Arızalı, Bozuk veya Çalışmayan SSD Harddiskten Kaybolan, Silinen veya Erişilemeyen Dosyaları Kolay Bir Şekilde Kurtarın!

 

Özet: SSD’niz düştü ve arızalandı mı yoksa hiç çalışmıyor mu? Arızalı / bozuk / çökmüş SSD diskteki verileri kurtarmak için güvenilir ve mükemmel bir çözüm mü arıyorsunuz? Endişelenmeyin ve sakin olun! Bu yazıda anlatılanlar hata veren, arızalı veya ölü SSD harddisten verileri kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Sadece makaleyi okuyun ve çözümü takip edin.

 

İpucu: Bozuk, arızalı veya çalışmayan SSD harddiskten verileri kurtarmanın en iyi yollarından biri, fotoğraf, video ve ses dosyalarını geri getirmek için Veri Kurtarma Programı kullanmak veya Harddisk Veri Kurtarma hizmeti almaktır.

SSD Harddisk Veri Kurtarma Programları kullanarak şunları yapabilirsiniz:

 • Çalışmayan, bozuk veya arızalı SSD’den erişilemeyen veya kaybolan fotoğrafları, videoları ve çeşitli formatlardaki ses dosyalarını geri getirin.
 • Windows veya Mac dahili veya harici harddisk içerisinden verileri kurtarın.
 • PNY, Transcend, Toshiba, Samsung 850 Pro, SanDisk G26 Plus, Crucial, WD, Adata, Kingston vb. tarafından üretilen tüm SSD disk markalarından verileri geri döndürün.
 • Güvenli ve kullanımı kolay bir biçimde dosya kurtarın.

Veri kurtarma programları, her türlü hafıza biriminden data kurtarabilmek için tasarlanmış veri kurtarma araçlarıdır. Silinen dosyalar için çeşitli boyutlarda dosya sistemi türleri tarayabilirler ve 2 TB’ın üzerindeki kapasitelerin taranmasını desteklerler. Ancak programların ücretsiz sürümünde kurtarılabilir nesneleri taranır ve önizleme yapılabilir. Verilerin dışarı aktarılması için lisans satın alınması gerekir.

 

En Çok Karşılaşılan SSD Sorunları

Katı Hal Sürücüsü (SSD) elbette bir sabit sürücüdür, ancak normal sabit sürücüden (HDD) farklıdır. SSD kalıcı bir veri depolama aracıdır ve daha hızlı veri erişimi, düşük güç tüketimi, yüksek performans ve daha birçok fayda sağlar. HDD ile karşılaştırıldığında, SSD daha fazla şok direnci vardır. SSD’nin hareketli parçaları olmadığından, kullanıcılarına yüksek güvenilirlik ve uzun ömür sağlar.

Yapılan analizlere göre , SSD’ler ilk birkaç yıl için oldukça güvenilirdir. Kullanım şekline bağlı olarak on yıldan fazla bir süre dayanabilecek mekanizmaya sahiptir. Ancak, istatistikler göz önüne alındığında, az sayıda mekanik parçaya sahip olsalar bile, SSD’ler yine de arızalanmakta, bozulmakta ya da tamamen çökmektedir.

BEST Veri Kurtarma’ya gelen yardım talepleri ve hizmet alma isteklerine baktığımızda SSD disk kullanan birçok kişinin uygun çözümler bulmak için şu soruları sorduğu sonucuna vardık.

 • Bozuk SSD’den Veri Nasıl Kurtulur?
 • SSD arızalandığında, içindeki dosyalar geri alınabilir mi?
 • Bilgisayarın görmediği SSD’den veri kurtarmak mümkün mü?
 • SSD harddisk açılmadığında ne yapmalıyım?
 • SSD harddiskten silinen dosyalar kurtarılabilir mi? HDD için kullanılan yöntemler SSD için de geçerli mi?
 • SSD harddiskim yere düştü. Verileri kaybetmeden tamir edilebilir mi?

 

Veri Kurtarma taraması ne kadar sürer?

Veri kurtarma işleminin niteliği nedeniyle, taramanın uzunluğu tipik olarak depolama ortamının ne kadar büyük olduğuna ve verilerin ne kadar bozuk olduğuna bağlıdır. 8 GB’lık bir hafıza kartı katı hal sürücüsü (SSD) olsa bile 500 GB sabit diskten çok daha hızlı taranacaktır. Ama kıyas edildiğinde diskin veri okuma hızı da daha yavaş olduğu için 500 GB kapasiteli klasik bir harddiskin (HDD) taranması çok daha yavaş olacaktır.

GÖZ ATIN  Linux Veri Kurtarma Araçları

 

Gerçek senaryolara göz atın!

Senaryo 1: Çalışmayan SSD’de Verileri Geri Getirmek İçin Çözüm Arayan Kullanıcı

Çalışmayan SSD’den veri kurtarılıyor mu?

Merhaba, SSD’den veri kurtarmada sorun yaşıyorum. Windows 7 ile başlatılamadı ve şimdi diğer bilgisayarımdaki işletim sistemi SSD’yi görmekte zorlanıyor. Ancak bios SSD’mi hala görebiliyor. SSD harddiskimden en azından bazı verileri kurtarabilmemin bir yolu var mı? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

 

Senaryo 2: Düşen SSD’den Veri Kurtarmak İçin Çözüm Arayan Kullanıcı

SSD Harddisk yere düştü. Dosyalarımı kurtarmak istiyorum.

Uzun süredir kullandığım SSD Harici Harddiskim yere düştü. İnternetten bulduğum programlarla veri kurtarmayı denedim ama bilgisayar görmediği için faydası olmadı. Işık yanıyor ama bilgisayar tanımıyor. Sanırım harddisk arızalandı.

İçinde çok değerli bilgilerim var. SSD disklerden veri kurtarma konusunda forumlarda çok farklı şeyler yazılı. Bazıları dosyaların geri getirelemediğinden bahsetmiş. O yüzden kafam karıştı ve size danışmak istedim.

SSD harddiskten veri kurtarma ihtimali nedir? Uğraşmaya değer mi? Bozuk SSD’den veri kurtarma konusunda herhangi bir deneyiminiz var mı?

Kullanıcılar, SSD diskler problem çıkardığında ve beklenmedik şekilde veri kaybı yaşadıklarında daima arızalı/bozuk/çalışmayan SSD’den veri kurtarma hakkında bu tür sorular sorarlar. SSD’nin çalışmamasına, çökmesine veya bozulmasına neden olan şey nedir? SSD Harddiskler Neden Arızalanır?

SSD’lerin arızalanmasına neden olabilecek birçok faktör olabilir:

 • Elektronik bileşenlerin arızası (kapasitörlerin veya transistörlerin arızası)
 • Güç kaynağında bir dalgalanma olduğunda
 • Kontrolör çipi tuhaf davrandığında
 • Virüs bulaşması
 • Ana önyükleme kaydının (MBR) bozulması
 • Fazla sayıda bad sektörler oluşumu
 • SSD sürücüsünün eskimesi veya aşırı kullanımı

SSD’ler daha az mekanik bileşene sahip olsalar da zamanla bozulurlar. Ek olarak, malzeme hatası SSD sürücülerinin güvenilirliğini ve uzun ömürlülüğünü de etkileyebilir. SSD’ler bilgisayar bileşenlerinin bir başka parçasıdır, aşınma ve yıpranma da SSD arızasına yol açar.

Şimdi asıl merak edilen soruya gelelim – Bozuk SSD’den dosyaları kurtarmak mümkün mü? Cevabı aşağıda kendiniz bulun.

 

Arızalı SSD’den Dosyaları Kurtarmak Mümkün Mü?

Evet , burada uygun SSD veri kurtarma yazılımı yardımıyla bozulmuş, hasar görmüş veya arızalı SSD sürücüden veri kurtarmanın kesinlikle mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Bozuk SSD Dosya Kurtar

SSD veri kurtarma hakkında hiçbir şey bilmeyen fazla sayıda kullanıcı var. Ancak verilerinizi geri almak için doğru çözümü bulursanız, o zaman iş çok daha kolay hale gelir.

Peki ölü, bozuk veya çalışmayan SSD diskten veri kurtarmak için en iyi yol nedir?

 

SSD Hard Diskten Veri Kurtarmanın En İyi Yolu

Veri kurtarmanın en kolay ve pratik yolu doğru veri kurtarma programını kullanmaktır. BEST Veri Kurtarma olarak önerdiğimiz yazılımlardan En İyi 5 Veri Kurtarma Porgramı yazımızda bahsetmiştik. Burada adı geçen programlar aynı zamanda SSD Disk Veri Kurtarma üzere tasarlanmış yazılımlardır. Windows ve Mac bilgisayarlarda kullanmak üzere ayrı sürümleri mevcuttur.

SSD diskten silinen verileri kurtarmak için geliştirilen bu araçlar oldukça hızlıdır ve Katı Hal Sürücüsünden kaybolan, eksik veya erişilemeyen verileri etkin bir şekilde çıkartan gelişmiş tarama algoritmaları mevcuttur. Bu programlar SSD sürücüsünden fotoğraflar, videolar, word belgeleri, pdf dokümanlar gibi çeşitli dosya biçimlerini başarılı bir şekilde kurtardığını unutmayın.

Aşağıdaki SSD veri kurtarma aracını indirin ve çalıştırın.

GÖZ ATIN  Hard Disk Ses Çıkarıyor – Ne Yapabilirim?

EaseUS Data Recovery Wizard

SSD Harddisk Sorunları ve Çözümleri

Birçok kullanıcı SSD disklerle ilgili başka sorunlar ve hatalarla da karşılaşmaktadır. Yaygın sorunlar bu şekilde özetlenebilir.

 • SSD okuma, yazma kopyalama süresi yavaş.
 • SSD sürücüsü yüklenmiyor veya geç yükleniyor.
 • SSD harddisk içindekli bazı dosyalar açılmıyor.
 • Bilgsisayar SSD’yi okumuyor.
 • SSD harddisk biçimlendirme istiyor.
 • Bilgisayar SSD harddiski desteklemiyor.
 • SSD harddisk dosya sistemi bozuk
 • Harddiskte bad sektör var.

Mac Bilgisayarda SSD Sürücü Hatasını Düzeltmek

Bu tür SSD hatalarını ve sorunlarını gidermek için Mac sisteminizde Disk Yardımcı Programlarını kullanabilirsiniz. SSD hatasını düzeltmek için aşağıda belirtilen adımları izleyin:

 • Mac’inizde Command + Space  tuşlarına basın ve Spotlight Search‘ü başlatın.
 • Şimdi, Disk Utility  ”  yazıp Enter tuşuna basın .
 • Diski seçin ve Verify Disk, Repair Disk veya First Aid  üzerine tıklayın.
 • Seçeneklerden birini seçtikten sonra devam edin.

İpucu: Bu aynı zamanda, SSD sürücü arızasını önlemek için SSD’yi arada bir kontrol etmenin en iyi yollarından biridir.

Windows Sisteminde SSD Sürücü Hatasını Düzeltmek

Windows PC’de ayrıca SSD sürücüdeki bad sektörleri düzeltmek için dahili bir özellik de bulunmaktadır . Bu nedenle, SSD sürücünüz SSD’lerin arızalanmasına, çökmesine veya bozulmasına neden olabilecek herhangi bir bad sektör içeriyorsa, Windows SSD’deki bozuk sektörleri düzeltmek için SSD’nizi kontrol etmeniz önerilir.

Şu adımları izleyin:

 • Windows PC’nizde Bu Bilgisayar/Bilgisayarım kısmına gidin ve ardından SSD sürücüsüne sağ tıklayın ve  Özellikler  seçeneğini seçin.
 • Araçlar sekmesine gidin ve Denetle butonuna basın.
 • Şimdi, Sürücüyü Tara’ya basarak ilerleyin.

Not: SSD sürücünüz yavaşsa, En İyi Duruma Getir seçeneğini seçebilirsiniz. Birleştirme, dosyaları ve boş alanı yeniden düzenler. Böylece Windows işletim sistemi dosyalara hızlıca erişebilir.

 

Önleyici Tedbirler

Çalışmayan, arızalı veya hasarlı SSD harddiskten veri kurtarmanın zor ve pahalı olduğu gerçeğini bilmelisiniz. Bu nedenle sürücü arızalanmadan önce attığınız adımlar çok kıymetlidir.

SSD’nizin ne zaman arızalanacağını tahmin edemediğiniz için, diskiniz yarın çalışmayacak gibi davranmalısınız.

Öyleyse, aşağıdaki ihtiyati adımları izleyin:

 • Verileri düzenli aralıklarla yedekleyin. Verileri yedekleme, veri kaybı senaryolarıyla başa çıkmanın en iyi yollarından biridir. SSD’niz öldüğünde, çöktüğünde veya başarısız olduğunda bu yedekleme dosyasını kullanabilirsiniz.
 • SSD’ye herhangi bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım bulaşmasını önlemek için sisteminizde kurulu olan virüsten koruma programını güncellemeniz önemlidir.
 • SSD sürücüsünde herhangi bir bilinmeyen mantıksal hata ortaya çıktığında, bilmediğiniz veya doğruluğundan emin olmadığınız yöntemlerle ilerlemeyin. Buna bilgisayar tamircileri de dahil!

 

Sonuç

Önemli verilerinizi kaybetmediğinizden emin olmanın tek yolu SSD sürücünüzün geçerli bir yedeğini almaktır. Herhangi bir veri kaybıyla karşılaşırsanız, yedeklenmiş veriler dosyaları kurtarmanıza yardımcı olur. Ancak, yedeğiniz yoksa geriye iki seçenek kalıyor. SSD veri kurtarma yazılımına güvenerek lisans satın almak veya profesyonel veri kurtarma hizmeti için bize ulaşmak. Seçiminizde özgürsünüz ama disk üzerinde fazladan yapılan işlemlerin veri kurtarma oranını düşürebileceği veya bazı durumlarda imkansız hale getirebileceğinin farkında olun.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Arızalı, Bozuk SSD Harddiskten Veri Kurtarmak
48 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest