Siz de “Gmail şifresini unuttum” diyorsanız doğru yerdesiniz. Gmail hesabınızın şifresini kurtarmak ya da sıfırlamak için izlemeniz gereken adımlar bu yazıda!

 

Gmail hesabınıza giriş yaparken sorun mu yaşıyorsunuz? Düzenli aralıklarla “Gmail şifremi unuttum” veya “eposta şifremi kaybettim” diyenlerden misiniz? Gmail şifrenizi nasıl kurtaracağınıza dair ayrıntılı bir rehberi bu yazıda bulacaksınız.

Gmail şifrenizi sıfırlamak isteyenlerin genelde iki gruba ayrıldığı söylenebilir.

 • Gmail giriş şifresini unuttum diyenler
 • Hem Gmail şifresini hem de kurtarma bilgilerini unutanlar

Gmail hesabınıza erişememek, ne yazık ki yalnızca e-postalarınıza erişemediğiniz anlamına gelmez. YouTube, Google+, Google haritaları, Google Drive ve diğer yararlı platformlar ve hizmetlere de erişmek için gmail hesap şifresine ihtiyacınız vardır.

İşte, e posta şifremi unuttum değiştirmek istiyorum diyenler için Gmail şifre kurtarma seçenekleri:

 

ŞİFRENİZİ HATIRLAMAYA ÇALIŞIN

Tabii ki, Gmail şifresini hatırlayamayan kişiler için her zaman ilk tavsiye şifreyi hatırlamak olacaktır. Şifresini unutan bir kişiye bunu söylemek komik veya rahatsız edici olabilir. Ama çoğu kullanıcı için şifreyi hatırlamaya çalışmak oldukça işe yarar.

İnternetle bir şekilde içli dışlı olan çok sayıda kullanıcı internet hesaplarına giriş yapmaya çalışırken hayal kırıklığına uğramıştır. İlk adım olarak şu ipuçları şifrenizi hatırlamanızda size yardımcı olabilir.

 

Şifreyi Hatırlamak İçin İpuçları

 • Sakin olun. Kendinizi zorlamayın. Şifrenin aklınızın bir köşesinde olduğuna inanın.
 • Diğer hesapların şifrelerini gözden geçirin. Birçok insan aynı olmasa bile benzer şifreler kullanır.
 • Sadece konsantre olun. Huzursuz iseniz şifreyi hatırlamanız daha da zorlaşır.
 • Kullanacağınız olası şifreleri deneyin. Adınız, Yaşınız, Doğum Tarihi veya belki özel bir kelime olabilir. Kendinize şunu sorun: “Şu anda hesap oluştursam muhtemelen hangi şifreyi kullanırdım?”

 

Yukarıdaki adımları denediyseniz ve hala Gmail şifrenizi hatırlamıyorsanız bu iyiye işaret değil. Hesabınız hacklenmiş olabilir mi? Bu durum sizi korkutuyorsa durum ciddi demektir. O zaman dikkatle takip etmeniz gereken bölüme geçelim.

 

Aşama 1: SMS ile Gmail Şifresini Değiştir

 • Bir Google giriş sayfasına erişin, örneğin Gmail.com
 • “Oturum Açın” menüsünden E-posta adresinizi girin ve ardından İLERİ’ye tıklayın veya üzerine dokunun.
 • Daha sonra şifrenizi girmeniz gereken bir kutu göreceksiniz. Şifrenizi bilmediğiniz veya hatırlamadığınız için “Şifrenizi mi unuttunuz?”a tıklayın.

Gmail-sifre-kurtar-1

 • Sonra, hatırladığınız son şifreyi girmenizi isteyen bir ekran görüntülenir. Bunu atlayın.
 • Aşağıda ” Farklı bir soru deneyin (Try a different question) ” bölümünü göreceksiniz. Üzerine tıklayın.

Gmail-sifre-kurtar-2

 • SMS’le mi yoksa telefonla arama yoluyla mı doğrulama kodu almak istediğinizi soran ekranda seçiminizi yapın. Telefonla aramada doğrulama kodu İngilizce olarak söylendiğinden SMS’i seçmeniz daha iyi olabilir. Telefon numaranızın tamamını boş kutuya girdikten sonra “Send text message” butonuna basın.
GÖZ ATIN  Facebook Şifremi Unuttum. Nasıl Bulabilirim?

Gmail-sifre-kurtar-5

 • Doğrulama kodunu aldıktan sonra, karşınızdaki kutuya kodu yazın.

Google şifresini doğrulama koduyla sıfırlayamıyor musunuz? Yoksa, doğrulama için Google’a bir telefon numarası vermediniz mi? Ya da Google’a verdiğiniz numarayı artık kullanmıyor musunuz? O halde durum çok ciddi.

Bir sonraki umudunuz, Google Hesapları sayfasına giderek, doğrulama amacıyla bazı sorulara yanıt vermektir.

 

Aşama 2: Telefon ile Gmail Parolasını Kurtar

Google hesabınızdaki kurtarma ayrıntılarına mobil cihaz bilgilerini girip fazladan bir güvenlik katmanı eklediyseniz, Gmail şifrenizi kurtarmanıza yardımcı olacak farklı seçenekler bulacaksınız.

Eğer yapmadıysanız, burada anlatılan ekranlar karşınıza çıkmayacaktır. Yani, Aşama 3 ve Aşama 4’e geçmeniz gerekecek.

 • Google Hesapları sayfasını açın.
 • E-posta adresinizi girin, sonra İLERİ‘ye tıklayın / dokunun.
 • SMS (Aşama 1) üzerinden doğrulama kodu alma ekranını göz ardı edip “Farklı bir soru deneyin (Try a different question)” kısayoluna basın.
 • Daha sonra, cihazınıza doğrulama istemi almak (Get a prompt on your device) isteyip istemediğinizi soran bir ekran göreceksiniz. İstek Gönder (Send Prompt) butonuna tıklayın. (Cihazınızın yakınınızda olduğundan emin olun).

Gmail-sifre-kurtar-8

 • Mobil cihazınıza bir komut mesajı alacaksınız, Evet (YES)  üzerine dokunun ve Google Hesapları sayfasını açtığınız tarayıcıda yeni bir pencere açılacaktır.
 • Güçlü bir şifre belirleyerek şifrenizi yenileyebilirsiniz.

Gmail parolasını telefon veya tablet ile sıfırlamak, hesabınızı kurtarmanın harika bir yoludur. Ancak bu aşamada başarılı olabilmeniz için önceden mobil cihazınızı bir kurtarma seçeneği olarak eklemiş olmanız gerekir.

Mobil cihazınızı bir Google Hesabı kurtarma seçeneği olarak ayarlamadıysanız, büyük olasılıkla 2. Aşama değil, 3. Aşamadaki ekran görüntüsü karşınıza çıkar.

 

Aşama 3: Kurtarma E-Postası ile Gmail Şifresini Yenile

 • Google Hesapları sayfasını yeniden açın.
 • E-posta hesabınızı girin ve devam edin.
 • Sizin için işe yaramayan önceki Aşamaları atlayın. Farklı bir soru deneyin  (Try a different question) bağlantısına dokunarak / tıklayarak ilerleyebilirsiniz.
 • Bir sonraki sayfa, doğrulama kodunu bir kurtarma e-posta adresine göndermenizi ister.

Gmail-sifre-kurtar-7

 • İleri (Next) butonuna basarak Google’ın kurtarma mailinin e-postanızın gelen kutusuna ulaşmasını bekleyin.

Gmail şifresini sıfırlamak için kullanılan bu yöntem yaygın olarak kullanılan bir yöntemdir. Google’a bir kurtarma e-postası vermediyseniz sorun daha da zorlaştı demektir.

Google hesabına girdiğiniz Kurtarma e-postasını hatırlamıyorsanız veya artık bu adrese erişemiyorsanız 4. Aşama’ya geçmeniz gerekir.

 

Aşama 4: Ay ve Yıl Girerek Gmail Hesap Bilgilerini Kurtar

Kurtarma e-postası ile işlem yapamadınız mı? Henüz pes etmeyin.

Aşama 4’te başarıya ulaşmak gerçekten zor. Kelimenin tam anlamıyla bazıları için bir tahmin oyunu.

 • Google Hesapları sayfasını tekrar açın.
 • E-posta Adresinizi girin.
 • Ay ve Yıl‘ı gördüğünüz yere gelene kadarki aşamaları atlayın.
 • Bu Google hesabını ne zaman oluşturdunuz? sorusuna cevap vermelisiniz. Doğru ayı ve yılı girebilirseniz, Gmail şifrenizi sıfırlamanız çok kolay hale gelecek.
GÖZ ATIN  Windows Bilgisayarınıza Fidye Virüsü Bulaştığında Ne Yapmalısınız?

Gmail-sifre-kurtar-3

Eğer bu da işinize yaramazsa, durum daha da zorlaşıyor.

 

Aşama 5: Güvenlik Sorusu ile Gmail Parolasını Sıfırla

Gmail şifrenizi sıfırlamanın başka bir yolu Google tarafından size sorulan gizli bir sorunun cevabını vermektir.

Parola sıfırlamaya ilişkin önceki aşamaları atlayın. Google hesabınıza yeniden kavuşmak için başka bir şansınız daha var.

 • Google’ın Hesap destek sayfasını tekrar açın.
 • Bulunduğunuz yere gelene kadar önceki aşamaları atlayın. ” Hesabınıza eklediğiniz güvenlik sorusunu cevaplayın  (Answer the security question you added to your account) ” ekranında cevabınızı yazarak İleri (Next) butonuna basın.

Gmail-sifre-kurtar-6

 • Bu adımda email şifresini değiştirmek için gereken tek şey, belirlediğiniz güvenlik sorusuna doğru cevap vermektir.

 

Aşama 6: Google Müşteri Hizmetleri Destek Ekibine Başvur

Email hesabının size ait olduğunu ispatlayabilecek durumda iseniz ancak bunu otomatik yöntemlerle yapamıyorsanız Google Müşteri Hizmetleri’ne ulaşmak isteyebilirsiniz. Her ne kadar Google Müşteri Hizmetleri Türkiye’nin telefon numarası ve canlı destek hattı olmasa da Google Yardım Forumu üzerinden Yeni Konu açarak uzman yardımı talep edebilirsiniz.

 

Gmail Şifrenizi ve Gizli Soruyu Unuttunuz mu?

Google’da ayarladığınız gizli sorunun cevabını hatırlayamıyorsanız internet üzerinden Gmail parolasını sıfırlamak ve hesabınızı geri getirmek imkansız olacaktır. Google şifre değiştirme veya sıfırlama sayfasına göz atmak başka bir çıkış yolu olabilir.

Hesabın sahipliğini doğrulamak için yeterli bilgileri Google’a sağlayamıyorsanız, yeni bir Google hesabı oluşturmayı düşünmek zorunda kalabilirsiniz.

 

Bir Google Hesabını Kurtarmak Neden Bu Kadar Zor?

Google gizlilik ve güvenliği çok ciddiye alır. Bu sebeple, yanlızca hesabın doğru kişiye ait olduğundan eminse hesabı geri döndürür. Bunun dışında, Google kendi kurallarını esnetmeyecektir.

Hesabınıza tekrar erişmenin en iyi yolu kurtarma seçeneklerinizi güncel tutmaktır. Bu nedenle, kurtarma ayrıntılarınızdan herhangi biri değişirse hemen Google’da güncellemelisiniz.

 

Alternatif Yöntem – Veri Kurtarma

İnternet üzerinden şifrenizi sıfırlayamadıysanız ve hesabınıza ulaşmak sizin için çok önemliyse geriye tek bir çare kalıyor: Best Veri Kurtarma, daha önce Google hesabınıza giriş yaptığınız cihazdan unuttuğunuz şifrelerinize ulaşabilir. İster mobil cihaz, isterse bilgisayar harddiski olsun giriş yaptığınız kullanıcı adı ve şifrelerinizi kurtarabiliriz.


 

“Şifre Kurtarma” ve “Şifre Çözme” işlemleriniz ile ilgili olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Gmail Şifre Kurtarma (Gmail şifremi Unuttum)
107 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest