iTunes yedekleme konumu varsayılan olarak PC veya Mac’in birincil diskine yani C’ye ayarlanır. Birçok kullanıcının zamanla iphone ipad cihazlardan daha büyük yedekleri olur. Bunun sonucu olarak harddiskte yer açmak isterler. Bilgisayarı, iTunes’u harddiskteki farklı bir bölüme veya tamamen farklı bir sürücüye yani harici harddiske ya da NAS’a yedeklenecek şekilde yapılandırmak mümkündür. (iPhone harici diske yedekleme)

Basitçe söylemek gerekirse, iTunes yedekleme ayarı kullanıcının istediği klasöre sembolik bir link ile değiştirilerek yapılır . Bu, kolayca geri çevrilebilen bir değişikliktir. Bu nedenle varsayılan yedekleme konumunu orijinal dizinine geri döndürmek mümkündür.

iTunes yedekleme yeri harici harddisk gibi her zaman kullanılamayan bir birime değiştirilirse, yeni konum kullanılamadığında iTunes yedekleme işleminin başarısız olacağını unutmayın.

 

Neye ihtiyacınız olacak

Bilgisayarınızın varsayılan iTunes yedekleme konumunu değiştirmek için aşağıdakiler gereklidir:

 • PC veya Mac ile orta düzeyde yetkinlik
 • 10 dakika
 • İstenen yeni yedekleme yerinin belirlenmesi
 • MacOS 10.7 veya daha yenisini çalıştıran bir Mac veya Windows Vista, Windows 7 veya daha yenisini çalıştıran bir PC

 

Windows’ta iTunes yedekleme yeri değiştirme

 1. Windows Çalıştır komutunu kullanarak Explorer’da varsayılan Yedekleme konumunu açın. Win + R’ye basın. Çalıştır penceresi açıldığında %APPDATA%\Apple Computer\MobileSync veri yolunu girin ve Enter tuşuna basın.
 2. Açılan pencerede Backup adlı bir klasör çıkacaktır. Bu, bilgisayarda zaten mevcut olan iTunes yedeklemelerini içerir. Yedekleme klasörünün konumunu değiştirmek için bu klasörün yeniden adlandırılması, taşınması veya silinmesi gerekir. Örnek olarak, Backup – Eski olarak yeniden adlandırılabilir.
 3. Backup klasörü yeniden adlandırıldıktan, taşındıktan veya silindikten sonra, istenen yedekleme konumuna sembolik bir bağlantı oluşturulabilir. Bunu yapabilmek için bir Komut penceresi açmak gerekmektedir. Yeni açılan pencereye Shift’e basılı tutup sağ tıklayarak açılan menüde Komut penceresini burada aç seçeneğine gidin.
GÖZ ATIN  Elma Logosunda Kilitlenen iPhone Nasıl Düzeltilir?

Windows'ta iTunes yedekleme yeri

 1. Komut penceresine mklink /J Backup “[yeni-yedekleme-konumu]” komutunu girdikten sonra, Enter tuşuna bastığınızda değişiklik tamamlanacaktır.

iPhone harici diske yedekleme

 1. Windows’u yeniden başlattıktan sonra, iTunes yedeklemeleri artık yeni konumda depolanır. – iPhone yedekleme

 

Mac Bilgisayarda iTunes yedekleme klasörünü değiştirme

 1. MacOS Terminal uygulamasını başlatın. Yerini tam olarak bilmeyenler Finder kullanarak Applications/Utilities/Terminal altından ulaşabilir. Alternatif olarak, Command+Space tuşlarına basarak Spotlight aramasını açıp, terminal yazarak da açılabilir.
 2. Terminal’e, cd ~/Library/Application Support/MobileSync girip ardından Enter tuşuna basarak varsayılan iTunes yedekleme konumuna geçin.
 3. Finder’da mevcut yedekleme klasörünü açarak Enter’a basın.
 4. Açılan Finder penceresi Backup isimli bir klasör çıkacaktır. Bu klasör, bilgisayarda mevcut olan iTunes yedeklemelerini içerir. Yedekleme klasörünün konumunu değiştirmek için bu klasörün yeniden adlandırılması, taşınması veya silinmesi gerekir. Örnek olarak, Yedekleme – Eski olarak yeniden adlandırılabilir.
 5. Yedekleme klasörü yeniden adlandırıldıktan, taşındıktan veya silindikten sonra, istenen yedekleme konumuna sembolik bir bağlantı oluşturulabilir. Kullanılacak komut şu şekilde: ln -s [yeni-yedekleme-konumu] ~/Library/Application\ Support/MobileSync/Backup. Bu komut girildikten sonra, Enter tuşuna basıldığında değişiklik tamamlanacaktır.
 6. Mac’i yeniden başlattıktan sonra, iTunes yedeklemeleri artık yeni konumda depolanmaya başlar.

 

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Yaygın Sorunlar:
—————————-

GÖZ ATIN  Telefon Rehberini SİM Karta veya SD Karta Aktarma

 Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Profesyonel destek için bize ulaşın.

 

iTunes Yedekleme Yeri Nasıl Değiştirilir?
28 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest