Olası tüm yöntemleri denedikten sonra bile “SD Karttan Silinen Fotoğrafları Kurtarmak” mümkün olmadı mı? Anılarınızı kurtarmak için tüm umudunuzu kaybetmek istemiyorsunuz değil mi? Eğer bir fotoğrafçı iseniz, durum daha da kötü.

Günümüzün teknik olarak gelişmiş dünyasında her insanın fotoğraf çekmek için dijital bir fotoğraf makinesi vardır. Kamera çözünürlüklerinin 20 Mega Piksele veya daha da fazlasına çıkması her birimizi iyi bir fotoğrafçı yapabiliyor.

Nedenlerini anlatmadan ve “Hafıza Kartından Silinen Fotoğraflar Nasıl Geri Getirilir?” sorusuna cevap vermeden önce hafıza kartının tam olarak ne olduğunu anlayalım. Hafıza kartına ve türlerine genel bakış ile yazıya başlıyoruz.

 

Hafıza Kartının Tanımı

Bir hafıza kartı fotoğraf, video ve diğer dosya türlerini saklamak için kullanılan bir depolama aygıtıdır. En çok fotoğraf makinesi, cep telefonları, MP3 çalarlar ve diğer dijital medya formatlarında kullanılırlar. Bu yazıda ağırlıklı olarak fotoğraf makinelerinde kullanılan hafıza kartlarından bahsedilmektedir. Ancak, kullanım amacı farklı olsa da temel olarak veri kurtarma yöntemleri benzerdir.

 

Hafıza Kartının Türleri

Dijital Fotoğraf Makineleri tarafından kullanılan pek çok Hafıza Kartı türü vardır. Hafıza kartının türünü seçmek tamamen kullanıcının beğenisine ve makinenin konfigürasyonuna bağlıdır.  Silinmiş fotoğrafları kurtarmanın kolaylığı da hafıza kartı seçiminde büyük rol oynamaktadır. Hafıza kartı türleri şunlardır:

SD-Karttan-Fotograf-Kurtar

1.  SD Kart

Bir SD kart veya Secure Digital Card, bellek kartı endüstrisinde üç global dev olan Sandisk, Panasonic ve Toshiba tarafından tasarlandı ve geliştirildi. Yaklaşık 2 gram ağırlığındaki bir SD kart, posta pulu boyutundadır. SD Kartlar tüm önemli dijital kameralarla uyumlu en yaygın hafıza kartıdır. 2GB’dan fazla olmayan bir depolama alanı sunmaktadır. FAT 16 dosya sistemini desteklerler.

2.  SDHC Kart

SD kartlara benzer şekilde, yüksek kapasiteli kart olarak piyasaya sürülen SDHC Kart da yaklaşık 2 gram ağırlığındadır. En fazla 2 GB veri depolayan SD kartların sınırlamalarını ortadan kaldırmak için geliştirilmiştir. Bunlar, 32 GB’a kadar depolama alanına sahip yüksek kapasiteli kartlardır. Fakat SDHC kartları, SD kartlar için özel olarak tasarlanmış yuvalar içinde kullanılmamasına dikkat edilmelidir çünkü tanınmayabilir. FAT 32 dosya sistemini desteklerler.

3.  SDXC Kart

SDXC hafıza kartının maksimum kapasitesi yaklaşık 2 TB’tır. 2010’dan sonra geliştirilen ve hafıza kartını destekleyen tüm cihazlar SDXC kartıyla uyumludur. exFAT formatını destekleyen SDXC kartları Linux, Windows 7, Mac OSX (Snow Leopard) ve sonraki tüm sürümleri tarafından kolayca tanınır.

4.  UHS-I Kart

SanDisk tarafından piyasaya sürülen, 50MB/s’ye kadar (UHS-50) ve 104MB/s’ye (UHS-104) kadar iki veri yolu mimarisi seçeneğine sahip ultra yüksek hızlı bir veri aktarım hızı bellek kartıdır. UHS-I kart, SDHC ve SDXC hafıza kartlarını geliştirmek için tasarlandı ve kısa sürede oldukça popüler hale geldi.

SD karttan fotoğraflar yanlışlıkla silinebilir veya bazen SD kart bozulabilir. Sonuçta hafıza kartındaki fotoğraflara erişemezsiniz. Bu nedenle, yazının devamında bozuk SD karttan silinmiş fotoğrafları kurtarmanın yollarından da bahsettik. SD kartınızın bozuk veya bozulmamış olmasına bakılmaksızın silinmiş fotoğrafları SD Kart’tan kurtarmak için tüm olası yöntemleri aşağıda bulacaksınız.

GÖZ ATIN  En İyi 3 Android Veri Kurtarma Programı

 

Fotoğraf Kurtarma Gerektiren Durumlar

Piyasadaki çeşitli Hafıza Kartları türlerine ilişkin bilgi verdikten sonra, hafıza kartındaki fotoğrafların silinmesine neden olan sebeplere göz atalım.

 1. Fotoğrafların hafıza kartından kazayla silinmesi
 2. Hafıza kartını bilgisayarınızdaki dosya ve klasörleri kapatmadan kartı okuyucudan çıkarma
 3. Bir hafıza kartını sıklıkla farklı cihazlara takma çıkarma
 4. Hafıza kartına su veya benzeri sıvı dökülmesi
 5. Fotoğraf makinesindeki düğmelere yanlışlıkla basma
 6. Güç seviyesinde ani artış

Bir sorun tespit edilir edilmez hafıza kartını kullanmayı bırakmayı akılda tutmak gerekir. Kartı formatlamaya çalışmayın ya da herhangi bir değişiklik yapmayın.

 

Hafıza Kartından Fotoğrafların Silinmesi Nasıl Önlenir?

 • Fotoğraf makinesi veya kamera açıkken asla SD Kartı çıkarmayın.
 • SD kartınızı telefonunuz kapalıyken çıkarmaya çalışın.
 • Bir fotoğrafı kaydederken ve görüntülerken SD Kartı kesinlikle çıkarmayın.
 • Piliniz zayıf olduğunda fotoğraf çekmeyin veya görüntülemeyin.
 • Ucuz SD kartlardan satın almayın, daima markada seçici olun.

 

SD Karttan Silinen Fotoğrafları Kurtarma Metotları

SD Kartı farklı bir aygıtla bağlayın.

Bazen sorun cihazdan kaynaklanır. Bazı aygıtlar hafıza kartını okumayabilir veya algılayamayabilir. Bu nedenle SD kartınızı başka bir aygıta bağlamayı denemek akıllıca bir çözümdür. Örneğin, telefonda çalışmayan hafıza kartınızın başka bir cihazda çalıştığını görebilirsiniz.

Sürücü harfini değiştirin.

SD Karttan Silinen Fotoğrafları Kurtarmak için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bazı durumlarda okuyucuya bir sürücü harfi atanmış olabilir. Ancak yine de “Sürücüde disk yok” veya “Lütfen E: sürücüsüne bir disk yerleştirin” hata mesajını alıyorsanız bu kartın okunmadığını belirtir. Sorunu gidermek için, işletim sistemi ayarlarınız aracılığıyla hafıza kartına yeni bir sürücü harfi atayın.

Sürücü Harfini değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. SD kartınızı PC’ye bağlayın.
 2. Şimdi Bu Bilgisayar üzerine sağ tıklayın. Ardından  açılan menüden Yönet’i tıklayın.
 3. Sol taraftan Disk Yönetimi bölümüne gidin. Sanal Disk hizmetini başlatmasına izin vermek için birkaç saniye bekleyin.
 4. Şimdi Depolama Ortamınıza sağ tıklayıp Sürücü Harfi ve Yolu Değiştir‘e basın.
 5. Açılan listeden sürücü harfini seçin.
 6. Son olarak, Tamam‘a tıklayın.

Chkdsk Komutunu Çalıştırın

 • Öncelikle hafıza kartını bir kart okuyucuya takın ve sisteminize bağlayın.
 • Windows tarafından atanan sürücü harfini not edin.
 • Sol alttaki Windows simgesine sağ tıklayarak açılan menüden “Komut İstemi (Yönetici)” seçeneğine tıklayın. Karşınıza bir komut penceresi çıkar.
 • Şimdi ” chkdsk ” ve SD kartınızın sürücü harfini, sonra da iki nokta üst üste ve /f yazın.  ( Örnek: chkdsk E: /f )
 • Enter” a  basarsanız Chkdsk olası tüm hataları kontrol eder ve bozuk SD kartı düzeltir.
 • Son olarak, dosyalarınızın kurtarıp kurtarılmadığını doğrulamak için Hafıza kartının içeriğini kontrol edin.

Sandisk Veri Kurtarma Desteği

Bazen hafıza kartındaki dosyalarınızı görebilir ama erişemezsiniz. Bu durumda, SD Kart’ınızdaki silinen fotoğrafları kurtarmak için SanDisk veri kurtarma desteğini kullanabilirsiniz.

Hafıza Kartının Sürücüsünü yeniden yükleyin

Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 1. Bu Bilgisayar üzerine sağ tıklayın. Yönetici seçeneğine basın.
 2. Sonra sol bölmedeki Aygıt Yöneticisi seçeneğine gidin.
 3. Ardından, listeden Disk Sürücüleri seçeneğine çift tıklayın. SD Kartınızın üzerine sağ tıklayın.
 4. Sonra Kaldır’a gidin ve Tamam’a tıklayın.
 5. Şimdi SD Kartı çıkarın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 6. Hafıza kartınızı tekrar takın. PC onu otomatik olarak algılar.
GÖZ ATIN  Biçimlendirilmiş SD Karttan Veri Kurtarma

Hafiza-Karti-Aygit-Yoneticisi

Fotoğraf Kurtarma Programları ile SD Karttan Silinen Fotoğrafları Kurtarın

Yukarıdaki yöntemi kullanarak hafıza kartınızı düzeltemiyorsanız, sorunun ciddi olduğunu düşünebilirsiniz. Umudunuzu kaybetmeyin. Bunun için öncelikle bir karar vermeniz gerekiyor. Kendiniz mi kurtarmaya çalışacaksınız yoksa SD karttan silinen fotoğrafları kurtarmak için uzman desteği mi alacaksınız? Birçok veri kurtama firması bozuk hafıza kartlarından fotoğraf kurtarma için destek sağlıyor ama bu işte güveni ön planda tutmak isterseniz Best Veri Kurtarma’yı tercih etmenizi size tavsiye ederiz.

Öte yandan, deneme sürümleri ile birçok veri kurtarma programı ile veri kurtarmaya çalışabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta deneme sürümleri ya sınırlı boyuttaki veriyi kurtarmanıza izin verir veya sadece kurtarılabilecek dosyaları gösterir. Veri kurtarma için seçtiğiniz yazılımın başarı oranı da önemli bir etkendir.

Tüm bunları söyledikten sonra kendiniz veri kurtarmak isterseniz EasUS Data Recovery Wizard’ı tercih edebilirsiniz.

EaseUS Data Recovery Wizard

Bu programı kullanırken yapmanız gerekenler sırasıyla aşağıda belirtilmiştir.

 1. Adım – Fotoğraf Kurtarma Programını başlatın ve kurtarma için hafıza kartını seçin.
 2. Adım – Program doğrulama yaptırmak için seçilen sürücünün boyutunu bildirecek ve sizden ilerlemenizi isteyecektir.
 3. Adım – Silinen fotoğrafları kurtarma zorluğuna bağlı olarak, standart, gelişmiş ve derin (deep) modlarından birini seçin.
 4. Adım – Tarama moduna göre işlem birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişen süre içinde tamamlanır.
 5. Adım – SD karttan yanlışlıkla silinen dosyalardan kurtarılanları kontrol etmek için ana klasör ve alt klasörlere göz atın.
 6. Adım – Ağaç yapısı ile gösterilen dosyalara tıklayın ve kurtarılan resmin ön izlemesini görün.
 7. Adım – Özel olarak aradığınız fotoğraflar varsa arama kutusuna adlarını yazarak da dosyaları arayabilirsiniz.
 8. Adım – Kurtarılan fotoğraf dosyalarını seçin ve kaydetmek için bir yer belirleyin.
 9. Adım – Kaydettiğiniz klasörden hafıza kartından kurtarılan fotoğrafları kontrol edin.

SD Karttan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme sorununa karşı tam bir çözüm sunmaktadır. Bu noktada, doğru aracı arayıp bularak kendi kendinize çabalamak veya hafıza kartından kaybolan, silinen ve erişilemeyen dosyalarınızı kurtarmak için Veri Kurtarma Merkezi’ne başvurmak size kalmıştır.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Makaleye alt taraftaki Rating kısmından puan vermeyi unutmayın.

SD-Kart-Veri-Kurtarma


Hafıza Kartından Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Fiyat teklifi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

Hafıza Kartından Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Yöntemleri
112 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest