Düşen harddisklerden veri kurtarma deneyimimizde, birçok kişinin harddiskini veya dizüstü bilgisayarını yeniden çalıştırmayı denediğini, kendi başına açıp tamir etmeye çalıştığını ya da yetkin olmayan bilgisayar servislerine götürdüğüne şahit oluyoruz.

HARDDİSKTEKİ VERİLERİNİZ SİZİN İÇİN DEĞERLİYSE, KRİTİK HATALARI YAPMAMAYA ÖZEN GÖSTERMELİSİNİZ. HARDDİSKLER TEMİZ ODA ŞARTLARINDAKİ LABORATUVAR ORTAMINDA AÇILARAK MÜDAHALE EDİLMELİ, ELEKTRONİK/MEKANİK AKSAMA VE PLAKALARA ELLE DOKUNULMAMALIDIR…

Genellikle insanlara bu çok değerli gerçeği anlattığımızda, her şey için çok geç kalınmış oluyor… (Lütfen bunu Facebook ve Twitter’da arkadaşlarınızla paylaşın)

Harici Harddisk Çalışmıyor

Bu yazıyı okuyorsanız, %95 ihtimalle sizin ya da tanıdığınız birisinin harici harddiski yere düştü ve artık düzgün çalışmıyor. Muhtemelen, harddiskten ses geliyor, dönüyor ama bilgisayarda görünmüyor veya içindeki dosyalara erişilmiyor.

Harici harddisk veya laptopu yere düşürdükten sonra hala çalışıp çalışmadığını görmek için hdd’yi bilgisayara takmak veya laptopu açmak doğal bir şey gibi düşünülebilir. Ama ses gelen harddiski çalışmaya zorlamak telafisi mümkün olmayan hasarlara yol açmaktadır.

Esasen, düşme sonrasında ilk zamanlar harddiskte problem yok gibi gözükse bile, harddisk içindeki hareketli parçaların durumunu test etmek önemlidir. Aşağıdaki resim, yere düşmüş bir harddiskte okuma yazma kafalarına neler olabileceğini göstermektedir.

Harici Harddisk Kafa Atma Sorunu

BEST Veri Kurtarma, harddisklerin temiz odada açılıp kontrol edilmesi için profesyonel veri kurtarma hizmeti alındığında veri kurtarma şansının % 100 daha yüksek olduğunu kanıtlamıştır.

 

Yere Düşen Harddisk Onarımı

Yere Düşen Harddisklerle İlgili Firmamıza Yapılan Başvurulardan Bazıları

 • “Harici harddiskin takılı olduğunu unuttum ve bilgisayarı kucağıma aldığımda yere halının üstüne düştü. Şimdi harddisk bilgisayarda görünmüyor. Işığı yanıp sönüyor ama sanırım disk dönmüyor. Bir çeşit kısık bip sesi ve uğultular duyuyorum ama açılmıyor.”
 • “Bilgisayar harici harddiski okumuyor. Sanırım çocuklar yere düşürdü. Harici harddisk kafa vuruyor.”
 • “Harici harddisk masadan düştü. Ondan sonra Bilgisayarımda gözükmüyor. Harddisk bozuldu”
 • “Dizüstü bilgisayarım masadan düştü ve açılmıyor. İçinde çok değerli bilgiler var. Harddisk onarımı yapmak şart mı?”
 • “Harici harddiski düşürdüm. Bilgisayara taktığımda harddiskten sesler geliyor ve gürültülü çalışıyor. Dosyalar gözüküyor ama açılmıyor. Harddisk çizilirse ne olur? HDD plaka değiştirme yapıyor musunuz?”
 • “Laptopum yataktan yere düştü. Bilgisayar, Windows açılmaya çalışırken yarıda kapanıyor. HDD takılma sesi var. Ses çıkarıyor ama açılmıyor”
 • “Harici harddiskim masaüstü bilgisayarın üstünden düştü. Şu anda Bilgisayara harddiski ilk taktığımda sürücü yükleme sesi geliyor ama disk olarak gözükmüyor. Harddisk kafa vurma sesi geliyor.”
 • “Harici HDD, yanlışlıkla düştü ve tık tık sesi çıkarmaya başladı. Çözümü nedir? Hard disk veri kurtarma hizmeti mi almam gerekiyor?”
 • “Western Digital Harici Harddiskimi bel yüksekliğinden düşürdüm. Sert bir yüzeye düştü ve kapağı çatladı. Harddisk bozuldu. Tamiri mümkün mü?”
GÖZ ATIN  Arızalı Harddisk Veri Kurtarma İşlemleri

Bunların birçoğu harddisk tamiri yapılsa bile veri kurtarmanın zorlaştığı durumlardır. NİYE? Çünkü buradaki müşterilerimizin neredeyse tamamı harddisk yer düştükten sonra hala çalışıp çalışmadığını görmek için çoktan bilgisayara taktı ve kullandı. Sonuçta da “Bilgisayar Harddiski Görmüyor” veya “Harddiskten Ses Geliyor” şikayetleriyle bize başvurdu.

Harddisk Kafa Vurma

 

Aslında yere düşen harddiskin zarar görüp görmediğini veya tam olarak çalışıp çalışmadığını test etmek herkesin yapabileceği ama kritik bir hatadır. Aşağıdaki resimdeki örnekte ses gelen harddiskten verileri kurtarmak için HDD’nin zorlanması durumunda kafaların sıkışıp kaldığını ve park rampasının eğildiğini görebilirsiniz.

Harddisk Ses Sorunu Çözümü

Harddisk ses sorunu çözümü için diski çalışmaya zorlarsanız, eğik haldeki kollar kafayı plakalara sürter ve derin çizikler oluşturur. Dolayısıyla, verilerinizin kurtarılamaz hale gelmesine neden olur.

 

Harddisk Arıza Tespiti

Harddiskin içi bir tür plak çalar gibidir. Harddiskin iç kısmında üç ana temel bileşen vardır:

 • Verilerin tutulduğu manyetik diskler (Plakalar)
 • Aktüatör Kolu
 • İğne (Okuma/Yazma kafası)

Bu bileşenler iyi durumda olmalı, hiçbir şekilde zarar görmemelidir. Doğru ekipmana sahip bir veri kurtarma merkezi bu parçaların hangilerinin hasarlı olduğunu belirleyebilir ve sonuç olarak verilerinizi kurtarabilir.

 

KENDİ BAŞINIZA HARDDİSKİ AÇMAYIN

Harddiski yere düşen müşterilerimizden duyduğumuz ikinci kötü olay kendi başlarına harddiski açmaktır. Potansiyel olarak kolu hareket ettirip disk plakalarını çıkartmak yanlışlar zincirinin yeni halkalarıdır. Bazı harddisklerde park yeri plakanın ortasında ve kol askı durumunda merkezde durmaktadır. Diğerlerinde kenardaki bir rampaya park ederler. Bu parçalardan herhangi birinin gereksiz yere veya yanlış şekilde taşınması, plakaya veya kafaya zarar verebilir ve verilerinizi kurtarılamaz hale getirir.

 

Düşen harddisk tıklıyorsa veya başka sesler çıkarıyorsa:

İç parçalarının durumunu kontrol etmek için harddiski açmak üzere profesyonel bir hizmet almak ücret ödemeye değer. Tıklama veya başka sesler duyarsanız, harddisk içindeki parçaların darbenin etkisiyle aşağıdaki şekillerde zarar görmesi gerçekten yüksek bir ihtimaldir:

 1. Aktüatör kolu park rampasından çıktı ve plakalara çarptı
 2. Kafalar zarar gördü veya koptu
 3. Kafalar plakaya çarptı ve takıldı
 4. Aktüatör kolu hiza dışına çıktı
 5. Harddisk motoru zarar gördü
 6. Okuma/yazma kafaları çıktı
GÖZ ATIN  Bilgisayar Hard Diski Görmüyor mu?

HDD Tamiri Yapan Yerler

ESAS SORUN, harddiske güç verildiğinde gerçekleşir. Harddisk başlamak için sinyal aldığında, bu bileşenlerin tümü çalışmaya başlar. Plaka döner, aktüatör kolu hareket eder ve okuma/yazma kafaları disk üzerine gelir.

Harddisk yere düştükten sonra ses gelmesine rağmen çalıştırmaya devam etmek, parmağınızı hareketli bir fana sokmaya benzer sonuçlar doğurur.

Kafa, plakaların yüzeyine dokunduğunda onları çizecek ve başarılı veri kurtarma şansınız % 95 oranında düşecektir.

 

Harddisk yere düştükten sonra HDD’yi çalıştırmadan ÖNCE bize danışın. Maddi/manevi değeri olan verilerinizi korumanıza ve kurtarmanıza yardım edelim.

BEST Veri Kurtarma, harddisk’teki sorunu belirlemenize yardımcı olabilir ve veri kurtarma için en ideal seçenekleri size sunabilir. En uygun Fiyat Teklifi ile hesaplı ve güvenilir veri kurtarmanın keyfini sürün!!!

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

 

Harici Harddisk Yere Düştü, Açılmıyor
68 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest