İnternet hesabınızın saldırıya uğramış olup olmadığını, e-posta ve şifrelerinizin sızıp sızmadığını öğrenin.

Büyük bir felaket olana kadar, çoğu zaman bazı şeyleri hafif alırız. Şifrelerimizin güçlü olması gerektiğini biliriz, bu yüzden karmaşık şifreler belirler ve günlük hayatımızda kullandığımız farklı web sitelerinde güvende olduğumuzu düşünürüz. Ama sonra, korsanlar veya siber suçlular gelip web sitelerinin açıklıklarını istismar ederek giriş bilgilerinizi ele geçirir. Bu yazıda, hesaplarınızın hacklenip hacklenmediğini ve bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini öğrenmenize yardımcı olabilecek bazı sitelerden bahsedeceğiz.

Hacklendiğimi Nasıl Kontrol Ederim?

Birçok kez bazı e-posta hizmeti sağlayıcıların, sosyal medya hesaplarının veya başka online hesapların saldırıya uğradığını ve şifrelerin sızdırıldığını duyarsınız. İşte hesabınızın saldırıya uğrayanlar veya ele geçirilenler arasında olup olmadığını kontrol edebileceğiniz birkaç güvenilir websitesi:

 

HaveIBeenPwned.com

HaveIBeenPwned.com, bazı web sitelerinin hacklendiğini ilişkin herhangi bir haber aldığınızda giriş bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını kontrol edebileceğiniz ilk yerdir. Gawker, Forbes, Mail.ru, Yandex, BitCoin, vb. dahil olmak üzere birçok hesap ihlalini kontrol etmenizi sağlar. Bu web sitesi veritabanını kimlik hırsızlığı yapan siber suçlular tarafından çalınan Kullanıcı Adı ve E-posta Kimlikleri ile günceller. Çoğunlukla, veriler korsanların favori sitesi olan ve çalınan bilgileri online olarak sergilemeye ve kopyalamaya izin veren pastebin.com‘dan alınmaktadır. Bazen de bilgiler başka yerlerden toplanır ve kullanıcı adı-şifre bilgilerinizin çalındığını kontrol edebilmeniz için web sitesi güncelleştirilir.

Şüphe etmekte ve sormakta tabi ki haklısınız – Sitenin kendisi de bir e-posta toplama aracı olabilir mi? Şimdiye dek hiç kimse tarafından şikayet edilmediğinden, güvenilir olduğunu varsayabilirsiniz. Hesaplarınızla ilgili herhangi bir ihlal olduğunda haberdar olmayı seçerseniz, site e-postayı saklar. İstemezseniz de e-posta’nız kayıt edilmez.

 

Breachalarm.com

Bir grup meraklı tarafından işletilen başka bir web sitesi Breachalarm.com‘dur. E-postanızın son zamanlarda ya da geçmişte bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilip geçirilmediğini bildirir. Arama sistemine girdiğiniz e-posta kimlikleri saklanır. Bu, Sık Sorulan Sorular (FAQ) sayfasında belirtilmiştir. Ancak, bilgilerin yalnızca iki amaç için saklandığı söylenmektedir. Birincisi, eşleşen e-posta kimliklerini ihlal edildiğini görmek için web’i taramaktır. İkincisi ise, oturum açma kimlik bilgilerinizin herhangi bir bilgisayar korsanı tarafından ihlal edilmesinin tespit edilmesi halinde bu durumu size bildirmektir.

Web sitesi sahipleri, üçüncü taraflardan da bilgi aldığını söylüyorlar. Böylece, hacklenip hacklenmediğinize bakmak için oldukça büyük bir veritabanı tutabilmekteler.

 

LastPass.com

LastPass  bir online şifre depolama sağlayıcısı ve şifre üreticisi. Üretilen şifreler online olarak saklanır ve kırılması oldukça güçtür. LastPass, oturum açma kimlik bilgilerinizin saldırıya uğramış olup olmadığını size bildirir. Yukarıdaki web sitelerinde olduğu gibi, süreç Lastpass ile de basittir. Hizmet veya web sitesinin adını http://lastpass.com adresine ekleyerek ihlal olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Örneğin, Gmail ihlallerini bulmak için, http://lastpass.com/gmail olacaktır. Karşınıza e-posta kimliğinizi girmek için bir metin kutusu çıkar. E-posta kimliğinize girdikten sonra, veritabanında arama yapar ve hesap bilgilerinizin ele geçirilip geçirilmediğini size bildirir. Aynı şekilde, https://lastpass.com/linkedin, https://lastpass.com/twitter, https://lastpass.com/adobe vb. şekilde yazarak diğerlerini de kontrol edebilirsiniz.

 

Hasso-Plattner-Enstitüsü

Hasso-Plattner-Institute, e-postanızın sızdırılmış verilerin arasında olup olmadığını kontrol eden bir e-posta denetleyicisi çalıştırır. Kişisel bilgiler, siber saldırganlar tarafından sürekli çalınmaktadır. Çalınan bilgilerin büyük bir kısmı diğer yasadışı faaliyetlerin başlangıç noktası olarak görev yapan İnternet veritabanları üzerinde kamuoyuna açıklanır. HPI Identity Leak Checker ile kişisel veriler (örneğin telefon numarası, doğum veya adresin tarihi) ve e-posta adreslerinin çalınıp çalınmadığını kontrol etmek mümkündür.

 

İnternetteki Bilgilerim Çalındı mı?

İnternetteki hesaplarınızın güvende olup olmadığını bilmek sizi oldukça rahatlatacaktır. İşte size hacklenip hacklenmediğinizi bildiren web sitelerinin bir listesi:

  •     lookup.gibsonsec.org : SnapChat , vb.
  •     securityalert.knowem.com : Gmail vb.
  •     isleaked.com : Dropbox’ı da destekler.
  •     breachalarm.com : Bu site size e-posta şifrenizi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini bildirir. Gelecekteki ihlallerden haberdar olmak için E-posta İzleme servisine kayıt olabilirsiniz.

Web sitelerinde yapılan sorgulamalar bilindik e-posta hizmetlerine yöneliktir. Bu nedenle tam listeler olmayabilir. Ancak şüphelerinizi teyit etmek için kullanabilirsiniz.

 

E-posta Hesabım Çalındı. Ne yapmalıyım?

Birincisi, hesabınıza hâlâ erişiminiz olup olmadığını kontrol etmektir. Evet ise, devam edin ve şifreyi değiştirin. Yalnızca bu kadarla yetinmeyin. Giriş için e-posta adresini kullandığınız diğer tüm sitelerin şifresini değiştirin. Bu, siber güvenliğinize katkıda bulunacaktır.

 

Sorularınız veya başka girdileriniz varsa, lütfen bizimle paylaşın.


Veri Kurtarma ihtiyaçlarınızda size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

İnternet Hesaplarınız Çalındı mı? Öğrenmek Mümkün
48 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest

Sosyal Medyada Paylaş!

Arkadaşlarınızı BEST VERİ KURTARMA'dan Haberdar Edin.

Fidye_Virusu
Windows Bilgisayarınıza Fidye Virüsü Bulaştığında Ne Yapmalısınız?

Kapat