Herhangi bir yerel diskte bölüm kaybolursa, üzerindeki veriler işletim sistemi üzerinden ulaşılamaz hale gelir. Harddiskte partition kaybını etkin bir şekilde önlemek için, arkasındaki nedenleri anlamanız gerekir. Bu makale, bu sorunun en çok görülen nedenlerini ele almaktadır.

Muhtemelen sabit diskiniz birkaç bölüme ayrılmıştır. Bir sürücünün bölümlenmesinin birçok yararı vardır. Örneğin, bir diskin performansını büyük ölçüde artırabilir. Ayrıca, kendi gereksinimlerimize göre dosyalarımızı daha iyi saklamamız ve yönetmemize yardımcı olabilir. Ancak, bazen harddisk bölümleri görünmeyebilir.

 

Harddisk Bölümleri Görünmüyor – Olası Nedenler

Bir yerel disk bölümü görünmediğinde, veri kaybolduğu hissine kapılabilirsiniz. Aslında, bölüm kaybı genel veri kaybından daha zorlu ve karmaşıktır. Bu nedenle, kayıp bölümün geri getirilmesi de daha zahmetlidir. Harddisk bölümü kaybını önlemek için nedenlerini açığa kavuşturmalısınız.

“D Sürücüsü Kayboldu” gibi hatalar alıyorsanız okumaya devam edin.

1. Bölüm Tablosu Kaybı veya Hasarı

Bölüm tablosu, harddisk bölümlerini kullanıcılara göstermekle yükümlüdür. Bu yüzden, hayati derecede önemlidir. Ancak bu arada bozulmaya da açıktır. Eğer tablo bir şekilde bozuksa ya da kaybolursa, bölüm kaybına yol açacaktır. Bu durumda partition’daki verileri okuyamaz veya yazamazsınız.

2. Yanlışlıkla HDD Bölümünü Silmek

Dürüst olmak gerekirse, insan hataları bazen öngörülemez ve kaçınılmazdır. Sabit sürücünüzü yönetirken yanlışlıkla HDD biçimlendirme yapabilir, bölümü silebilirsiniz, yanlış bir disk bölümünü temizleyebilir veya disk temizlerken başka hatalar yapabilirsiniz. Kısaca, yanlışlıkla harddisk bölümünün silinmesi, harddisk bölümünün görünmez olmasına neden olabilir.

3. Hard Disk Bölümünü Yeniden Boyutlandırmada Yapılan Hatalar

Yerel disk bölümlerinin boyutunu ayarlayabilirsiniz. Ancak, Harddiski bölme ve harddisk boyutunu değiştirme prosedürü aslında oldukça risklidir ve hataya açıktır. Hatalı bir işlemde veya ani kesintiler gibi bir sorun oluştuğunda bölüm kaybolabilir. Bu nedenle, disk bölümleme hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, kendiniz yapmasanız daha iyi olabilir.

GÖZ ATIN  Bilgisayar Hard Diski Görmüyor mu?

4. Bad Sektör

Bir sabit disk plakası birkaç parçaya bölünmüştür ve her parça birkaç sektör halinde ayrılmıştır. Bir sektör, normal şekilde okunamaz veya yazılamazsa, böyle bir sektör bad sector olarak adlandırılır. Sektör/parça fiziksel olarak bozuksa, tüm sürücü kullanılamaz hale gelir. Sektör sadece mantıksal olarak hatalıysa, veri okurken veya yazarken bu sektörlerın kullanımından kaçınılacaktır. Ancak, eğer bölümde birçok bad sector varsa, bölümün tamamı kullanılamaz duruma gelecektir.

harddisk-bolumu-geri-getir

5. Sistemi Beklenmedik Şekilde Kapatma

Sisteminiz sık sık beklenmedik şekilde kapanıyorsa, yalnızca bilgisayar arızalanmaz aynı zamanda dahili harddisk zarar görür. Beklenmedik sistem kapanmasına neden olabilecek, ani elektrik kesintileri, anormal BIOS yükseltme veya yanlış uygulama yüklemesi gibi birçok faktör vardır. Bu nedenle harddiskin bir bölümü görünmüyor olabilir.

6. İşletim Sistemi veya Dosya Sistemi Çökmesi

Windows çökerse veya dosya sisteminiz bozulursa, sabit disk düzgün çalışamayacaktır. Bu durumda, harddiskin bir bölümü açılmıyor veya hdd açılmıyor olabilir.

7. Virüs Bulaşması

Günümüzde virüs ve zararlı yazılımlar gittikçe daha karmaşık ve gelişmiş hale gelmektedir. Şimdilerde belirli amaçlar için tasarlanmış zararlı yazılımlar dijital dünyada korku dolu anlara sebep olabilmektedir. Dahası, bazen, virüs yazılımlarıyla bile zararlı kodu zamanında algılamak ve onları yok etmek oldukça zordur. Bu yüzden, sabit sürücünüze virüs bulaşırsa elinizde bilgisayarda görünmeyen hdd ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Kaspersky benzeri bir program sizi bu tehlikelere karşı korur.

8. Disk Birleştirmesinden Sonra CHKDSK’i Çalıştırma

Harddisk performansını artırmak için disk birleştirme işlemini düzenli olarak yapabilirsiniz. Bu işlem, dosyalarınızın disk üzerinde bitişik olarak kalmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, Windows tabanlı bilgisayarda disk birleştirme işlemi biter bitmez CHKDSK gibi herhangi bir disk tarama aracı çalıştırırsanız, sabit disk yapısı bozulur ve ciddi bir bölüm kaybına neden olur.

GÖZ ATIN  Harddisk Veri Kurtarma Ankara

EaseUS Data Recovery Wizard

 

Harddisk Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.


Bu konuyla ilgili sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

HardDiskte Bölüm Kaybolduysa İşte Nedenleri
91 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest