SD kart boş uyarısı, çoğu android cep telefonu kullanıcısı için rahatsız edici bir konudur. SD kartınız boş gözüküyorsa ne yapmalısınız? Bu yazıda ‘SD kart boş veya desteklenmeyen dosya sistemine sahip’ gibi hatalar için çözümler öneriyoruz. Lütfen bu sorunu çözmek için anlatılanları sırayla deneyin.

 

Telefonda Boş SD Kart Hatası

SD Kart Boş veya Desteklenmeyen Dosya Sistemi Hatası

Son yıllarda, SD kart tüm alanlarda büyük bir popülerlik kazanıyor. İnsanlar dosya aktarmak, fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekmek, Android hafızasını artırmak, önyükleme ortamı oluşturmak vb. nedenlerle yeni hafıza kartlarına ihtiyaç duyuyor.

SD kart kullanımı sırasında, SD kart bozuk, dosyalar açılmıyor, fotoğraflar silindi, SD kart okumuyor gibi bir çok SD kart sorunuyla karşılaşabiliriz…

 

Boş SD kart: SD kart boş veya desteklenmeyen dosya sistemine sahip.

“Samsung galaxy telefonum, mikro SD kartı görmüyor. Bunun yerine, ‘SD kart boş’ bildirimi çıkıyor ve SD kartı biçimlendirmemi istiyor. Ancak, mikro SD kartı biçimlendirmeye çalıştığımda hiçbir şey olmuyor. SD Karttaki dosyalarıma erişemiyorum. Lütfen bu sorunu çözmeme yardımcı olun. “

Best Veri Kurtarma’ya gelen yardım taleplerinden anlaşıldığı kadarıyla, bu problem oldukça yaygın. Bazen SD kartı çıkarıp takmak bile işlerin ters gitmesine neden olabiliyor. Bu nedenle, ana sebeplerin yanı sıra çözümlerin yer aldığı bir rehber hazırlamak istedik.

 

Neden Android’de Desteklenmeyen SD Kart Hatası Alıyorum?

Neden SD kart boş veya Samsung Galaxy S5 gibi Android telefonlarda desteklenmeyen dosya sistemi hatası alıyorsunuz?

Genel olarak konuşursak, bir cep telefonu hafıza kartı birçok nedene bağlı olarak boş gözükebilir veya desteklenmeyen dosya sistemine sahip olabilir: Virüs bulaşması, uygunsuz şekilde takıp çıkarma, mantıksal hasarlar, SD Kartın RAW’a dönüşmesi ve daha fazlası.

Bu sorunla karşılaştığınızda, şu hususları düşünmeniz gerekebilir:

 • Son zamanlarda SD kartı cep telefonunuzu kapatmadan çıkardınız mı?
 • Telefonun SD kartını güvensiz bir bilgisayarda mı kullandınız?
 • Telefondaki SD kartı diğer işletim sistemlerinde kullandınız mı (Windows telefondan Android’e geri takmak gibi)?
 • Bu SD kartı, “Donanımı güvenle çıkar” aracını kullanmadan bilgisayarınızdan veya dizüstü bilgisayarınızdan çıkarttınız mı?

Kısaca, telefon SD Kartı görüyor ama açılmıyor diyorsanız, belki de bu sebepler nedeniyle SD kart boş hatasını alıyorsunuz.

Böyle bir hafıza kartı hatasını önlemek için, gelecekte lütfen telefonunuzda, bilgisayarınızda veya diğer cihazlarda doğru şekilde kullanın ve telefon SD kartını güvenli bir şekilde çıkardığınızdan emin olun.

Elbette, beklenmeyen veri kaybı sorunlarından sakınmak için, her zaman güvenli yerlerde SD kart yedeklerinin de alınması gerekiyor.

İpucu: “SD kart boş”, gerçekten boş olduğu veya herhangi bir dosya içermediği anlamına gelmez. Otomatik olarak bir şeylerin yanlış olduğu anlamına gelir. Telefon zaten bir mikro SD kartın takılı olduğunu tespit etti ancak kartı okuyamıyor veya dosya sistemini tanıyamıyor. Bu nedenle, boş SD kart hatası düzeltildikten sonra telefon tarafından hala okunup açılabilir.

 

GÖZ ATIN  En İyi 3 Android Veri Kurtarma Programı

Boş SD Kart Hatasını Düzeltmek için Çözümler

Bu rahatsız edici konuya yönelik çözümlerimizi aşağıda sıralıyoruz. Herhangi bir kurtarma işlemi yapmadan önce, lütfen SD kartın sağlam olduğundan ve bilgisayarınız tarafından okunabildiğinden emin olun.

Bu gibi hatalarla karşılaştığında SD Kartın telefonda algılanmadığını düşünen kullanıcılar olmakta. Bu tamamen yanlış, çünkü gerçekten telefon kartı görmese, bu hatayı bile almazsınız.

Telefonun SD Kartı desteklemediği durumlarda SD kart kullanılamıyor ise mikro SD kartı tekrar eski haline döndürmek için dosya sistemini düzeltebilme, verileri kurtarabilme olasılığı oldukça yüksektir.

 

1. Çözüm: Telefonu yeniden başlatmayı deneyin

İşletim sistemi boş SD kartı biçimlendirmenizi istese de, aceleci davranmayın. Bunun yerine başka çözümleri deneyin. Bilişim dünyasında kapatıp açmak birçok derde deva olduğunu hatırlayın ve her şeyden önce, cihazı yeniden başlatın.

 

2. Çözüm: SD kartı çıkarın ve tekrar takın

Sorunlu SD kartı çıkarıp yeniden takarak ona bir şans daha tanıyın. Bu girişimlerle SD Kartı okutmayı başaran bir çok okuyucumuz olduğunu biliyoruz.

 

3. Çözüm: Hataları düzeltmek için Chkdsk’i çalıştırın

Birçok durumda CHKDSK kullanarak bu tür hatalar düzelmektedir. Belki bilgisayarda yapacağınız ufak uğraşlar size yardımcı olabilir. Lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

 • Adım 1: Boş SD kartı PC’ye kart okuyucu ile bağlayın ve bilgisayar tarafından algılandığından emin olun.
 • Adım 2: CMD’yi yönetici olarak çalıştırın ve hataları düzeltmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.
chkdsk n: /f         (n, boş gözüken SD kartın sürücü harfidir)
 • Adım 3: SD kartı tekrar telefona yerleştirin ve ardından kartın çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

 

4. Çözüm: SD karttaki gizli dosyaları kontrol edin

Bilgisayarınızda boş SD kartı kontrol edin ve bazı gizli dosyalar içerip içermediğine bakın. Bazen SD kart içerisinde silinmesi gereken bazı sistem dosyası kalıntıları bulunabilir.

Gizli dosyaları kontrol etmek oldukça kolaydır:

 • Adım 1: Boş SD kartı PC’ye kart okuyucu ile bağlayın ve bilgisayarda algılandığından emin olun.
 • Adım 2: Bilgisayarım/Bu bilgisayar penceresini açarak SD kartın içine girin.
 • Adım 3: Görünüm sekmesine tıklayın.
 • Adım 4: Gizli öğeler yanındaki kutucuğu işaretleyin.
 • Adım 5: Varsa SD karttaki dosya kalıntılarını silin.
GÖZ ATIN  USB Belleklere Büyük Boyutlu Dosyaları Kopyalama

Gizli Dosyaları Göster

 

5. Çözüm: VERİLERİ KURTARDIKTAN SONRA – SD kartı formatlayın

SD karttaki dosyalar bilgisayarda gösteriliyorsa, bu dosyaları önce güvenli bir yere kopyalayabilir ve ardından SD kart biçimlendirmesini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, şu ana kadar anlatılan çözümler başarısız olduysa, ne yazık ki SD kartı biçimlendirmenin vakti gelmiş demektir.

Uyarı: Formatlamadan önce SD karttaki verileri kurtarın!

Söylemeye gerek yok, biçimlendirmeden sonra ne elde edeceğinizi biliyorsunuz –  gerçek anlamda boş bir SD kart. Bu nedenle, fotoğraflarınızı, videolarınızı, mesajlarınızı, dosyalarınızı ve benzeri şeylerinizi geri getirmek istiyorsanız, desteklenmeyen dosya sistemi hatası aldığınız hafıza kartını biçimlendirmek için acele etmeyin. SD kartta desteklenmeyen bir dosya sistemi varsa, biçimlendirmeyi gerçekleştirmeden önce boş SD kartı kurtarmaya öncelik vermelisiniz.

Geriye iki seçenek kalıyor. Best Veri Kurtarma’dan hizmet almak veya lisanslı SD kart veri kurtarma programları ile bilgilerinizi geri getirmek için çaba sarf etmek.

HATIRLATMA: Veri Kurtarma hizmeti almak için bize ulaşmanız yeterli. Kendi kendinize yapacağınız veri kurtarma denemeleri her zaman durumun daha da bir kötü hal almasına sebep olabilir. Unutmayın, veri kurtarma merkezleri orjinal hafıza birimi üzerinde değil cihazın kopyası üzerinde çalışma yapmaktadır. Böylece, medya üzerinde herhangi bir değişiklik yapmadan çok fazla yöntemle verileriniz geri getirilebilmektedir.

 

SD Kart Veri Kurtarma Programı

Yazının Devamında veri kaybetme riskini göze alarak SD Karttaki bilgilerini kendi başına kurtarmak isteyen okuyucularımıza tavsiyelerde bulunacağız.

EaseUS Data Recovery Wizard

 1. En iyi Dosya Kurtarma Programlarından biri olan Easeus Data Recovery Wizard’ı indirip bilgisayarınıza kurun.
 2. SD Kartı seçerek Scan butonuna tıklayın.
 3. Taramanın sonuçlanması için bekleyin.
 4. Kurtarılan dosyalar arasında aradıklarınızı bulup seçin.
 5. Seçtiğiniz dosyaları Recover butonu ile bilgisayarda farklı bir konuma kaydedin.

 

Özet

Kısacası, SD kart boş sorunu Android kullanıcıları için büyük bir endişe kaynağı olmaktadır. Bu yazıda olası sorunlardan ve bu konudaki çözüm önerilerinden bahsettik.

Yazıda anlatılan metotlar sorununuza çare olmadıysa sizi SD kart veri kurtarma sayfamızı ziyaret etmeye davet ediyoruz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Harici Linkler:

Hafıza Kartından Veri Kurtarma
En İyi Hafıza Kartından Veri Kurtarma Programları

 

SD Kart Boş veya Desteklenmeyen Dosya Sistemi Hatası
22 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest