Şu bir gerçek ki, herhangi bir elektronik aygıtı düşürmek asla size iyi sonuçlar vermez. Bu özellikle taşınabilir hard disk olarak da bilinen harici harddiskler için de geçerlidir. “Harici hard disk düştü ve arızalandı. Bilgisayar görmüyor” diye panik yapmanıza gerek yok. Diskteki değerli dosyaları ve kayıtlı verileri almak için yazıda anlatılanları okuyun ve harddisk veri kurtarma yardımı alarak sorunu kolayca çözün.

 

Problemi Belirle

Günümüzün harici sabit diskleri, geçmişteki eski harici sabit disklere kıyasla düşme ve darbelere çok daha dayanıklıdır, ancak kesinlikle tam korunmalı değildir. Düşme veya çarpma, harici harddiskte kafa vurma (kafa atma) sorununa neden olabilir, bu da harici sabit sürücünün okuma/yazma kafasının disk plakaları ile temasa girdiği yani değdiği anlamına gelir. – Harici harddisk motoru çalışmıyor.

Elektrik dalgalanmaları, çay su benzeri sıvı dökülmesi, harici harddiski yanlış biçimlendirme ve uzun zamanlı kullanım da sürücünün çalışmamasına neden olabilir. Harici harddiskten silinen dosyaları geri getirmek için neler yapılabileceğine dair bir fikir edinmek için sorunun kökeninin ne olduğunu belirlemek önemlidir.

 

Yazılıma Başvurmayın

Veri kurtarma yazılımı yalnızca harici harddiskteki mantıksal yani dosya sistemiyle ilgili sorunları giderir. Harici harddiskteki fiziksel yani donanımsal sorunları yazılım ile kurtaramazsınız. Harddisk düştü ise, suyla temas etmiş veya elektrik gidip gelmesi, dalgalanmasına maruz kalmışsa veri kurtarma programları yardımcı olmaz. Veri kurtarma programları yalnızca harddiski yanlışlıkla biçimlendirme ya da harddisk çalışıyor ama bilgisayar görmüyor gibi sınırlı sayıda problemi çözmektedir. Ancak o zamanlarda bile yazılıma başvurmak konuyu daha da kötüleştirebilir.

Veri kurtarma programı‘nı yalnızca elinizdeki harddiskin sağlam olduğunda eminseniz çalıştırmalısınız. Bunun için Harddisk test ve teşhis programları kullanabilirsiniz. Bilmediğiniz veri kurtarma yazılımları ile işlem yapmanız verilerinizin kurtarılmasını neredeyse imkansız hale getirecek risklere neden olur. İnternet’te bolca bulunan ücretsiz veri kurtarma programları‘ndan bazılarını kullanırken dikkatli değilseniz diskinize daha çok zarar verebilirsiniz.

GÖZ ATIN  RAID 5 Veri Kurtarma İpuçları

 

Veri Kurtarma Yöntemlerini Kendi Kendinize Denemeyin

Harici harddisk yere düştükten sonra  sorunun ne olduğunu görmek için içini açarak kurcalama cazibesinden kaçınmalısınız. Kullanıcılar veri kurtarma tekniklerini evde denediğinde, neredeyse her zaman, veri kurtarma uzmanının verileri harddiskten kurtarmasını zorlaştırmaktadır. Kontrol kartını değiştirme, buzdolabında dondurma ve harddiski tekrar düşürme (evet, bazıları “işe yaradığını” iddia etmekteler) gibi yöntemleri test etmemelisiniz.

Asla harici harddiskin koruyucu kapağını kendiniz açmayı denemeyin! Harici hard diskin içinin açılması gerekirse, havadaki küçük parçacıkları filtrelemek için temiz odalar (clean room) kullanılır. Çünkü bu parçacıklar harici harddiskin plakalarını ve diğer parçalarını kirletebilir ve zarar verebilirler.

 

Harddisk yere düştü, çalışmıyor. Veriler kurtulur mu?

En zor durumlarda bile verilerin geri getirilemeyeceğini düşünmeyin. Harici hard diskinizde saklanan dosyaların yedek kopyalarını bulup bulamayacağınızı görmek için mümkün olan tüm kaynakları kontrol edin. Sahip olduğunuz herhangi bir dizüstü bilgisayar, disk sürücüsü, diğer harici hard diskler veya sabit diskler ve geçmişte kullandığınız veya kullanmış olabileceğiniz bulut yedekleme hizmetleri gibi ortam türlerini kontrol edin. Bulduğunuz dosyalar güncelliğini yitirmiş veya eksik olsa bile kaldığınız yerden devam etmek için en iyi seçenek olabilirler.

Düşürdüğünüz harici harddiskteki dosyaları geri almanız gerekiyorsa ve değerli verilerinizin olduğunu düşünüyorsanız hard diskinizi eğitimli bir profesyonelin ellerine bırakmanız en iyisidir. En iyi Ankara Harddisk Veri Kurtarma firması olarak çalışanlarımız, düşme sonucu fiziksel hasar oluşan harddiskler de dahil olmak üzere tüm veri depolama ortamlarından veri kurtarmada eğitimlidirler. Değerli verilerinizi geri getirmek için veri kurtarma seçeneklerimiz konusunda sizi yönlendirebiliriz.

Hard-Disk-Bozuldu

Best Veri Kurtarma, harddisk’teki sorunu belirlemenize yardımcı olabilir ve veri kurtarma için en ideal seçenekleri size sunabilir. En uygun Fiyat Teklifi ile hesaplı ve güvenilir veri kurtarmanın keyfini sürün !!

Best Veri Kurtarma Merkezi

GÖZ ATIN  Ücretsiz Veri Kurtarma Programı - Recuva

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Harici Hard Disk Düştü. Veriler Kurtulur mu?
92 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest