Siz de iPhone’unuzu suya mı düşürdünüz? Ne yazık ki, bu en dikkatli kullanıcıların bile başına gelir. Bir Apple Store’da çalışıyor olsaydınız, tuzlu sudan tuvalet suyuna kadar her gün aynı problemi yaşayan birçok insan görürdünüz. Karşılaştığınız problem asla iyi bir durum değil, ancak iPhone’unuzu su hasarından kurtarmak için çok geç olmayabilir.

 

Yapmanız gereken ilk şey, iPhone’unuzu sudan dikkatlice çıkarmak ve kapatmaktır.

 

Telefonu kapalı tutun!

Sizden isteyeceğimiz en zor şey bu. İPhone’unuzun hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmenin cazibesine direnin ve onu kapalı bırakın. Açma-kapama düğmelerinden birine dokunduğunuzda daha fazla hasara neden olabilirsiniz, bu yüzden yapmayın.

Telefonu kapattığınızı varsayarak, bir sonraki adımda ne yapacağınıza bakalım.

 

İPhone’unuzu suya düşürürseniz ne yapmalısınız?

İPhone’unun ıslanması çok farklı şekillerde olmuş olabilir. Ancak, ağır bir sağanak yağmura yakalanmanız veya cihazınızı bir gölün dibine düşürmeniz önemli değildir… tavsiyemiz aynıdır. Suya dayanıklı iPhone’lar için bile.

1. Hemen kapatın

İPhone veya iPad’de gücü kapatmak için kaydırın. İPhone’unuzu mümkün olan en kısa sürede kapatın.

Bunu zaten söyledik, ama tekrar etmeye değer. Sudan çıkar çıkmaz iPhone’unuzu kapatın. Sesi Açma düğmesiyle Yan düğmesini basılı tutun, ardından kapatmak için kaydırın.

Ve bir kez kapatıldığında, tekrar açmayın.

2. iPhone’unuzu kılıfından çıkarın

ıslanan iphone kılıfı

Tamamen kuru olduğundan emin olmak için iPhone’unuzu kılıfından çıkarın.

İPhone’unuz bir kılıf içinde ise, düşürdüğünüzde su kalmış olabilir. Ekran koruyucunuz da dahil olmak üzere kılıfı ve diğer aksesuarları iPhone’unuzdan çıkarın.

iPhone’unuzu tüy bırakmayan bir bezle silerek kurulayın. Sıvıyı, cihazınızın dış kısmından itibaren malzeme lifi bırakmadan silin. Elinizde tüy bırakmayan bir bez yoksa, bir tişört genellikle iş görür.

3. Girişleri sıvıdan arındırın

iphone şarj girişi

İPhone’unuzdaki bağlantı noktalarının içinde su olabilir.

Şarj girişi veya kulaklık bağlantı noktalarına hiçbir şey yapıştırmayın. İPhone’unuzu bağlantı noktası aşağı bakacak şekilde eğin ve sıvının dışarı damlamasını teşvik etmek için hafifçe dokunun. Bunu hoparlörler için de yapın. İşiniz bittiğinde iPhone’unuz tamamen kuru olmalıdır.

4. SIM kartınızı çıkarın

ıslak iphone simkart çıkar

Dış yüzey kuruduğunda SIM kartı iPhone’unuzdan çıkarın.

İPhone’unuz kuru görünebilir, ancak muhtemelen içinde hala sıvı var. Cihazınızın yan tarafındaki SIM taşıyıcısını çıkarmak için bir SIM aracı, düzleştirilmiş bir ataç veya bir iğne kullanın.

SIM kartı çıkarın ve dikkatlice kurulayın. Şimdi güvenli bir yerde saklayın. İçindeki sıvının buharlaşmasına yardımcı olan bir havalandırma oluşturmak için SIM taşıyıcısını iPhone’unuzdan uzak tutun.

5. iPhone’unuzun kurumasını bekleyin

iphone kurutmak

İPhone’unuzu kurumaya bırakmak için açık, serin ve havadar bir alan bulun.

İPhone’unuzun kuruması için 24–48 saat bekleyin. Ve pirincin içine sokmayın. Bunun yerine iPhone’unuzu terk etmek için düz ve açık bir alan bulun.

Kuruttuğunuz alan, bir pencere veya kitaplık gibi havadar ve kuru bir yer olmalıdır.

İPhone, iPad veya iPod’unuzu doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın! Bunun yerine, gölgeyle kaplı bir yer seçin.

GÖZ ATIN  Bilgisayar Android telefonu görmüyor mu? Bunları deneyin.

İsterseniz , iPhone’unuzun etrafına silika jel paketleri yerleştirerek veya serin bir fanın altına koyarak işlemi hızlandırmayı deneyebilirsiniz . Saç kurutma makinesi veya radyatör kullanmayın.

İPhone’unuzu kullanmadan önce mümkün olduğunca bekleyin. Bu süre zarfında iPhone’unuzu açmayın. Cihazınızı bileşenler hala ıslakken kullanırsanız, onarılamaz hasara neden olabilirsiniz.

Yalnızca iPhone’unuzun kuru olduğundan emin olduğunuzda tekrar açmanız gerekir.

 

İPhone’umun kuruduğunu nasıl anlarım?

İPhone’unuz açılır açılmaz bir yedek alın!

Bu milyon dolarlık bir soru. Ne yazık ki, iPhone’unuzu açmadan, içindeki sıvının buharlaşıp buharlaşmadığını bilmek imkansızdır. Yapabileceğiniz tek şey mümkün olduğu kadar beklemek, sonra bir deneme yapmak ve tekrar kullanmaya başlamak.

Açılırsa, yapmanız gereken ilk şey bir yedek almaktır Su hasarlı bir iPhone’un uzun süre boyunca çalışıp çalışmayacağını asla bilemezsiniz. Kesin emin olmak isterseniz yetkili bir merkezde iPhone içerisindeki nemi temizletmeyi düşünmelisiniz.

 

İPhone’umu kurutmak için pirinç kullanmalı mıyım?

“İPhone’unuzu suya düşürürseniz, kurutmak için pirinç içinde bekletin.” Bu tavsiyeyi daha önce birçok yerden duymuş olabilirsiniz, ama bu doğru değil.

Mantığı anlamak zor değil: pirinç suyu emer, bu yüzden iPhone’unuzdaki suyu çekmeli ve emmelidir. Aslında, film stoklarını nemli ortamlardan korumak için pirinç önerildiği için , iPhone’lar icat edilmeden çok önce ortaya atılan bir tavsiyedir.

Ama bu onun kesinlikle doğru bir adım olduğunu garanti etmez.

iphone pirinç içine koymak

Söylentilere inanmayın, su hasarlı iPhone’unuzu pirinç içine koymak iyi bir fikir değil!

Pirinç, cihazınızı kuruturken açık, iyi havalandırılmış bir alanda bırakmaktan daha az etkilidir. Sadece bu değil, aynı zamanda iPhone bağlantı noktalarınızda parçacıkların sıkışması riskini de taşıyorsunuz. Bunu ciddiye alın ve iPhone’unuzun bozulmasına fırsat vermeyin.

Başarılı bir pirinç hikayesi duyduğunuzda, aslında o kişinin cihazı sadece kurutmaya bırakılsaydı da olurdu. Aslında, pirinçten kaçınırlarsa daha hızlı kururdu.

Hikayeleri görmezden gelin ve iPhone’unuzu sadece açık alanda tutun.

 

iPhone suya düştüğünde ne olur?

Mükemmel bir elektrik elektronik bilgisine sahip olmayabilirsiniz. Ama aslında, iPhone’unuzu suya düşürürseniz endişelenmeniz gereken üç önemli şey var.

İlk olarak, pil kısa devre yapabilir. Bu, pilin ısınmasına, şişmesine veya patlamasına neden olabileceğinden potansiyel olarak oldukça tehlikelidir. Ancak, bu kadar dramatik (ve olası) bir şey olmasa bile, pil ömrünüz muhtemelen bir darbe alacaktır.

Islak bir iPhone ile endişelenmeniz gereken ikinci şey, dahili parçalarında korozyon. Bu aslında elektrik akımına tepki veren çoğu su kaynağındaki çeşitli mineral ve kimyasallardan gelir. Reaksiyonlar, bileşenlerinizin çalışmalarını durdurana kadar iletkenliğini azaltır.

Ve son olarak, su buharlaştığında içindeki minerallere ne olduğu konusunda endişelenmelisiniz. Bu nedenle tuzlu su iPhone’unuzda çok kötüdür, çünkü su iç parçalarda tuz birikintileri bırakır. Bu tuz son derece yüksek iletkenliğe sahiptir ve bileşenleri kısa devre yapar.

 

İPhone’um su geçirmez mi?

Su geçirmez iPhone yoktur. Sadece suya dayanıklı olanlar vardır.

IPhone 7’den bu yana, tüm yeni iPhone’ların su direnci derecesi en az IP67’dir. Bu, 30 dakikaya kadar bir metre derinlikte hayatta kalmaları gerektiği anlamına gelir. IPhone XS ve iPhone XS Max, IP68 derecesine sahip ve mesafeyi iki metreye kadar çıkarıyor.

IPhone’unuzun suya dayanıklı olması, onu denize sokmanız gerektiği anlamına gelmez!

Bununla birlikte, iPhone’unuzun suya dayanıklı elemanları zamanla eskir. Bu, üç yaşındaki bir iPhone 7’nin eskisi kadar suya dayanıklı olmadığı anlamına gelir.

Sadece bu değil, su kaynaklarındaki kimyasallar ve mineraller iPhone’unuzun dışına zarar verebilir veya paslanmaya sebep olabilir.

GÖZ ATIN  Telefon Numaraları Silindi mi? Kaybolan Rehber Nasıl Geri Getirilir?

Elektronik cihazlarda her zaman sıvı temasından kaçınmalısınız.

 

Su geçirmez ve suya dayanıklı arasındaki fark nedir?

Su geçirmez bir cihaz su altında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Suyu dışarıda tutmak için tamamen sızdırmaz halde dizayn edilmiştir. Suya dayanıklı bir cihaz, kazara dökülmelere ve sıçramaya karşı korumak için tasarlanmıştır. Mümkün olduğunca sıvıdan uzak tutmalısınız.

 

İPhone’umun sıvı alıp almadığını nasıl anlarım?

İPhone'un su alıp almadığını nasıl anlarım

İPhone’unuz ıslandığında SIM yuvası içindeki sıvı temas göstergesi kırmızıya döner.

Su hasarı, iPhone’ların görünmez bir katili olabilir. Genel olarak konuşursak, herhangi bir sayıda düzensiz veya olağandışı davranışa neden olabilir: zayıf pil ömrü, yanıt vermeyen dokunmatik ekran veya bulanık fotoğraflar bunlardan sadece birkaçıdır.

Dahası, bu garip davranışın ortaya çıkması haftalar hatta aylar alabilir. İPhone’unuzun iç bileşenlerinde korozyon, suya düştükten çok sonra gelişmeye devam ediyor. İPhone’unuzun sadece birkaç ay boyunca çalıştığı durumlara bile rastlamak mümkün.

 

Apple iPhone’umu suya düşürüp düşürmediğimi nasıl biliyor?

iphone anakart

İPhone’unuzun içi genellikle su hasarı belirtileri gösterir.

Onarım için iPhone’unuzu Genius Bar’a götürürseniz, sıvı hasarı görüp görmediğini öğrenebilirler. Bunu bir dizi farklı işaret arayarak yaparlar.

SIM yuvasındaki veya cihazınızdaki kulaklık bağlantı noktasındaki bir sıvı temas göstergesi (LCI) ıslandığında kırmızıya döner. Bunu kendiniz kontrol edebilirsiniz , ancak iPhone’unuzun içinde bulmak için cihazı açmanız gereken başka bir tane daha vardır.

Cihazınızı açtığınızda, genellikle başka sıvı hasar belirtileri de vardır. Bunlar, mineral kalıntıları, korozyon ve içeride hala duran su birikintisine kadar değişebilir.

 

Su hasarlı bir iPhone’u nasıl düzeltirim?

İPhone’unuzu kurutmak ve en iyisini ummak, suya düştükten sonra yapabileceğiniz tek işlem değildir. Ayrıca onartmak veya Apple’dan yeni bir cihaz istemeyi de düşünebilirsiniz.

Ama önce, iPhone’unuzu tuvalete düşürdüyseniz, lütfen temizleyin ve başkasına teslim etmeden önce bildirin!

Apple’a götürün

Size en yakın Apple Store’dan randevu alın.

Apple su hasarlı iPhone’ları onarmaz. Bunun nedeni, her bir parçayı değiştirmeden onarmayı garanti edememeleridir. Bunun yerine değişim cihazı sunuyorlar.

Apple’ın garantisi suya dayanıklı iPhone’lar için bile sıvı hasarını kapsamaz. Bu nedenle, ekstra bir sigorta paketiniz yoksa, “Garanti Dışı” değiştirme cihazı için ödeme yapmanız gerekir.

Bu genellikle oldukça pahalıdır, ancak raftan alacağınız yeni bir iPhone kadar pahalı değildir.

Veri Kurtarma Merkezi’ne götürün

Hepimizin yerel bir telefon tamircisi var! Ancak, suya düşen telefonların tamiri ve verilerin kurtarılması özel bir işçilik gerektirir.  Telefon tamircilerinin cihazınızı onarabileceklerine dair bir garanti yoktur ve hatta tamir esnasında kolaylıkla verilerinizin kurtarılmasını zorlaştıracak müdahalelerde bulunabilir ve hatta onları yok edebilirler.

Telefon servisleri iPhone’unuzu onarmaya odaklandıkları için birçok durumda verileri kurtarmanıza yardımcı olma öncelikleri yoktur. BEST Veri Kurtarma Merkezi suya düşen iphone tamirinde ve sıvı alması nedeniyle açılmayan iphone’dan veri kurtarmada ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek yetkinlik, donanım ve tecrübeye sahiptir.

Suya Düşen iphone tamiri

Yaygın Sorunlar:

  1. iPhone suya düştü ama çalışıyor.
  2. iPhone suya düştü ısınıyor.
  3. iPhone suya düştü ekran karardı.
  4. iPhone 6s suya düştü ekran açılmıyor.
  5. iPhone suya düştü tamir fiyatı
  6. Phone suya düştü ekranda çizgiler var.
  7. Suya düşen iPhone 6 tamir edilir mi?
  8. iPhone suya düştü hoparlör çalışmıyor.

 

Suya düşen iPhone’lar hakkında söylenecek her şey bu kadar. Artık iPhone’unuzu suya düşürürseniz ne yapacağınızı biliyorsunuz. Yardımımıza ihtiyaç duyarsanız Yorumlarda ne olduğunu bize bildirin veya bizimle iletişime geçin.

 

iPhone’unuzu suya mı düşürdünüz? İşte yapmanız gerekenler!
4 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest