Üst model bir iPhone arıyorsanız ama bütçenizi de sarsmak istemiyorsanız, yalnız değilsiniz. Her gün yüzlerce insan, kullanılmış bir iPhone satın alarak büyük tasarruf sağlıyor. Sahibinden.com ve Letgo gibi platformlar veya ikinci el telefoncular genellikle en ucuz seçenekleri önümüze çıkarıyor. Ancak ucuza alarak tasarruf yapmak başka riskleri de beraberinde getiriyor. Satın aldıktan sonra, satıcı ile tekrar haberleşme veya iade etme şansınız çok az.

 

İkinci el aldığınız telefonda bir şeyler ters giderse, kendi başınıza kalacaksınız. Bazı 2.el firmaları bu riski ortadan kaldırmak için güzel hizmetler sunuyorlar. Bunlar riski azaltmak için bir tercih nedeni olabilir. Ellerindeki her telefona portföylerinde yer vermeden önce kapsamlı bir şekilde inceleyip bu sayede satış sonrasında 30 günlük ücretsiz garanti ve müşteri desteği sunuyorlar. Bu ve benzeri bir seçenek, satın alma işleminden memnun kalmanızı garantilemek anlamına gelir.

Ancak, İnternet’teki ilanları kullanarak biraz tasarruf etmeye karar verirseniz, neye bulaştığınızı bilmelisiniz. Pişman olacağınız bir satın alma işlemi yapmaktan kaçınmanız için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bu yazıda bulacaksınız.

 

Hangi iPhone’un sizin için uygun olduğuna karar verin

Telefon satın almak için bir mağazayı veya siteyi ziyaret ettiğinizde, yüzlerce seçenek sunulur ve farklı telefon markası arasında karar vermek oldukça bunaltıcı bir hal alır. Seçimlerinizi daraltmak için, tam olarak ne aradığınızı önceden bilmek önemlidir.

iPhone model karşılaştır

Kullanılmış bir iPhone satın almaya karar verdiyseniz, bir sonraki adım hangi modelin sizin için uygun olduğunu bulmaktır. Bu konuda çevrenizdeki iphone kullanıcılarından yardım alabileceğiniz gibi iphone web sitesinden karşılaştırmalara bakarak hangi iPhone’un size özel ihtiyaçlarını karşılayacağını öğrenebilirsiniz.

 

iPhone’un yasal yollar ile ithal edilip edilmediğini ve kayıp/çalıntı olup olmadığını sorgulayın

Çalınmış bir iPhone almış olmak muhtemelen herkes için bir kabustur. Bunun kontrolünü yapabilmek için çalındığı bildirilen telefonların bir veritabanı bulmalısınız. Çünkü, bir telefon kara listeye alındığında, herhangi bir ağa bağlanamaz.

Çalıntı telefon mükemmel çalışıyor gibi görünebilir. Ancak SİM kart taktığınızda GSM operatörüne bağlanamazsınız. Başınıza bu gelirse, aslında çok pahalı bir iPhone satın aldınız demektir.

 

IMEI’yi kontrol edin

Bu çileyii önlemek için, satıcıyla buluşmadan önce her zaman telefonun IMEI numarasını sormalısınız. IMEI, cihaz için benzersiz bir kimlik numarasıdır. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yasal yollar ile ithal edilmeyen veya kayıp/çalıntı olduğu ihbar edilen IMEI numaralarının bir listesini tutmaktadır. Bu yüzden telefonun çalıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gereken yer tam olarak burasıdır. (iPhone çalıntı olduğu nasıl anlaşılır)

Eğer IMEI numarasını aldıysanız, E-Devlet üzerinden BTK tarafından yaptırılan IMEI sorgulama ekranına  IMEI’yi girin, Sorgula butonuna basın. Telefonun çalındığı bildirilmişse, saniyeler içinde bunu öğreneceksiniz. (iPhone çalıntı durumunu sorgula)

Satıcıyla buluştuktan sonra, size bu telefon için gerçek IMEI’yi verdiklerinden emin olmanız önemlidir. Telefon numara çevirme ekranına *#06# yazarak arama simgesine dokunun. Ekranda çıkan numara size verdikleri rakamla eşleşiyorsa, içiniz rahat olsun.

2. El Telefon IMEI Sorgula

 

Riski kabul edin

Elbette, telefonu aldıktan sonra telefonun çalındığını bildirilebilir. Satıcı telefonu sigortalattı ise, sattıktan sonra çalıntı ihbarında bulunabilir. Satışı biraz para kazanmak için kullanabilir. Böyle bir durumda telefonu kullanamıyor olacaksınız.

Telefon kara listeye girdikten sonra, sadece çalındığını bildiren kişi onu kaldırabilir. Kara listeye alınmış bir telefon elinizde kalırsa, satıcıyla bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz. Ancak şansınız oldukça az.

 

Etkinleştirme kilidini kaldırın

Kara listenin haricinde, Apple kimliğine bağlı olan bir aktivasyon kilidiyle iPhone kullanmanız da engellenebilir. Etkinleştirme kilidi çalıştırıldıktan sonra iphone sıfırlanır ve cihazı başlatmak için önceki Apple ID ve şifresinin girilmesi gerekir.

Neyse ki, etkinleştirme kilidinin bir iPhone’da aktif olup olmadığını söylemek için iki yol var. Pratik yöntem, iPhone’u bul özelliği etkinleştirildiyse ve etkinleştirme kilidi varsa satıcıdan bunu kapatmasını isteyin. İkinci yol, telefonu fabrika ayarlarına döndürüp yeniden başlatmak. Bunu yapmak için bir SİM kartınızın olması gerekir, bu yüzden satıcıyla görüştüğünüzde yanınızda olduğundan emin olun.

GÖZ ATIN  En İyi iPhone Veri Kurtarma Programları

İPhone ana ekranından Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil‘e gidin. Sıfırlandığında, SİM kartınızı takın ve yeniden kurulum başlatın. Bu noktada devam etmek için bir Apple kimliği ve şifre girmeniz istenirse, etkinleştirme kilidi telefonda hala aktiftir.

Etkinleştirme kilidinin açık olması, satıcının çalınmış telefonu elden çıkarmaya çalıştığı anlamına gelmez. Sadece aktivasyon kilidinin hala açık olduğunu fark etmemiş olabilirler. Bu durumda, kilidi kaldırmak için yukarıdaki adımları takip etmelerini isteyin.

 

İkinci El iPhone almadan önce telefonu test edin

Telefonun çalıntı olmadığını veya etkinleştirme kilitli olmadığını doğruladıysanız, aslında satın alınabilecek güvenli bir telefona bakıyor olabilirsiniz. Satın almadan önce yapmanız gerekenler arasında telefonun tüm ana işlevlerini test etmek var.

Bunu etkili bir şekilde yapmak için çalışan bir Apple şarj cihazını ve kulaklığa yanınızda bulundurun. Bluetooth cihazları kullanıyorsanız, bunlardan birini de getirin. Getirilecek en önemli şey bir arkadaş. Tercihen aynı model iPhone’a sahip bir kişi.

Telefon aşağıdaki testlerin tümünü geçerse, paranızın karşılığını almaya değer olabilir.

1. Ekran 2. Düğmeler 3. Hoparlörler ve Mikrofonlar 4. Girişler 5. Kameralar 6. Sıvı Hasarı 7. Arama ve İnternet Bağlantısı

 

1. Ekran

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, telefondaki parlaklığı arttırmak ve ardından Ayarlar veya Notlar uygulamasını açmak. böylece ekranda beyaz bir arka plan elde edebilirsiniz. Beyaz görüntü gerçekten beyaz mı? Bazı renklerde genellikle pembe veya hafif bir renk tonu değişimi var mı? Bu, şimdi büyük bir sorun gibi görünmeyebilir. Ama zamanla daha da kötüye gitme ihtimali yüksek.

Ardından, ekranın her bir santiminin dokunmaya tepki verdiğinden emin olmalısınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, ana ekrana gitmek ve parmağınızı herhangi bir uygulama simgesinde tutmaktır. Uygulamalar kıpırdamaya başlayınca bunları ekranın etrafında sürükleyebilirsiniz. Mesela, bir uygulamayı tüm ekranın üzerinde dolaştırın. Uygulamanız ekrandan parmağınızı çekmeden düşerse, ölü bir noktaya rastlamış olabilirsiniz.

 

2. Düğmeler

Sessize alma butonu dahil olmak üzere, tüm düğmelerin normal performans gösterdiğinden emin olmak için telefon düğmelerini test etmelisiniz. Bunların işlevsel olduğunu gördükten sonra home tuşuna odaklanın. Olması gerekenden daha gevşek veya yumuşak mı? Bu, tuşun düşük kaliteli bir parça ile değiştirildiğinin işareti olabilir.
Değiştirilen bir home tuşu genellikle Touch ID parmak izi tarayıcısının artık çalışmadığı anlamına gelir. Touch ID’yi test etmek için Ayarlar> Touch ID ve Parola> Parmak İzleri‘ne gidip Parmak İzi Ekle… ‘ye basın. Sonrasında baş parmağınızı birkaç kez ana düğmenin üzerine yerleştirmeyi deneyin. Ekranda herhangi bir geri bildirim görüyorsanız, Touch ID çalışıyor demektir.

 

3. Hoparlörler ve Mikrofonlar

Bir iPhone’da  telefonun altındaki ana hoparlör ve aramalar sırasında kullanılan kulak hoparlörü olmak üzere iki tip hoparlör vardır.

Sesli Notlar  uygulamasını kullanarak bunların ikisini de test edin. Hızlı bir test kaydı yapın, oynatın ve telefonu kulağınıza tutun. Her şey yolundaysa, kayıtlarınızı ana hoparlörden duymak için telefonun sağ üst tarafındaki hoparlör simgesine dokunun.

Bu arada, bu ses kaydını yaparak iPhone’un ana mikrofonunu test ettiniz. Kalan mikrofonlar telefonun tepesine doğru bir yerde durmakta ve öncelikle Siri tarafından kullanılmaktadır. Home tuşuna bir saniye basılı tutun ve “Hey Siri” deyin. Siri yanıt vermiyorsa, mikrofon ile ilgili bir sorun olabilir.

 

4. Girişler

Kulaklığınızı takın ve daha önce yaptığınız ses kaydını oynatın. Bu, ses düğmelerini iki kez kontrol etmek için iyi bir fırsattır. Kulaklığın her iki tarafından da sesin geldiğinden emin olun.

Ardından şarj girişini test edin. Getirdiğiniz şarj cihazını takın ve iPhone tarafından tanındığından emin olun. Telefona bağlanan ucu biraz oynatın. Telefon sallandığında bile şarj etmeye devam etmelidir. Kulaklık ya da şarj aleti bağlantısında sıkıntı varsa, giriş yuvalarının değiştirilmesi gerekebilir – ya da giriş yolunu engelleyen bir miktar toz ya da başka kalıntı olabilir.

GÖZ ATIN  iPhone'u Satmadan Önce İçindekiler Nasıl Silinir?

 

5. Kameralar

Kamera uygulamasını açın ve hem arkaya bakan hem de selfie kameralarıyla birkaç fotoğraf ve video çekin. Sonuçları karşılaştırmak için aynı modele sahip bir kişinin fotoğraf ve videoları ile karşılaştırma imkanınız varsa harika.

Resim ve video kalitesi Apple standartlarına uygun görünüyorsa, arkaya bakan kameranın otomatik netlemesini test edin. Uzaktaki bir şeyi yakınlaştırın ve farklı alanlarda ekrana dokunmayı deneyin. Lens, odağı ve parlaklığı otomatik olarak ayarlamalıdır.

 

6. Sıvı Hasarı

Alacağınız telefonun aşırı derecede neme maruz kalmadığından emin olmak önemlidir. Satıcı size telefonun garantisinin devam ettiğini söylese bile, sıvı hasarı garanti kapsamında değildir. Sıvı hasarı belirtileri varsa, onarımı çok zor ve pahalı olabileceğinden kesinlikle telefonu almak istemezsiniz.

Sıvı hasarı en belirgin şekilde LCD ekranda lekeler ile kendini belli eder, ancak bu her zaman böyle değildir. SİM kartı yuvasından dışarı çıkarın ve içerisine ışıkla bakarak paslanma olmadığından emin olun. SİM kart yuvasında bir sıvı hasarı göstergesi olabilir. Herhangi bir kırmızılık görüyorsanız, o zaman sıvıya maruz kalmıştır – satın almaktan uzak durun.

 

7. Arama ve İnternet Bağlantısı

Son adım, telefonun kablosuz bağlantılarının çalıştığından emin olmaktır.

SİM kartınızı takarak arama yapmayı ve bir SMS göndermeyi deneyin. Arama yapmıyorsa, yurt dışı cihaz olması nedeniyle operatör kilitli olabilir. Neyse ki, operatör kilitleri artık kaldırılabiliyor. Ancak bu iş her zaman çok kolay değil.

Sonra Wi-Fi bağlantısını test edin. Ayarlar> Wi-Fi‘ye gidin ve Bir Ağ Seçin… bölümüne bakın. Bir dizi ağ mevcutsa, Wi-Fi anteni iyi durumdadır. Sadece bir ya da iki ağ varsa ya da hiç yoksa, bir sorun olabilir.

Son olarak, Bluetooth’u test edin. Ayarlar> Bluetooth‘a gidin ve aktif değilse açın. Birkaç cihaz keşfedilebilir olmalıdır. Hiçbir bağlantı gözükmüyorsa, sebebi etrafta Bluetooth’u aktif cihaz bulunmaması olabilir. İşte bu yüzden yanınızda başka bir telefon getirmek iyi bir fikir.

Bu testlerden herhangi biri başarısız olursa, muhtemelen telefonu satın almak istemezsiniz. Sorun küçük gözüküyorsa veya baş edilebilecek bir şey olduğunu düşünüyorsanız daha düşük bir fiyat karşılığında almayı düşünebilirsiniz. Karar sizin…

 

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda listelenen tüm kontroller dışında, dikkat etmeniz gereken bazı kırmızı noktalar vardır. Bunlardan herhangi birine rastlarsanız, satıcıyla buluşmanın zaman kaybı olacağının, aslında tehlikeli olabileceğinin bir işareti olarak kabul edin.

  • Satıcı sizinle görüşmek için çok hevesli, ya da fiyat inanılmaz derecede düşük.
  • Şehir dışında olduğunu söylüyor ve ödeme yaptıktan sonra size telefonu göndermek istiyor.
  • Telefon “Açılmamış Kutuda Sıfır” olarak satılıyor – muhtemelen çalıntı veya elle paketlenerek test ettirmemek isteniyor.
  • Satıcı, telefonla ilgili tüm sorulara yanıt veremiyor. Çünkü “eşinin veya bir arkadaşının cihazı”
  • Buluşma noktasını sizin belirlemenize izin vermiyor.

Herhangi bir noktada aceleye getirildiğinizi hissediyorsanız veya herhangi bir garip duyguya kapılırsanız, içgüdülerinize güvenin. Piyasada bir sürü ikinci el telefon var. Satın alma esnasında % 100 rahatlık duymadığınız sürece bir tanesine gönlünüzü kaptırmayın.

Kullanılmış bir iPhone’u İnternet ilanlarından satın almak bir miktar işkence olabilir. Ancak cebinizdeki paranın heba olmasına da izin vermeyin. Eğer herhangi bir noktada bıkkınlık yaşarsanız daha uygun fiyata sıfır bir telefon almak daha doğru olabilir.

 


Umarız bu yazı ikinci el telefon satın alma konusunda size yardımcı olmuştur. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.


Sorularınızı yorum bölümünden sorabilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

2. El iPhone Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler
78 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest