“Lütfen yardım edin! Harici hard diskim Windows 10 aygıt yöneticisinde görünüyor, ancak bilgisayarımda çıkmıyor. Öncesinde cihaz adı ile sürücü olarak tanınıyor ve Windows 10 yardımcı programını kullanarak USB sürücüsünü güvenle kaldırabiliyordum. Ancak, şimdi Harddiske bilgisayardan ulaşamıyorum ve içindeki dosyalar, klasörler gözükmüyor. Lütfen sorunu çözmek için etkili bir çözüm önerin. Harici harddiski ilk taktığımda algılandığına dair bilgisayardan ses duyuyorum ama klasörlere ulaşamıyorum. Bu konudaki yardımınız benim için çok önemli.”

Harddiski bilgisayar algılıyor ama dosyalara ulaşılamıyor sorununu yaşayan çok sayıda kullanıcı var. Bu sorun  ortaya çıktığında, zaman zaman USB bağlantı sesini duyabilirsiniz. Ancak, bağlı harddiskin Windows dosya gezgininde görünmediğini fark ettiğinizde şaşırırsınız. Temel olarak, bu sorun harici diskteki bölüm hataları, yanlış dosya sistemi, ölü USB bağlantı noktaları veya Windows işletim sistemindeki sürücü sorunları nedeniyle oluşur. Strese girmenize gerek yok, rahatlayın. Harici harddisk görüyor ama açılmıyor sorunu bazen kolaylıkla çözülebilecek basit bir konudur. Harici harddiskinizi Windows 10, 8, 7 dosya gezgini içinde görünür yapmak için, başka bir deyişle Bilgisayara harici harddisk tanıtmak için aşağıda anlatılanları takip etmeniz yeterlidir.

 

Harici Harddiski Bilgisayara Tanıtma Yöntemleri

Burada, bilgisayarda algılanan harici harddiski tanıtmak için en iyi alternatifleri tartışacağız. Bu ücretsiz çözüm bazı basit adımlara ayrılmıştır. Tüm basamaklar etkin bir şekilde açıklanmıştır. Olumlu bir sonuç elde etmek için bunları sıralı bir şekilde izlemeniz gerekir. Harici harddiski düzeltmek için yapılabilecek işlemler şu şekilde sıralanabilir.

 1. Harici Harddisk dosyalar açılmıyor sorunu için Harddiski Disk Yönetimi’nden Kontrol Edin
 2. Harici Harddisk Algılanıyor ama Bilgisayarda Görünmüyorsa Driver Güncelleyin
 3. Bilgisayar harici harddiski görüyor ama açılmıyorsa Diske Harf Atayın
 4. Harddisk takıldığında ses geliyor ama sürücü olarak gözükmüyorsa Yeni Birim Oluşturun

 

# 1: Harici Harddisk dosyalar açılmıyor sorunu için Harddiski Disk Yönetimi’nden Kontrol Edin

Harici harddiskin içindeki klasörlerin görünmemesi sorununu çözmek için, başlangıçta sürücüyü takarken Windows’un algılayıp algılamadığını kontrol etmeniz gerekir. Sürücüyü algılıyorsa yapılabilecek adımlar nispeten kolay. Disk Yönetiminde Ayrılmamış Alan olarak görüntüleniyorsa, yeni bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. Bir sonraki bölümde bu sorunun nasıl çözüleceğini açıklayacağız. Ancak, burada disk yönetiminde de göremiyorsanız önce harddiski erişilebilir hale getirmelisiniz. Bunu yapmak için aşağıda listelenen adımları izleyin.

 • Her şeyden önce, harddiski bilgisayara takın.
 • Ardından, Disk Yönetimi‘nde görüntülenip görüntülenmediğini kontrol edin.
 • Görünmüyorsa yardım için aşağıda belirtilen ipuçlarını deneyin.
 • Başlangıçta, Win + X tuşlarına birlikte basın ve bundan sonra Disk Yönetimi’ni seçin, harddiski Çıkarılabilir Disk olarak sınıflandırıp sınıflandırmadığını kontrol edin.
 • Bundan sonra, harici harddiski aynı USB bağlantı noktasını kullanmak yerine dizüstü bilgisayarınızdaki başka bir USB bağlantı noktasına takın.
 • Bunları yaptığınızda harddisk Disk Yönetimi’nde görüntüleniyorsa dosyaları görebilmek ve harici harddiske erişebilmek için bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
GÖZ ATIN  Açılmayan Bilgisayar veya Harddiskten Dosyaları Kurtarın

 

# 2: Harici Harddisk Algılanıyor ama Bilgisayarda Görünmüyorsa Driver Güncelleyin

Yukarıda açıklanan adımların tamamlanmasından sonra sorun devam ederse harici harddiski bilgisayarda görmeyi sağlamak için bu adımları izlemeniz gerekir.

 • Öncelikle harici harddiskinizi bilgisayara bağlayın, Aygıt Yöneticisi >> Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri‘ne gidin.
 • Ardından, harici sabit sürücünüze sağ tıklayın, ardından Cihazı Kaldır deyip onaylandıktan sonra harddiski çıkarın.
 • Şimdi diski sisteminize geri takın ve Aygıt Yöneticisi’ne tekrar girin ve ardından Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri’ni bulun.
 • Burada, kaldırdığınız USB öğesinin tekrar bulun ve seçmek için tıklayın.
 • USB’ye sağ tıklayın ve Sürücü Yazılımını uygun şekilde Güncelle‘yi seçin
 • Son olarak, harddisk sürücülerini güncellemek için Sürücüleri Güncelleştir penceresinde ekranda görüntülenen kılavuzu izleyin.

Umarız yukarıda belirtilen adımları kullanarak beklenen sonuçları elde edersiniz. Harddiskteki sorunun donanımsal olmadığını düşünüyorsanız bunlardan biri size çözüm olacaktır. Hala istediğiniz sonuca ulaşamadıysanız yöntem 3’e geçin.

 

# 3: Bilgisayar harici harddiski görüyor ama açılmıyorsa Diske Harf Atayın

 • İlk olarak, Win + X tuşlarına birlikte basın, ardından Disk Yönetimi‘ne gidin.
 • Bundan sonra, harici harddiskinizi bulup sağ tıklayın. Ardından, Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir seçeneğini belirleyin.
 • Son olarak, harddiske yeni bir harf atamak için Ekle üzerine tıklayın. Burada, yeni bir sürücü harfi seçin ve tüm değişikliği kaydetmek için Tamam‘a basın.

 

Özel Not!

Harici harddiski düzeltmek için yapılan bu adımlar manuel çözümler olduğu için bazı durumlarda etkisiz kalabilir ve hatta bu gibi işlemleri uygularken önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz. Yine de dert etmenize gerek yok! Üzerine yeni veri yazılmadığı ve harddisk plakalarında çizik, kırık, darbe, çatlak vb. hasarlar olmadığı hemen hemen her durumda Best Veri Kurtarma önemli verileriniz sorunsuz bir şekilde kurtaracaktır. Bu nedenle, veri kaybı endişesi taşımayın, bu yazıda listelenen çözümleri deneyin. Anlatılanlar sizin durumunuzda işe yaramıyorsa Harddiske fiziksel müdahalede bulunmadan, bize ulaşmayı ihmal etmeyin.

 

GÖZ ATIN  Veri Yedekleme Artık Daha Önemli

# 4: Harddisk takıldığında ses geliyor ama sürücü olarak gözükmüyorsa Yeni Birim Oluşturun

Bu şekilde harici diskinizde dosya sistemini biçimlendirebilir ve yeniden oluşturabilirsiniz. Algılanan ancak klasörleri görünmeyen harici harddiski onarmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak Başlat‘a sağ tıklayın ve ardından Disk Yönetimi‘ni seçin.
 • Ardından, harici harddiski bulun ve sağ tıklayın. Bundan sonra ilerlemek için Biçimlendir…‘i seçin.
 • Burada, NTFS dosya sistemini FAT veya RAW olarak formatlamanız ve ardından tüm değişiklikleri onaylamak ve devam etmek için Tamam‘a basmanız gerekir.

Harici harddisk ayrılmamış (unallocated) alan olarak görünüyorsa, şimdi yeni bir birim oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Basitçe, Başlat düğmesine sağ tıklayın ve Disk Yönetimi yardımcı programını seçin.
 • Ardından, USB’nizdeki ayrılmamış alana sağ tıklayın, ardından Yeni Birim seçeneğini işaretleyin.
 • Son olarak, dosya sisteminin algılanabilmesi için sürücü harfini yeniden oluşturacak şekilde ayarlayın.

“64GB Seagate harici harddiskimi bilgisayara bağladığımda, klasörler normal görünmüyor. Harddisk aygıt yöneticisinde var ancak Bilgisayarım içerisindeki Cihazlar ve Sürücüler’de listelenmiyor. Sorun şu, harddiskte bir sürü fotoğraf ve  videoya nasıl erişebileceğimi bilmiyorum. Harici hard diskimin tanınmasına rağmen neden açılmadığını anlayamıyorum? Biçimlendirmek veya formatlamak istemiyorum çünkü içindekiler benim için çok değerli. Lütfen sorunu çözmek için uygun bir yol önerin. Teşekkürler!”

Çözüm: – Yukarıda belirtilen tüm adımlar, aslında tam da bu sorunla ilgili. Harici harddiskin ışığı yanıyor ama bilgisayarda görünmüyor diyorsanız  bu yazıya da bakabilirsiniz.

Karar Zamanı

Umarız, anlatılan metotları kullanarak harici harddisk algılanıyor ancak explorer’da görünmüyor sorununu çözebilirsiniz. Bir şeyi hatırlayın, yani manuel çözümler veri kaybı sorununa yol açar. Bu nedenle, yedeklemeyi önceden yapmış olmak en iyisidir. Yedek almayı unuttuysanız ve verilerinizi riske atmak istemiyorsanız vakit kaybetmeden bizi arayın. BEST Veri Kurtarma olarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Doğru yerdesiniz!

 

Harici Harddisk Algılanıyor ama Bilgisayarda Görünmüyor
1 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest