“Sil. Sil. Hayır, sonuncuyu silmek istemedim!”

Fotoğrafları silerek telefon hafızasında yer açmak mı istediniz? Yanlışlıkla tatil fotoğraflarını ya da çocuğunuzun özel anlarına ait fotoğrafları mı sildiniz? Daha da kötüsü, düğün/nişan fotoğraf ve videolarının tamamını bir albümden kazayla silmiş olabilirsiniz.

Neyse ki, teknoloji söz konusu olduğunda kayıp verilerin kurtarılmasının bir yolu mutlaka vardır.

Apple, iOS8 işletim sistemi ile fotoğraf kurtarma işlemini kolaylaştırdı, ancak Android telefonlardan ve hafıza kartlarından silinen fotoğrafları kurtarma söz konusu olduğunda üçüncü taraf bir uygulamadan yardıma ihtiyacınız olacak.

İster bir iPhone veya ister bir Android telefon kullanıyor olun, bu kılavuz, cihazlarınızdan silinmiş fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey, fotoğrafları veya diğer dosyaları sildikten sonra, cihaz kurtarılıncaya kadar cihazınızı kullanmamanızdır. Bir resim silindiğinde kalıcı olarak silinmez, ancak daha fazla veri için alan açar. Daha sonra cihazınızdaki herhangi bir işlem (fotoğraf çekimi de dahil olmak üzere) yeni veriler oluşturabilir ve bu verilerin üzerine yazılabilir.

 

Telefondan Fotoğraf Kurtarma Yöntemleri:

iPhone:

Apple iOS8 işletim sisteminden itibaren silinmiş fotoğrafları kurtarmayı son derece kolay hale getirdi. Anlatması bizden, yapması sizden.

 1. Adım: Fotoğraflar uygulamanıza erişin ve albümlerinize gidin.
 2. Adım: Aşağı kaydırın ve “Son Silinenler” e dokunun.
 3. Adım: Bu fotoğraf klasöründe son 30 gün içinde sildiğiniz tüm fotoğrafları bulacaksınız. Kurtarmak için, istediğiniz fotoğrafa dokunmanız ve “Kurtar” a basmanız yeterlidir. Bu fotoğraftan kalıcı olarak kurtulmak için “Sil” düğmesine de basabilirsiniz.

*** Not: Aradığınızı 30 günden daha eski bir fotoğrafınız varsa, iTunes’a kaydedilmiş bir yedeklemeyi kullanarak telefonunuzu geri yüklemeniz veya üçüncü taraf bir fotoğraf kurtarma uygulaması kullanmanız gerekir.

 

Android:

Android markette, kayıp verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olacak çeşitli uygulamalar var. Hangisinin daha iyi olduğunu görmek için birkaçını deneyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Burada hızlı ve kullanımı kolay uygulamalarla ilgili bazı öneriler verilmiştir.

GÖZ ATIN  Telefonu Satmadan Önce Yapılması Gerekenler

Silinen Fotoğrafları Uygulama ile Kurtarın

Birincisi DiskDigger . Bu uygulama Google Play mağazasından indirilebilir ve telefonunuza yüklenebilir. DiskDigger, silinen dosyalar için tüm cihazınızı (SD bellek kartı dahil) tarar.

DiskDigger kullanma yöntemi:

 1. Adım: Google Play mağazanıza erişin ve DiskDigger’i arayın, ardından uygulamayı indirin ve yükleyin.
 2. Adım: DiskDigger uygulamasını açın ve ekranı doldurmak için “Refresh List (Listeyi Yenile)” ye dokunun. Ekran doldurulduktan sonra “System” klasörünü seçin.
 3. Adım: Klasörü seçtikten sonra “Scan Device (Aygıtı Tara)” düğmesine dokunun. Uygulama ekranında en son silinmiş dosyaların listesini göstereceksiniz. Kurtarmak istediğiniz fotoğrafı gördüğünüzde, onu seçin ve kaydet’e basın.
 4. Adım: Uygulama, fotoğrafı kaydetmek istediğiniz hedef klasörü soracaktır. Sonrasında, geri getirilen fotoğrafları hafıza kartı veya telefon sisteminde kontrol etmeniz yeterlidir.

Silinen Fotoğrafları Program ile Kurtarın

Uygulama kullanarak Silinen fotoğrafları kurtaramadıysanız o zaman bilgisayarda çalışan programlarla denemek durumundasınız. Wondershare Dr. Fone Android cep telefonunu tarar ve Android cihazınızda kayıp dosyaları bulur. Ancak, dosyaları almak istiyorsanız, lisans satın almanız gerekir.

dr.fone-data recovery - Android

Program şöyle kullanılıyor:

 1. Adım: Telefonunuzda USB hata ayıklamasını etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar> Uygulamalar> Geliştirme> ardından “USB hata ayıklama” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Bunu yaparken de programı PC’de başlattığınızdan emin olun.
 2. Adım: USB hata ayıklamayı etkinleştirdikten ve program çalıştıktan sonra programın ana ekranından “Recover öğesini seçin. Devam edin ve bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.

Fotograf Kurtarma Programı

 1. Adım: Telefonunuzun işletim sistemine göre Recover iOS Data veya Recover Android Data butonuna basın.

Video Kurtarma Programı

 1. Adım: Telefonunuz program tarafından algılanana ve marka-model bilgisi karşınıza çıkana kadar bekleyin.
 2. Adım: Program daha sonra tüm Android cihazını tarayacak ve aramanız için bir dosya listesi oluşturacaktır. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra “Recover” a tıklayabilir ve bu dosyaların kaydedilmesini istediğiniz yeri seçebilirsiniz.
GÖZ ATIN  Biçimlendirme Yapmadan SD Karttan Virüs Nasıl Temizlenir?

Başka bir alternatif olarak Kvisoft Data Recovery adlı programı kullanabilirsiniz. Bu program da sadece bilgisayarda çalıştırılabilir.

Kvisoft Data Recovery şöyle kullanılıyor:

 1. Adım : USB hata ayıklamayı etkinleştirdikten ve program çalıştıktan sonra, devam edin ve bir USB kablosu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın ve programın ana ekranından “Multimedya / Mobil Cihaz” öğesini seçin.
 2. Adım: Multimedya / Mobil Cihaz’ı tıkladıktan sonra cihazınızı ad veya kapasite boyutuna göre arayın ve başlat tuşuna basın.
 3. Adım: Program daha sonra tüm Android cihazını tarayacak ve aramanız için bir dosya listesi oluşturacaktır. Kurtarmak istediğiniz dosyaları seçtikten sonra “Recover” a tıklayabilir ve bu dosyaların kaydedilmesini istediğiniz yeri seçebilirsiniz.

*** Not: Bu programlar, telefonun içindeki SD hafıza kartlarındaki dosyaları da taramaktadır. Ancak sadece SD kartını taramak istiyorsanız, hafıza kartları için farklı fotoğraf kurtarma programlarını kullanmayı deneyebilirsiniz. Piyasada birkaç tane var, ancak başarılı sonuç verenlerden bir tanesi PhotoRec’dir – ve ücretsizdir. Program, Dr. Fone ve Kvisoft’a benzer şekilde çalışır. Programı başlatmanız, hafıza kartınızı takmanız ve dosyalar taramanız, ardından bilgisayarınıza kaydetmeniz yeterlidir.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir!

Umarız bu yazı telefondan fotoğraf ve video kurtarmada size yardımcı olmuştur. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Profesyonel destek için bize ulaşın.

 

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir!

iPhone veya Android Telefondan Silinmiş Fotoğrafları Kurtarın
65 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest