Android telefonunuzu açıp, ekranın üstündeki kırmızı renkte “Custom Binary Blocked by FRP Lock” yazısını görünce kafanız karışabilir ve kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz. Bu hata genellikle telefonun logosunun / model numarasının göründüğü ekranda ortaya çıkar ve bu aşamanın ötesine geçmez. Dolayısıyla telefon açılmaz. Telefonunuzu eskiye döndürmek ve pürüzsüz bir şekilde kullanmak için bu FRP kilidini atlamak gereklidir. Bu yazıda, Custom Binary Blocked by FRP Lock hatası çözümünü açıklıyoruz. FRP kilidi olarak da adlandırılan bu hata iletisiyle ilgili daha fazla bilgi edinmek ve bunun oluşmasının nedenlerini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Bölüm 1: “Custom Binary Blocked by FRP Lock” hatası nedir?

FRP, Fabrika Sıfırlama Koruması veya FRP Kilidi anlamına gelir, Binary Custom Block olarak da bilinir. Android 5.1’den itibaren görülen nispeten yeni bir özelliktir. Android telefonlardaki bu koruyucu işlev, izinsiz bir yazılım müdahalesine ve orijinal kullanıcının izni olmadan fabrika ayarlarına sıfırlanmasına izin vermemek için tasarlanmıştır. Dolayısıyla, bu sorun genellikle telefonunuza yeni ROM / firmware atma ya da telefonunuzdaki diğer önemli dahili ayarları değiştirmeye başladığınızda oluşur. Benzer şekilde telefonun kayıtlı olduğu Google hesap adını ve şifresini unuttuğunuzda FRP kilidi nedeniyle telefonu açamazsınız.

Android telefonlar, telefonunuzu sıfırladıktan sonra cihazı etkinleştirmek için daha önce kayıt edilen Google ID ve şifre’nin girilmesini ister. Yani, telefonunuzu yeniden kurmaya başladığınızda Google Hesap bilgilerini bilmek gerekir. Bu bilgileri hatırlamıyorsanız FRP Lock devreye girer.  Stok Firmware’i değiştirdiyseniz yani yazılım attıysanız da bu hatayı görebilirsiniz.

Cihazınızı kaç kez yeniden başlattığınız önemli değil, FRP Lock hata mesajı ekranda görünmeye devam edecektir. Basit ve etkili adımlarla FRP Kilidini kaldırmak ve hatayı çözmek için aşağıdaki bölümde verilen talimatları izleyin.

 

Bölüm 2: “Custom Binary Blocked by FRP Lock” Hatası veya FRP Kilidi Nasıl Kaldırılır?

FRP kilidini kaldırmak konusunda blog sayfalarında ve youtube’da çok fazla, birbirinden farklı ve birçoğu gerçekçi olmayan çözümler tartışılmaktadır. Bu hatayı gören kullanıcılar panik halinde yanlış işlemler yapabilmektedir. Okuyucularımıza yardımcı olmak için, Samsung akıllı telefon hesabı oluşturduk. Aşağıda listelenen tüm teknikler, Samsung cep telefonunda bu hatayla karşılaştığınızda sorunu çözmenize yardımcı olacak.

GÖZ ATIN  Whatsapp Hesabınızı Koruyun

 

Telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlayın

Samsung cep telefonunuzu yeniden başlatmaya zorlamak kolay ve çok fazla zamanınızı almıyor. Bu işlem, geçici yazılım hatalarını giderir ve arka planda çalışan prosesleri durdurur. Tek yapmanız gereken:

 • [Güç Tuşu] + [Ses Kısma] tuşlarına aşağıda gösterildiği gibi 5-7 saniye boyunca aynı anda basın.

kilitli telefonu aç

 • Telefonun yeniden açılmasını ve normal şekilde başlatılmasını bekleyin.
 • Custom Binary Block hata mesajının bu sefer çıkıp çıkmadığını kontrol edin.

Sorun hala devam ediyorsa, sonraki adıma geçin.

 

Kurtarma Modunda fabrika ayarlarına sıfırlayın

FRP Lock hatasını atlamanın/gidermenin bir başka yararlı yolu da telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmektir. Verilerinizin tamamen silinmesiyle sonuçlanacak bu işlem, Kurtarma Moduna önyükleme yapılarak uygulanabilir.  Şu adımları izleyin:

 1. [Güç Tuşu] + [Home tuşu]  + [Ses Açma] tuşlarına uzun basın. Karşınıza çoklu seçeneklerin bulunduğu bir ekran gelecek.

açılmayan telefonu sıfırla

 1. Şimdi aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi Ses Kısma düğmesini kullanarak Wipe Data/Factory Reset’in üzerine gelin. Seçmek için Güç Açma/Kapama düğmesine basın.

fabrika formatı at

 1. İşlemin bitmesi ve telefonunuzun normal şekilde yeniden başlatılması için sabırla bekleyin. İşlem bittikten sonra telefonunuzu sıfırdan kurmaya hazır olun.

 

NOT: Fabrika ayarlarına döndürdükten sonra telefonunuzdaki tüm verilerinizi ve ayarlarınızı kaybedeceksiniz. Telefonda önemli bilgileriniz varsa sıfırlamadan önce Telefondan Veri Kurtarma hizmetimizden yararlanın.

 

Odin ile Firmware Yükleyin

Yukarıda açıklanan yöntemler FRP lock hatasını atlamaz/kaldırmazsa ve telefonunuz normal olarak açılmazsa, yapılması gereken tek bir şey vardır: Telefona yazılım atarak sorunu halletmek.

Bu can sıkıcı bir iş gibi görünüyor ama yüksek ihtimalle sorunu çözer. Kesinlikle denemeye değer.

Telefonunuzu flaşlamak yani yazılım atmak için aşağıda verilen kılavuzu dikkatle izleyin. Acele etmeyin veya herhangi bir adımı atlamayın.

 • Öncelikle, Odin’in en son sürümünü bilgisayara indirmeniz gerekecek.
 • Ardından, SamMobile Sitesi‘nden doğru model numarasını, ülke adını ve diğer ayrıntıları girerek cihazınız için uygun stok yazılımını indirin.
 • Şimdi, Samsung Telefonunuzda [Ses Kısma Tuşu] + [Ev Tuşu] + [Güç Tuşu]  tuşlarına aynı anda basın ve yaklaşık 3-4 saniye basılı tutarak Download Modu‘na girin. Bixby tuşu olan Galaxy S9 gibi cihazlarda ise [Bixby Tuşu] + [Ses Kısma Tuşu] + [Güç Tuşu] tuşlarını basılı tutmalısınız.
GÖZ ATIN  En İyi 3 Android Veri Kurtarma Programı

samsung-download-moda-al

 • Download ekranı belirdiğinde, devam etmek için Sesi Aç tuşuna basın.
 • Şimdi bilgisayardaki Odin programına sağ tıklayarak “Yönetici Olarak Çalıştır”a basın. Aşağıdaki ekran görüntüsü sizin için yararlı olacaktır.

odin ile yazılım at

 • Artık Odin penceresinin önünüzde açıldığını göreceksiniz. Bu adımda, telefonunuzu PC’ye bağlamak için orijinal bir Samsung USB Kablosu kullanın.
 • Odin’in telefonunuzu hemen tanıyacağını ve programın ana penceresine bilgileri ekleyeceğini göreceksiniz.

telefona yazılım at

 • Şimdi AP butonuna basın ve daha önce indirdiğiniz ürün yazılımını ekleyin.

firmware güncelle

 • Dosyanın tamamı eklendikten sonra, yazılımın yüklenmesi için Start düğmesine tıklayın.
 • Flaş atma bittikten sonra Odin penceresinde Pass mesajını göreceksiniz ve telefonunuz kapanıp yeniden başlatılacaktır.

samsung telefona yazılım at

 • Şimdi, telefonunuzu yeniden kurmaya yönlendirileceksiniz.

 

Gördüğünüz gibi, yukarıda verilen yöntemler, FRP Lock hata mesajını atlamak ve FRP kilidini kırmak için en iyi yöntemler arasındadır. FRP koruyucu bir özellik olduğundan ve cihazın yazılımını gereksiz sıfırlama ve kurcalamayı önlediğinden baş edilmesi çok kolay değildir. Ancak bu makalede açıklanan teknikler bu işi kolaylaştırır ve basitleştirir. Bu çareler birçok kullanıcı tarafından denenmiş ve test edilmiştir. Bu nedenle telefon FRP Kilidi nedeniyle açılmıyorsa bu çözümler işe yarayacaktır.

 


Cihazınızla ilgili bir sorunla karşılaştığınızda bizimle iletişime geçin. Android telefondan veri kurtarma için birçok çözüm sunuyoruz. Bu nedenle, Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, Fiyat Teklif Formu‘nu doldurarak süreci başlatın. Hızlı bir şekilde yanıt vermeyi garanti ediyor ve taleplerinizi imkanlar ölçüsünde en hızlı şekilde karşılamak için gayret sarf ediyoruz.


FRP Lock hata mesajından kurtulmak için bu adımları denemeden önce verilerinizi yedeklemek veya kurtarmak isterseniz bize ulaşın.

Best Veri Kurtarma Merkezi

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..

Custom Binary Blocked by FRP Lock Çözümü
85 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest