Günlük yaşamda hard diskinizin bozulacağına ihtimal vermezsiniz. Harddisk çalıştığı sürece, hayatınızda işgal ettiği yer zamanla daha da artar. Tüm belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve video arşivini depolayan bilgisayarınızın veya USB bağlantılı harici harddiskin içinde birçok veriniz vardır. Ama harddisk bozuluncaya kadar bunu fark etmezsiniz.

HDD arızası ile karşılaştığınızda endişelenmeyin. BEST Veri Kurtarma Ankara, bozuk/arızalı harddiskten verilerinizi geri getirmek için yardım etmeye hazır.

 

Profesyonel Veri Kurtarma

Harddisk sorunu ile karşılaştığınızda kendi başınıza yapmak için çözümler arama dürtüsü olsa da, açık kalp ameliyatı ve beyin cerrahisi gibi hassas çalışılması gereken sorunları yılların deneyimine sahip uzmanlara bırakmalısınız.

Harddisk onarımı son derece dikkatli ve titizlikle yapılması gereken bir iştir. Harddiskten veri kurtarma, yalnızca temiz odaya sahip veri kurtarma merkezlerindeki deneyimli uzmanlar tarafından yapılabilir. Bu uzmanları ve daha fazlasını BEST Veri Kurtarma’da bulabilirsiniz.

Harddiskten ses geliyor, tıklıyor, veya duman çıkıyor ise bunlar diskin profesyonel yardım gerektirecek kadar ciddi şekilde arızalı olduğunu gösteren önemli işaretlerdir. Verilerinize daha fazla zarar vermemek için sürücüyü hemen kapattığınızdan emin olun.

BEST Veri Kurtarma bünyesinde uzman personelin çalıştığı birinci sınıf veri kurtarma laboratuvarı bulunmaktadır. Harddisk kurtarma uzmanlarımıza laboratuvarda ön inceleme yaptırmak için şimdi bizimle iletişim‘e geçin.

 

Profesyonel Veri Kurtarma Hizmetine Ne Zaman İhtiyacınız Var?

Harddisk veri kurtarma programı kullanıyor olsanız bile, kesinlikle veri kurtarmayı denememeniz gereken bazı durumlar vardır. Bunlar, harddiskin fiziksel olarak hasar gördüğü ve onarımı için bir uzmana ihtiyaç duyulduğu durumlardır.

Harddisk tamiri üç ana kategoriye ayrılır:

  1. HDD firmware (üretici yazılımı) onarımı
  2. Harddisk dahili parça onarımı
  3. PCB kart onarımı

Bir harddiskin aynı anda birden fazla sorun yaşaması ve birden çok onarım gerektirmesi hiç de nadir değildir. Harddisk arızalarıyla nasıl başa çıktığımız hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin:

 

1. Harddisk Firmware Onarımı

Akıllı telefonunuzda Android veya iOS gibi bir işletim sistemi vardır. Bilgisayarınız veya sunucunuz Windows veya Linux gibi bir işletim sistemine sahiptir. Benzer şekilde harddiskin de kendine ait bir işletim sistemi vardır. Bu “işletim sistemi” firmware olarak adlandırılır.

HDD üretici yazılımı, verilere erişimi kontrol etmek için gereken kodları içerir. Ayrıca, sürücünüzün davranışı için kritik olan birçok benzersiz bilgi barındırmaktadır. Arızalı bir harddiskin tüm fiziksel ve elektrik bileşenlerinin tamamen sağlıklı olması olması durumunda dahi yalnızca firmware’in bozulması diski tabiri caizse tuğlaya dönüştürür.

HDD Firmware - PCB Kartı

HDD açılırken ilk olarak Firmware-BIOS okunur. Bu yüzden Firmware devre dışı kaldığında her şey bozulur.

 

Firmware bozulmalarının en yaygın nedenlerinden biri, harddiskin okuma/yazma kafalarının, halen çalışır durumda olsa bile, yanlış bölgeye veri yazmasıdır. Firmware BIOS, PCB üzerindeki çipte tutulurken kalan kısmı disk üzerinde depolanmaktadır. Firmware kodları, diste kullanıcıya ayrılan alandan çok daha düşük bir alana sahiptir ve üzerine veri yazılması zordur. Ama yine de bu alana veri yazılmaması garanti edilemez. Arızalı bir okuma/yazma kafası firmware bölgesine yazıyorsa, harddiskin hiç açılmamasına sebep olabilir.

GÖZ ATIN  Veri Kurtarma Öncesinde Hard Disk İmajı Almak

 

 

2. Harddisk Kafa, Motor, Plaka Onarımı

Harddisk yere düştüğünde genellikle HDD içindeki parçalar arızalanır. Motorlar, kafalar ve hatta hard disk plakalarında bile sorun oluşabilir. Harddiskte problemin ne olduğunu bulmak için, deneyimli Harddisk Veri Kurtarma Merkezi‘ne ihtiyacınız vardır.

ÖNEMLİ: Birçok veri kurtarma merkezi, laboratuvarlarının olduğundan bahseder. Ama bunlardan çok azı temiz odaya sahiptir. Gerçek şu ki, temiz bir çevre ve laboratuvar ortamı hayati bir ön koşul olmakla birlikte, başarılı sonuç elde etmek için tek başına yeterli değildir. 

Harddiskten sesler geliyor veya hiç çalışmıyorsa, muhtemelen fiziksel bir sorunu vardır. HDD Veri Kurtarma Ankara‘da tecrübeli mühendisler profesyonel veri kurtarma donanımları ile sorunları tespit etmekte ve laboratuar şartlarında HDD tamiri gerçekleştirmektedir.

 

HDD Kafa Onarımı/Değişimi

Tıklama sesi gelen harddisklerde genellikle okuma/yazma kafa düzeneği ile ilgili sorunlar vardır. Bazen küçük kafalar toz parçacıkları toplar ve kirlenir, böylece verileri okuyamazlar.

Bazen bir harddisk aniden kapanır ve kafalar plakalara çarpar. Plakanın zarar görmesine, bükülmesine veya kırılmasına neden olur. Bazen de sadece kafaların kalibreleri bozulur. Fabrikada kalibre edilmiş olsalar bile zamanla yeniden kalibre edilmeleri gereken noktaya gelir. (Ne yazık ki, onları yeniden kalibre etmek tüm verilerinizi siler.)

Harici Harddisk Kafa Atma Sorunu

Arızalı bir Harddisk Kafasının Yakın Çekim Fotoğrafı

 

Bir numaralı veri kurtarma kuralı, mevcut durumu değiştirmek için mümkün olduğunca az şey yapmaktır. Her harddisk kendi içinde benzersizdir. Değiştirilen her bileşen bu benzersizliği bozacak ve veri kurtarmayı engelleyecektir. Uyumlu kafa bulmak, çok fazla donör harddisk içerisinde uyumlu olanı tespit etmek ile mümkündür.

 

Harddisk Motor Arızası

Harddisk Motor Arızası

HDD motor arızası durumunda veri kurtarma, genellikle bozuk harddiskin plakalarını motoru sağlam uyumlu bir donör kasasına yerleştirmeyi içerir.

 

Özellikle harici hard disklerde, motor arızası çok yaygındır. Bu tür bir veri kurtarma her zaman temiz oda ortamında yapılmalıdır. Havadaki en küçük görünmez partiküller bile, veri kurtarma işlemi yaparken büyük sorunlara neden olabilir.

Çoğu zaman motor milinin de değiştirilmesi gerekir. Yeni motordaki harddisk plakalarının dengelenmesi çok zor olabilir. Bu tür sorunlar ancak ve ancak tecrübeli ve uzman ekip ile çözülebilir.

Bazı vakalarda motorlar tam olarak bozulmaz. Sadece içinde küçük toz partikülleri girmiştir. Böyle bir durumda plakayı motordan çıkarmak zorunda kalmayız.

GÖZ ATIN  Arızalı, Bozuk, Ses Çıkaran Hard Diskten Verileri Kurtarın

Bazen de asıl sorun okuma/yazma kafalarının sıkışması ve motorun dönmesini engellemesidir. Motorun kendisinde sorun olmasa da, kafaların sıkışması sırasında plakalarda çiziklere neden olması çok yaygındır.

 

Harddisk Plakalarını Düzeltmek

Harddisk Plaka Değişimi

HDD plakaları verilerin asıl depolandığı yerdir. Çizilme ve toza karşı aşırı hassastır.

 

BEST Veri Kurtarma Merkezi’ne daha önce başka yerlerde veri kurtarma çalışması yapılan bozuk harddiskler oldukça sık gelmektedir. Elinde yeterli donanım olmayan veri kurtarma firmalarında disk plakalarındaki çizikler nedeniyle veri kurtarma şansının kalmadığı söylenir. Kafa düzeneği değiştirerek yapılan uğraşlardan sonuç alınamadığı ve hatta kullanılan yedek parçaların da bozulduğu ifade edilir.

Esasen böyle durumlarda öncelikle yapılması gereken, plakaların harddisk plaka parlatma adı verilen bir işlemle düzeltilmesi gerekir. Sonrasında kısmen de olsa veri kurtarmak mümkün hale gelir.

 

3. HDD PCB Kart Tamiri

Harddisk PCB devre kartı, genellikle bir güç dalgalanması veya elektrik kesintisi nedeniyle arızalanmaktadır.

NOT: Bazı kullanıcılar/tamirciler tüm HDD arızalarının PCB kartı değiştirme ile giderilebileceğine inanmaktadır. Ne yazık ki, bu sadece sorunu basite indirgemek ve deneme-yanılma ile HDD’ye daha fazla zarar vermekten başka bir anlam ifade etmez.

Üretilen hemen hemen her hard disk devre kartında benzersiz ve kritik içerikler bulunmaktadır. HDD’ler, birçok alt üreticinin parçalarının bir araya getirilmesinden oluşur.

Her alt bileşen belirli toleranslarla inşa edilmiştir, ancak hiçbiri aynı değildir. Manyetik okuma / yazma kafalarının manyetik alan kuvveti, bakır bobinlerin saflığı, verileri zayıf tutan plakaların bölgeleri ve daha bir sürü başka faktörler, her bir sürücüyü eşsiz bir kar tanesi yapar.

 

Harddisk PCB Kartı yandığında ne yapılabilir?

Yanan PCB onarımı oldukça zor olabilir. Bu işlem, en iyi hareket tarzını belirlemek için çok fazla deneyime sahip mühendislik çalışması gerektirir. PCB’deki kritik bilgilerin nerede tutulduğunu bilmek işin anahtarıdır. Önemli bilgiler içeren birkaç çip fiziksel olarak çıkarılır ve bunlar donör diskin kartına aktarılır. Bazen arızalı bileşenleri kart üzerinde bulmak ve değiştirmek kolaydır. Daha karmaşık durumlarda sorun ROM’un kendisinin bozuk olmasıdır ve ROM’u mantıksal olarak onarımı veya içindeki kritik verilerin çıkarılması gerekir.

Her durumda, bu işlemler yetenekli ve deneyimli bir veri kurtarma mühendisinin özenli çalışması ile yapılabilir.

 

Harddisk Tamiri Ankara

Harddisk Veri Kurtarma Ankara’da verilen hizmetleri merak ediyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Veri kurtarma dünyası dışındaki çoğu insan için, harddisk işleri gizemlidir. Bu nedenle, müşterilerimizin çoğunun hard disk tamiri ve genel olarak veri kurtarma sürecimiz hakkında birçok sorusu bulunmaktadır. HDD onarımı hakkında müşterilerimizden aldığımız en sık sorulan soruların cevaplarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Best Veri Kurtarma

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


Hard diskinizle ilgili sorun yaşarsanız, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Hard Disk arızaları ile ilgili çoğu durumda profesyonel destek almak en iyisidir.

 

Harddisk Veri Kurtarma Ankara
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest