Mobil platformlar arasında geçiş yapmak için ipuçları

İPhone’dan Android’e geçmek, korkutucu hatta son derece sıkıcı bir süreç olmak zorunda değildir. Daha önce sahip olduğunuz aynı uygulamaların çoğunu yeniden kullanabilirsiniz. Aynı e-posta hesaplarınızı kurun, fotoğraflarınızı aktarın ve önemli hiçbir şeyi kaybetmeyin.

Başlamadan önce, Android telefona taşınmak istediğinizden emin olun. Çünkü her şeyi taşıyamayacağınızın farkında olmanız gerekir. Her iPhone uygulaması Android’de mevcut değildir. Bir de görmeye alışkın olduğunuz menü veya ayarlar tabi ki eskide kalacak.

Not: Buradaki yöntemler tüm Android telefonlar için aynıdır. Samsung, LG, Huawei, Xiaomi, vb.

 

İPhone’dan Android’e E-posta Taşı

Tüm e-posta hesaplarının SMTP ve POP3 / IMAP sunucularını kullanması nedeniyle, e-postanızı bir Android telefona taşıyarak hesabı yeniden ayarlayabilirsiniz. E-Postanızı taşımak derken, iPhone e-postalarını bir Android’e kopyalamaktan bahsetmiyoruz. Bunun yerine Android’de e-posta hesabını yeniden oluşturmayı kastediyoruz.
E-postanızı iPhone’dan Android’e taşımak, e-postanızın iPhone’da nasıl ayarlandığına ve Android cihazın nasıl kurulum yapılmasını istediğine bağlı olarak bir çok yoldan yapılabilir.

Örneğin, iPhone’da varsayılan Mail uygulamasını kullanıyorsanız, kullanmakta olduğunuz e-posta hesabını bulmak ve bulabileceğiniz ilgili bilgileri kopyalamak için Ayarlar> Mail> Hesaplar bölümüne gidin. Aynı şey Gmail veya Outlook gibi üçüncü taraf posta uygulamalarında sahip olabileceğiniz herhangi bir ayar için de geçerlidir.

E-postanız Android telefonunuzda ayarlandığında, e-postaların sunucularında saklanan her şey telefonunuza indirilir. İPhone’unuzda Android’inizde kullanmak istediğiniz bir Gmail hesabınız varsa, Android’de Gmail’e giriş yapın. Tüm e-postalar karşıdan Android’e yüklenecektir.

 

İPhone’dan Android’e Rehber Aktarma

Eğer iCloud hesabınıza kişileri yedeklediyseniz, bir bilgisayarda hesabınıza giriş yapabilir ve iCloud Kişiler ekranın sol altındaki ayarlar menüsünden tüm kişileri vCard’ı Dışa Aktar… ile aktarabilirsiniz. Dosyayı bilgisayarınıza kaydedin ve sonra VCF dosyasını Android’inize kopyalayın.

iphone rehber taşı

Başka bir seçenek de My Contacts Backup gibi kişileri yedekleyebilen bir uygulama kullanmaktır. Uygulamayı iPhone’a yükleyin, kişileri yedekleyin ve listeyi kendinize e-posta ile gönderin. Ardından, Android telefonunuzdan, e-postayı açın ve kişileri doğrudan kişi listenize alın.

 

İPhone’dan Android’e Müzik Taşı

Telefonunuzu değiştirmek, kapsamlı müzik ve video kitaplığınızdan vazgeçmeniz gerektiği anlamına gelmez.
Müziğiniz zaten iTunes ile yedeklenmişse, iTunes müzik koleksiyonunuzu doğrudan yeni Android telefonunuza aktarabilirsiniz. Bu sadece iTunes müzik dosyalarını doğrudan takılı Android’e kopyalayıp yapıştırarak yapılabilir.

GÖZ ATIN  iTunes Yedekleme Klasörü Bilgisayarda Nerede - Çözüm

İTunes arşivinizi Android telefonunuzla senkronize etmek için doubleTwist‘i de kullanabilirsiniz. Program bilgisayarınıza yüklendikten sonra Android telefonunuzu bağlayın ve USB Yığın Depolama Aygıtı‘nın etkinleştirildiğinden emin olun. Tüm iTunes müziğinizi Android’le senkronize etmek için programın Müzik sekmesini açın.

Müzik koleksiyonunuz iTunes’da depolanmıyorsa, iPhone’unuzdaki müziği Syncios gibi bir programla bilgisayarınıza kopyalayabilir ve ardından müziği Android’inize taşıyabilirsiniz.

Müzikleri bir iPhone’dan Android’e taşımanın bir başka yolu da, daha önce bahsedilen yöntemlerden birini kullanarak şarkıları telefondan kopyalayıp tüm müzikleri Google hesabınıza yüklemektir. Oradayken, herhangi bir şarkıyı kopyalamak zorunda kalmadan koleksiyonunuzu Android’inizden dinleyebilirsiniz. Ücretsiz kullanıcılar 50.000 şarkıya kadar saklayabilir.

 

İPhone’dan Android’e Fotoğraf Taşı

Müzikler gibi, fotoğraflarınız da iPhone’unuzdan bilgisayarınıza kolayca kopyalanabilir. Daha sonra bilgisayarınızdan Android telefonunuza taşıyabilirsiniz. Bu, iPhone fotoğraflarını ve videolarını Android’e taşımanın en basit yollarından biridir.

Yukarıda bahsedilen doubleTwist programı, sadece müzik ve videolar için değil fotoğrafları da Android’e taşımak için kullanılabilir.

Ayrıca, Google Fotoğraflar‘ı iPhone’unuza yükleyebilir ve fotoğraflarınızı Google hesabınızda saklanan buluta yedeklemek için kullanabilirsiniz.

 

Uygulamaları iPhone’dan Android’e Taşı

Uygulamalarınızı iPhone’dan Android’e aktarma, yukarıda ana hatlarıyla belirtilen diğer işlemler kadar kolay değildir. iPhone uygulamaları IPA biçimindedir ve Android uygulamaları ise APK‘yı kullanmaktadır. IPA’yı APK’ya dönüştüremeyeceğiniz gibi uygulamalarınızı cihazlar arasında kopyalayıp yapıştır da yapamazsınız.

Bunun yerine, her uygulamayı tekrar indirmelisiniz. Ancak, uygulama geliştiricisinin iPhone uygulamanızı Android’de kullanıma sunması durumunda bunu yapabilirsiniz. Kullanılabilir olsa bile, uygulamalar tam olarak aynı şekilde çalışmayabilirler. Büyük ölçüde benzer olabilir, ancak geliştiricinin bunu birebir yapma zorunluluğu yoktur.

Yani, örneğin, Life360 aile konum belirleyici uygulamasını iPhone’unuzda kullanıyorsanız, bunu Android’e de yükleyebilirsiniz;. Ancak bu, geliştiricinin Android sürümü yayınlamasından kaynaklanmaktadır. Çok sayıda iPhone uygulamanız varsa, bunların bazıları Android’inize indirilemez.

Bir uygulamayı iPhone’da ücretsiz olarak kulanıyorken Android cihazlarda ücretli olması da mümkündür. İphone’daki tüm uygulamaların Android’de çalışıp çalışamayacağı konusunda kesin bir cevap yoktur. Bu durumda, araştırmayı kendiniz yapmak zorundasınız.

GÖZ ATIN  Elma Logosunda Kilitlenen iPhone Nasıl Düzeltilir?

İPhone uygulamaları Android’de kullanmak ve android versiyonunun bulunup bulunmadığını görmek için Google Play’i kontrol edin.

 

İPhone ve Android Arasındaki Fark Nedir?

Tüm fotoğraflarınızı, kişilerinizi, e-postalarınızı, müzik parçalarınızı ve videolarınızı iPhone’unuzdan Android’e aktarmak oldukça kolaydır, ancak aktarılabilir olmadığının farkında olmanız gereken bazı şeyler vardır.

Siri yerine Google Asistanı

Telefonunuzla sanal asistan olarak konuşabilirsiniz ancak Siri’ye soru sormak yerine, “Ok Google” dan bilgi alabilir ve Google Asistan‘dan yanıt alabilirsiniz. Bazen Google Asistan sormadığınız sorulara cevap verir. Örneğin, evinize ne zaman ulaşacağınızı ve bir sonraki otobüsün ne zaman ayrılacağını söyler.

Ana Ekran Widget’ları

Hem Android’lerin hem de iPhone’ların uygulama simgeleri var, ancak Android’lerde ana ekran widget’ları da var. Bunlar genellikle e-postanız veya Facebook özet akışınız gibi şeylerin durumunu kontrol etmenizi kolaylaştıran mini uygulamalardır.

Widget’lar ayrıca, hava durumu uygulamasını başlatmadan hava durumunu kontrol etme gibi şeyler yapmanıza da olanak tanır. Widget’lar arasında geçiş yapmak özellikle yararlıdır, çünkü kablosuz ağınızı veya arka plan veri senkronizasyonunuzu kısa sürede açıp kapatmanıza izin verir.

İOS’taki widget’lar kilit ekranında saklanır. Bu yüzden onları Android’deki ana ekranda görebilmek geçiş yapacaklar için güzel bir avantaj sağlayacaktır.

Appstore’u unutun, Uygulamalar için Google Play

Google Play, Android için varsayılan uygulama mağazasıdır. Bununla birlikte, uygulamaları internetten veya başka yollarla indirip/kopyalayıp cihaza kurabilirsiniz. Bu, yalnızca App Store aracılığıyla uygulama indirmenize izin veren iPhone’da bulunmayan bir şey.

 


Tüm önemli verilerinizi yeni telefonunuza başarıyla taşıdınız mı? Yardımcı olduğunu düşündüğünüz metotları bizimle paylaşır mısınız?

Karşılaştığınız zorluklarda bize ulaşabilirsiniz.

 

İPhone’dan Android’e Nasıl Geçilir?
62 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest