Gerçek bir harddisk arızası, diskinizin fiziksel olarak çalışmayı durdurmasıdır. Standart dönerli diskler veri okumak ve yazmak için fiziksel bileşenlere dayandığından, bu bileşenlerden bir veya daha fazlasının arızalanması yaygındır. Bir plak çaların en hızlı dönüş hızı dakikada 78 devirden fazla olmazken, standart bir harddisk dakikada 5.400 veya 7.200 kez dönmektedir.

Sürücü içindeki diskler bu çok yüksek hızda hareket ederken, sürücünün okuma/yazma kafaları verilerinizi okuyan veya yazan plakaların nanometre seviyesinde üstünde çalışır. Bunu hayal etmek için, okuma/yazma kafaları ile plaka mesafesinin bir saç genişliğinden daha az olduğunu düşünebilirsiniz. Harddiskinizin ne zaman bozulacağını merak edebilirsiniz, ancak bunu tahmin etmek imkansızdır. Firmamıza çöken yeni sürücüler geldiği gibi hala sorunsuz çalışan 8-10 yaşındaki harddiskler de görüyoruz. Dönerli disk sürücüleri için tipik bir ömür, standart kullanımla 3-5 yıl arasındadır. Ancak harddisk arıza yaptığında, sürücünün kaç yaşında olduğu önemli değildir, sadece verileri geri almak istersiniz.

Harddiskler Birçok Nedenle Arıza Yapabilir

Ne yazık ki, bir harddiskin ne zaman bozulacağını asla bilemezsiniz. Bazen kutudan çıkar çıkmaz çökebilir. Diğer durumlarda, arızalanmaya başlamadan önce harddiskinizi  yıllarca kullanabilirsiniz. Herhangi bir veri yedeklemediyseniz, büyük olasılıkla verileri sürücüden kurtarmak için hard disk kurtarma servisi aramanız gerekir.

Harddisk, bilgisayarınızın tüm sistemindeki en zayıf fakat en değerli noktadır, çünkü tüm verileriniz burada tutulur. Bilgisayarda çalışan diğer bileşenlerin aksine, standart disk sürücülerinin eninde sonunda arızalanabilecek hareketli parçaları vardır. Diski harekete geçirmek için kullanılan motor arızalanabilir. Kafa düzeneğine bağlı okuma/yazma kafaları da başarısız olabilir (Bu, diskteki verileri gerçekten okuyan ve yazan kısımdır). Kafalarda meydana gelen denge sorunları tüm verileri depolayan plakalarda çizikler oluşturarak veri kaybına sebebiyet verebilir. Plakalar veya diskler de bükülebilir veya doğru şekilde dönmeyebilir, bu da arızaya ve potansiyel veri kaybına neden olabilir.

Virüs veya işletim sistemindeki diğer bazı problemler gibi dış etkenler de harddiski yanıt vermeyebilecek bir hale getirebilir. Örneğin, virüs veya kötü amaçlı bir yazılım, verilerinizi fidye için şifreleyebilir ve hatta sonsuza dek yok edebilir. Bazen firmware veya işletim sistemi yükseltmesi sabit sürücüde de hataya neden olabilir.

Harddiskin çökmesi durumunda, verileri sürücüden kurtarmak çoğu durumda mümkündür. Bozuk Harddisk Veri Kurtarma İşlemi, Veri Kurtarma Uzmanının temiz oda ortamında çalışmasıyla daha fazla veri kaybı doğurmayacak şekilde yapılmalıdır. Arızalı harddiskten alınan veriler daha sonra dosyalara güvenli bir şekilde erişmek için yeni bir harddiske taşınmalıdır.

İş çalışmalarını dijital ortamda  yapan, hatta sosyalleşme veya eğlence için bilgisayarda vakit geçiren herkes harddisk çökmesine karşı savunmasızdır. Ne yazık ki, hiçbir bilgisayar sonsuza kadar düzgün çalışmayacak ve sonunda güvenilir olduğu düşünülen bilgisayar harddiski arıza yapacaktır.

GÖZ ATIN  “Non-System disk or disk error” Çözümü

Bir harddisk sorunu ile karşılaştığınızda, Best Veri Kurtarma, bilgisayarınızın harddiskine emanet ettiğiniz verileri geri getirmeye yardımcı olabilir. Tüm verilerinizden vazgeçmeden ve kaybolduğunu varsaymadan önce, neyin kurtarılabileceğini görmek için bir veri kurtarma uzmanına danışın. Bir harddiskin arızalandığında gösterebileceği sinyaller ve arızanın türünü nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edin.

Harddisk Arızası Uyarı İşaretleri

Birçok harddisk, tam bir çökme yaşamadan önce bir sorun olduğunu gösterir. Harddiskinizde bu belirtilerden herhangi birini görürseniz, verilerinizin daha fazlasının kurtarılabilmesini sağlamak için tam arızaya geçmeden önce diski yedekleyin veya müşteri yetkilimizle konuşun.

Yaklaşan harddisk arızasının bazı yaygın belirtileri şunlardır:

  • Harddiskten tıklama veya uğultu gibi garip sesler
  • Tekrarlanan şekilde işletim sistemi veya harddisk hataları
  • Yazılımı çalıştırırken sık karşılaşılan hata mesajları
  • Bilgisayardan görülen genel garip davranışlar

Bazı durumlarda, bir virüs nedeniyle garip davranışlar ortaya çıkabilir. Ancak bu harddiskinizle ilgili sorunları da gösteriyor olabilir. Harddisk henüz tamamen çökmemişse, veri kurtarma yazılımı genellikle veri alabilir. Bazen de önyükleme yapamayan bir harddiskten dahi yazılımla dosya kurtarmak mümkündür. Bununla birlikte, yazılım sürücüyü tarayamazsa, donanımsal müdahale için Veri Kurtarma Merkezi‘ne başvurabilirsiniz.

Harddisk Arıza Belirtileri

Harddisk gerçekten arızalandıysa, belirtiler çok daha ciddi olacak ve derhal ilgilenilmesi gerekecektir. Böyle bir durumda veri kurtarma uzmanı diski onarabilir. Çalışmayan bir harddiskten verilerin bir kısmını veya tamamını alınabilir. Bu yüzden, verilerden vazgeçmemek önemlidir.

Arızalı harddisk belirtileri şunları içerir:

  • Windows’ta mavi ekran
  • Bilgisayar başlamıyor
  • Bilgisayar önyükleme yapmaya çalışıyor ancak “Boot Device Not Found” hatası veriyor
  • Harddiskten gelen yüksek uğultu veya tıkırtı sesleri

Her durumda, bilgisayar garip davranmasa bile, tüm verileri yedeklediğinizden emin olun. Bir harddisk arızasında krizi yönetmenin en iyi yolu, özel bir yedekleme yazılımı kullanmaktır.

Harddisk Arıza Türleri

Veri kaybına neden olan iki tür harddisk arızası vardır: Donanımsal ve Yazılımsal. Donanımsal bir arızada, hard disk veya bileşenlerinden biri fiziksel olarak zarar görmüş ve verilerin kurtarılabilmesi için onarılması gerekir.

Yazılımsal bir arıza durumunda, bilgisayar işletim sistemi bozulmuş ve dosya erişimini engelliyor olabilir. Diğer durumlarda, erişmeye çalıştığınız dosya başkaları tarafından kullanılmış veya silinmiş olabilir. Yazılımsal harddisk hatalarının çoğunda, veri kurtarma programı bu kayıp dosyaları bulabilir ve geri yükleyebilir.

Donanımsal Harddisk Arızası Uyarı İşaretleri

Donanımsal arızaların onarımı daha zor olduğundan ve kalıcı veri kaybı bir olasılık olduğundan, buradan başlayacağız. Hasarlı bir harddiskin neden olduğu veri kaybını düzeltmek daha pahalıdır ve başarılı bir sonuç için yeterli ekipmana sahip bir veri kurtarma laboratuvarı gerektirir.

Harddisk arızalı olduğuna dair belirgin işaretler göstermedikçe, çok geç olana kadar potansiyel tehlikeyi fark edemeyebilirsiniz. Genellikle bir disk yavaş bir şekilde çöker ve son ana kadar aktif kalır.

GÖZ ATIN  “Harici Harddiskin Işığı Yanıyor Ama Bilgisayar Görmüyor” Sorununu Verileri Kaybetmeden Çözün

Bilgisayarınızdan garip sesler geliyorsa, harddisk arızası çok yakındır. Sürücüden gelen tıklama veya gürültü sesleri, okuma/yazma kafasının veya başka bir mekanik bileşenin son demlerinde olduğunu gösteren sinyallerdir. Verileriniz şimdilik erişilebilir olabilir. Verileri yedeklemek veya verileri başka bir diske kurtarmak için derhal harekete geçmeniz önemle tavsiye edilir.

Dosyalarınızı görebileceğiniz ve hatta sorunsuz bir şekilde açabileceğiniz için bunun bir sorun olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ama bu uzun sürmeyecek. Diskinizin okuma/yazma kafaları arızalanırsa, plaka yüzeyine düşebilir ve hassas yüzeyleri çizerek veri kaybına neden olabilirler.

Bu sesleri duyarsanız, hemen bilgisayarı kapatın. Ne kadar çabuk kapatırsanız o kadar iyi. Tüm dosyalarınızı başka bir sürücüye veya alternatif bir ortama aktarmanız gerekir. Ancak bunu kurtarma yazılımı ile yapmaya veya yeni bir konuma sürüklemeye çalışmak daha fazla hasara neden olacaktır.

Bir veri kurtarma laboratuvarı, tüm verilerinizi güvenli bir şekilde aktararak daha fazla veri kaybını önleme araçlarına sahiptir. Standart dönerli harddisklerden, SSD sürücülerden ve RAID sistemlerinden verileri kurtarmak için en son ve en gelişmiş teknolojiyi takip ediyoruz.

Yazılımsal Hata Uyarı İşaretleri

Alacağınız uyarı işareti veya hata mesajı işletim sisteminize bağlı olarak değişir. Ancak, bilgisayar işletim sistemine önyükleme yapmazsa, dosyalar açılmazsa veya açılması uzun sürerse, diskte yazılımsal hatalar olabilir. Eksik veya bozuk dosyalar da kesinlikle bir uyarı işaretidir.

İyi bir veri kurtarma programı, yazılımsal hatalara karşı iyi bir çözümdür. İşletim sistemini de yeniden yüklemeniz gerekebilir. Ancak, işletim sistemini onarmadan veya sürücüyü silmeden önce daima dosyalarınızı kurtarın. İşletim sisteminin yeniden yüklenmesi, çalışma dosyalarınızın üzerine yazarak dosyalara tamamen erişilemez hale getirebilir. Kalıcı kaybı önlemek için dosyaları her zaman farklı bir diske kurtarın.

Harddisk Bozulduğunda Ne Yapmalı?

Harddiskinizin bozulduğunu biliyorsunuz ve verileri sürücüden kurtarmak istiyorsunuz. Bu durumda, bir veri kurtarma uzmanının harddiskin tekrar çalışır hale gelmesi için kırılmış bir veya daha fazla bileşeni onarmak maksadıyla sürücüyü temiz odada açması gerekecektir. Daha sonra veriler güvenli bir şekilde başka bir sürücüye kopyalanabilir. Onarımların yapılması ve verilerin aktarılması genellikle yaklaşık 1-2 hafta sürer. Donanımsal veri kurtarma süreci hakkında herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, veri kurtarma konusunda lider olan BEST Veri Kurtarma Merkezi‘ne ulaşmanızı öneririz.

 

Harddisk Arıza Uyarı İşaretleri ve Belirtileri
Yazıya Puan Ver

Pin It on Pinterest