Android telefon numaraları silindi mi? Telefondan silinen rehberi nasıl kurtaracağınızı açıklıyoruz.

 

Cihazınızın yedeğini yanlışlıkla kaybettiniz ve şimdi Android rehberdeki numaraların nereye gittiğini merak ediyorsunuz. Kaybettiğiniz değerli telefon numaralarını Android cihazınıza geri getirme rehberi işte burada.

Telefon rehberi ve Android cihazınızda depoladığınız temel öğelerden bazıları silindi. Telefon numaraları sadece sevdiklerinizle iletişim kurmanın bir yolu değil, aynı zamanda sosyal ve iş ağınızı oluşturmaya yardımcı bilgiler. Ancak aniden Kişiler listenizdeki numarların bazılarını veya tamamını bulamazsanız ne olur?

 

Telefon numaralarının kaybolması sorunu ve kaybolan rehberi kurtarmak

Telefon numaralarınız silindiyse endişelenmeyin, kaybolan rehberi geri getirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Kişiler, Android işletim sisteminin vazgeçilmez bir parçası olduğundan, aşağıda listelenen adımlar Galaxy S7’deki rehberin silinmesi konusunda size yardımcı olacaktır. Aynı prosedür diğer tüm Android cihazlar için de geçerli olacaktır.

1. Tüm kişilerin Android cihazınızda görüntülendiğinden emin olun

Telefon numaraları rehber listenizde görünmüyor olsa bile, kişilerinizin hala telefonda olma ihtimali yüksektir. Android işletim sistemi, kişilerinizi kaydedildikleri yere göre bölümlere ayırmak için tasarlandığından, hepsini hemen göremeyebilirsiniz.

Android cihazınızın modeline ve sürümüne bakılmaksızın Kişiler uygulaması, cihazınızın belleğinde kayıtlı olan kişileri, e-posta hesaplarınızla senkronize edilen kişileri, SIM kartınızda depolanan kişileri ve hafıza kartınızda yedeklenen kişileri ayrı ayrı tutmaktadır.

 •     Android cihazınızdan uygulama alanına gidin ve Kişiler’i açın.
 •     Kişiler uygulamasının Ayarlar menüsüne gitmek için ekranın sağ üst köşesindeki üç dikey noktaya dokunun.
 •     Ayarlar seçeneğine dokunun ve ardından Görüntülenecek Kişiler‘e tıklayın.

Android-Numara-Kurtar-1

Burada, telefonunuzda görüntülenmesi için ayarlanmış olan tüm kişiler listelenir. Tek tek seçebileceğiniz belirli hesaplardaki (Gmail, WhatsApp, SIM, Skype vb.) kişileri görme seçeneklerini işaretleyebilirsiniz. Bununla birlikte, aradığınız telefon numarasının kaybolup kaybolmadığını görmek için en üstte yer alan Tüm kişiler’e dokunmalısınız.

Android-Numara-Kurtar-2

Cihazınızın ayarlarını değiştirmediyseniz ve kişilerin eksik olduğunu fark ettiyseniz, bu adım muhtemelen sorunu düzeltmenizi sağlayacaktır. Yine de kaybolan telefon numaraları ortaya çıkmıyorsa, devam edip aşağıdaki seçenekleri deneyebilirsiniz.

 

2. Telefon Numaralarını SD Karttan geri yükleyin

Kişilerinizin yedeklerini Harici depolama birimine .vcf veya .csv dosyası şeklinde alacak kadar şanslıysanız (akıllıysanız) kaybolan Android kişilerini geri almanın çok kolay bir yolu var. Tek yapmanız gereken, hafıza kartınızı tekrar Android cihazınıza takıp dosyaları içe aktarmak ve kaybolan tüm kişileri tekrar cihaza getirmektir.

 •     Android cihazınızın ana ekranından, Kişiler’e gidin
 •     Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüsü simgesine hafifçe dokunun ve açılır menüden Ayarlar‘ı seçin.
 •     Yeni ekranda, Kişileri İçe Aktar/Dışa Aktar seçeneğini gördüğünüzde üzerine dokunun.
 •     İÇERİ AKTAR sekmesini kullanarak, rehberi MicroSD karttan içe aktarmayı seçin ve işlemi tamamlayın.
 •     Aynı menüyü, SIM karttan içe aktarma seçeneğini kullanarak SIM kartınızda kayıtlı kişileri içe aktarmak için de kullanabilirsiniz.

Android-Numara-Kurtar-3

Harici belleğinizde kişilerinizin bir yedek kopyasını oluşturduysanız, kişiler tekrar telefona gelecektir. İşlemin sonunda içe aktarılan kişilerin sayısını gösteren bir bildirim göreceksiniz.

 

3. Telefon numaralarını kurtarmak için Gmail hesabınızı kullanın

Android cihazınız bir Gmail hesabıyla senkronize ediliyorsa, kaybettiğiniz kişileri geri yüklemek için bir umut vardır. Tüm Gmail hesapları, kullanıcıların kişilerini kurtarmasına olanak tanıyan güvenilir bir özellik ile birlikte gelir. Dolayısıyla, kişileri Android cihazınızdan manuel olarak silmiş olsanız bile, senkronize edilen Gmail hesabınızda kişileriniz tutulmaya devam edilmektedir.

GÖZ ATIN  Verilerinizi Eski Telefondan Yeni Telefona Taşıyın

Ayrıca, şans eseri e-posta kişilerinizin iletişim bilgileri varsa, bu kişiler aynı zamanda kişilerinizi geri almak için hızlı bir çözüm de sunabilir. Bilgisayarınızdan tercih ettiğiniz web tarayıcısında Gmail’i açın ve Android cihazınızla ilişkili hesabınıza giriş yapın.

 •     Sayfanın sol üst tarafındaki Gmail sekmesinde bulunan açılır menüden Kişiler üzerine tıklayın.Gmail_kisi_kurtar_1
 •     Açılan sayfada Eski Sürüme Git üzerine gelin.
 •     Yeni ekranda arama çubuğunun hemen altındaki Diğer adlı menüyü bulun ve üzerine tıklayın. Kişileri geri yükle seçeneğini seçin.

Google_Kisiler

Burada, Gmail’de 30 gün süreyle sildiğiniz kişilerinizi geri yükleme seçeneğine sahip olursunuz. Böylece bir ay önceye kadar silinen tüm kişileri kurtarabilir ve geri yükleyebilirsiniz. Bununla birlikte, 30 günden daha önceki zamanda silinen kişilerin bu yöntemle geri gelmeyeceğini unutmayın.

İşlemi tamamladıktan sonra, Android cihazınızı yeniden senkronize etmeniz gerekir ve tüm silinen kişiler Android cihazınıza geri yüklenir. Bunun için izleyeceğiniz adımlar şunlar:

 • Silinen telefon kayıtlarınızı geri yüklemek için cihazınızın Ayarlar kısmına gidin.
 • Aşağı kaydırın ve Hesaplar bölümüne dokunun ve Android kişilerinizin kaybolduğu yerden geri yüklemek için kullandığınız Google hesabını seçin.
 • Android cihazınıza bağlı birden fazla Google hesabınız varsa, kaybolan kişileri geri getirmek için doğru olanı seçtiğinizden emin olun.
 • Gmail e-posta adresinizin hemen yanında Eşleştir düğmesi görüntülenmelidir. Telefon numaralarını Android cihazınıza geri yüklemek için bu simgeye dokunun.

Senkronizasyon işlemini tamamlarken bir kablosuz ağa veya mobil ağa bağlı olduğunuzdan emin olun. Gmail hesabınızda bilgisayar tarayıcısından yaptığınız değişiklikler Android cihazına da yansıtılacaktır.

 

4. Kişiler veritabanı dosyasını kontrol edin (Sadece Root’lu cihazlar)

Google, kaybolan Android kişilerin geri alınabilmesini sağlamak için kişisel verilerinizi otomatik olarak senkronize ettiğinden, bir önceki çözüm oldukça işe yarar bir metottur. Ancak, herhangi bir nedenle Google senkronizasyonunu kapattıysanız ve ardından kişilerinizi yanlışlıkla sildiyseniz, durum sizin için oldukça karmaşık bir hal almış demektir.

Bu noktada, Android’i rootlamak kayıp kişileri kurtarmanın tek yoludur. Android cihazınız zaten rootlu ise, Android’den silinen telefon numaralarını kurtarmak sizin için daha kolay. Ama cihazınız rootlu değilse, endişelenmeyin! Android’e Nasıl Root Atılır? başlıklı yazımıza bakarak telefonunuzu rootlayabilir ve akıllı telefonun özgürlüğünden keyif alabilirsiniz.

Root yapıldıktan sonra, Kişiler uygulamanızın veritabanına gitmeniz gerekecek. Kişilerinizin veritabanı dosyasını bulmak için ES Dosya Yöneticisi gibi bir uygulama kullanabilirsiniz. Çoğu Android cihaz için, veritabanı dosyası şu veri yolunda bulunur:

/data/data/android.providers.contacts/databases

Yukarıdaki veri yolunu bulamazsanız, dosya gezginini kullanarak providers.contacts/databases dizinini arayın. Gerçekten şanslıysanız, sildiğiniz kişiler burada geçici olarak kaydedilmiş olmalıdır. Bu yüzden hemen yedeklemeyi unutmayın. Bununla birlikte, veritabanı klasörünün boş olduğunu görürseniz, bu yöntemde şansınız yok demektir. Dolayısıyla bir sonraki adıma geçin.

 

5. Sim Karttan Silinen Telefon Numaraları, Rehberi kurtarın

Telefon numaralarını dahili bellek yerine Sim Kartta tutanlar için silinen rehberi kurtarmak daha da kolay. Benzer şekilde, sim karttan SMS’leri geri getirmek isteyenler Sim Karttan Veri Kurtarma hizmetimizden faydalanabilirler.

 

6. Veri Kurtarma Yazılımı kullanın

Telefon numaralarını geri almanın diğer tüm yöntemleri çalışmadıysa, çare Veri Kurtarma Yazılımı’dır. Wondershare Dr.Fone adı verilen Android veri kurtarma programı, silinen kişileriniz konusunda size yardımcı olabilecek yararlı bir Veri Kurtarma özelliği sunar.

 • Kayıp kişileri kurtarmak için öncelikle Dr.Fone adlı programı şu linkten indirerek başlayın. World’s 1st Android smartphone and tablet recovery software.
 • Android cihazınızın sürücülerinin bilgisayarda yüklü olduğundan ve USB Hata Ayıklama‘nın etkinleştirildiğinden emin olun. Kişilerin kurtarılmasına devam etmek için Android cihazınızda root erişimi olması gerektiğini unutmayın.
 • Android cihazınızı bilgisayara bağlayın ve başlamak için Dr.Fone programını açın.
 • USB Hata Ayıklama etkin kıldıktan sonra telefon bir USB kablo kullanarak bilgisayara bağlandığında, Dr.Fone cihazınızı tanıyacaktır.
 •  Ana ekranda, kurtarmak istediğiniz dosyaların türünü seçme seçeneğinin verileceği sağ taraftaki Android Data Recovery sekmesini seçin.
 • Telefonda kaybolan rehberi geri getirmek için, Contacts yazan kutuyu seçin Next’i tıklayın.
 • Bu noktada, Android cihazınızda SuperUser izin isteği bildirimi çıkacaktır. Dr.Fone programının veritabanı dosyalarına erişebilmesi için Grant (İzin Ver)’e dokunarak onaylayın.
 • İzin verildikten sonra veri kurtarma yazılımı, silinen kişileri geri getirmek için cihazınızın tamamını tarar ve ekranda görüntüler.
 • Geri almak istediğiniz kaybolan kişileri seçin ve eksik olan tüm kişilerinizi tekrar cihaza taşımak için ekrandaki Recover düğmesini tıklayın.
GÖZ ATIN  SİM Karttan Silinen Numaraları, Rehberi veya SMS’leri Geri Getirin

Kişilerin yanı sıra mesajları, arama kayıtlarını, WhatsApp verilerini, görüntüleri, ses dosyalarını, videoları ve daha fazlasını kurtarmak için Wondershare DR.Fone veri kurtarma aracını kullanabilirsiniz.

dr.fone-data recovery - Android

 

Önleme, tedaviden daha iyidir – Kişilerinizi yedekleyin

Bu sorunla hiçbir zaman karşılaşmamak için, Android cihazınızdaki tüm verileri, özellikle Google aracılığıyla yedeklemelisiniz. Android cihazınız bir Gmail hesabına bağlıysa, otomatik olarak eşleştirme yapılmakta ve rehberiniz güvenli bir şekilde saklanmaktadır. Üstelik, güncel olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmenize gerek kalmadan.

Android cihazınızın Ayarlar uygulamasına gidin ve Yedekle ve sıfırla için aşağı ilerleyin. Buradan, yedekleme isteğinize göre ayarları yeniden yapılandırarak, hiçbir şeyin kaybolmamasını sağlayabilirsiniz. Google hesabınızın düzenli olarak kişilerinizi buluta yedeklemesi için senkronizasyonun açık olduğundan emin olun.

Tüm kişilerinizin düzenli olarak Google hesabınızla senkronize edilmesini sağlamak için Ayarlar> Hesaplar> Google‘ın üzerine gelin , tercih ettiğiniz Gmail hesabını seçin ve Kişilerin yanındaki onay kutusunun etkinleştirildiğinden ve senkronize edildiğinden emin olun.

Benzer şekilde, harici depolama alanındaki kişileri yedeklemeniz sonradan sıkıntı yaşamanızı engeller:

 •     Android cihazınızın ana ekranından, Kişiler’e gidin.
 •     Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüsü simgesine hafifçe dokunun ve açılır menüden Ayarlar‘ı seçin.
 •     Yeni ekranda, İçe Aktar/Dışa Aktar seçeneğini gördüğünüzde üzerine dokunun.
 •     Dışa aktar sekmesine girerek kişilerinizi MicroSD karta dışa aktarmayı seçin.
 •     Aynı menüyü, kişileri SIM kartınıza aktarmak için de kullanabilirsiniz. SIM kart yalnızca sınırlı sayıda kişi (SIM kart kapasitesine bağlı olarak 250-600) saklayabilir.

 

Kaybettiğiniz numaraları kurtarmak için yukarıda sözü edilen yollardan herhangi biri size yardımcı oldu mu? Android telefon rehberi silindikten sonra geri getirmenin farklı bir yolunu mu buldunuz? Silinen telefon numaralarını kurtarmak için daha fazla yöntem biliyorsanız Yorumlar bölümünde bizimle paylaşın.Profesyonel destek almak isterseniz bize ulaşın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Telefon Numaraları Silindi mi? Kaybolan Rehber Nasıl Geri Getirilir?
68 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest