iPhone’da çeşitli sebeplerle veri kaybettiyseniz, içindeki resimler, SMS’ler, rehber vs. kurtarılabilir mi? Cevap açıktır “duruma göre değişir”.

iPhone (dolayısıyla iPod Touch ve iPad) Apple’ın kapalı ekosisteminin bir parçası olduğu için, kullanıcı dosya sistemine tam erişime sahip değildir. Daha da önemlisi – tüm bilgilerin depolandığı flaş bellekten doğrudan veya dolaylı olarak veri okuyamaz veya yazamaz.

Buna ek olarak, iPhone’unuzdaki herhangi bir uygulama “sanal alana” sahiptir ve dosya sistemine tam erişime sahip değildir. Doğrudan flash bellek erişimi sağlar. Bu nedenle Veri Kurtarma programı olmadan neden silinmiş dosyaları kontrol edemezsiniz. Apple dosya sistemine son zamanda yapılan değişikliklerle birlikte, daha fazla kurtarma seçeneği kullanılabilir hale geldi. Ancak bu aşamada tüm kurtarma denemelerinin başarılı olacağını söylemek zor.

iPhone’unuzdaki bilgileri (normal sabit sürücüye benzer şekilde) sildiğinizde, dosya sistemindeki ilgili sektörlerin dolu olduğunu işaret eden bitler kaldırılmaktadır. Ancak, gerçekte flash bellekteki bilgiyi tutan bölüm boş alan havuzuna eklenir ve üzerine veri yazılmadıkça aslında bilgileri tutmaya devam eder. Normal kullanımda bile, örneğin iPhone ile web’de gezinirken, telefona kaydedilen geçici dosyalar kurtarmak istediğiniz dosyaların üzerine yazılabilir ve verileri geri döndürülemez hale getirir. Bu nedenle kurtarma işleminin bir an önce yapılmasında her zaman fayda vardır.

Son Gelişmeler Veri Kurtarmayı Mümkün Hale Getirdi

iPhone’larda veri kurtarılabilir mi? Geçmişte, kurtarma girişiminde bulunmanın tek yolu telefonun jailbreak’inden geçmekteydi. Bu da belirli yazılımların yüklenmesini gerektirmekte ve böylece flash belleğe doğrudan erişim sağlanabilmekteydi. Bu yapıldığı taktirde potansiyel olarak kaybedilen veriler kurtarabilmekteydi. Ancak gerçekçi olmak gerekirse, iPhone’dan silinen dosyaları geri getirme şansı oldukça azdı. Özellikle cihazınız çok veri (müzik, video, fotoğraf) içeriyorsa. Boş alanın az olduğu telefonlarda normal kullanımda bile kaybettiğiniz verilerin üzerine yazılmama ihtimali oldukça düşüktür.

Bununla birlikte, geçen yıl, cihazınıza root erişim hakkı tanıyan ve telefonunuzda depolanan verileri kurtarmamızı sağlayacak daha fazla araç kullanıma sunuldu.  Gerçekleştirdiğimiz son iphone veri kurtarma işlemlerinde, telefondaki tüm Resimler, Videolar, Notlar, Takvim Etkinlikleri, kişiler, SMS’ler ve Whatsapp yazışmalarını başarılı bir şekilde kurtardık.

Dr.Fone-iOS Data Recovery

Geçmişte herhangi bir veri kurtarma merkezi tarafından elinizdeki telefonun kurtarılamaz olduğu söylendiyse, ikinci bir girişimde bulunmanın zamanı gelmiş olabilir.

Veri Kurtarma Süreci Nasıl Çalışır?

Best Veri Kurtarma Merkezi, telefonu aldıktan sonra 1-2 iş günü içinde ücretsiz teşhis ve teklif sunar. Bu teşhis, verilere erişebileceğimizi test etmenin yanı sıra telefonun arızalı olduğuna inandığımız parçalarını da kapsar.

Fiyatlandırma, kurtarma maliyetlerinin ayrıntılı bir dökümü şeklinde yapılır. Verilerin geri getirilebileceğini doğrulayana ve sizin onayınız alınana kadar hiçbir ödeme talep edilmez. Telefonunuzun kurtarılabilir olduğuna inanmıyorsak veya verilere bir şekilde erişemiyorsak, kurtarma hizmeti için herhangi bir ücret alınmaz. Telefonunuzu bizzat teslim almanız ya da kargolamamız için bize adresi vermeniz yeterlidir. Bu, hiçbir riski olmayan bir teşhis işlemidir. En azından cihazınızda ne olup bittiğini bilmek için size fayda sağlar.

Ön inceleme yapıldıktan ve veri kurtarılabileceği teyit edildikten sonraki aşamada size bildirilen ücretin ödenmesi beklenir. Onayınızı aldıktan sonra standart kurtarma süresi normalde 5-7 gün arasındadır. Hasarın ciddiyetine ve kurtarma işlemini gerçekleştirmek için yedek parça tedarik edip etmeyeceğimize bağlı olarak, kurtarma daha uzun veya daha kısa olabilir.

Herhangi bir sorunuz olduğunda veya son durumdan haberdar olmak istediğinizde, kurtarma işlemi boyunca bize e -posta gönderebilir veya telefonla ulaşabilirsiniz.

Açılmayan telefonlardan veri kurtarırken bilgilere erişebilmek için cihazın bazı kısımlarını onarır ve sonra tüm verileri bir harici sabit sürücüye aktarırız. Ekranınızı veya piliniz gibi parçaları değiştirmeyiz. Onarım servisi olmadığımızı ve yapacağımız işin sadece veri kurtarmayı kapsadığını lütfen dikkate alın.

Veri Kurtarma sürecinin son aşamasında telefondan kurtarılan tüm dosyalar listelenir. Müşteriden önemli dosyaları seçmesi istenir veya dosyaların tamamı geri getirilir.

Kurtarma tamamlandığında, verilerinizin bir kopyasını bilgi bankamızda 30 gün süreyle tutarız. Telefonu aldıktan sonra, görmeyi beklediğiniz tüm verilerin geri yüklendiğinden emin olmak için aygıtı incelemenizi öneririz. Herhangi bir veri eksikse tekrar kopyalar ve verileri size ulaştırırız.

Mobil-Veri-Kurtarma

Gelecekte Veri Kaybetmeyi Nasıl Engelleyebilirim?

Veri kaybı tehlikesinden %100 güvenli olmanın bir yolu yoktur. Özellikle kurumsal şirketler veri kaybından korunmak için haklı olarak çok çeşitli önlemler alırlar. Ancak yine de bir şekilde veriler erişilemez olduğunda en büyük yardımcınız önceden aldığınız yedekler olacaktır. Bu nedenle belirli periyotlarla veri yedeklemesi yapmanızı ve yedekleri birden fazla yerde depolamanızı öneriyoruz.

Buna güzel bir örnek, telefonunuzun rehberini hem kendi bilgisayarınızda tutmak hem de bulut servislerinin birine kopyalamak olabilir.

Daima Yedeklerinizi Kontrol Edin!

Yedekleri almaktan daha önemlisi, yedekleri kontrol etmektir. Çoğu zaman yedekleme yapmayan bir müşteriden çok, yedekleme yaptığını düşünen ama yedeği çalışmayan müşterilerle karşılaşıyoruz. Bu nedenle, yedek aldıktan sonra bunu test etmek de gerekir.

Verilerinizi yedeklemeyi unutmanın kolay olduğunu ve kullanıcıların hiçbir zaman veri kaybı yaşamayacaklarını düşünmeye meyilli olduklarını biliyoruz. Ancak, verilerinizi yalnızca bir kez bile kaydettiyseniz, veri kaybı yaşadığınızda işiniz çok kolaylaşacak ve yedek alırken harcadığınız zamana değecektir. Günümüzde yedekleme prosedürünü otomatik hale getirecek birçok veri yedekleme çözümleri bulunmaktadır. Bu nedenle yedek almaya başlamak için şu andan daha iyi bir zaman yok.


Bize eposta veya telefonla ulaşabilir,  Fiyat Teklifi alabilirsiniz.

 

iPhone’dan Veri Kurtarma Mümkün mü?
67 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest

Sosyal Medyada Paylaş!

Arkadaşlarınızı BEST VERİ KURTARMA'dan Haberdar Edin.

iphone-icerigi-nasil_silinir
iPhone’u Satmadan Önce İçindekiler Nasıl Silinir?

Kapat