Aile fotoğrafları, müzik kütüphanesi, favori filmler, ödevler, tezler … Bunların hepsi (ve daha fazlası!) bilgisayarınızın hard diskinde saklanır. Sabit diskiniz çökse ve ömürlük bir sürü fotoğraf, video ve anıları (diğer yeri doldurulamaz bilgilerden söz etmeye bile gerek yok) kaybetseniz ne yapardınız? Çoğumuz hayal kırıklığı yaşar ve bunu telafi etmek için yöntemler arar.

Neyse ki, harddiskinizin arızalı olup olmadığını anlamanın yolları sayesinde teknolojik bir felaket durumundan kaçınabilirsiniz!

İlk olarak, hard diskler neden arızalanır? Bunlar modern bilgisayarlarda halen kullanılan az sayıdaki mekanik parçalardan biridir ve sonunda bozulmaya mahkumdurlar.

 

Harddisk Arızasının Nedenleri

  • Mantıksal arızalar en az görülendir. Sabit disk sürücüsünün dosya sisteminde bir sorun olduğunda mantıksal bir arıza meydana gelir. Bunların düzeltilmesi diğerlerine nazaran çok daha kolaydır. – Harddisk PC’de görünmüyor.
  • Medya arızaları da az görülür. Sabit disk aşırı sarsıntıya maruz kaldığında veya manyetik plakalar çizildiğinde medya arızası oluşur. Bir medya arızası oluştuğunda, sabit diske veda etmenin zamanı gelmiştir. – Harddisk plakasında çizik var.
  • HDD kafa arızaları oldukça sık meydana gelmektedir. Kafa arızası, okuma/yazma kafasıyla ilişkili herhangi bir sorun olduğunda ortaya çıkar. – Harddisk yere düştü
  • Mekanik arızalar, hard disk arızalarının çoğunluğunu oluşturur ve bazı durumlarda harddiskin kullanım dışına çıkmasına neden olur. Manyetik plakaların etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak kısmen de olsa hasar giderilerek veriler kurtarılır. – Harddisk tamiri

 

Harddiskim Bozuk mu?

Hard diskinizin bozulmak üzere olup olmadığını nasıl anlarsınız? HDD durumununun kötüye gittiğini veya çökmekte olduğunu belirten işaretler nelerdir? Bazen sabit diskinizden bu yönde bir sinyal alamayabilirsiniz. Ama dikkatli olduğunuz taktirde, hard diskinizin can çekiştiğini gösteren birkaç işareti yakalayabilirsiniz.

Gürültülü Çalışma – Klik Sesleri – Tık Tık Sesleri

Harddiskten ses geliyor ise, bu sabit diskin rulmanlarının sıkıştığına, motorla ilgili bir sorun olduğuna, plakada bir parça veya çizik oluştuğuna dair bir işaret olabilir. Sebep ne olursa olsun, hard diskiniz plakalarından veri okumakta zorlanıyor ve plakalara daha fazla zarar vermemek için çaresiz çırpınışlar yapıyor.

GÖZ ATIN  SSD Nedir? SSD ve HDD Farkları

Birden Ortaya Çıkan Tuhaf Durumlar…

Dosyalar bilgisayarınızdan kaybolmaya başlarsa, bilgisayarınız size bir şeyler kaydetmenize izin vermez veya bilgisayarınız HDD’yi tanımazsa bunlar kötüye işaret olabilir. Ayrıca, dosyalar bozuk gibi görünüyorsa ve bunları açmanın bir yolu yoksa, kullandığınız sabit diskte bir sorun olabilir. Bilgisayarınızın sistemine erişen virüsler, sabit sürücünüzde depolanan verileri de şifreleyebilir, okunamaz ve kurtarılamaz hale getirilebilir.

EaseUS Data Recovery Wizard

Çok Yavaş Erişim Süreleri

Bir klasörü açmak için 10 dakika geçmesi gibi yavaş erişim süreleri ve sık çökmeler/mavi ekranlar da ciddiye alınmalıdır. Sıra dışı herhangi bir şey, hard diskiniz için sonun geldiğine dair bir işaret olabilir.

 

Eğitimli bir profesyonel olmadığınız sürece asla sabit diskinizi açmaya ve bir göz atmaya çalışmayın. Hard disk parçaları toza karşı aşırı derecede hassastırlar ve temiz oda içinde açılmadıkça kısa sürede bozulabilirler.

 

Hard Disk Arızası Olduğunda Ne Yapabilirsiniz?

Sabit sürücünüzün bozulmasını önlemenin yanında, ömrünü uzatmak için şunları yapabilirsiniz:

Hard Diske İyi Davranın

Hard diske herhangi bir fiziksel zarar vermemek için her zaman dikkatli olmalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, sabit sürücünüzü düşürmek veya tartaklamak, sabit sürücünüzde fiziksel hasar oluşturur ve kısa zamanda kullanım dışına çıkmasına neden olur.

Laptoptaki hard diskin dönme sesini duyuyorsanız, bilgisayarınızı taşımadan önce uyku moduna geçmesini bekleyin. Yüksek hızda hareket eden hard diski taşımak sabit diskinizde önlenemez hasara neden olabilir. Yeni bilgisayarlar bu sorundan kaçınmak için daha korunmalıdır ancak kural olarak, bilgisayarınızın yerini değiştirmeden önce bilgisayarınızın hard diskinin durmasını beklemelisiniz.

Serin Tutun

Isı, sabit diskiniz için asla iyi değildir, bu nedenle, kullanımdayken sabit diskinizi serin tutmak önemlidir. Kasalı bilgisayara ilave bir fan takabilirsiniz. Laptoplar için dizüstü bilgisayar soğutucusu kullanmak sabit sürücünüzü korumanıza yardımcı olur ve bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasına katkı sağlar.

GÖZ ATIN  Harddisk İmhası - Kimlik Hırsızlığını Önlemek

Gereksizse Kapatın

Sabit disk sürücünüzü 7 gün 24 saat açık bırakmanızı gerektiren durumlar olsa da, kullanılmadığında kapatmayı tercih etmeniz sizin için daha iyidir. Daha az aşınma ve yıpranma sabit diskiniz için önemlidir, bu nedenle işten ayrılmadan veya yatmadan önce bilgisayarınızı kapamayı unutmayın.

Verilerinizi Yedekleyin!

Son olarak, sabit diskinizdeki değerli verinizi düzenli bir şekilde yedeklemelisiniz. Sabit disk arızası için bazı uyarı işaretleri mevcut olsa da, virüsler nedeniyle yazılımsal kayıplar ve fiziksel sabit disk hasarı uyarı olmadan gerçekleşebilir ve bazı durumlarda sabit sürücüdeki verileri kurtarmak imkansız olabilir.

 

Hard disk arızalandı diye kuşkulanıyorsanız, veri kurtarma uzmanı olmadığınız sürece kendiniz kurtarma girişiminde bulunmaya çalışmayın. Yapabileceğiniz en iyi şey, bilgisayarınızı kapatmanız ve sabit diskinizde oluşan arızayı teşhis ettirmenizdir.

Arizali-HDD

Bize web sayfamızdaki e-posta adresinden veya telefonla ulaşabilirsiniz. Fiyat teklifi almak için tıklayın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Hard Disk Arızası Nasıl Anlaşılır?
106 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest