Fotoğraflarınızı depolamak ve bilgisayarlara ve yazıcılara kolaylıkla taşınabilmesini sağlamak için yaygın olarak kullanılan SD flaş hafıza kartınız hasar gördüğünde veya bozulduğunda, verileriniz genellikle erişilemez duruma gelir. Birçok kez denemenize rağmen, dosyaları telefonda, tablette veya bilgisayarlarda açamazsınız. Bu yazı SD Kart Okumuyor diyenlerin çok işine yarayacak.

Bu yüzden, yüzlerce değerli resim, en sevdiğiniz film ve şarkı koleksiyonunuz veya düzinelerce belgeye ulaşmanız tehlikeye girer. Panik yapmayın! Sorunları çözmek ve kaybolan dosyaları kurtarmak için bazı SD kart kurtarma çözümlerini deneyebilirsiniz. SD karttaki verilerinize erişemiyorsanız, kayıp dosyaları kurtarmanıza yardımcı olacak bazı adımlar şunlardır.

 

SD Kart Okumuyorsa Bunları Yapın

  • SD kartı daha yakından tanıyın: Önce hafıza kartınızın marka-modeli ve depolama kapasitesi hakkında bilgi edinin. Verilerinizin bir SD, SDHC veya SDXC kartında olması durumunda, okumak için kartınıza uygun bir cihaza ihtiyacınız vardır.
  • Cihaz üreticisinin sitesini ziyaret edin:  Bazı kartları taktığınız cihazda okunması için yazılımının yükseltilmesi gerekebilir. Bu yüzden, böyle bir güncellemenin var olup olmadığını öğrenmek için cihaz üreticisinin web sitesini ziyaret edin.
  • Kartınızı okuyucunun içine yerleştirin: Herhangi bir sürücü harfi atanmamışsa, bilgisayar okumaz. Bazı durumlarda okuyucuya bir sürücü harfi atanabilir ancak üzerine tıkladığınızda,  “Lütfen çıkarılabilir Disk (E:) içine bir disk yerleştirin” uyarısı görürsünüz. Bu kartın okunamadığı anlamına gelir.
  • Karttaki farklı dosyaları açmaya çalışın: Kart okuyucu, bazı dosyaları gösteriyor bazılarına ise erişemiyorsa, yalnızca belirli dosyalar bozulmuş demektir. Bu durumda, En İyi 5 Ücretsiz Dosya Kurtarma Programı adlı yazımızda anlatılan programlardan birini deneyin ve sorunu düzeltin.
  • SD kartı tara: Bazen kartın taranması tüm sorunları giderir. Bozuk bir dosyayı düzeltmeyebilir ancak yine de denemye değer. Kartı ‘Bilgisayarım‘ veya ‘Windows Gezgini‘ bölümünde bulun ve üzerine sağ tıklayın. Açılan menüden ‘Özellikler‘ üzerine tıklayın. Pasta grafiği gösteren yeni bir pencere bulacaksınız. Şimdi ‘Araçlar‘ sekmesini seçin, ardından ‘Denetle‘ düğmesine tıklayın. Dosya sistemi hatalarını düzeltmek için onay kutusunu tıklayın.
GÖZ ATIN  Açılmayan Bozuk Fotoğraf Onarma

Disk_Denetle

  • Hâlâ erişilemiyorsa: Hafıza kartı içerisinde dosya adlarını görebiliyor, ancak yine de açamıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, sürücü harfini sağ tıklayın ve ‘Özellikler‘ seçeneğine gelin. Pasta grafiği kartta kullanılan alanı gösterecektir. Diskin boyutu tamamen boş alanı gösteriyorsa dosyalar silinmiş ama dosya sistemi tablosundaki kayıtlar duruyor demektir. Bu durumda bir dosya kurtarma programına ihtiyacınız olacak.
  • Dosyayı kaydedemiyorsanız: SD Kartınız gayet iyi çalışıyor ancak bir dosyayı kaydedemiyorsanız, kart yazma korumalı olabilir. Kartın kenarındaki ‘Kilitleme’ bölümüne gidin. Bu anahtar kartın konektör ucundan uzağa kaydırılırsa kilitli yani yazma korumalıdır. Anahtarı okuma yazmaya izin verecek şekilde ayarlayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


SD Karttan Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için telefonla veya eposta ile bize ulaşabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için tıklayın.

Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

 

SD Kart Okumuyor, Görmüyor: İşte Çözümü
105 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest