iPhone’un hacklenmesini düşük ihtimalli bir senaryo olarak düşünmeye meyilliyiz. Ancak yine de iPhone hacklenir mi, iPhone hacklendiğini nasıl anlarım, iPhone hack belirtileri nelerdir, hacklenen iPhone’da ne yapmalı? soruları kafamızı kurcalar. Bu yazıda, iphone güvenliği sorularına cevap verecek  ve iPhone’unuzu hem yakın çevrenizden hem de uzaktaki korsanlardan nasıl koruyacağınızı anlatacağız.

 

iPhone Hacklenir mi?

Apple gibi büyük teknoloji şirketleri kendilerinin göremediği hataları ve zayıflıkları bulmak için beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarına büyük paralar ödüyorlar. Bu aynı zamanda iPhone’un hacklenebileceğinin de bir göstergesi. Cihazlarımızı korumak için Apple’ın geliştirdiği giderek artan güvenlik katmanlarına rağmen iPhone’lar kesinlikle saldırıya uğrayabilir. Birisinin iCloud üzerinden bir iPhone’u uzaktan hacklemesi bile mümkündür.

 

iPhone Hacklenmesini Nasıl Önlerim?

Panik yapmaya gerek yok ama önlem almak ve iPhone’ların güvenlik özelliklerini kullanmak bilgisayar korsanlarının cihazlarımıza girmelerine izin vermemek için önemli. İPhone’a uzaktan erişilmesini engellemek ve olası bilgisayar korsanlarından korumak için çok şey yapabilirsiniz. Aşağıdaki on üç ipucu, mümkün olan her önlemi uygulamanızı sağlayacaktır.

 

iPhone Hacklendiğini Nasıl Anlarım ?

iPhone’un hacklendiğini anlamanın birçok yolu vardır. Öncelikle telefondaki garip davranışların farkına varmalısınız. Telefon faturanızın yüksek gelmesi, bataryanın çok çabuk bitmesi, iphone’un normalden fazla ısınması, uygulamaların kendiliğinden açılıp kapanması, sosyal medya hesaplarınızda sizden habersiz paylaşımlar yapılması iPhone’un hacklendiğini anlamanın basit işaretleridir. Telefonun Hacklendiğini Gösteren 14 İşaret başlıklı yazımızda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

 

iPhone Güvenlik Önlemleri

iPhone Hacklenmesini Engelleyin: Asla Jailbreak Yapmayın

Bilgisayar korsanlarını iPhone’unuzdan uzak tutmak için bir numaralı tavsiye şudur: Cihazınızı asla jailbreak yapmayın. Jailbreak işlemi, iPhone sahiplerinin Apple ekosisteminde bulunmayan uygulamalar yükleyebilmesine ve iphone kısıtlamalarını aşmanıza izin verir. Ancak telefonunuzu virüslere ve diğer kötü amaçlı yazılımlara da maruz bırakır. Ayrıca, iPhone’u jailbreak yaptıktan sonra garantinizi de iptal etmiş olursunuz. Bu nedenle cihazınızla ilgili bir sorun çıkarsa Apple’dan yardım alamazsınız.

 

İPhone Güvenlik Açığı Bırakmayın: iOS’u Düzenli Olarak Güncelleyin

Birçok iPhone kullanıcısı bu tavsiyeye kuşkuyla yaklaşabilir ve bunun için makul nedenleri olabilir. Yine de, İOS cihazlarınızı en son yazılıma güncellemek, cihazlarınızın korsanlardan mümkün olduğunca korunmasını sağlamak için en iyi yoldur. Bunun nedeni, her güncellemede Apple’ın güvenlik özelliklerini geliştirmesi ve korsanların erişimine izin verebilecek daha önce gözden kaçan zayıf noktaları düzeltmesidir. Ancak, bir iOS sürümünden sonraki ilk birkaç hafta sıklıkla güncellemeyle ilgili sorunlar ortaya çıkar. Bu yüzden iOS’u düzenli olarak telefonunuzda güncellemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz, fakat hemen değil. Bir veya iki hafta, herhangi bir büyük kusurun veya hatanın görülmesi için yeterli bir zamandır. Esasen, güncelleme için ilk düzeltme yayınlandıktan sonra, cihazınızı güncellemenin tam zamanıdır.

iPhone Güncelle

iPhone güncellemek için:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Genel’i seçin.
 • Yazılım Güncelleme’ye dokunun. Bir iOS güncellemesi varsa, indirmek ve yüklemek için talimatları izleyin.

 

Apple Kimliğinizi Hackerlardan Koruyun: İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Etkinleştirin

Apple kimliğinizi güvende tutmak için Apple’ın en sıkı yöntemlerinden biri iki faktörlü kimlik doğrulamadır. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama etkin olduğunda, yeni bir cihaza giriş yapmak için güvenilir bir cihazdan doğrulama yapmanız gerekir. Örneğin, yeni bir iPad’iniz olduğunu düşünün. Apple ID’nizle ilk kez oturum açtığınızda, iPhone gibi diğer güvenilir cihazlarınızda onay isteyen bir bildirim çıkar. İzin verdiğiniz taktirde, iPhone’unuz bir doğrulama kodu görüntüler. İPad’inize doğrulama kodunu girdiğinizde, cihaz onaylanır. Bu özellik çok iyi çalışır. Çünkü ne zaman birisi Apple ID hesabınıza giriş yapmaya çalışırsa, bir bildirim alırsınız ve bu girişimi onaylama veya reddetme olanağına sahip olursunuz. Bu özellik iOS 9 veya üstünü gerektirir ve iOS 11’den bu yana varsayılan olmuştur (yine de isterseniz kapatabilirsiniz).

iPhone hacklendiğini nasıl anlarım

İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı açmak için:

 • İPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın.
 • [adınız] kısmına gidin.
 • Parola ve Güvenlik’i seçin.
 • İki Faktörlü Kimlik Doğrulama’ya dokunun.

 

iPhone’daki Verileri Güvende Tutun: iPhone’umu Bul

İPhone’umu Bul seçeneği açıkken, cihazlarınızın konumunu diğer cihazlardan veya herhangi bir bilgisayardan iCloud.com üzerinden görebilirsiniz . Bir hırsızın eline düşmüş bir iPhone’un izini sümeniz tavsiye edilmemekle birlikte, iPhone’u Bul cihazınızı kaybettiğinizde konumunu bulmanızı sağlar. Aslında bu özelliği kullanmanın nedeni farklıdır. İPhone’umu Bul ile ilgili harika şey, cihazınızın çalınması durumunda cihazınızı uzaktan silebilmenizdir. Böylece kişisel bilgilerinizin hiçbiri başkasının eline geçmez.

hacklenen iPhone

İPhone’umu Bul’u açmak için:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Üst kısımdaki Apple kimliğinize  dokunun ve ardından iCloud’u seçin.
 • Aşağı kaydırın ve iPhone’umu Bul’a dokunun.
 • İPhone’umu Bul’u açın.
GÖZ ATIN  Apple Kimliği Şifremi Unuttum. Ne Yapabilirim?

 

İPhone’u Hackerlardan Koruyun: Altı Rakamlı veya Daha Uzun Bir Şifre Seçin

Apple bir süredir varsayılan olarak altı basamaklı şifreler istiyor. Ancak birçok kullanıcı dört basamaklı parola kullanmaya devam ediyor veya hiç şifre koymuyor. Şifrenize iki tane ekstra rakam eklemek rahatsızlık gibi görünse de, sağladığı ek güvenceye değer. Altı karakterin olası kombinasyonları dörde göre çok büyük bir farktır. Güvenli bir şifre kullanma konusunda gerçekten ciddiyseniz, hem sayı hem de harflerle daha uzun bir şifre ayarlamayı düşünmelisiniz.

İPhone Güvenliği

Bunu yapmak için:

 • Ayarları aç.
 • Touch ID ve Parola’ya dokunun.
 • Parolayı Değiştir’i seçin.
 • Yeni bir şifre seçerken, Parola Seçeneklerini seçin ve Özel Sayısal Kod’a veya daha fazla güvenlik için Özel Alfasayısal Kod’a dokunun.

 

iPhone Güvenliği: Telefonunuzdaki Verileri İma Edin

iPhone’da ardışık on hatalı şifre girişimi sonrasında cihazınızı güvenli silecek bir ayarı açabilirsiniz. Bu ayarı yalnızca telefonunuzdaki bilgilerin bir kısmından çok endişeleniyorsanız ve otomatik iCloud yedeklemelerini etkinleştirdiyseniz açmalısınız. Çocukları olan insanlar da dikkatli olmalı, çünkü on defa hatalı şifre girilmesi halinde telefondaki her şey silinir ve telefonunuzu yedekten geri yüklemeniz gerekir. Aslında bu riskli bir güvenlik önlemidir. Verileri Sil’i açmak için:

iPhone hack belirtileri

 • Ayarları aç.
 • Touch ID ve Parola’yı seçin.
 • Aşağı kaydırın ve Verileri Sil seçeneğini etkinleştirin.

 

Kimlik Avı Dolandırıcılığından ve Açılır Pencerelerden Uzak durun: Mesajlar ve E-postaları Açarken Dikkatli Olun

Birçok bilgisayar korsanının iPhone bilgilerinize uzaktan erişmesinin başlıca yolu kötü amaçlı yazılım bağlantıları ve aldatmaca e-postalarıdır. İyi bir kural, yalnızca güvendiğiniz kaynaklardan gelen şeyleri (linkler, mesajlar, e-postalar) açmaktır. İnternette dolaşırken, yalnızca nereye gittiğini bildiğiniz ve güvenilir olduğunu bildiğiniz linkleri açın. Bilinmeyen numaralardan mesaj alırsanız, tanıdığınız birinden gelip gelmediğini görmek için mesaj önizlemesine bakın. Mesaj sizden garip bir şey isterse veya rastgele bir bağlantı veya başka bir şüpheli metin içeriyorsa, doğrudan silin. Aynısı e-posta için de geçerli: mesajı kimin gönderdiğini bilmiyorsanız, tanıdığınız bir kişiden geliyor ancak yalnızca bir link içeriyorsa veya kaydolmadığınız bir web sitesinden duyuru/kampanya gönderilmişse spam olarak işaretleyip silin.

Ayrıca Banka, PayPal ve Apple gibi şirket kılığına bürünen hacker ve sahtekarlara karşı dikkatli olun. Birçok kişi sahte banka e-postaları almaktadır. Bunlar genelde hesabın kilitlendiğini ve bir yere tıklayıp oturum açmanız gerektiğini söyler. Tamamen resmi görünümlü olduğu için linke tıklama ihtimaliniz vardır. Ama bilgilerinizi almak için yönlendirdiği sitenin URL’ine bakarsanız bunların bankanın kendi sitesi değil, çok benzer bir taklidi olduğunu görürsünüz. İnternete çok aşina insanlar bile bilgisayar korsanlarının aldatmaca tekniklerinin farkına varamayabilir. Uyanık olmakta fayda var!

 

Telefon Takibinden Korunun: Uçtan Uca Şifreleme Hizmeti Kullanın

Bilgisayar korsanlarının telefonunuzu dinlemesinin, mesajlarınızı görmesinin, konumunuzu izlemesinin ve hatta iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını yakalamasının mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Sinyal Sistemi 7, cep telefonlarımızı birbirine bağlayan küresel ağın bir parçasıdır. Bu protokol seti, cep telefonu servis sağlayıcılarının çağrıları ve SMS’ler hakkında bilgi gönderip almalarını ve böylece müşterilerini düzgün bir şekilde faturalandırmalarını sağlar. Ancak kullanıcılar açısından bunun bir bedeli vardır. Devlet kurumları ve bilgisayar korsanları, telefon numaralarını bildikleri sürece, cep telefonu casusluğu yapmak için SS7’den yararlanabilirler ve hedefteki telefon sahibi durumun farkına varamaz.

İPhone’u hacklemek için sıradan birinin SS7’yi kullanması pek mümkün olmamakla birlikte, gizlilik açısından bunun bir olasılık olduğunu bilmek iyidir. Telefon görüşmeleri ve mesajlar gibi tüm iletişiminizi gizli tutmak, için Signal gibi uçtan uca bir şifreleme uygulaması indirin ve kullanın. Ek bir güvenlik önlemi olarak, arama yapmak ve mesaj göndermek-almak için GSM operatörü yerine güvenli bir Wi-Fi ağı kullanabilirsiniz.

 

iCloud ve iTunes Hesaplarınızı Güvende Tutun: Apple Kimlik Parolanızı Düzenli Olarak Değiştirin

Apple kimliğiniz iPhone’unuzun genel güvenliği için inanılmaz derecede önemlidir. Apple şifrenizi düzenli olarak değiştirmek, izniniz olmadan iphone’a kimsenin erişmemesini sağlamak için en iyi yoldur. Her altı ayda bir yeni bir Apple ID şifresi oluşturmanızı öneririz. İki faktörlü kimlik doğrulaması etkinse, Apple şifrenizi doğrudan cihazınızda değiştirebilirsiniz.

 • Ayarları aç.
 • [adınız] kısmına gidin.
 • Parola ve Güvenlik’i seçin.
 • Parolayı Değiştir öğesine dokunun.

 

iPhone Hackleme Programları: Telefon Takip Uygulamalarından Uzak Durun

Bilgisayar korsanlığı uygulamaları yapmak ve bunları satmak için sürekli çalışan birçok uygulama geliştiricisi var. iPhone’ların bunların çalıştırması için jailbreak gerekmez. Her ne kadar bu tür uygulamaları jailbreak yapılan telefonlara kurmak çok daha kolay olsa da, orijinal yazılımlı cihazlara da yüklemek mümkündür.

GÖZ ATIN  Facebook Hesabı Çalındığında (Hacklendiğinde) Hemen Yapmanız Gerekenler

Cihazın kendisinde kurulum gerektirmeyen yani bulut üzerinden çalışan bazı uygulamalar bulunmaktadır. Jailbreak yapılmayan bir iPhone’a casus uygulama yüklemek için gerekli olan şey iCloud hesap bilgileridir. Apple kimliğinizi ve şifrenizi ele geçiren herkes hesabınıza giriş yapabilir ve iPhone’unuza bir hack uygulaması yükleyebilir. iPhone Takip Programı yükleyen bir kişi telefon konuşmaları, mesajları, tarayıcı etkinliklerini ve konumlarını izler ve cihazınızdaki tüm fotoğraflara, videolara ve verilere erişebilir. Bu, sık sık değiştirilen ve tahmini zor güçlü bir Apple ID şifresine sahip olmanın önemini göstermektedir.

 

iPhone’un Hacklenmesine İzin Vermeyin: Güvenli Wi-Fi kullanın ve Halka Açık Ağlara Bağlanmaktan Kaçının

Ücretsiz Wi-Fi noktaları daha az güvenli olduğu için saldırıya uğramanın en kolay yollarından biridir. Faturaları ödemek, hesaplara giriş yapmak ve diğer özel aktiviteler için, evde olduğu gibi kapalı bir Wi-Fi ağı kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Kafe ve havaalanı gibi yerlerde çalışma yaparken birçok insanın halka açık Wi-Fi kullanması gerekir. Böyle zamanlarda, internet bağlantılarında özel güvenlik ağı oluşturan Sanal Özel Ağ (VPN) açmayı unutmayın.

 

İPhone Veri Hırsızlığını Durdurun: Yalnızca Güvenilir Şarj İstasyonlarını Kullanın

Son birkaç yılda, havaalanları, kafeler ve diğer halka açık yerlerde sıklıkla görülen şarj istasyonlarını fark etmiş olabilirsiniz. Bu istasyonlar modern hayatımıza uygun olacak şekilde tasarlanırken, güvenli oldukları garanti edilemez. Şarj kabloları, şarj etmenin yanı sıra veri iletmek için de kullanılmaktadır. Bu nedenle şarj istasyonuna her taktığınızda iPhone’unuzdaki tüm verileri erişilebilir hale getirirsiniz. Dahası, iPhone’unuz USB üzerinden şarj istasyonuna eşlendikten sonra, hacker kablosuz ağınızın kapsama alanı içinde olduğu sürece, cihazınıza bilginiz olmadan istediğiniz zaman kablosuz olarak erişilebilir. Bunun en kolay yolu, cihazlarınızın şarjı azaldığında kullanmak için yanınızda küçük bir powerbank bulundurmaktır. Bu şekilde, her şeyi evde şarj eder ve dışarıdayken yedek güç sağlarsınız. Apple sertifikalı olanı bulunmaması rağmen, dışarıda kullanmak üzere veri akışını engelleyen sadece güç iletmek için kullanılan bir şarj kablosu da satın alabilirsiniz. Bunlardan tavsiye edeceğiniz bir ürün bulursanız, lütfen yorumlarda yazın! Üçüncü bir seçenek olarak; iPhone’unuzu şarj olurken kilit ekranında tutun ve telefonu şarj istasyona bağlı iken kullanmayın. Bu sayede cihazınız şarj olurken verileriniz güvende olur.

 

İPhone Hackleme Yöntemlerine Engel Olun: Kilit Ekranında Siri’yi devre dışı bırakın

Kilit ekranında Siri’yi devre dışı bırakmakta tereddüt edebilirsiniz. Kısmen de olsa kullanıyorsanız Siri’yle telefon hacklenmesi size uzak ihtimal gelir. Bununla birlikte, geçmiş yıllarda iPhone’un güvenliğinde Siri üzerinden bir açıklık bulunarak özel bilgilere erişilebildiği durumlar olmuştur. Elbette, bu boşluklardan biri her keşfedildiğinde, Apple bir sonraki güncellemede onu düzeltmektedir. Ancak, iPhone’un ekran şifresini açmak isteyen birinden endişeleniyorsanız, Siri’nin kapatılması iyi bir son önlemdir.

Uzaktan iPhone hacklemek sizi daha çok ilgilendiriyorsa, bu ipucu sizin için çok önemli değil. Ancak, telefonunuzu eline alıp girme konusunda birinden şüphelenmeniz durumunda, Siri özelliğini kapalı konuma getirmek, iphone’u açmak için şifrenize ihtiyaç duyacaklarından emin olmanın yoludur.

iPhone Hackleme Programları

Kilit ekranında Siri’yi devre dışı bırakmak için:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Siri’yi seçin.
 • Kilitliyken Erişime İzin Ver ayarını kapatın.

 

iPhone Hacklendi. Ne Yapmalıyım?

Hacklenen iPhone’da yapılabilecekler kullanıcı olarak nasıl reaksiyon vermek istediğinize bağlı olarak değişmektedir.

 1. Durumu kabullenerek telefonu temizlemek: iPhone virüs tarayıcı bir uygulama şu an yok. iPhone’un hacklendiğinden eminseniz yapabileceğiniz en kesin çözüm iphone’u fabrika ayarlarına döndürmektir. Tabii önce kişisel verilerinizin bir yedeğini almalısınız.
 2. İPhone İncelemesi yaptırmak: Telefonunuzda sizden habersiz aktivitelerin ortaya çıkarılması için bilişim incelemesi yaptırmak önemlidir. Böylece, 5N1K (Ne, Neden, Nerede, Nasıl, Niçin, Kim) sorularına cevap bulabilirsiniz.
 3. Savcılığa şikayet ederek adli makamları haberdar etmek.

 

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

 

Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Telefon İnceleme hizmetinden faydalanmak için bize ulaşın.

 

iPhone Hacklenir mi? Nasıl Anlarım? Nasıl Engellerim?
10 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest