetenekler sunuyor.

Nova Launcher’ı yükleyin ve uygulama çekmecesini açın. Nova Settings> App & widget drawers > Hide Apps‘e gidin. Gizlemek istediğiniz uygulamaları seçin. İşte bu. Onlar artık uygulama tepsinizde görünmeyecekler.

Telefondaki Uygulamalar Nasıl Gizlenir

Bir uygulamayı tekrar ortaya çıkarmak için, sadece aynı menüye dönün ve istediğiniz uygulamanın işaretini kaldırın.

 

Telefondaki Fotoğraf ve Dosyaları Uygulama Kurmadan Gizlemek

Üçüncü taraf uygulamaları kullanmadan tüm klasörleri gizlemenin çılgın bir yolu var. Anlatacağımız basit yöntem, fotoğrafların galeride görünmesini, ses dosyalarının oynatıcılarda çalmasını ve belgelerin düzenleme uygulamalarında açılmasını önler. Ancak, dosyalar aslında gizli değildir. Çünkü yaptığınız tek şey klasörü Android işletim sistemini görmezden gelecek şekilde yeniden adlandırmaktır.

Herhangi bir Android dosya yöneticisini kullanarak, klasör adının önüne bir “.” ekleyin. Daha da garantici olmak istiyorsanız, klasörü “.simdata” veya “.systeminfo” ya da buna benzer isimle yeniden adlandırmayı deneyin.

 

Sonuç

Android Gizleme uygulamalarının, özel dosyalarınızı sıradan kullanıcıların ellerinden uzak tutmak için oluşturulduğunu unutmayın. Doğru bilgiye sahip biri özel verilerinize ulaşmak konusunda gerçekten ciddiyse veya dijital veri incelemesi için adli bilişim çalışması yapılırsa, dosyalarınızı ve resimlerinizi gözden uzak tutmak için bu uygulamaların kullandığı yöntemler aşılabilecektir. En iyi güvenlik, izinsiz kişilerin cihazınızı alamadığından ve güvenli bir kilit ekranı kullandığınızdan emin olmaktır. Ayrıca, çok hassas içeriğe sahip bilgilerinizi mobil olmayan bir cihazda gizlemeyi düşünebilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


Telefondaki dosyaları, fotoğrafları, videoları ve uygulamaları gizleme önerilerimizi beğendiniz mi? Bahsi geçen uygulamalarla ilgili deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Daha farklı çözümler ve tercih ettiğiniz gizlilik yöntemleriniz varsa yorumlardan bize bildirin.

 

Telefonda Dosyalar, Fotoğraflar ve Uygulamalar Nasıl Gizlenir
14 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest