Bu yazıda anlatılan gözlemler yüzlerce başarılı veri kurtarma vakasına dayanmaktadır. İşte RAID sunucunuz arızalandıysa, size yardımcı olacak RAID 5 veri kurtarma ipuçları.

 

İpucu 1: Panik Yapıp Düğmelere Basmaya Başlamayın

Bir RAID cihazına erişilemediğinde, IT profesyonellerinin bir şekilde sorumluluk hissetmeleri yaygındır. Olay vuku bulduğu anda müşterilerin çığlıkları kulaklarında çınlar. Bütün işleri bu sebeple durma noktasına geldiyse ve her saat kesinti için binlerce lira kaybediyorlarsa anlayışla karşılamak gerekir. En kötü durum senaryoları – bir müşteriyi kaybetmek veya dava açılması gibi – ağ işletmenlerinin ruhunu acıtabilir. Yine de, RAID’i çabucak ayağa kaldırmak ve çabuk çalışmaya zorlamak işleri daha karmaşıklaştırabilir. Rahat olmaya çalışmak ve sonuçlarını tam olarak anlamadan aksiyonlardan kaçınmayı denemek önemlidir.

 

İpucu 2: RAID Kartının Uyarılarını Dikkate Alın

RAID kart muhtemelen sizden çok daha fazlasını bilir. Bir işlem başlatmaya çalışırsanız ve kart çok fazla veri kaybına neden olabileceğini söylüyorsa, inanın ve yapmayın.

 

İpucu 3: El Kılavuzunu Okuyun

Tüm RAID kart üreticileri yüksek kaliteli el kitapları üretir. Kartın iç çalışmalarını açıklar. Konfigürasyonlar ve sorun giderme hakkında faydalı ipuçları verir. Bazen hata mesajlarının detaylarını tanımlar ve uyarılar hakkında harika bilgiler verirler. Genellikle tamamını okumak 30-60 dakika sürer. Eğer yüklerken kılavuzu okumadıysanız, o şeyi okuyun! Birisi çöp kutusuna attıysa, muhtemelen en sevdiğiniz arama motorunu kullanarak on saniye içinde bulabilirsiniz.

 

İpucu 4: RAID 5 Kavramlarını Anlayın

RAID sunucunuzun verilerinizi bir RAID 5 dizisinde nasıl saklandığını ve sunucunun nasıl çalıştığını öğrenin. Detayları burada bulabilirsiniz.

 

İpucu 5: Yeniden Yapılandırmanın Ne Yaptığını ve Yapmadığını Anlayın

Bir yeniden yapılandırma, dosya sistemindeki herhangi bir şeyi onarmaz veya daha önce olmayan herhangi bir veriyi erişilebilir yapmaz. Eksik olan veriler, yeniden yapılandırdıktan sonra sihirli bir şekilde görünmez. Bozuk dosyaları veya bölümleri düzeltmez. İlk başta önyükleme yapmıyorsa sunucunun açılmasını sağlamaz. İyi bir kural, tüm verileriniz erişilebilir ve % 100 işlevsel olmadıkça, hiçbir zaman yeniden yapılandırma başlatmamaktır. Bir diğer iyi kural, fiziksel olarak bir sürücüyü değiştirmedikçe, muhtemelen bir yeniden yapılandırma yapmanın anlamı yoktur. Muhtemelen, RAID kartı sorunlu olduğu için bir sürücü çevrimdışına çıktı. Çevrimiçine almaya zorlarsanız ve yeniden hedef haline getirirseniz, RAID kartın bir an önce tekrar çevrim dışı kalması çok muhtemeldir.

Diziye erişilemediği durumlarda ve önemli verilerin geçerli olduğu kanıtlanmadığı sürece, hiçbir zaman RAID yapılandırma işlemi gerçekleştirmeyin. RAID 5 yapılandırması, yalnızca bozulmuş bir dizide mevcut durumu ele alır ve artıklığı geri yükler. Bozulmuş dizinde XOR hesaplamaları yaparak bunu yapar. Sonra, hesaplanan değerleri yeni, sağlıklı sürücüye yazar.

Raid diskleri mevcut durumda mount edilemiyorsa, yeniden yapılandırma bu durumu kalıcı hale getirebilir. Başka bir ifadeyle yeniden yapılandırılan dizi, veri parçalarının birbirine girdiği bir çöp yığını olabilir.

 

İpucu 6: Yedeklerinizi Farklı Bir Birimde Test Edin

Geçmişte birçok müşterimizin RAID 5’te iki sabit sürücüsü arızalandı ve basitçe her iki sürücüyü de değiştirdiler. Çünkü yakın zaman önce sağlam bir yedek aldıklarını düşünüyorlardı. Yüzlerce gigabyte veriyi yedekten dizine geri yüklediler. Sonra aldıkları yedeğin bozuk, eksik veya aylar öncesine ait olduğunu fark ettiler. Bu senaryoyu, orijinal arızalı dizinin içindeki sabit sürücülerle ilgisi olmayan bir depolama dizininde yedeğinizi test ederek kolayca önleyebilirsiniz. Sadece çalışan sürücülere geri yükleme yaparak test etme gibi acele kararlar almayın. Bunun yerine, veri kurtarma planının yeni bir dizi oluşturmak, tüm yedekleri test etmek ve sonra arızalı dizinle ilgilenmek adımlarından oluştuğunu kabullenin.

GÖZ ATIN  Harddisk Arızaları ve Çözümleri

 

İpucu 7: Yedekleme Doğrulanana Kadar Arızalı Diski Üreticiye İade Etmeyin veya Yeniden Kullanmayın

Raid veri kurtarma çalışması yaparken, müşteriye diğer sürücülerin nerede olduğunu sormak için aradığımız birçok senaryo oluyor. Sürücünün arızalı olduğunu, raid denetleyicisinde bile algılanmadığını, bu yüzden garanti değişiminden faydalanmak için üreticiye geri gönderdiklerini öğreniyoruz. Aslında bizim tüm diskleri almamıza gerek yok, çünkü bir RAID 5’te sadece n-1 adet sürücüye ihtiyacımız var. Daha sonra, bize gönderdikleri disklerden birinin, aylar önce dizi tarafından çevrimdışına alındığını ve geri iade ettikleri sürücünün son zamanlarda çöktüğünü çünkü dizinin aslında aylar önce bozulduğunu fark ediyoruz. Üreticiye iade edilen bir sürücüyü geri alma işlemi çok zahmetli ve genellikle sonuçsuzdur.

 

İpucu 8: Sürücüler Algılanırsa, RAID Kart Muhtemelen Sağlam

Bir RAID aygıtı arızalandığında, üreticiden gelen yanıt, genellikle tüketiciye büyük masraflara malolan yedek bir RAID kart göndermektir. Ancak sürücüler algılanıyorsa, RAID kartı büyük olasılıkla sağlamdır. Diğer bir deyişle, size bir şeyler anlatıyorsa, muhtemelen iyidir. Harddisklerin algılanmasını sağlayamazsanız, RAID kart veya anakartta sorun olabilir.

 

İpucu 9: Yedeğin Her Zaman İşe Yarayacağını Düşünmeyin

IT uzmanlarının, yeni bir depolama dizisinde kullanmak için en son yedeğin sağlam olduğundan emin olduğu birçok senaryo gördük. Yedeklerinizi çöken dizide kullanmadan önce, çöken dizinle ilgisi olmayan başka bir birimde sağlam ve tutarlı olduğunu doğrulayın.

 

İpucu 10: Sürücüleri Çevrimiçi Kullanmadan Önce Son Derece Dikkatli Olun

Yedek doğrulanmadığı sürece, asla çevrimdışı bir sürücüyü çevrimiçinde kullanmaya zorlamayın. Dizin muhtemelen bir sebepten dolayı çevrimdışına çıktı. Tam olarak ne zaman çıktığını bilmiyorsanız bu sadece kötü bir fikirdir. Bir sürücü günler veya aylar önce çöktüyse, ilgili bölümdeki tüm veriler “eski çağ” dan beri “bozuktur”. Yeni güncellenen veriler aslında “bozuk” olmaz: daha uygun bir terim “eksik” olur.

3 sürücülü RAID diziniz olduğunu ve şerit boyutunun 64 kb olduğunu varsayalım. Aylar önce çevrimiçinden çıkan bir sürücüyü tekrar kullanmaya zorluyorsunuz. 192kb’den büyük herhangi bir dosyanın, üç sürücünün her birinde bulunan ikili çalışma listesinin şeritleri olması neredeyse garanti. İlk sürücü arızasından sonra oluşturulan veya güncellenen 192kb’den büyük herhangi bir dosya, “delikler” ile dolu ve esasen işe yaramaz. Çökmeden ya da eksilmeden sonra oluşturulan ya da güncellenen herhangi bir dosyanın gerçek dosya tanımlarını bulmak için 1/3’lük bir olasılık olacaktır.

GÖZ ATIN  Disk Biçimlendir Hatası Çözümü

Eski diski çevrim içine kattığınızda genellikle işletim sistemi dosya sistemindeki tutarsızlıkları fark edecektir. Bu sorunları “onarmak” için “yardımcı” bir kontrol diski alt programı çalıştırır. Ama aslında, bunlar düzeltilecek bozulmalar değildir. Eski bir sürücüyü diziye takmaktan kaynaklanan tutarsızlıklardır. Bu “onarımlar”, sadece “eski” olanları değil, tüm sürücülerdeki değerli mevcut verileri kalıcı olarak değiştirecek ve dolayısıyla yok edecektir.

 

İpucu 11: Asla Parite, Rotasyon, Şerit veya Ofsetlerin ne olduğunu tahmin ederek Yeniden Yapılandırmayın

Tamamen emin değilseniz, parite, rotasyon, şerit veya ofset konfigürasyonlarını doğru tahmin etme ihtimaliniz çok düşüktür. Yanlış tahmin etmek felaket olabilir. İşletim sistemi dizi ya da dosya sistemini “bozulma” olarak görebilir ve felaket yaratacak “onarım”ı çalıştırmaya başlayabilir. Dosya sistemi aslında bozuk olmamasına rağmen işletim sisteminin bakış açısıyla bozuk gözükür. Yanlış yapılandırma RAID dizinlerinin dosyalarının okunamamasına sebep olur. Bu “onarımlar” tamamlandıktan sonra, “onarılmış” olan dosya tanımlarından kurtulmak ve eskiye dönmek için çok geç olacaktır.

 

İpucu 12: Asla RAID Sürücülerini “Bireysel Olarak” Takmayın

Bir RAID dizininden veri kurtarmak için harddisklerin sadece birini söküp USB veya başka bir bağlantı yoluyla bilgisayara bağlayan insan sayısı oldukça fazla. Bu sadece zaman kaybı değil, aynı zamanda çok yıkıcı sonuçlara sebep olabilir. Veri kurtarma programlarının RAID’in bir bölümüne bakarak verileri getirme imkanı yoktur. Otomatik olarak bölüm tablosunda, dizinlerde veya ana dosya tablosundaki bozuklukları giderebilir. Sürücünün ayrılmamış veya kullanılabilir alan olarak görünme olasılığı yüksek. Bazı yanlış bilgilendirilmiş IT personeli, “veriye erişmek için” bağımsız sürücüyü yeni bir disk olarak “başlatabilir”.

Bu sürücüler ilk etapta bozulmamışsa bile veri kurtarma çalışması tipik olarak büyük veri kayıplarına yol açacaktır. 3 sürücülü bir RAID 5’in sadece bir diskinde veri kurtarma yazılımı çalıştırıldığında dosya tanımlarının 1 / 3’ü elde edilir. Dosya tanımları sadece tamamı elde edilebildiğinde anlamlı olacağı için işlem başarısız olacaktır.

 

Özet

Panik yapmayın. Böyle durumlarda RAID 5’in nasıl çalıştığını tam olarak öğrenin. RAID yapılandırma yardımcı programı, tüm verileri özellikle bir eylemle yok etmek üzere olduğunuz konusunda sizi uyarırsa, bunu yapmayın. Herhangi bir şey yapmadan önce RAID üretici kılavuzunu okumalı ve anlamalısınız. Yalnızca bir diskte aksaklık varsa, yeni bir harddiskle değiştirerek yeniden yapılandırmalısınız. Yedeklerinizi farklı bir donanım setinde doğrulayana kadar, arızalı birimlerdeki herhangi bir sürücüyü yeniden kullanmayın. Birden fazla sürücü çevrim dışıysa, sürücüleri diziden kaldırın ve size yardımcı olması için bir En İyi Veri Kurtarma Merkezi‘ne başvurun.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

RAID 5 Veri Kurtarma İpuçları
54 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest