Hafıza kartınızı silmek veya biçimlendirmek zorunda kalabileceğiniz zamanlar vardır. Bu yazıda, önce bir telefonda, daha sonra bilgisayarda SD karta nasıl format atılır konusunda sizi bilgilendireceğiz.

Hafıza kartınızı formatlamadan önce, saklamak istediğiniz tüm dosyaları veya bilgileri yedeklemelisiniz. Yardım almak için veri yedekleme hakkındaki makalelerimize başvurun.

SD kartınızı silmek için iki temel seçeneğiniz vardır: Bilgisayar kullanabilir veya bir telefon kullanabilirsiniz. Hafıza kartınızı bir bilgisayardan siliyorsanız, ‘ExFAT’ veya ‘FAT32’ seçeneğini seçtiğinizden emin olun. Telefonunuzdaki kartı siliyorsanız, bunun için endişelenmeyin, telefon sizin için gerekli ayarlamayı yapacaktır.

 

Hafıza Kartını Telefonda Biçimlendirme

NOT: Biçimlendirme, SD Kart üzerinde bulunan tüm verileri siler. Veri kaybını önlemek için SD Kart öğesini biçimlendirmeden önce verileri yedekleyin.

Android Telefonda SD Kart Biçimlendirme

Her Android telefonun menüsü diğerlerinden biraz farklı olsa Ayarlar menüleri çoğunlukla aynıdır. Kullandığımız ekran görüntüleri Samsung cep telefonlarına ait, ancak hangi Android cihazını kullanıyor olursanız olun, talimatlar hemen hemen aynı.

 1. Uygulamalar listenizi açın ve Ayarlar simgesini bulun ve üzerine dokunun.
 2. Cihaz Bakımı’nı bulana kadar Ayarlar listesini aşağı doğru kaydırın.
 3. Cihaz Bakımı içerisinden Depolama’ya dokunun. Telefonun dahili hafızasında ne kadar depolama alanı bıraktığınızı ve kullanıcı verilerine ait detayları buradan görebilirsiniz.

 

Telefonda SD Kart Formatla

 1. SD kart seçeneklerinizi görmek için Depolama listesinin en altına gidin.
 2. Yeni ekranda SD kart veri kullanım detaylarını bulacaksınız. Sağ üstteki üç noktaya dokunarak karşınıza çıkan Depolama Ayarları’na basın.

 

SD Kart Biçimlendir

 1. Daha sonra Depolama ekranın ortasındaki SD Kart bölmesine dokunun.
 2. Biçimlendir düğmesine basarak hafıza kartınızı silmek istediğinizi onaylayın. Bu, hafıza kartınızı temizleyecektir – ancak telefonunuzun dahili hafızası aynı şekilde kalacaktır.

 

SD-Karta-Format-At

 

Windows Phone’da SD Kart Biçimlendirme

Windows Phone’da hafıza kartıyla ilgili bir sorun yaşıyorsanız, verileri nasıl temizleyeceğinizi ve normale sıfırlamayı öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Ana ekranınızdan, Başlat menüsünü görmek için parmağınızı ekran boyunca sağdan sola kaydırın. Menüyü aşağı kaydırın ve Ayarlar‘a dokunun.
 2. Sistem bölümünde olduğunuzdan emin olun, ardından Depolama Birimini bulana kadar sayfayı aşağı kaydırın. Devam etmek için üzerine basın.
 3. Burada telefonunuzda ve SD kartınızda ne kadar depolama alanı olduğunu gösteren çubuklar göreceksiniz. SD kart ayarlarını görüntülemek için SD kart seçeneğine dokunun.
 4. Yeni sayfada SD kartınızı çıkarmak için ve biçimlendirmek için iki düğme göreceksiniz. Üzerindeki tüm verileri silmek için SD kartı biçimlendir öğesine dokunun. SD kartınızı silmek için Evet tuşuna basarak onaylayın.
GÖZ ATIN  Bootable USB Yapmak - Önyüklenebilir USB Oluşturmak

 

SD Kartı Bilgisayar ile Formatlama

Telefonunuz SD kartınızı algılayamazsa veya okumuyorsa, kartı çıkarmanız ve bir bilgisayara takmanız gerekebilir. Telefonunuzun arka kapağını nasıl kaldıracağınız ve bellek kartınızın nerede bulunduğunu öğrenmek için küçük bir araştırma yapmanız yeterli.

MicroSD kartı bilgisayara bağlamak için bir SD kart adaptörüne veya kart okuyucusuna ihtiyacınız olacaktır – bazı bilgisayarlarda kart okuyucuları bulunur. Kart okuyucuların herhangi bir dizüstü bilgisayara veya PC’ye uyan USB versiyonlarını bulabilirsiniz. Bunlardan biri olmadan, microSD kartınız muhtemelen bilgisayarınıza yerleşmeyecektir.

Windows PC kullanarak hafıza kartı biçimlendirme

 1. Uygun bağdaştırıcıyı kullanarak microSD kartı bilgisayarınıza bağlayın.
 2. Başlat düğmesine basıp Bilgisayarım (Bu Bilgisayar)‘a tıklayarak veya klavyedeki Windows tuşunu basılı tutarak ve aynı zamanda E harfine basarak bilgisayardaki sürücülerin görüldüğü pencereyi açın.
 3. Yukarıdaki görüntüde olduğu gibi Bilgisayarımın ana penceresindeki sabit disklerinizi görebildiğinizden emin olun. Sürücülerinizi göremiyorsanız, soldaki menüden Bilgisayarıma’a tıklayın.
 4. Sürücülerinizi gördüğünüzde, SD kartınızı çıkarılabilir depolama alanına sahip cihazlar altında göreceksiniz. İçerik menüsünü görüntülemek için SD karta sağ tıklayın.

Bilgisayarda Biçimlendir

 

 1. Biçimlendirme seçeneklerini görüntülemek için Biçimlendir… ‘ e tıklayın.
 2. Windows 7 ve daha yeni PC’ler için Dosya Sisteminin varsayılan olan FAT32 olarak ayarlandığından emin olun. Windows’un bazı eski sürümlerinde, FAT kullanmanız önerebilir, bu da Tamam – ama en önemli şey telefonunuzda tanınmayacağı için NTFS kullanmamak.

SD Karta Nasıl Format Atılır

 

 1. Hızlı Biçimlendir (Quick Format)‘in yanındaki kutuyu işaretleyin. Bu, tüm süreci kolaylaştıracak ve daha hızlı hale getirecektir.
 2. Son olarak, hazır olduğunuzda, Başlat düğmesine basın ve ilerleme çubuğunun dolmasını bekleyin. Bittiğinde, microSD kartınızı çıkarın ve akıllı telefonunuza tekrar takın!

 


Bu adımlar boş, biçimlendirilmiş ve istediğiniz gibi kullanmaya hazır bir SD kart sahibi olmanızı sağlar. Karşılaştığınız sorunlarda SD Karttan Veri Kurtarma hizmetimize göz atabilir veya iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

GÖZ ATIN  Yanlışlıkla Biçimlendirilmiş Hard Diskten Nasıl Veri Kurtarılır?

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

SD Karta Nasıl Format Atılır? SD Kartı Telefonda Biçimlendir
66 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest