Best Veri Kurtarma, hizmete başladığından itibaren yüzlerce Seagate masaüstü ve dizüstü bilgisayar harddisklerinde kurtarma prosedürleri gerçekleştirdi. Seagate, veri depolama teknolojisinde birçok modern yeniliği tanıttı. Seagate harddisk’ler genel olarak güvenilir olmakla birlikte, sürekli görülen bazı sorunlara ilişkin bilgimiz, daha kolay bir veri kurtarma süreci sağlamakta.

Eski nesil Seagate harddiskler (1990’ların sonlarından 2000’lerin ortalarına kadar sunulan modeller dahil) sık sık motor mili sorunları çıkarmaktadır. Bu, son nesillerde büyük ölçüde düzeltilen bir sorun. Motor mili takılmaları aniden disklerin çalışmasını engelleyebilir ve mühendislerimiz bu ilk modellerden veri kurtarmak için tam olarak plaka değiştirme prosedürleri uygular.

Seagate Harddisk Tamiri

Bir Seagate’in temel arıza modları aşağıda listelenmiştir. Bu sorunlardan herhangi biri mevcutsa yetkili bir Seagate veri kurtarma şirketi ile iletişime geçmenizi öneririz:

Kafa Arızası – Kafa arızası yapan Seagate harddiskler birkaç kez dönüp tıklar, sonra kapanır. Veri kurtarma prosedürü, sürücünün klonlanabilmesi için ISO 5 temiz oda ortamında kafaların değiştirilmesini, otomatik yeniden tahsisi ve ortam önbelleğinin kapatılmasını içerecektir. Bu tür kurtarma işlemlerini tamamlamak için genellikle firmware onarım ekipmanı kullanmamız gerekir.

Service Track Hatası– Bu sorunu olan Seagate harddiskler dönmeye devam edecek ve muhtemelen sağlıklı görünecektir. Motor mili düzgün çalışır ve dönmeye devam eder. Ancak sürücü sistem BIOS’u (veya eşdeğeri) tarafından tanınmayabilir. Tanınırsa, yanlış bir model numarası, seri numarası veya boyut bilgisi gösterebilir. Service track sorunları, veri kurtarma yaptığımız Seagate disklerinde oldukça yaygındır. Veri kurtarma işlemi sürücü ailesine bağlı olarak değişir. Örneğin, bir Seagate 7200.11 servis izi sorunu 7200.12’den tamamen farklı bir düzeltme gerektirecektir. Deneyimlerimize göre, 7200.11 diskleri genellikle hata listeleri ve çevirici ile ilgili sorunlar yaşarken, 7200.12 ailesinden olan sürücüler, mikrokod bölümlerinde hata verirler. Bu sorunlar genellikle özel ekipmanla yapılan otomatik yeniden tahsis ve  medya önbelleği kapatılarak giderilebilir.

GÖZ ATIN  HardDisklerde Neden Bad Sektör Olur? Bad Sector Onarma

PCB Kart Arızası– Elektronik/PCB sorunları olan Seagate harddiskler dönmeyebilir (sürücü bir güç kaynağına bağlandığında motor mili devreye girmez). Veri kurtarma işlemi genellikle bozuk diyotların çıkarılmasını gerektirir. Mühendislerimizin ROM’u yeni bir baskılı devre kartına takmaları da gerekebilir. Bu işlem, firmware onarım araçları da dahil olmak üzere son derece özel ekipman gerektirir ve asla veri kurtarma laboratuvarı dışında denenmemelidir.

Kafa Sıkışması – Harddisk dönmez ve tekrarlayan düşük perdeli bir uğultu sesi çıkarır. Böyle bir durumda, ideal olarak  sürücüyü temiz oda şartlarında açmak ve kafaları iniş bölgesine/rampasına geri getirmek sorunu çözer. Kafalar hasar görürse, uygun bir donör ile değiştirilmesi gerekir.

Motor Arızası – Harddisk dönmeyecek ve tekrarlayan şekilde uğultu sesi çıkaracaktır. Bu, yeni Seagate disklerinde nadirdir. Veri kurtarma işlemi, motorun onarımını veya tüm plakaları uygun bir donöre taşımayı içerecektir. Bu tür arızalara normalde fiziksel darbe veya düşme neden olur.

Yukarıda listelenen hata modlarından herhangi birini fark ederseniz, profesyonel bir Seagate veri kurtarma firması aramanızı öneririz. Asla bir Seagate harddiskinin içini temiz oda dışında açmaya çalışmayın, çünkü bu diske kalıcı zarar verebilir.

Seagate Harddisk Veri Kurtarma Teknolojisi

Tüm Seagate modelleri için veri kurtarma hizmetleri sunuyoruz:

 • Barracuda Serisi
 • Backup Plus Harici Harddiskler
 • Kurumsal Performans Harddiskleri
 • SSD
 • Seagate Masaüstü SSHD ve HDD
 • Seagate Ultra Mobil HDD ve Ultrathin HDD
 • 7200 Serisi ve Daha Fazlası

Bu tam bir liste değildir ve şu anda tüm Seagate medyalarını destekliyoruz.

Best Veri Kurtarma laboratuvarları, mühendis ve teknisyenlerimize çoğu Seagate harddiskinden hızlı bir şekilde veri kurtarmasına olanak tanıyan gelişmiş mikro kod onarım araçlarıyla donatılmıştır. Birçok durumda, diskteki tüm dosyaların tam bir kopyasını almak için arızalı okuma/yazma kafalarını ve diğer bileşenleri de onarmamız gerekir. Tüm Seagate modelleri için yüksek başarı oranları sunuyoruz.

GÖZ ATIN  “Harici Harddiskin Işığı Yanıyor Ama Bilgisayar Görmüyor” Sorununu Verileri Kaybetmeden Çözün

Seagate Harddisk Arıza Belirtileri

Seagate harddiskler çok sayıda arıza belirtisi gösterebilir ve bazı sürücüler aynı anda birkaç farklı belirti gösterebilir. Hasarı tamamen teşhis etmek için profesyonel bir veri kurtarma değerlendirmesine ihtiyacınız vardır.

Aşağıdaki belirtiler çoğu durumda harddiske donanımsal müdahale yapılması gerektiğinin işaretidir:

 • Tıklama Sesleri
 • Harddisk Dönmüyor
 • Harddiskteki Dosyaların Bozulması
 • Harddiskin Hatalı Bilgiler Göstermesi (Boş Alan, Toplam Boyut, vb.)
 • Sabit Sürücü Dokunmaya Çok Sıcak
 • Bilgisayar Sürücüyü Algılamıyor

Herhangi bir harddisk sorunu belirtisi fark ederseniz, bilgisayarınızı kapatın ve harddiskinizi kullanmaktan kaçının. Ürün yazılımı yardımcı programlarını, veri kurtarma yazılımlarını veya diğer uygulamaları çalıştırmayın. Seagate harddisk veri kurtarma uzmanıyla görüşmek için bize ulaşın.

 

Seagate Harddisk Veri Kurtarma Hizmetleri
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest