Bilgisayar dünyasında yaygın bir sorun – Harddisk ışığı yanıyor ama bilgisayar harddiski görmüyor ve açılmıyor.

Bilgisayarınızı açtığınızda duyduğunuz olağan dönme sesi duyulmuyor ve bilgisayarınızın harddiski dönmediğinden, üzerinde depolanan verilere erişemiyorsunuz. Hiçbir ses yok, sadece harddiskin plakalarının dönme girişimi sonrasında bilgisayardan gelen bir bip sesi geliyor. Verilerinize bu anda erişemeyebilirsiniz, ancak yine de verilerinizi kurtarmanız olası. Harddisk’in neden durduğunu anlamak ve sorunun kaynağını tespit etmek, diskinizde bulunan değerli dosyalarınıza erişmenin ilk adımıdır.

 

Harddiskin Dönmemesinin Sebepleri

Bir sabit sürücünün plakalarının dönmesi çeşitli sebeplerden dolayı engellenmiş olabilir.

  1. Kontrol kartında elektrik hasarı
  2. Kafa çarpması. Bu, bir sabit sürücünün okuma / yazma kafalarının disk plakalarına çarpmasıyla oluşur.
  3. Dönen plakalara güç veren disk motorunun tutukluk yapması

Hangi senaryonun, kendi durumunuzla alakalı olup olmadığını görmek için daha ayrıntılı bir şekilde özetlemek en iyisidir.

 

Harddisk Yere Düştü

Sabit sürücünüz yanlışlıkla düşürüldüyse, sarsıldıysa veya ani bir darbe gördüyse, sabit disk dönmeyi durdurmuş olabilir. Harddiski düşürdüğünüzde genellikle bir kafa çarpışması meydana gelir; bu da, okuma yazma kafasının tüm sabit diskinizin verilerini içeren plakalara çarpmasına neden olur. Okuma / yazma kafaları plakalar arasında sıkışabilir, bu yüzden plakalar ve kafalar kendilerini serbest bırakmaya çalıştıklarından sabit diskinizde küçük bir titreme duyabilir ve hissedebilirsiniz.

Hard-Disk-Yere-Düstü

Bu noktada, profesyonel yardım almadan kendi başınıza yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Muhtemelen, sabit diskten veri kurtarma denenmeden önce sabit disk kafalarının değiştirilmesi gerekecektir. Sabit sürücünüzü tekrar çalışmaya zorlamak, diske daha fazla zarar verebilir ve depolanan verilerin kurtarılmasını zorlaştırabilir. Sabit sürücüyle hiçbir şey yapmamak ve olabildiğince çabuk bir profesyonel yardım almanız en iyisidir.

 

Elektrik Kesintisi

Tüm elektronik aletler gibi, sabit diskler de güç dalgalanmaları ve elektrik kesintilerine karşı bağışık değildir. Çeşitli nedenlerle binanızda veya evinizde beklenmedik şekilde voltaj artışı olması durumunda, harddiskin kontrol kartı (Baskılı Devre Kartı -PCB) üzerindeki bileşenler zarar görebilir. Elektrik dalgalanmaları da bilgisayarın güç kaynağı birimini etkileyebilir. Bilgisayarınızı açmayı denerseniz ve bilgisayar kendiliğinden kapanırsa, muhtemelen problem bilgisayarınızın güç kaynağı birimi tarafından izole edilmiştir. Elektrik dalgalanması sonrasında bilgisayarınız açık kalırsa, ancak bilgisayarınızın sabit sürücüsünden yanıt almazsanız, harddiskin kontrol kartında bir sorun olabilir. Harddiskin gürültülü dönme sorunlarının genellikle diskin kontrol kartı ile ilgisi yoktur.

GÖZ ATIN  En İyi 5 Ücretsiz Dosya Kurtarma Programı!

Kontrol kartını benzeriyle değiştirmek sabit sürücünün tekrar çalışmasını sağlamaz. Kontrol kartlarının üzerine yüklü farklı üretici kodu (firmware code) bilgileri nedeniyle, eskisinin yerini alacak aynı kontrol kartına ve üretici kodunu yeni kontrol kartına aktarabilen donanıma ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Harddisk Arızası

Sabit sürücünüzün plakaları, sabit diskinizdeki bir motor tarafından döndürülmektedir. Motor üzerindeki rulmanlar, her türlü şok veya ani aksamalara, özellikle de düşmelere karşı oldukça hassastır. Bir sabit sürücü düştüğü zaman, rulmanlar sık sık tutukluk yapmakta ve motorun çalışmaması ve plakaların dönmemesi sonucunu doğurmaktadır.

Bu sorunu gidermek için, plaka değiştirme işlemi gerçekleştirilir. Öncelikle, plakalar, okuma / yazma kafası düzeneği ve devre kartı bozuk harddiskten çıkarılır. Daha sonra bu parçalar donör sürücüye aktarılarak plakaların dönmesi sağlanır. Bu prosedürün başarı oranı oldukça yüksektir, ancak yine de diskin ne kadar hasar görmüş olduğuna bağlıdır. Plaka değiştirmeyi tecrübeli bir profesyonele yaptırmak en iyisidir. Ayrıca plakaların tozlanmasını önlemek için işlemin Temiz Oda’da yapılması gerekmektedir.

 

Harddisk’teki Dosyaları Yedekleyin

Sabit diskinizde depolanan dosyalara acil ihtiyacınız varsa, kısa vadeli en iyi seçeneğiniz yedeklenmiş sürümlere erişmektir. Sabit sürücünüzün sorununa bağlı olarak, bir uzman yardımıyla bile olsa, verilerinizin alınması birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Sabit diskiniz şu an çalışıyorsa, dosyalarınızın yedeklenmiş sürümlerine sahip olduğunuzdan emin olun!

Bildiğiniz gibi, zamanla harddisk’lerin düzgün çalışmasını engelleyecek sorunlar oluşabilir. Ancak harddisk’inizin dönmüyor olması, üzerindeki verilerin kurtarılmasının mümkün olmadığı anlamına gelmiyor. Verilerinizi kurtarmanın ilk adımı, harddisk’teki sorunu iyi belirlemektir.

 


Best Veri Kurtarma, harddisk’teki sorunu belirlemenize yardımcı olabilir ve veri kurtarma için en ideal seçenekleri size sunabilir. En uygun Fiyat Teklifi ile hesaplı ve güvenilir veri kurtarmanın keyfini sürün !!

 

GÖZ ATIN  Android Telefonda SMS Yedekleme Yöntemleri
Hard Diskiniz Dönmüyor mu? İşte Yapabilecekleriniz…
73 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest