SD kartlar küçük olması, çok fazla veri depolayabilmesi ve taşıması kolay olması nedeniyle özellikle Android telefonlarda popüler olarak kullanılan hafıza birimleridir. Fotoğraf makinesi ile çekimleri kaydetmek için kullanılan aynı SD kart, belgeleri, videoları, müzik dosyalarını ve daha fazlasını saklamak için de kullanılabilir. Bu kadar çeşitli kullanım alanı olan SD kartlardaki olası sorunlardan biri yanlışlıkla SD kartı formatlamaktır. Bu yazıda, CMD Komut İstemi ve SD kart veri kurtarma programı kullanarak biçimlendirilmiş SD karttan veri kurtarma yollarını göstereceğiz.

 

Yanlışlıkla Biçimlendirilen SD kart

SD kartı yanlışlıkla biçimlendirme genellikle bir bilgisayara takıldığında olur. SD kart bilgisayara takıldığında bir pencere, bilgisayarın hafıza kartı ile nasıl etkileşime girmesi gerektiğiyle ilgili bir dizi seçenek sunar. Bununla birlikte, her bilgisayar her seferinde aynı seçenekleri göstermez. Bazı bilgisayarlarda, SD kart etkin bir depolama aygıtı olarak hemen tanınmaz ve kullanıcıdan kartı biçimlendirmesini ister. Yapılmak istenen işlemin farkına varmadan Devam Et’i tıklamak, SD kartı biçimlendirme ve üzerinde depolanan tüm dosyaları kaybetme gibi istenmeyen eylemlerle sonuçlanabilir.

Bazen de bilgisayar kartı okumakta zorlanır ve bir önyükleme hatası rapor eder. Kullanıcı SD kartta önemli veriler olduğunu biliyorsa, SD kartı çıkartıp bilgisayara yeniden takarak işlemi tekrarlar ve genellikle bilgisayarın kartı tanınması için gerekli olan tek şey budur. Ancak bilgisayar SD kartı okumuyor ise bu öneriyi kendi başına yapmaz. Bunun yerine kartı formatlamaya ister. SD kart formatlandı ise içindeki dosyalar erişilmez olur.

Biçimlendirilmiş SD karttan dosya kurtarmaya başlamadan önce, biçimlendirme yapıldığında hafıza biriminde ne gibi bir değişiklik olduğu ve verilerin gerçekten silinip silinmediği hakkında bazı bilgiler verelim.

 

Biçimlendirme nedir?

Biçimlendirme, harddisk, SSD, USB flaş bellek veya hafıza kartı gibi bir veri depolama aygıtını ilk kullanım için hazırlama işlemi anlamına gelir.

Genel olarak, SD kartınız aşağıdaki üç durumda biçimlendirilir:

 1. Yanlışlıkla formatlama
 2. SD karta virüs bulaşması
 3. SD kart anormal davranıyor ve veri depolama için kullanılamıyor.

 

SD Kart Formatlandığında Bilgiler Kaybolur mu?

Çoğu kişi biçimlendirilmiş SD karttan verş kurtarmanın imkansız olduğuna ve SD karttaki tüm dosyaların kalıcı olarak silindiğine inanır. Bir SD kart formatlandığında, sistem tüm alanı yeni veri depolama için uygun olarak işaretler. Ancak orijinal dosyalar tamamen silinmez.

Bir SD kartı biçimlendirdikten sonra, kart boş cihaz olarak gösterilecek ve tüm veriler görünmeyecektir. Ne var ki, SD karta yeni veri kaydedilmediği sürece dosyalar kalıcı olarak silinmez. Yeni öğeler eski dosyaların alanını kaplar yani zamanla eski verilerin üzerine yazılır. Dolayısıyla, SD Kart formatlandıktan sonra veri kurtarmak için ilk adım SD Kartı kullanmayı bırakmaktır.

 

SD Karttan Biçimlendirme Sonucu Silinen Dosyaları Geri Yükleme

Gerçek Senaryo – “Yanlışlıkla SD kartımı formatladım. Fotoğraflar, videolar, word dosyaları, excel dosyaları vb. dahil olmak üzere kayıp dosyalarımı kurtarabilecek bir yazılım veya uygun fiyata yapabilecek Veri Kurtarma Merkezi arıyorum.”

 

Çözüm – Yukarıda belirtildiği gibi, biçimlendirdikten sonra SD kartınıza yeni veri kaydetmezseniz dosyalarınız aynı şekilde kalacaktır. Yani dosyaları geri yükleme şansı vardır. Ücretsiz yazılımlar bazı durumlarda iş görse de çoğunlukla dosyalarınızın tamamını geri getiremeyebilir veya fotoğraf, video çözünürlükleri düşük halde kurtarabilir. Ayrıca kendi başınıza yapacağınız veri kurtarma uğraşları bilgilerinizin geri döndürülemeyecek şekilde bozulmasına veya kalıcı olarak silinmesine sebep olabilir. İçerisinde önemli verileriniz varsa BEST Veri Kurtarma‘dan hizmet almanızı tavsiye ederiz.

 

GÖZ ATIN  Laptopa Su Döküldü Açılmıyor. Islak Hard Diskten Nasıl Veri Kurtarılır?

Biçimlendirilmiş SD karttan Dosyaları nasıl kurtarırım?

SD kartlar akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte günlük yaşamda çok yaygın olarak kullanılır hale geldi. Bugün bir çok kişi fotoğraf, video ve belgeleri SD karta kaydediyor. Günlük kullanım esnasında çeşitli nedenlerle SD kartın bozulma veya biçimlendirilmesi söz konusu olabilir. SD Kart formatlandıktan sonra, dosyalarınız silinir ve erişilmez hale gelir. – android biçimlendirilmiş sd karttan veri kurtarma

Rahatlayın! Yazının devamını okuyun ve SD karttan  silinen dosyaların nasıl kurtarılacağını öğrenin.

 

1. Formatlanmış SD Karttaki verileri CMD kullanarak kurtarın

Komut istemini kullanmayı biliyorsanız, silinen dosyaları chkdsk aracılığıyla kurtarabilirsiniz.

Şimdi, aşağıdaki adımlarla başlayın.

 1. Adım – SD kartınızı bilgisayarınıza bir kart okuyucu ile bağlayın.
 2. Adım – Bilgisayarım/Bu Bilgisayar  veya Disk Yönetimi üzerinden SD kartınızın sürücü harfini  kontrol edin.
 3. Adım – Başlangıç menüsündeki Windows Simgesi‘ne sağ tıklayın ve Komut İstemi(Yönetici)’yi çalıştırın.
 4. Adım – Komut İstemine aşağıdaki komutu yazın ve çalıştırmak için Enter tuşuna basın.
 5. Adım – Komut isteminde karşınıza çıkan sorulara Y yazıp Enter tuşuna basabilirsiniz.
chkdsk H: /r  

SD Karttan Silinen Dosyaları Geri Getir

Notlar:

 • chkdsk , belirtilen diski yapısal bozulmalara karşı kontrol etmek için kullanılır.
 • /r kurtarma parametresidir. Herhangi bir bozuk dosya bulduğunda komut istemine onarmasını ve kurtarmasını söyler.

 

2. Hafıza Kartı Veri Kurtarma Programı ile dosyaları kurtarın

CMD’ye aşina değilseniz ya da komut istemi ile dosyalarınızı geri getirmek mümkün olmadıysa, SD karttaki dosyaları veri kurtarma yazılımı ile geri döndürebilirsiniz. Bu yazıda Best Veri Kurtarma olarak önerdiğimiz Easeus ile silinen dosyaların SD karttan nasıl geri alınacağını göstereceğiz.

EaseUS Data Recovery Wizard

 1. Adım – SD kartınızı bilgisayarınıza takın ve sürücü harfini kontrol edin.
 2. Adım – Easeus Data Recovery Wizard’ı bilgisayarınıza indirin ve başlatın.
 3. Adım – Karşınıza çıkan sürücülerden SD Karta ait olanı seçin.
 4. Adım – Silinen dosyaları kurtarma zorluğuna bağlı olarak standart, gelişmiş ve derin (deep) modlarından birini seçerek ilerleyin.
 5. Adım – Tarama moduna göre işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişen süre içinde tamamlanır. Beklemeye başlayın.
 6. Adım – Tarama bittiğinde SD karttan kurtarılanları kontrol etmek için ana klasör ve alt klasörlere göz atın.
GÖZ ATIN  7 Adımda Bozuk SD Kartlar ve Hafıza Kartlarından Veri Kurtarma

SD Kart Fotoğraf Kurtar

 1. Adım – Geri döndürmek istediğiniz dosyaları işaretleyin ve Kurtar’ı tıklayın.
 2. Adım –  Kurtarılan dosyaları kaydetmek için bir konum belirleyin.

 

SD Karttan Silinen Dosyaları Geri Getirme

SD kartınıza yeni dosyalar kaydetmezseniz, formatlanan SD karttan dosyaları kurtarma şansı vardır. Ancak SD kartınıza yeni fotoğraf, video gibi dosyalar kaydederseniz, eski öğelerinizin üzerine yazılır ve dosyalarınız sonsuza dek kaybolur.

Verileri kaybettiğinizde en iyi yöntem veri kurtarma değil, yedekten geri dönmektir. Hafıza kartındaki dosyalarınız sağlamken bazı önlemler almanız gerekir. Güncel bir yedek, veri kaybını önlemenin en iyi yoludur.

Bu önlem için uygun bir yedekleme ve geri yükleme yazılımına ihtiyacınız var. Bu noktada Easeus Todo Backup programını kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu programla dosya yedekleme yapabilirsiniz. İşlem sırasında otomatik yedekleme gibi daha kullanışlı özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Yedeklemenizin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını görmek için e-posta bildirimleri alabilirsiniz. Ayrıca, yedeklerinizi zipleme ve şifreleme yoluyla kaplayacağı alanı da azaltabilirsiniz. Dosyalarınızı Günlük, Haftalık, Aylık olarak yedekleyebilirsiniz. Yalnızca değiştirilen bölümleri yedeklemek istiyorsanız, diferansiyel yedekleme veya artımlı yedekleme özelliklerini kullanabilirsiniz.

EaseUS Todo Backup software

Bunun yanında, Easeus Todo Backup Sistem Yedekleme, Disk Yedekleme, Dosya Senkronizasyonu vb. gibi özellikler sunmaktadır.

 

SD Karttaki dosyaları yedeklemek

SD Karttaki fotoğraf, video  gibi tüm dosyaları Easeus Todo Backup ile yedeklemek için, kurulum dosyasını indirmeniz ve Dosya Yedekleme seçeneğini seçmeniz ve ardından işlemi tamamlamak için adımları takip etmeniz yeterlidir.

 

SD Karttan biçimlendirme sonucu silinen dosyaları geri yükleme

Dosyaları geri yüklemek için Geri Yükle’yi tıklayıp bir dosya yedeğini seçebilirsiniz. Daha önceden yedekleme yapmış iseniz bu yazılımı biçimlendirilmiş SD karttan silinen dosyaları geri getirme Android, biçimlendirilmiş harddiskten veri kurtarma ve arızalı harddiskten dosya kurtarma için de kullanabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


SD Karttan Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize eposta veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Fiyat teklifi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Biçimlendirilmiş SD Karttan Veri Kurtarma
7 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest