Harddiskten tık sesi veya bip sesi mi duyuyorsunuz?

Duyduğunuz sesler verilerinizi kurtarmak için zaman kalmadığını mı düşündürüyor? Bu kesinlikle doğru değil.

Bu noktada insanların öncelikli olarak düşündüğü çare şudur: “Hard Disk temiz odada açılarak onarım yapılması gerekir”. Harddiske donanımsal müdahale gerekli olduğunda bu doğrudur. Ancak, sosyalarınızı kurtarmak için harddiskin içi mutlaka açılmak zorunda değildir. Aslında yalnızca hdd kafası hasar gördüğünde veya başka çare kalmadığında plakaları kontrol etmek için harddisk açılır. Diğer bir deyişle, içini açmak her zaman son çaredir, ilk değil. – HDD plakası çizik

Harddiskten gelen ses devamlılık arz ediyorsa veya sürücünün yavaşlamasına neden oluyorsa donanımsal müdahale ile onarım gerekecektir. Böyle bir durumda, verileri kurtarmak için harddiskin, arıza öncesindeki çalışma koşullarına geri getirilmesi şarttır. Ses gelen harddiskten veri kurtarmak, gelişmiş sabit disk onarım aletlerini ve “Best Veri Kurtarma, Analiz ve Bilişim Hizmetleri”nin sahip olduğu deneyimi gerektirir.

 

Harici Hard Diskten gelen sesler neden kaynaklanıyor?

Harddiskten tık tık ses gelmesi, aktüatör kolu düzeneğinin başlangıç konumuna geri dönmesinden kaynaklanır. Çünkü nereye gideceğini bilmemekte ve okuma/yazma işlemini başlatamamaktadır.

Aktüatör kolunun uçlarına okuma/yazma kafaları takılıdır. Esasen bu, plakalardan veri okumaktan ve plakalara veri yazmaktan sorumlu mekanizmadır. Ses çok uzun sürerse, okuma/yazma kafalarına zarar vererek harddisk bozuk hale gelir. Hdd kafa değişimi olmadan veri kurtarmak mümkün olmaz.

İpucu – Harddisk Ses Sorunu Çözümü: Nedenini bilmediğiniz bir tıklama sesi ile hard diski çalıştırmaya devam ettirmek kötü bir durumun daha da kötüleşmesine ve onarımın daha da pahalı olmasına sebep olabilir.

 

Hard-Disk-Ses-cikariyor

Harddiskten ses gelip donuyor ise, öncelikle doğru teşhis yöntemlerini kullanarak hangi hatanın harddiskin ses çıkarmasına neden olduğunu belirlemek gerekir. Bu, sabit diskinizden verilerinizi kurtarmanın en önemli adımıdır.

GÖZ ATIN  HardDisklerde Neden Bad Sektör Olur? Bad Sector Onarma

 

HDD’den gelen bip sesi veya tiz sesin sebebi nedir?

Harddiskten gelen sesin (HDD Ses Sorunu) nedenine bağlı olarak, doğru veri kurtarma prosedürlerini izlemezseniz verileriniz tehlikede olabilir. Sebepler genel hatlarıyla şunlardır:

 • Yere düşen harddiskte oluşan bad sektörler
 • Hatalı/Bozulmuş firmware
 • Hard Disk kafalarının uzun süre kullanıma bağlı olarak arızalanması
 • Kafaların hizalarının kayması

 

Teklif isteyen bazı müşterilerimizin sorun tanımları:

 • Benim harici hard diskimden ses geliyor. İçerisinde düğün video ve fotoğraflarım var. Kurtarılması mümkün mü?
 • Hard Diskteki gürültüyü nasıl düzelteceğim? Verilerim geri getirilebilir mi?
 • Harddiskin arızalı olduğunu nasıl anlarım?
 • Harici hard diskteki tıklama sesini düzeltmek için çeşitli yöntemler denedim. Ama bunu kendim yapabileceğimi düşünmüyorum.
 • Harici harddisk yere düştü ve açılmıyor, bilgisayar hard diski görmüyor.
 • Sesli çalışan harddisk’ten verileri kurtarmak istiyorum. Ne yapacağımı bilmediğim için yaklaşık 2 yıldır saklıyorum.
 • Plakası çizik harddisk‘ten veri kurtarılır mı?
 • Bilgisayar açılırken harddisk ses çıkarıyor, ancak yine de çalışıyor. Dosyaları ulaşması çok uzun sürüyor. Bazılarına ise donuyor, hiç erişilemiyor. Hard diskteki dosyalarımın kurtarılmasını istiyorum.
 • Harddisk ışığı yanıyor, disk dönüyor. Bilgisayar Seagate harici hard diski tanımıyor.

 


Harddisk Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Hard Disk Ses Çıkarıyor – Ne Yapabilirim?
78 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest