Hafıza kartının yazma korumasını kaldırmakla ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? USB flaş diske veya SD kartınıza bir dosya yazmaya çalıştığınızda “SD Kart korumalı” mesajını mı aldınız? Yazma korumasının kaldırılması ve bellek aygıtınızın (Sandisk, Samsung, vb.) biçimlendirilmesi için tüm olası yöntemleri sıradan bir çalışma modunda ilerleyecek şekilde listeleyeceğiz.

 

SD Kart / USB Yazma Koruması Nasıl Kaldırılır?

SD Kart biçimlendirme araçlarını kullanın

Bazı hafıza kartlarında, Windows biçimlendirme araçlarından daha iyi ve daha verimli çalıştığı için kullanmanızı önerdiğimiz birkaç yazılım bulunmaktadır. Aşağıda listelenen bu tür uygulamalar, çeşitli durumlarda yazma korumasını kaldırmanıza yardımcı olacaktır. Bu yaklaşımın bir dezavantajı, bellek kartınızda bulunan dosyaları kaybetmektir.

1. SDFormatter v4

Yazma korumalı bir hafıza kartı nasıl biçimlendirilir? diye soranlar SDFormatter’ı kullanabilirler. Bu program çoğu durumda dosya okuma ve yazma hatalarını giderir ve SD karttan yazma korumasını kaldırır. Hızlı veya tam format olması fark etmez. SDFormatter’ın en son sürümünü kullanarak, Overwrite Format seçeneğine gidin.

SDFormatter indir

2. HP Disk Formatlama Aracı

Daha farklı bir program arayışında olanlar, HP Disk Format Aracı’ndan faydalanabilirler. Ayarlardan, dosya sisteminizi ve format tipini seçebilirsiniz. Ayrıca “Force Format” seçeneği ile SD Kartı biçimlendirmeye zorlayabilirsiniz.

HP Disk Format Tool indir

3. HDD Low Level Format

HDD LLF, daha önce açıklanan iki araçla aynı seçenekler kümesini içerir. Sadece HDD / SSD ile değil SD, MMC, MemoryStick ve CompactFlash bellek aygıtlarında da başarılı sonuçlar vermektedir.

HDD LLF indir

 

Kayıt Defterini değiştirerek SD Kart’a erişin

Yazma korumasını devre dışı bırakmanın bu yolu basittir. Ancak Kayıt Defteri hatalı kullanılırsa, işletim sisteminiz bozulur. Bu adımları izleyerek işlem yapmadan önce Windows Kayıt Defterinin yedeğini almanızı öneririz.

Regedit Çalıştır

 1. Kayıt defteri düzenleyicisini (Windows Simgesi-Ara-Regedit) yönetici olarak açın.
 2. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ kataloğuna gidin. StorageDevicePolicies adında bir klasör yoksa, oluşturun. Bunun için:

• Sağdaki bölmenin boş bir yerinde sağ tıklayın.
• Menüde Yeni – Anahtar seçerek StorageDevicePolicies adını verin.

 1. StorageDevicePolicies’e sağ tıklayın. Açılan menüde Yeni üzerinden sırasıyla 64 bitlik bir sistem QWORD (64 bit) d-eğerini veya 32 bitlik sistem için DWORD (32 bit) değerini seçin.
 2. DWORD / QWORD’u WriteProtect olarak yeniden adlandırın ve değerini 0 (HEX) olarak atayın.
 3. Hafıza kartını güvenli şekilde çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows Kayıt Defteri - Registry

 

Diskpart programını kullanarak korumayı devre dışı bırakın

Diskpart, tüm Windows sürümlerinde, disk bölümleri ve birimlerine düşük düzeyde erişebilmenizi sağlayan bir konsol yardımcı programıdır.

Bir SD karta komut istemi ile bağlandığımızda ve biçimlendirdiğimizde ‘salt okunur’ korumasını aşarak hafıza kartının kilidini kaldırırız. SD karttaki yazma koruması kaldırma işlemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Komut istemini açın (cmd.exe). Yardımcı programı başlatmak için diskpart yazın.
 2. Sistemdeki kullanılabilir disklerin listesini göstermek için list disk yazın.
 3. USB flaş diski listede bulun. select disk (numara) yazın. Burada (numara) yerine USB’nin disk listesindeki numarası yazılmalıdır.
 4. clean yazın (Bunu iki veya üç kez tekrarlamanız gerekebilir).
 5. Hafıza kartında yeni bir bölüm oluşturmak için create primary partition yazın.
 6. Diskteki bölümü seçmek için select partition yazın.
 7. Diski etkinleştirmek için active yazın.
 8. NTFS’ye biçimlendirmek isterseniz format fs = ntfs yazın (Doğru hafıza kartını seçtiğinizden emin olun!).

Diskpart kullan

 

diskmgmt.msc programını çalıştırın

Yazma korumasını devre dışı bırakmanın bu yöntemi hem SD Kartlar hem de flaş bellekler için uygundur. Alternatif bir yardımcı program olan diskmgmt.msc şu şekilde kullanılır:

 1. Başlat menüsü – Çalıştır – diskmgmt.msc, Enter
 2. SD karta ait bölümün üzerine gelerek sağ tıklayın.
 3. “Birim Sil” e tıklayın ve seçiminizi onaylayın.
 4. Tekrar sağ tıklayarak Yeni birim oluşturun.
 5. Varsayılan parametreleri değiştirmeden çalıştırın.

 

GPEdit ile yazma korumasını kaldırın

SD Kart’a erişim Windows yerel grup politikası tarafından kısıtlanmış olabilir. Salt okunur kısıtlamasını kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

 1. Başlat – Çalıştır – gpedit.msc.
 2. Bilgisayar Yapılandırması – Yönetimsel Şablon – Sistem – Çıkarılabilir Depolama Birimi Erişimi’ne gidin.
 3. Çıkarılabilir diskler: Yazma Erişimini Engelle parametresini devre dışı bırakın.
GÖZ ATIN  Arızalı, Bozuk SSD Harddiskten Veri Kurtarmak

Yazma Koruması Devre Dışı

 

HDDScan ile Bad Sektör taraması yapın

HDDScan programı (adından bağımsız olarak), hafıza kartları ve flaş disklerdeki bad sektörleri kontrol etmenizi ve hataları okumanızı sağlar. Ücretsiz bir yazılımdır.

Bu programın yardımı ile SD karttaki sorunları teşhis etmek oldukça kolaydır. Okuma yazma testleri sadece 5 dakikanızı alacak ve bittikten sonra bir rapor göreceksiniz. Flaş belleğin düzgün çalışmasını engelleyen herhangi bir bad sektör olup olmadığı bu raporda yer alacak.

Bu noktadan itibaren, sorunun nasıl çözüleceğine dair iki senaryodan birini seçebilirsiniz:

 • Flaş diski kısa bir süre önce satın aldıysanız, garanti kapsamında değiştirebilirsiniz.
 • Garantisi yoksa veya süresi bittiyse, bozuk sektörleri sıfırlarla doldurabilirsiniz. Bu işlem, bozuk sektörleri kaldırmaya yardımcı olan DMDE programı ile yapılabilir. Böylece hafıza kartınız hem bir bilgisayarda hem de daha önce kullanılmış olduğu cihazlarda doğru bir şekilde tanınacaktır.

 

Müşteri Sorunları


Sorun Tipi-1:

Yazma korumalı hatası aldığım sd kartın korumasını kaldırmak için tüm seçenekleri denedim. Windows üzerinden biçimlendirme yapmama izin vermiyor. Ayrıca chkdsk seçenekleri, cmd ile biçimlendirme gibi seçenekler denedim ama sd kartın kilidini kaldıramadım. Bilgisayara taktığımda, Windows kartı okuyabiliyor. Sd kartı kullanmaya devam etmek için ne yapmalıyım?

SD Kartınıza virüs taraması yapın. Zararlı yazılımlar dosyalarınız üzerinde kendi kontrollerini kurar ve bunların üzerine yazmanıza izin vermez. Etkili bir antivirüs programı kullanın.

SD Kartınızın yazma koruma anahtarı varsa, erişimi etkinleştirmek için ileri geri hareket ettirerek aç-kapa yapın.

SD Kart ürün yazılımınızı (firmware) yükseltin. SD kartların tam modelini bulmak için Aygıt Yöneticisinden çip marka ve modeline bakıp Google araması yapabilirsiniz.


Sorun Tipi-2:

 1. Samsung Galaxy J7 telefonumda SD kart takılıyken hata verdi.. Bilgisayara taktığımda iki fotoğraf ve bir video görüyorum ama silemiyorum. Karta yeni dosya da kopyalayamıyorum. Telefonumu yere ya da suya düşürmedim. Kart birden bozuldu. Yazma koruması nasıl devre dışı bırakılır?
 2. Samsung Galaxy A5 (2016) için SanDisk (128GB) microSD kart aldım. Telefonuma taktığımda, kısa bir süre için çalışıyor ve ardından herhangi bir dosyanın üzerine yazılmasını engelliyor. Bir sürü şeyi denedim: bilgisayarımda ve telefonumda biçimlendirdim. Fakat düzelmedi. Sadece belirli bir süre için çalışıyor ve sonra erişim tekrar kısıtlanıyor. SD kart neden yazma korumalı olur?

Hafıza kartınızdaki dosya sistemi zarar görebilir, bu yüzden üzerine yeni bir veri yazamazsınız. Bu gibi durumlarda, temel bir chkdsk aracını kullanarak diskteki hataları taramanızı öneririz. Chkdsk başarısız olursa, SD Kartınızı SD Formatter ile biçimlendirin.


Sorun Tipi-3:

 1. Hafıza kartıma ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok. Bilgisayara taktığımda, kullanmadan önce sürücüyü biçimlendirmem gerektiğini söylüyor. Biçimlendirmeyi denediğimde, diskin yazma korumasına dair bir mesaj alıyorum.
 2. Diskmgmt.msc üzerinden sağ tık yaparak birimi kaldıramıyorum. Diğer işlemleri de gerçekleştiremiyorum. SD Kart dosya sistemi RAW olarak gözüküyor. Ne yapacağımı, yazma korumasının nasıl kaldırılacağını ve hafıza kartımdaki verileri nasıl geri getireceğimi bilmiyorum.

Disk, dosyaya yazılmasını engelliyorsa, SD kartınızı farklı bir işletim sisteminde açmayı deneyin.
Disk Yönetimi’nin yanı sıra, Partition Magic veya Acronis Disk Director gibi herhangi bir disk yöneticisini kullanabilirsiniz.


Sorun Tipi-4:

 1. 32GB’lık hafıza kartım yazı korumalı. Bir dosyayı silmeyi denediğimde, yazma korumasını devre dışı bırakmam veya başka bir disk kullanmamı istiyor. Yazma korumasını nasıl devre dışı bırakmalıyım? Hafıza kartımdaki dosyaları silemiyorum ya da kopyalayamıyorum.
 2. SD Kartımı biçimlendiremiyorum, yazma korumasını kaldırmamı istiyor. Bilgisayarım kartı tanıyor ama yine de biçimlendiremiyorum.
 3. SONY 64GB hafıza kartını formatlayamıyorum, dosyaları kopyalayamıyorum veya silemiyorum. Bilgisayar diskin yazmaya karşı korumalı olduğu uyarısını veriyor. Herşeyi denedim olmadı. Bu hafıza kartını yaklaşık 3 ay önce aldım ve sorunsuz olarak çalışıyordu.
 4. SD kartımı biçimlendirmek için tüm yöntemleri denedim. Dosyalarımı SD kartta görebiliyorum ve kopyalayabiliyorum. Telefonumu sıfırlamak zorunda kalmıştım. Sonrasında, dosyalarımı sd karttan silemiyorum veya taşıyamıyorum. Kartımı biçimlendirdiğimde işlem başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Ama dosyaları kontrol etmek için geri döndüğümde, aynı şekilde orada buluyorum. Yazma korumalı SD kartın nasıl biçimlendirileceğini bilmiyorum.
 5. [SD karta taşıma / kopyalama]
  Sandisk SD kartımdan dosyaları silmek veya yeni dosya taşımak mümkün olmuyor. Hafıza kartına erişilemiyor hatası çıkıyor. Ne yapmalıyım.
 6. [Yazma korumalı micro sd kart formatlanmıyor]
  2016’dan bu yana Samsung EVO + SD Micro Kart sahibiyim. Geçen hafta çalışmayı durdurdu. SD kart cep telefonumda gözükmüyor (Diğer cep telefonları tarafından da algılanmıyor). Bilgisayarda biçimlendirmeye çalışıyorum ama ‘SD kart yazma korumalı’ uyarısı çıkıyor. Biçimlendirmek için neredeyse her seçeneği denedim. Cep telefonumun bunu algılayabileceği herhangi bir yöntem var mı?
 7. USB belleğe dosyaları aktardım. Kopyalama bittikten sonra Uuuuuuuu adıyla açılamayan dosyalar gösteriyor. Silmeyi denedim, silme izni yok diyor. Lütfen bana bu sorunla ilgili yardımcı olun. Bunun nedeni nedir? Biçimlendirmek için dizüstü bilgisayar kullanmayı denedim ve “Bu disk yazma korumalı” dedi.
 8. Yeni SD Kart aldım. Birkaç dakika çalıştı ve durdu. Telefonumda “SD Kart takılı değil” uyarısı veriyor ve bilgisayarda formatlanmıyor. Her şeyi denedim. Windows, USB belleği yazma korumalı gördüğü için formatlayamadı.

USB’nin yazma korumasını Registry (Kayıt Defteri) aracılığıyla veya Windows’ta diskpart ve diskmgmt.msc yardımcı programlarını kullanarak kaldırabilirsiniz. Bir seçenek olarak, SD Kartınızı bu kılavuzun en üstünde belirtilen araçları kullanarak FAT32 olarak biçimlendirin.


Sorun Tipi-5:

 1. Sandisk Ultra USB 3.0 16GB kartındaki sorunu gidermek için sürücü harfi değiştirmekten kayıt defterini temizlemeye kadar her şeyi yaptım. Windows ile hafıza kartını biçimlendirmeye başlar başlamaz hata veriyor. HDD Low Level Format programını denedim olmadı. Yazma korumalı bir USB bellek nasıl formatlanır?
 2. Mikro SD kartımı biçimlendiremiyorum. Windows biçimlendirmeyi tamamlayamadı uyarısı çıkıyor. Bir sürü araç ve komut istemi kullandım, ancak dosyaları silemiyorum bile. Ne silme ne de format çalışıyor.
 3. Hafıza kartım herhangi bir şekilde biçimlendirilmiyor ve yazma koruması kalkmıyor. Yazma korumasını devre dışı bırakmak için kayıt defteri düzenleyicisini ve komut satırını kullanıyorum ancak yazma koruması gitmiyor. Lütfen sd kartın yazma korumasını başka yollarla kaldırmak veya biçimlendirmek için bana yardım edin.
 4. [Yazma korumalı 128G hafıza kartı]
  Sd kartta yazma korumasını devre dışı bırakmak için yukarıda belirtilen tüm işlemleri yaptım ama başarısız oldular. Hala yapabileceğim bir şey var mı?
 5. [SD Card Formatter Hata]
  SD Card Formatter programını denedim ama o da “cannot format write protected card” hatası verdi. Lütfen bana yardım edebilir misiniz?

Diğer format araçlarını kullanın. Bazen farklı bir program USB bellek veya microSD karttaki sistem hatalarını atlayarak işlemi tamamlayabilir.

Sorun, Windows’ta veya bilgisayarın yapılandırmasında da olabilir. Bellek kartınızı başka bir bilgisayarda veya farklı bir işletim sisteminde (Windows / Mac OS / Linux) biçimlendirin.

 

GÖZ ATIN  Hard Disk Arızası Nasıl Anlaşılır?

Teknik Destek Alın

BEST Veri Kurtarma uzmanları, bozuk flaş bellek ve SD kartlardaki verileri kaybetmeden tekrar işlevsel hale getirme konusunda size önerilerde bulunabilir veya teknik destek sağlayabilir. Dürüst olmak gerekirse, fiziksel hasar görmüş veya elektronik arızası olan SD kartların içerisindeki veriye ulaşmak oldukça zahmetli ve pahalı bir hizmet. Tabii ki, hafıza kartında çok değerli veriler saklıysa buna değecek durumlar olacaktır.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz Kurtarılamaz Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir!

SD Kart / USB Yazma Korumalı – Çözüm
70 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest