Harici harddisk çalışmayı durdurduğunda, birkaç temel sorun giderme yöntemi vardır. Çoğu kişinin harici harddisk tamiri yapmak istemesinin asıl sebebi içindeki verileri kurtarmak olduğu için, esasen bu yazıda  tamamen harddiski onarmaya odaklanmayacağız. Bir veri kurtarma merkezinden de asıl beklenen değerli dosyaların geri getirilmesi ve müşteriye en optimal şekilde sunulmasıdır. Tabii ki, harddiskteki verileri kurtardıktan sonra, yalnızca diskin dosya sistemi zarar görmüşse yeniden biçimlendirerek kullanıma hazır hale getirmek kullanıcının memnuniyetini artıracaktır.

 

Harici Hard Disk Nasıl Onarılır

Adım 1:

Güç kaynağının iyi durumda olup olmadığını belirleyerek başlayın. Sürücü dönüyor ve sesi normal geliyorsa (tıklama, cızırtı vb. yapmıyorsa), güç kaynağı iyi durumdadır. Tıklama varsa, hemen yaptığınız her şeyi durdurun ve veri kurtarma laboratuvarı ile iletişim kurun. Problem, neredeyse kesinlikle hdd kafa arızasından kaynaklanıyordur ve potansiyel olarak plakalarda hasar vardır. Kullanmaya devam etmek, plakaların darbe alması, çiziklerin oluşması ve dolayısıyla verilerin kurtarılamaz hale gelmesine sebep olabilir.

 

Adım 2:

Ardından, USB bağlantı noktası konnektörlerinin durumunu gözlemleyin. Konnektörlerde oluşabilecek eğilme/kırılma belirtilerini inceleyin. Herşey yolunda görünüyorsa, harici harddiski bilgisayarınıza takın. Bu noktada sonra, tamir için uygulanabilecek birkaç farklı yol var.

 

Adım 3:

Bilgisayar harddiski tanıyor/algılıyor ama dosyalarınız veya klasörleriniz eksikse, kurtarma yazılımı kullanmak için şartlar uygun gözüküyor. Muhtemelen dosya sisteminizle ilgili bir sorunla karşı karşıyasınız. Kurtarılan verileri arızalı harddiske kaydetmediğinizden emin olun ve bunun yerine farklı, sağlıklı bir sürücüye kopyalayın. Hatalı harddisk, kritik verilerin “kullanılabilir/yazılabilir alan” içinde olduğunu düşünüyor. Yani, harddiski kullanmaya devam ederseniz, burada depolanan verilerin üzerine yazarak verilerinizi aktif olarak yok etmiş olursunuz.

 

Adım 4:

Eğer işletim sistemi harddiski kullanmak için biçimlendirmenizi veya başlangıç durumuna döndürmek isterse, cevap HAYIR olmalıdır. “Evet” seçeneğini seçmek yeni bir dosya sistemi oluşturur ve eski verilerinize zarar verebilir. Verilerinizin bir kısmını potansiyel olarak yok eder. Harddisk bilgisayarda görünmüyor ise, diski taktığınızda işletim sisteminizin disk yönetim konsoluna bakın. Harddiskin  boyutu ile eşleşen bir sürücü varsa, bu da veri kurtarma programı için iyi bir adaydır.

GÖZ ATIN  Veri Yedekleme Artık Daha Önemli

 

Adım 5:

Harddisk disk yönetiminde görünmüyor ise, veri kurtarma yazılımı bir seçenek değildir. Acemi eller için tavsiye etmesek de, gelişmiş kullanıcılar 6. Adım’a geçebilir.

 

Adım 6:

Şimdi, harddiskin içini açma zamanı. Üniteyi dış muhafazasından yani kasasından çıkarın. Eğer bunu önemsiyorsanız harddiski açmak muhtemelen garantinizi bozacaktır. KASANIN HERHANGİ BİR PARÇASI ATILMAMALIDIR.

sata-harddisk

Şekil 1: Bir harddiskte standart SATA arayüzü

İçeride 2,5 veya 3,5 inç HDD olabilir. Standart bir SATA bağlantısına sahip olabilir (Şekil 1). Daha eski bir diskse IDE bağlantısı mevcuttur (Şekil 2). Bazı harici harddisklerde sadece USB çıkışı vardır. Bu da diskin veri kurtarma merkezine gönderilmesini gerektirir (Şekil 3).

 

IDE-harddisk

Şekil 2: Bir harddiskte standart IDE arayüzü

 

Adım 7:

Eğer harddisk dönmüyor diyorsanız, burada dikkatli olmanız gerekir. Harici harddisk’te kısa devre varsa, taktığınız herhangi bir bilgisayara zarar verebilir veya ofisinizde/evinizde sigorta attırabilirsiniz. Harddisk normal bir şekilde dönüyorsa, başka bir USB – SATA kasası satın alabilir veya SATA/IDE bağlantısını bilgisayarın ana kartının uygun yuvasına takabilirsiniz.

harici harddisk görünmüyor

Şekil 3: Sadece bir USB çıkışı olan 2.5 ″ Western Digital Harici Hard Disk

 

Dış muhafazanın “olağan dışı” bir şey yapma şansı yoktur. “Olağan dışı” ile kastedilen, herhangi bir donanım şifreleme, kimlik doğrulama veya mantıksal sektör boyutunun değişmesidir. Tüm bu karmaşık durumlar sizin için geçerli değilse, bilgisayarınızı başlattığınızda (veya yedek USB girişli kasaya taktığınızda) verileriniz açılır ve kullanılabilir olur. Kopyalamanız yeterli.

Bahsi geçen olağan dışı durumlardan biri varsa, harddisk muhtemelen biçimlendirmeyi/fabrika ayarlarına döndürmeyi isteyecektir. Böyle bir durumda, çıkmaz sokaktasınız ve bir veri kurtarma laboratuvarı bulmalısınız. Aslında, bu aşamaya kadar geldiyseniz, yüksek ihtimal harddisk kasası ile ilgili bir sorun var. Ancak harddisk bilgisayarda görünüyor ama harici harddiskin içi boş gözüküyorsa bu tam olarak doğru olmayabilir. Başka bir ifadeyle, yüksek ihtimalle hem kasada hem de harddiskin kendisinde birtakım sorunlar var. Neden kasanın herhangi bir parçasını kaybetmemeniz gerektiğini anladınız mı? Şimdi, harddiski tekrar toplayın ve EN İYİ VERİ KURTARMA MERKEZİ’ne başvurun.

GÖZ ATIN  “Harici Harddiskin Işığı Yanıyor Ama Bilgisayar Görmüyor” Sorununu Verileri Kaybetmeden Çözün

 

Harici Linkler:

Harici Harddiskten Veri Kurtarma
Bilgisayarın Görmediği Hard Diskten Veri Kurtarma

 

BEST Veri Kurtarma, Ankara’daki veri kurtarma firmaları arasında en iyisidir. Tüm Türkiye’ye hizmet vermeyi vizyon edinen firmamız uygun fiyat ve %100 müşteri memnuniyeti sunmaktadır. İnternet üzerinden Fiyat Teklifi alabilir veya bizimle iletişim kurabilirsiniz. 

 


Harici Harddisk tamirine mi ihtiyaç duydunuz? Onarmak için ne yaptınız? Anlattığımız çözümlerden birini kullandınız mı yoksa kendi tekniğinizle mi hallettiniz? Yorumlara yazın…


 

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Harici Harddisk Tamiri
67 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest