iPhone’unuzdan veri sızdırılmasına engel olarak özel bilgilerinizi casuslardan ve dolandırıcılardan koruyun.

 

Akıllı telefonlar gibi cihazlarda depolanan veri zenginliği nedeniyle casusluk ve telefon dinleme her zamankinden daha kolay. Konuşmalarımızdan, ziyaret ettiğimiz yerlere ve sık kullandığımız sosyal ağlara kadar, telefonlarımız biz ve faaliyetlerimiz hakkında hassas bilgiler içerir. iPhone gibi cihazlarda dijital gizliliği koruyan ve devlet casusluğunu önleyen özellikler bulunur. Bunlardan bazılarına iPhone Hacklenir mi? başlıklı yazıda değerlendirmiştik. Burada güvenliğinizi artırıcı tedbirleri ele alacağız.

 

Web’de Gezinirken VPN Kullanın

İnternette gezinme, herkesin telefonunda yaptığı bir etkinliktir. Bu nedenle iPhone casusluğunu önlemek için korunması gereken ilk şeylerden biridir. Web’de gezinme gizliliğinizi korumanın kolay bir yolu bir VPN kullanmaktır.

VPN’ler, bir telefondan gelen trafiği özel bir tünelden yönlendiren ve verileri karıştırmak için şifreleme kullanan sanal özel ağlardır. Birisi ne yaptığınızı görmek için bağlantıya ulaşmayı başarırsa, deşifre edilmesi imkansız bir avuç çöp alır.

Hükümetlerin bazı VPN’leri kırabildiğine dair raporlar olsa da, VPN kullanmak hiç yoktan daha fazla koruma sağlar. İPhone ile VPN kullanmak için iki şey gerekir: VPN servis sağlayıcısından bir VPN aboneliği ve sağlayıcı bilgilerini telefona (VPN uygulaması gibi ) girmek için bir yöntem.

İPhone’da yerleşik VPN özellikleri vardır, ancak App Store’da ExpressVPN , IPVanish ve NordVPN gibi üçüncü taraf VPN seçenekleri de bulunmaktadır.

 

Her Zaman Özel Dolaşma (Private Browsing) Kullanın

iphone özel dolaşma

Bir VPN üzerinden olsun veya olmasın, web’e her göz attığınızda Safari, tarama geçmişinizi görür ve kaydeder. Birisi telefonunuza girerse bu bilgilere erişmek nispeten kolaydır.

Özel Dolaşma Modu’nu kullanarak bir web tarama verisi izi bırakmaktan kaçının. Bu özellik Safari ve diğer birçok web tarayıcısında yerleşiktir ve sekmeyi kapattığınız anda, bu siteleri ziyaret ettiğinize dair hiçbir kanıt iPhone’unuzda kalmaz.

Safari’de Özel Dolaşma Modu‘na erişim için, önce sağ alt köşedeki iki kare simgesine ve daha sonra Özel‘e dokunun. Bu modda açtığınız herhangi bir sekme özel olarak kabul edilir ve tarama geçmişinize kaydedilmez.

Gezinmeyi bitirdiğinizde arkada iz bırakmamak için sekmeleri kapatın. Safari, uygulamayı kapattığınızda veya normal moda geçtiğinizde onları açık tutar. Her sekmenin üst kısmındaki x işaretine dokunarak iyice kapatın.

 

Şifreli Sohbet Uygulaması Kullanın

gizli mesaj uygulamaları

Konuşmaları gizlice dinlemek, bu konuşmalar çözülebildiği sürece çok sayıda yararlı bilgiyi açığa çıkarabilir. Sohbet konuşmalarınızı güvenceye almak için uçtan uca şifrelemeli bir sohbet uygulaması kullanın.

Bu, bir sohbetin her adımının (telefonunuzdan sohbet sunucusuna ve oradan alıcının telefonuna kadar) şifreli olduğu anlamına gelir. Apple’ın iMessage platformu, diğer bazı sohbet uygulamalarında olduğu gibi bu şekilde çalışır. iMessage harika bir seçenektir çünkü Apple, Amerikan hükümetinin konuşmalara erişmesi için arka kapı oluşturma girişimine karşı güçlü bir tavır almıştır.

İPhone için WhatsApp, Line ve Signal uçtan uca şifreli çalışan bazı sohbet uygulamalarıdır.

Platformlar arası mesajlaşma tüm iMessage görüşmesi için şifrelemeyi bozduğundan, iMessage grubu sohbetlerinizdeki hiç kimsenin Android veya başka bir işletim sistemi kullanmadığından emin olun .

iMessage kullanmayan birine kısa mesaj göndermeniz gerekiyorsa, hangi platformda çalışırsa çalışsın şifrelemeyi devreye sokan bir uygulama kullanın. WhatsApp , Facebook Gizli Sohbetleri, Signal, Telegram Messenger ve Viber birkaç örnektir.

 

Güvenli Olmayan E-posta Kullanmayın

Şifreleme, iPhone casusluğu ile mücadele etmenin en iyi yoludur. Ancak güvenli olmayan bir e-posta sağlayıcısı kullanıyorsanız mesajları, çağrıları ve web’de gezinmeyi şifrelemek yeterli değildir.

guvenli email hesapları

E-posta hizmetinizi şifrelemeyi destekleyen bir katmana yükseltin veya e-posta sağlayıcınızı bırakın. Yetkili makamlara e-postalarınızı açıklamayacağını (veya şifreleme algoritması nedeniyle istese de yapamayacağını) vaat eden bir hizmet seçin. İnternette birçok harika e-posta sağlayıcıları var. Ancak hepsi bu sözleri veremiyor. Ayrıca, şifreli hizmet sağlayıcılarından bazıları dış baskılar nedeniyle kapanmak durumunda kalıyor.

GÖZ ATIN  Akıllı Telefondaki Virüsler ve Zararlı Uygulamaları Bulun

Güvenli bir e-posta hizmetine ihtiyacınız varsa, ProtonMail veya Hushmail benzeri bir hizmet kullanın.

Tek kullanımlık e-posta adresleri genellikle güvenlidir – Bazıları e-postaları her gün veya birkaç saatte bir siler. Emin olmak için hizmetin güvenlik özelliklerini okuyun.

 

Sosyal Ağlardan “Çıkış” Yapın

Sosyal ağlar gittikçe daha çok iletişim vasıtası olmakta ve seyahat-olay düzenlemek için kullanılmaktadır. Devletin sosyal ağlara erişimi, arkadaş, etkinlik, hareket ve plan ağınızı gösterir.

Casusluğu önlemenin en iyi yolu, bulunduğunuz yeri ve alışkanlıklarınızı izlemek için kullanılabilecek sosyal medyada bir şeyler yayınlamamaktır. Telefonunuza yapılabilecek uzaktan bağlantı normalde yalnızca sizin erişiminiz olan verileri ortaya çıkarabileceğinden sosyal medya hesaplarınızda işiniz bittikten sonra bunları kapatmak ve “çıkış” yapmak da önemlidir.

 

iPhone’unuzu Kilitleyin

Casusluk sadece internet üzerinden gerçekleşmez . Bir iPhone’a fiziksel erişim elde edildiğinde de olabilir. Bu nedenle, telefonunuzu fiziksel erişimden korumak önemlidir.

Herhangi birinin telefonunuzu ele geçirme ihtimaline karşı, iPhone’unuzda bir şifre belirleyin. Böylelikle, sizden şifreyi almadan bir şeylere ulaşamazlar. Ayarlar‘ı açın ve Face ID ve Parola veya Touch ID ve Parola seçeneğini bulun. Ardından, 4 basamaklı veya 6 basamaklı bir şifre, özel bir alfasayısal kod veya telefonunuz destekliyorsa Face ID’yi seçin.

Parola ne kadar karmaşık olursa, o kadar zor girilir. Bununla birlikte, hatırlayabileceğiniz en karmaşık şifreyi kullandığınızdan emin olun. Ancak bunu not etmekten kaçının. Yoksa birisinin bulması olasılığı artacaktır.

 

Kendini Yok Etme Modunu Açın

iPhone, 10 kez yanlış şifre girilirse verilerini otomatik olarak silen bir özellik içerir. Bu, her şeyi kaybetme pahasına bile olsa bilgileri özel tutmak istiyorsanız harika bir özelliktir. Bu seçenek Ayarlar uygulamasında Face ID ve Parola veya Touch ID ve Parola altında bulunur. Veriyi Sil‘i aktif hale getirin.

Yanlış parolaya sahip bir iPhone’un kilidini açmak için yapılan çok fazla deneme, devre dışı bırakılmasına neden olabilir. “iPhone Devre Dışı Bırakıldı” veya “iPhone Etkin Değil” hatalarını alabilirsiniz.

 

Touch ID’yi Kapatın (Bazı Durumlarda)

Touch ID gibi parmak izi tabanlı bir giriş özelliğini kullanmanın hacklenmeyi önlemede çok güçlü olduğunu düşünebilirsiniz. Çünkü sonuçta fiziksel parmak izinizi gerektirir. Ancak, parmak izinin sizden başka birçok kurumda da olduğunu hatırlayın.

Ayrıca, parmağınızı zorla iPhone sensörüne koymak durumunda kalabileceğinizi düşünüyorsanız Touch ID’yi kapatmak akıllıcadır. Bunun yerine, verilerinizi korumak için parmak izinizden çok daha zor olan karmaşık bir şifre koduna güvenin.

Bunu yapmak için: Ayarlar uygulamasını açın. Touch ID ve Parola veya Face ID ve Parola öğesine dokunun.

 

Otomatik Kilidi 30 Saniyeye Ayarlayın

Bir iPhone’un kilidi ne kadar uzun olursa, başka birisinin telefondaki verilere sınırsız erişimi olur. IPhone’unuzu kullanmayı bitirdiğinizde manuel olarak kilitlemenin yanı sıra, en kısa sürede kilitlendiğinden emin olmanın en iyi yolu otomatik kilitleme özelliğini 30 saniyeye ayarlamaktır. Bu aynı zamanda pil tasarrufu da sağlayacaktır.

Telefonunuzun otomatik olarak nasıl kilitleneceğini aşağıda görebilirsiniz:

  • Ayarlar’ı açın.
  • Ekran ve Parlaklık’tan Otomatik Kilit’e gidin.
  • 30 Saniye’ye dokunun (mevcut en düşük seçenek).

 

Kilit Ekranı Erişimini Devre Dışı Bırakın

Apple, iPhone kilit ekranından verilere ve özelliklere erişmeyi kolaylaştırır. Çoğu durumda, bu harika – birkaç kaydırma veya dokunma ile telefon kilidini açmadan sizi tam olarak gitmek istediğiniz yere götürür.

Ancak, telefon fiziksel kontrolünüzde değilse, bu özellikler başkalarına verilerinize ve uygulamalarınıza erişme izni verir. Kilit ekranı erişimini kapatmak, telefonu en üst potansiyelde kullanmadığınız için telefonun kolaylıklarından imtina etmenize neden olur. Ama genel gizliliği ve güvenliği artırır.

Kilit ekranı erişimini kapatarak telefonunuzu daha güvenli hale getirmek için Ayarlar uygulamasında Face ID ve Parola veya Touch ID ve Parola seçeneğini bulun ve ardından düzenlemek istediğiniz özelliklerin (ekranın altına doğru) yanındaki  açma kapama düğmelerine dokunun. Bugün Görünümü, Bildirim Merkezi, Cevapsız Çağrılar, Mesajla Yanıtla ve Cüzdan gibi özellikleri devre dışı bırakın.

GÖZ ATIN  Facebook Hesabı Çalındığında (Hacklendiğinde) Hemen Yapmanız Gerekenler

 

Kamerayı Sadece Kilit Ekranından Açın

Bir etkinlikte etrafınızdaki diğer insanlarla fotoğraf çekiyorsanız, telefonunuzun kilidini açmaktan kaçının. Birisi kilidi açıkken yakalarsa, telefona tam erişime sahip olur. Kısa bir otomatik kilit ayarı bu durumda yardımcı olabilir, ancak kusursuz değildir (kilitlenmeden önce hala 30 saniyelik bir boşluk vardır).

Bir hırsızın kilit ekranından Kamera uygulamasıyla yapabileceği tek şey, fotoğraf çekmek ve son çektiğiniz resimleri görüntülemek. Diğer tüm görevler için şifre gerekir.

Kamera uygulamasını kilit ekranından başlatmak için sağdan sola kaydırın.

 

İPhone’umu Bul’u Ayarlayın

İPhone’umu Bul, iPhone’a fiziksel erişiminiz yoksa verilerinizi korur. Bu özellik sadece kayıp telefonunuzu bulmakla kalmaz, aynı zamanda verileri uzaktan siler.

 

Gizlilik ayarları

iOS yerleşik gizlilik denetimleri uygulamada saklı verilere erişmek isteyen uygulamaları, reklam verenleri ve diğer varlıkları kısıtlar. Gözetim ve casusluğa karşı savunma durumunda, bu ayarlar birçok yararlı koruma sunar.

 

1. ÖNEMLİ YERLERİ DEVRE DIŞI BIRAKIN

İPhone alışkanlıklarınızı öğrenir. Örneğin, evinizin ve işinizin GPS konumunu öğrenir. Böylece işe gidip gelmenizin ne kadar süreceğini size söyleyebilir. Bu sık kullanılan yerleri bilmede yardımcı olabilir. Ancak bu veriler nereye gittiğiniz, ne zaman ve ne yapabileceğiniz hakkında da çok şey anlatır.

Hareketlerinizin izlenmesini zorlaştırmak için iPhone’unuzdaki Önemli Konumları devre dışı bırakın:

  1. Ayarlar uygulamasını açın.
  2. Gizlilik > Konum Hizmetleri > Sistem Hizmetleri‘ne gidin.
  3. Önemli Yerleri veya Sık Konumları seçin.
  4. Geçmişi Temizle’ye dokunun.
  5. Önemli Konumlar geçiş anahtarını kapatın.

 

2. UYGULAMALARIN KONUMUNUZA ERİŞMESİNİ ENGELLEYİN

Yabancı uygulamalar iPhone konum verilerinize de erişmeye çalışabilir. Bu özellik, bir restoran bulucunun yakınlarda hangi restoranların olduğunu göstermesi gibi yararlı olabilir. Ancak hareketlerinizi izlemeyi de kolaylaştırabilir.

Uygulamaların konumunuza erişmesini durdurmak için Ayarlar uygulamasını açın ve Gizlilik > Konum Servisleri‘ne gidin  Ya Konum Hizmetleri‘ni kapatın ya da kısıtlamak istediğiniz uygulamalarda Hiçbir Zaman‘a dokunun.

 

3. iCLOUD OTURUMUNU KAPATIN

iCloud hesabınızda depolanmış önemli kişisel verileriniz varsa ve telefonunuzun fiziksel kontrolünü kaybetme olasılığınız olduğunu düşünüyorsanız iCloud’dan çıkış yapın. İPhone’unuzda iCloud’dan çıkmak için Ayarlar‘ı açın, adınıza (veya eski cihazlarda iCloud’a ) gidin. Ardından Oturumu Kapat‘a dokunun.

 

4. SINIRI GEÇMEDEN ÖNCE VERİLERİNİZİ SİLİN

Bazı ülkeler dışarıdan gelen insanlardan – hatta yasal daimi sakinlerden bile – ülkeye giriş şartı olarak telefonlarına erişim sağlamayı isteyebilir. Başka bir ülkeye giderken güvenlik güçlerinin verilerinize bakmasını istemiyorsanız, telefonda önemli bilgiler bırakmayın.

Seyahat etmeden önce , telefonunuzdaki verileri iCloud’a yedekleyin. Bir bilgisayar da olabilir, ancak bilgisayar yanınızda olacaksa o da denetlenebilir.

Verilerinizin güvende olduğundan emin olduktan sonra iPhone’unuzu fabrika ayarlarına geri yükleyin. Bu adım tüm verilerinizi, hesaplarınızı ve diğer kişisel bilgilerinizi siler. Sonuç olarak, telefonda incelenecek bir şey kalmaz.

Telefonunuz artık incelenme riski taşımadığında, iCloud yedeklemenizi ve verilerinizi telefona geri yükleyin.

 

En Son iOS Sürümüne Güncelleyin

iOS’un her yeni sürümü, iPhone’un mümkün olduğunca güvenli olduğundan emin olmak için önemli iyileştirmeler içerir. Örneğin, iPhone’u jailbreak yapmak genellikle iOS’un eski sürümlerindeki güvenlik kusurlarından yararlanılarak gerçekleştirilir. Ancak, telefonunuz her zaman güncelse, bu güvenlik kusurları muhtemelen giderilmiştir.

iOS’un her yeni sürümü çıktığında, kullandığınız diğer güvenlik araçlarıyla çakışmadığını varsayarak güncellemeniz gerekir.

 

iPhone’dan Veri Casusluğunu Durdurmak İçin Ne Yapmalı?
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest