Hafıza kartları gibi takıp çıkarılabilen flaş bellekler, küçük bir ortamda büyük boyutlarda veri depolama olanağı sunar. Bunlar dijital kamerada veya dijital fotoğraf makinelerinizde çekilen fotoğraflarınızı ve videolarınızı saklamak için de kullanılır. Dahası, başka herhangi bir kameraya kolayca yerleştirilebilirler. Ne yazık ki, hafıza kartlarında bulunan verilerinizi yok edebilecek ve bozabilecek bu kullanım kolaylığı tüm artıları gölgeleyebilir. Bu sizin hatalarınızın bir sonucu veya bazen bilmeden olabilir. Şaşırdınız mı? Okumaya devam edin, daha iyi anlayacaksınız…

 

Arızalı SD Kart Nedenleri

Hafıza kartınızın veya verilerinizin bozulmasının birçok nedeni vardır. Fotoğraf makinesi veya kamerada kullanılan SD kartlardaki fotoğrafların veya video’ların açılmaması/bozulmasının nedenlerinden bazıları şunlardır:

Hafıza kartının yanlış kullanımı

Çoğu durumda, insan hatası hafıza kartı bozulmasının birincil nedenidir. Bazen kullanıcılar fotoğrafın veya video’nun karta kaydedilmesinden önce kamerayı kapatmaktadır. Başka bir yaygın hata da SD karttaki bir fotoğrafı bilgisayar gibi başka bir cihaza kaydetmeden veya aktarmadan önce aniden çıkarılmasıdır.

Düşük kamera pili

Pilinizin ömrü azalsa bile fotoğraf çekilmesi, fotoğraf makinesinin hafıza kartının bozulmasına ve SD karttaki fotoğrafların kaybolmasına neden olur.

Kameranın özensiz Kullanımı

Bir fotoğraf çekildiğinde, dijital kameranızın bu görüntüyü karta yazmak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Hızlı şekilde art arda fotoğraf çekmeniz durumunda, hafıza kartınızın performansı olumsuz yönde etkilenir. Benzer şekilde, hızlı bir şekilde fotoğraf çekip, kart hafızası dolduğunda bunları silme, kartın performansını da riske atabilir. Tüm bunlar, kamera kartınızdaki mevcut verileri etkiler.

Depolama kısıtlamaları

Fotoğraf makinesi veya kameranızın hafıza kartı depolama limitlerinden dolayı fotoğraf ve videoları uzun süre saklayamaz. Kartınızın hafıza kapasitesi fazla olsa bile, saklayabileceği gerçek fotoğraf ve video sayısı az olabilir. Esas olarak bu görüntülerin poz ayarlarına ve çözünürlük boyutlarına bağlıdır. Fotoğraf ve videoları daha uzun süre depolamanız ve aşırı yüklenmeniz durumunda, bunlar SD kartınızdaki verilerin bozulmasına yol açacaktır.

GÖZ ATIN  SD Karta Nasıl Format Atılır? SD Kartı Telefonda Biçimlendir

Biçimlendirme sorunları

SD kartın düzgün çalışması için, fotoğraf makinesinin ayarlarına göre biçimlendirilmesi gerekir. SD kartı bir kameradan diğerine taşırsanız, kart yeni fotoğraf makinesinin uyumluluk ayarlarına göre biçimlendirilmelidir. Aksi takdirde uyumsuzluk sorunları, SD kart içerisindeki verileri bozulmasına yol açacaktır. Ayrıca, kartın en iyi performansını sağlamak için biçimlendirme bilgisayarda değil makinede yapılmalıdır.

Virüs bulaşması

Hafıza kartları sadece kameranıza değil, cep telefonları, masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar vb. herhangi bir cihaza takılabilir. Kartın farklı cihazlara sık takılması, hafıza kartınıza virüs bulaşmasına neden olabilir. Eğer zaman içinde tek bir cihazda kullanılmazsa, tüm hafıza kartı bozulur ve veri bozulmasına veya kaybına neden olur.

 

SD Karttan Kaybolan Fotoğraf ve Videoları Kurtarın

Şimdiye kadar anlatılanlar, fotoğraf makinesi veya kamerada kullanılan SD Kartların açılmaması veya hata vermesine yol açan en sık karşılaşılan durumlardı. Tüm bu sorunlar nedeniyle değerli verilerinizi kaybedebilirsiniz. Benzer bir sorunla karşılaştığınızda, hafıza karttaki fotoğraf ve video’lardan vazgeçmenize gerek yok. Blog yazılarımıza göz atın veya Profesyonel Veri Kurtarma desteği için Fiyat Teklifi isteyin.

 

Hafıza kartı arızasını önlemek için ipuçları:

  • Görüntüleri veya videoları aktarırken veya çekerken aniden SD kartı çıkarmayın.
  • Virüslerden veya herhangi bir tehditten kurtulmak için kartınızı en son anti-virüs yazılımı ile taradığınızdan emin olun.
  • Piliniz azaldığında fotoğraf ve video çekmekten kaçının.
  • Görüntüleri kameradan bilgisayarınıza veya başka bir depolama cihazına düzenli olarak aktarın.

 


Hafıza Kartından Veri Kurtarma ihtiyaçlarınız için Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Fiyat teklifi almak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Kamera veya Fotoğraf Makinesindeki Hafıza Kartı Neden Bozulur?
46 kişi oy verdi. Ortalama puan 5
GÖZ ATIN  7 Adımda Bozuk SD Kartlar ve Hafıza Kartlarından Veri Kurtarma

Pin It on Pinterest