İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçmenize yardımcı olmak için geleneksel harddiskler (HDD) ve katı hal sürücülerini (SSD) karşılaştırarak avantajlarına ve dezavantajlarına bakacağımız SSD-HDD kılavuzumuza hoş geldiniz.

 

İhtiyaçlarınız İçin En İyisi Hangisi?

Yeni bir bilgisayar veya dizüstü bilgisayar satın almak istediğinizde veya bilgisayarı yükseltmenin yollarını araştırdığınızda, hem harddiskler hem de SSD’ler için bir çok seçenek göreceksiniz, ama hangisi sizin için en iyisi?
BEST Veri Kurtarma olarak bu yazıda iki depolama aracını karşılaştıracağız. Avantaj ve dezavantajlarını ele alarak hangi açılardan başarılı olduklarına ve hangilerinde iyi olmadıklarına bakacağız. Aslında masaüstü bilgisayarınız varsa, her iki disk türünü de aynı anda kullanabilme lüksüne sahipsiniz.

SSD ile HDD teknolojisini karşılaştırmaya dalmadan önce, her birine ayrı ayrı göz atalım.

Geleneksel Harddisk – HDD Nedir?

Bir masaüstü PC’niz varsa, büyük olasılıkla işletim sisteminin, yüklediğiniz uygulamaların yanı sıra dosya ve klasörlerinizin depolandığı geleneksel bir sabit disk sürücüsü olacaktır.

harddisk-arizasi-2

Geleneksel bir HDD, dönen plakalar üzerinde okuma/yazma yapar.

 

Geleneksel bir sabit sürücü, verilerinizi saklayan ve plaka olarak bilinen dairesel diskler içerir. Diskler dönerek okuma-yazma kolunun diskteki verileri okumasına (veya veri yazma) izin verir.

Plakalar ne kadar hızlı dönerse, sabit disk o kadar hızlı çalışır. Bu da işletim sisteminizin ne kadar çabuk yanıt vereceğini ve harddiske yüklenen programların yüklenmesinin ve açılmasının ne kadar süreceğini etkiler.
Daha eski sabit diskler, bilgisayarın ana kartına bağlanmak için bir IDE bağlantı noktası kullanır. Ancak modern harddisklerin çoğu SATA bağlantısı kullanır. SATA’nın en yeni sürümü olan SATA III, modern anakartlarda bulunur ve bir HDD için mümkün olan en hızlı veri transferini sağlar.

 

Katı Hal Sürücüsü – SSD Nedir?

SSD yeni bir depolama teknolojisidir. Aslında bayağı bir süredir kullanımdadır ve modern bir dizüstü bilgisayarınız varsa SSD kullanıyor olmanız muhtemeldir.

SSD Avantajları

Katı Hal Sürücüleri (SSD’ler) veri depolamak için daha hızlı yollar sunar.

 

Geleneksel bir harddiskin aksine SSD’lerin hareketli parçası yoktur. Bunun yerine, NAND flash bellek kullanırlar. SSD üzerindeki NAND bellek sayısı ne kadar çoksa, o kadar fazla depolama kapasitesi vardır. Modern teknoloji, SSD’lerin her zamankinden daha fazla NAND yongasına sahip olmasını sağlamaktadır. Bu da SSD’lerin HDD’lere benzer kapasiteye sahip olabileceği anlamına gelir.

Birçok SSD’de, SATA III bağlantı noktaları bulunmaktadır. Böylece, HDD yerine kolayca monte edilebilir ve çoğu, küçük harddisklerde olduğu gibi 2,5 inç boyutunda üretilir. Ancak, SATA III’ün maksimum veri çıkışı 600 MB/s’dir. Bu HDD’ler için iyi olsa da, SDD’ler çok daha yüksek hızlara sahipler. Yani bir SATA 3 bağlantısına sahip bir SSD’niz varsa, sürücünün performansı aslında SATA bağlantısı tarafından sınırlanıyor demektir.

SSD SATA Bağlantısı

SSD SATA III Bağlantısı

 

Bu darboğazdan kaçınmak için, PCIe bağlantısı olan SSD’ler alabilirsiniz. PCIe bağlantısıyla anakart üzerine monte olan SSD’ler daha fazla hız avantajı sağlar. Ancak, daha küçük bir anakartınız varsa veya PCIe slotlarını grafik kartları veya ses kartları gibi diğer aygıtlar için kullanıyorsanız, SSD’nin slot işgal etmesini istemeyebilirsiniz.

SSD PCle Bağlantısı

Bu SSD, daha yüksek hızlar için PCIe bağlantısı kullanıyor.

 

GÖZ ATIN  Arızalı, Bozuk, Ses Çıkaran Hard Diskten Verileri Kurtarın

 

SSD’ler için giderek artan bir başka yaygın bağlantı türü M.2’dir. Dizüstü bilgisayarınız bir SSD kullanıyorsa, büyük olasılıkla M.2 bağlantısı kullanıyordur. Çoğu modern masaüstü bilgisayarda M.2 bağlantı noktasına sahip ana kartlar bulunmaktadır. M.2 SSD’ler tipik olarak diğer SSD’lerden daha küçüktür. Bu, diğer bileşenlerinizi etkilemeden kolayca kulabilecekleri anlamına gelir.

SSD M.2 Bağlantısı

M.2 Bağlantılı bir SSD

 

NVMe (Non-Volatile Memory Express) en yeni SSD teknolojisidir ve inanılmaz derecede hızlı veri aktarım hızları sunar.

 

SSD HDD Karşılaştırma: Avantaj – Dezavantajlar

Fiyatları

SSD ve HDD arasında seçim yaparken, ilk başta fark edeceğiniz büyük fark fiyattır. SSD’ler genellikle gigabayt başına geleneksel sabit harddisklerden daha pahalıdır.

Ancak, bazı SSD’lerin diğerlerinden daha da pahalı olduğuna dikkat çekmek önemlidir. SATA III SSD’ler M2 ve PCIe SSD’lerden daha ucuzdur ve teknoloji bir süredir kullanıldığından, bazı SATA III SSD’ler geleneksel bir sabit diskten çok da pahalı değildir.

Hızdan ziyade en ucuz fiyata en fazla kapasiteyi istiyorsanız, HDD’ler doğru tercihtir. Geleneksel HDD’ler için üretim maliyetleri nispeten ucuz, bu da onları daha makul hale getiriyor.

Çok düşük fiyatlara büyük kapasiteli HDD’ler satın alabilirsiniz. Ancak harddisklerde önemli veriler tutuyorsanız, kullanıcı incelemeleri ve güvenilirlikleriyle ilgili raporlara bakmak en iyisidir.

 

Kapasite

SSD’leri ve HDD’leri karşılaştırırken fiyatlarla birlikte sürücülerin kapasitelerine dikkat etmek gerekir. Genel olarak, çok fazla depolama alanının peşindeyseniz, HDD size cazip gelecektir.

HDD kapasiteleri, ticari harddiskler için 40GB ile 12TB arasında değişirken, kurumsal kullanım için daha büyük kapasiteler de vardır. Bugünlerde 2 TB sabit diski ve uygun bir fiyata sahip olabilirsiniz. 8TB ila 12TB boyutundaki HDD’ler öncelikle sunucular ve yedek aygıtlar için çok fazla alana ihtiyaç duyduğunuz NAS cihazları için kullanılır.

Genel olarak, tek bir büyük harddisk yerine birkaç adet küçük harddiske sahip olmanızı tavsiye ederiz. Bunun nedeni, harddisk arızalanırsa, tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz – verileriniz birkaç harddiskte tutulursa, bir sürücü arızalanırsa, her şeyi kaybetmezsiniz.

HDD’ler daha çok fotoğraf, video, oyun arşivleri gibi büyük dosyaları depolamak için tercih edilir.

Geçmişte SSD’ler genellikle günümüzdeki kadar büyük kapasitelere sahip değildi. Ancak teknolojideki gelişmeler sayesinde artık terabayt kapasiteli SSD’ler bulmak mükün hale geldi. Ancak, büyük kapasiteli SDD’ler genellikle yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Mümkünse, SSD’nin yüksek hızından yararlanmak için işletim sisteminiz gibi programları çalıştırmada 160GB-256GB gibi küçük kapasiteli bir SSD satın almak, hızın önemli olmadığı diğer dosyaları depolama maksatları için de HDD kullanmak iyi bir fikirdir.

 

Hız

SSD’ler ile HDD’ler arasındaki karşılaştırmada, hız gerçekten fark edilir bir etkendir. Katı hal diskleri her zaman geleneksel harddisklerden çok daha hızlı olmuştur. Ancak SSD teknolojisi ilerledikçe ve SATA III darboğazı ortadan kalktığında, fark daha da büyümektedir.

GÖZ ATIN  HDD Kafa Atma – Kafa Vurma Sorunu

İlk önce, HDD hızlarına bakalım. Dönen bir plakayı kullanan bu sürücülerin hızı büyük ölçüde sürücünün yapabileceği RPM’ye (dakika başına devir sayısı) bağlıdır. Başka bir ifadeyle RPM ne kadar yüksekse, harddisk o kadar hızlı performans gösterir. Uygun fiyatlarla piyasaya sunulan çoğu harddiskin hızı 5400 RPM’dir. Bu modern harddisklerin yapabileceği en düşük hızdır. Bir sonraki basamakta HDD hızları 7200 RPM’ye çıkmaktadır.

10.000 RPM’ye kadar olan daha yüksek devir/dakika harddiskler satın alabilirsiniz. Ancak bunlar daha nadir bulunur ve daha pahalıdır.

Hardisk-Gormuyor

RPM değeri ne kadar yüksek olursa, HDD o kadar hızlı performans gösterir.

 

SSD ve HDD hızları, hem okuma (sürücünün veriyi ne kadar hızlı okuyabildiği) hem de yazma (sürücüye ne kadar hızlı veri yazılabildiği) için MB/s (saniyede megabayt) cinsinden ölçülür.

HDD hızlarını belirleyen disk kapasitesi gibi başka faktörler de vardır. Ancak genel olarak 5400 RPM bir SATA III hard diskin hızı 100 MB/s, 7200 RPM için ise 150 MB/s olacaktır.

SSD’lerin hareketli parçaları olmadığından, hızları RPM’lere değil, sürücünün teknolojisine ve veri bağlantısına bağlıdır.

SATA III bağlantılı bir katı hal sürücüsü yaklaşık 550 MB/sn okuma ve 520 MB/sn yazma hızlarına ulaşmaktadır. Bazıları daha da hızlıdır ve maksimum 600 MB/sn’ye çıkar. Böylece, SSD’lerin hızını sınırlayan bir SATA III bağlantısı olsa bile, geleneksel harddisklerin hızının dört katı civarındadır. SSD’ler için daha iyi optimize edilmiş bağlantılardan birini kullanırsanız, hız farkı gerçekten açılır.

PCIe/M.2 SSD’ler için ortalama hızlar yaklaşık 1,2GB/sn’den 1,4GB/sn’ye kadar değişmektedir. Yeterli bütçeniz varsa 2,2GB/sn’ye ulaşabilecek diskler bile vardır.

Yani, bu SSD’lerden birini ele aldığınızda yaklaşık 10 kat daha yüksek hıza sahip olursunuz. Hız ve performans söz konusu olduğunda, SSD’ler kesinlikle tercih sebebidir.

 

SSD’lerin Avantajları

Bir SSD veya HDD satın almayı düşünürken göz önünde bulundurmanız gereken başka şeyler de vardır. Örneğin, SSD’ler hareketli parçalara sahip olmadıkları için daha sağlamdırlar. Bu da dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlar için büyük bir avantajdır.

Ayrıca, SSD HDD’den daha az güç kullanmaktadır. Bu da laptop’ta SSD kullanırken daha uzun pil ömründen faydalanabileceğiniz anlamına gelir.

 

Sonuç

SSD veya HDD karşılaştırması yapmak, sizin için en uygunu hangisi olduğunu belirlemenizi sağlar. SSD’ler daha hızlı, daha sağlam ve daha güç verimli olsa da, HDD’ler daha az maliyetlidir – özellikle daha büyük kapasitelerde.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, imkan varsa, işletim sisteminiz ve programlarınız için küçük kapasiteli bir SSD, dosyalarınızı depolamak için de yüksek kapasiteli bir HDD satın almak faydalı olabilir. Çoklu harddisk için yeriniz yoksa tek bir diskte SSD ve HDD barındıran yani her iki dünyanın da en iyisini sunan SSHD yani hibrid diskler de bulunmaktadır.

SSHD disk nedir

SSHD’ler, SSD ve HDD’lerin avantajlarını birleştirir.

 

Best Veri Kurtarma

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

SSD Nedir? SSD ve HDD Farkları
12 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest