Oldukça yaygın bir sorun: SD Kart veya HDD’ye erişilemiyor, dosya sistemi RAW formatına dönüştü. Harddisk, SD kart, flash sürücü veya harici HDD’deki bölümler RAW oldu ve dosyalara erişilemiyor mu? RAW diskten veri kurtarma işlemini gerçekleştirmenize ve kaybolan verileri hızla geri almanıza yardımcı olacak kolay ve güvenli bir çözüm.

 

RAW nedir? HDD, flaş bellek veya hafıza kartı RAW’a dönüştüğünde veriler kurtarılabilir mi? RAW dosya sistemi hatası nasıl düzeltir? – Okumaya devam edin.

 

RAW Disk Kurtarma İşlemine Genel Bakış

Partition, verileri depolamak için kullanılabilecek bir sürücü bölümüdür. Bir hard disk, verileri düzenlemek için bir veya daha fazla bölüme ayrılabilir. Bir harddiski bölümlerken NTFS, FAT32, exFAT vb. gibi dosya sistemleri seçebilirsiniz. Windows’ta kullanılan harddiskler için varsayılan dosya sistemi NTFS’tir. Taşınabilir diskler yani hafıza kartları ve USB flaş bellekler için FAT’dır. Ancak, depolama cihazının kullanımı sırasında, bölüm RAW dosya sistemi haline gelebilir. RAW sürücü sorunu, harddisk, SD kart, harici harddisk, USB flash bellek vb. gibi çeşitli cihazlarda olabilir.

Bir RAW sürücüsü, bölümün dosya sisteminin RAW olduğu ve işletim sistemi tarafından tanınamadığı anlamına gelir. Bu nedenle, Windows bölüme düzgün bir şekilde erişemez ve sürücü olarak sisteme bağlayamaz. RAW olan bölümü açmaya çalıştığınızda hata mesajı verir. Durumunu Disk Yönetimi‘nde kontrol ederseniz, RAW sürücü ayrılmamış veya başlatılmamış olarak görüntülenir.

RAW Formatına Dönüşen HDD

Çoğu zaman, RAW sorunu, mantıksal veri bozulmasının bir sonucudur. Bozuk bölümdeki tüm veriler kaybolmuş görünür ve sürücü harfi atayarak bu bilgileri onaramazsınız. Bölümler bir veri kabı olarak kabul edilirse dosya sistemi veri yönetiminden sorumlu olan yöneticidir. Yönetici bozuk veya eksik olduğunda, işletim sistemi bölümün nerede olduğunu ve dosyaların nasıl depolandığını bilemez. Bu nedenle artık sürücüye erişilemez.

Neyse ki, RAW diskten veri kurtarmak mümkündür ve bu birçok şekilde yapılabilir. RAW’a dönüşen harddisk sizin için önemli dosyalar içeriyorsa BEST Veri Kurtarma’dan yardım alabilirsiniz. Dosyalar başarıyla kurtarıldığında, RAW dosya sistemini NTFS’e çevirmek ve diski kullanmaya devam etmek oldukça kolaydır.

 

RAW Dosya Sistemi Nedir? Harddisk Raw Oldu Ne Demek?

Raw diskin özelliklerini incelediğinizde şu bilgileri görürüz: RAW dosya sistemi, NTFS veya FAT olarak biçimlendirilmedi.

Windows’da bilinmeyen dosya sistemine sahip bölümler RAW olarak işaretlenmektedir. Sistem sürücülerinden hiçbiri dosya sistemi türünü tanıyamadığında disk RAW olarak gözükmektedir. Windows işletim sistemi exFAT, FAT ve NTFS dosya sistemlerini okuyabilmektedir.

Yani, RAW bir dosya sistemi değil, hard diskteki ya da başka herhangi bir veri depolama cihazındaki bölüm hatasıdır.

 

Harddisk Neden Raw Oluyor?

Windows 7, 8, 10’da RAW disk sorununa neden olan etkenler:

 • Disk veya birim biçimlendirilmemiş (ya da yanlış biçimlendirilmiş).
 • Biçimlendirmenin yarıda kesilmesi
 • Dosya sisteminin türü mevcut işletim sistemi tarafından desteklenmiyor.
 • Dosya sistemi, disk veya hafıza kartına erişim reddedildi veya sınırlandı.
 • Okuma hataları veya çok sayıda hatalı blok bulunması
 • Hasarlı dosya sistemi yapısı
 • Bilgisayarın beklenmedik şekilde kapanması
 • Doğrudan dosya sistemini etkileyen bir virüs bulaşması
 • Donanımı Güvenli Çıkar aracını kullanmadan diski çıkarmak
 • Aniden elektrik kesintisi veya elektrik dalgalanması
GÖZ ATIN  En İyi 5 Ücretsiz Dosya Kurtarma Programı!

 

RAW Sürücü Sorununun Belirtileri

RAW sürücü sorunu her zaman gerçekleşmez, ancak bir kez meydana geldiğinde büyük sorun çıkarır. Genellikle bölüm bozuk veya RAW olduğunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • Harddiski, USB’yi, SD kartı veya diğer herhangi bir hafıza birimini açmaya çalıştığınızda, “E sürücüsündeki disk biçimlendirilmemiş. Şimdi biçimlendirmek ister misiniz?
 • F: sürücüsündeki diski kullanabilmek için önce biçimlendirmeniz gerekli. Biçimlendirmek istiyor musunuz?
 • D:\ erişilemiyor. Parametre hatalı.
 • Birim, tanınan bir dosya sistemi içermiyor. Lütfen tüm gereken dosya sistemi sürücülerinin yüklü olduğundan ve birimin bozuk olmadığından emin olun.
 • RAW sürücü için chkdsk çalıştırırsanız, şu hata iletisini alırsınız: Dosya sistemi türü RAW. RAW sürücü için CHKDSK kullanılamıyor.
 • Konum kullanılamıyor. F:\ erişilemiyor. Erişim engellendi.
 • Konum kullanılamıyor. G:\ erişilemiyor. Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda.
 • Sürücüdeki medya değişmiş olabilir.

Sürücünün özelliklerini kontrol ederseniz, dosya sisteminin RAW olduğunu görebilirsiniz. Bazı durumlarda, boş alan 0 bayt olarak gözükür.

NOT: Windows sizden yapmanızı istese bile, RAW olan bölümü biçimlendirmeyin. Biçimlendirme, RAW diskte daha fazla hasara neden olur ve RAW medyadan veri kurtarmayı zorlaştırır.

 

“RAW sürücü için chkdsk kullanılamıyor” hatası ne zaman ortaya çıkar?

Dosya sistemi ile ilgili bilgiler iki konumda tutulur:

 1. MBR bölümleme Tablosu
 2. Birim önyükleme sektörü

Bunlardan biri hasar görmüşse veya bulunmazsa, chkdsk “dosya sisteminin türü” nün RAW olduğunu bildirir.

 

HDD’nin Raw’a Dönüştüğü Nasıl Anlaşılır?

Diskinizde bir sorun olduğunu gösteren RAW diskin belirtileri şunlardır:

 • Disk yanlış türde bir veri depolama aygıtı olarak okunur.
 • Windows “İptal (Cancel)”, “Yeniden Dene (Retry)” veya“Hata (Error)” pencerelerini gösterir.
 • Disk Yönetimi’nde dosya sistemi RAW olarak gözükür.
 • Raw sürücüler için chkdsk kullanılamıyor” dosya sistemi hatası çıkar.
 • Windows diski biçimlendirme ister.
 • Dosyaların isimleri, farklı ve sıra dışı semboller içerir.

 

Harddisk Raw Formatına Dönüştüyse

Diskin tamamı veya bir bölümü RAW’a dönüştüyse, diskteki verilere doğrudan erişemez veya dosyalar üzerinde herhangi bir işlem gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca, böyle bir sürücünün dosya sistemi hataları kontrol edilemez veya birleştirilemez.

Sonuç olarak, fiziksel olarak hala orada olmalarına rağmen sürücüdeki dosyaları göremezsiniz.

NOT: Diskiniz veya bölümünüzün RAW formatı varsa, Windows 7, 8 , 10 sizi bilgilendirerek formatlamanızı önerir: “Disk biçimlenmemiş, şimdi biçimlendirmek ister misiniz?” Bu öneriyi takip etmeyin: Bir HDD’yi biçimlendirdiğinizde, tüm veriler RAW sürücüden kaybolur.

 

GÖZ ATIN  Windows Açılmıyor - Çözüm

RAW Diskten Veri Kurtarma

EaseUS Data Recovery Wizard, kurtarma işlemini hızlı ve basit hale getirdiğinden RAW olan diskten dosyaları geri getirmek için doğru yazılımdır. Bazı durumlarda, herhangi bir tarama işlemi yapmadan doğrudan RAW sürücüdeki dosyaları görüntüleyebilir, zamandan ve emekten tasarruf sağlar. Ana Özellikler:

 • Salt okunur kurtarma işlemi: Tüm kurtarma işlemini orijinal verileri veya aygıtları etkilemeyecek şekilde salt okunur olarak yapar.
 • Bölüm kurtarma: Silinmiş bölümü kurtarmayı, kayıp bölümü geri yüklemeyi ve biçimlendirilmiş veya bozuk bölümlerden dosyaları almayı destekler.
 • Dosya kurtarma: Silinen veya biçimlendirilmiş dosyaları yerel diskten ve ayrıca çıkarılabilir aygıtlardan geri alınabilir.
 • Dosya sistemleri: NTFS / FAT / exFAT / Ext2 / Ext3 / Ext4 disklerinden dosya kurtarma ve bölüm kurtarma işlemlerini destekler.
 • Dosya ön izlemesi: Kullanıcıların dosyaların doğru olup olmadıklarını kontrol etmek için çeşitli dosyaları (fotoğraflar, MS office dosyaları, PDF, video, ses ve Metin dosyaları) ön izlemesini sağlar.

 

Veri Kaybı Olmadan RAW Nasıl Düzeltilir?

EaseUS Data Recovery Wizard programını şu amaçlarla kullanabilirsiniz.

 • RAW sürücülerdeki verileri kurtarmak için,
 • Biçimlendirme yapmadan RAW sürücüyü düzeltmek için,
 • RAW’a dönen SD Kart veya Flaş belleğin biçimlendirilmesi durumunda,
 • Silinen harddisk bölümlerini bulmak için

RAW’a dönüşen disklerden veri kurtarma’nın nasıl yapılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Adım 1. RAW bölümdeki veya Diskteki verileri kurtarmak

EaseUS Data Recovery Wizard

 1. Windows 7/8/10 ile uyumlu olan EaseUS Data Recovery Wizard’ı bilgisayara indirip kurun.
 2. Programı başlatın ve Select a location to start finding data kısmında verilerin kurtarılacağı bölümü bulun.
 3. Harddiskte bölüm silindiyse veya RAW’a dönüştüyse, Lost Disk Drives seçeneğine gidin.
 4. Sorunlu diski seçin ve Scan düğmesine basın. EaseUS Veri Kurtarma Programı, seçilen diskte veya SD Kartta silinen ve mevcut olan dosyaları arayacaktır.
 5. Tarama tamamlandığında, bulunan tüm dosya ve klasörlerin bir listesi görünecektir. Gerekli olanların yanındaki kutuyu işaretleyin ve kaydetmek için Recovery düğmesine basın.

 

Adım 2. RAW HDD’yi NTFS’e çevirme

Dosyalar geri yüklendikten yani kurtarıldıktan sonra, yeniden kullanabilmek için RAW diski biçimlendirmek gerekir. Bunu yapmadan önce verilerin tamamının kurtarıldığıından emin olmalısınız.

Windows işletim sistemi, DiskPart yardımcı programını kullanarak diskleri NTFS’ye biçimlendirmeye izin verir. Ayrıca, işletim sistemi olmadan da harddiske komut istemi ile erişebilirsiniz.

 

RAW diski önceden biçimlendirdiyseniz ve şimdi verileri kurtarmak istiyorsanız bize ulaşın.

BEST Veri Kurtarma, harddisk’teki sorunu belirlemenize yardımcı olabilir ve veri kurtarma için en ideal seçenekleri size sunabilir. En uygun Fiyat Teklifi ile hesaplı ve güvenilir veri kurtarmanın keyfini sürün!!

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir…

RAW Formatına Dönüşen HDD
37 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest