Ailenizle veya arkadaşlarınızla çektirdiğiniz değerli fotoğrafları hiç açamıyor ya da düzgün görüntüleyemiyorsunuz. Web sitemizi buldunuz çünkü yardım bekliyorsunuz. Endişelenmeyin, doğru yerdesiniz. Açılmayan bozuk fotoğraflarınızı onararak açılmasını sağlayabiliriz.

 

Hasar görmüş JPEG fotoğraflarını onarmak

Bozuk fotoğrafları geri yüklemek teknik olarak çok zorludur. Bir JPEG dosyasının bozulmasının sayısız yolu vardır. Bu nedenle, bozuk fotoğrafları düzeltebilecek ve yalnızca basit bir dosya sistemi geri yüklemesi yapmayan çok az sayıda uzman vardır. Açılmayan bozuk fotoğrafları onarmak herhangi bir veri kurtarma programı ile giderilebilecek bir sorun değildir. Fotoğrafları açmak için iddialı yöntemler kullanıyor ve size JPEG dosyalarını kurtarmada harika çözümler sunuyoruz.

NOT: Hasar görmüş JPEG fotoğraflarınızı onarmak için örnek dosya göndermek isterseniz çalışma yapabiliriz.

 

Açılmayan Fotoğraf Örnekleri

İşte bozuk JPEG fotoğraflarından bazı örnekler. Size nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Fotoğrafta gri alanlar

Bozuk dosya kurtarma

Bir fotoğrafın veri akışı kesintiye uğramışsa görüntüde gri bir alan göreceksiniz. Fotoğrafın sonraki alanları düzgün görünmez. Fotoğrafın sadece bir kısmının görülmesi veri aktarımını yarıda kesme veya kopyalama sorunları nedeniyle oluşabilir. Veri akışı kesilmiş ancak tamamen kaybolmamışsa, bu hatalar onarılabilir. Bu, veri seti birkaç parçaya bölünmüşse veya veri akışı içinde bazı geçersiz parçalar varsa, onarımın mümkün olduğu anlamına gelir. Kalan veri tamamen kaybolmuşsa, fotoğraf genellikle en azından daha düşük bir çözünürlükte kurtarılabilir.

 

Fotoğrafta Renk Bozulması

Hasarlı Fotoğraf Onarma

Veri akışındaki birkaç bitlik hata, tipik fotoğraf bozulmalarına neden olur. Resmin çoğu kısmı hala mevcut olsa bile yanlış renkler ve görüntü kayması oluşur. Bu hatalar sık sık meydana gelir. Hatalı veri iletimi veya hatalı veri okumasından kaynaklanır. JPEG görüntüsündeki veriler farklı şekilde yazılmaktadır. Belirli bir nokta hasar görmüşse, fotoğrafın sonraki tüm kısımları yanlış gösterilecektir.

 

Ağır Hasarlı Fotoğraflar

Bozulan fotoğraf açma

Veri akışındaki ciddi bozulma genellikle görüntünün tamamen tahrip olmasına neden olur. Fotoğraf datasının kritik bölümleri çok fazla hasar görmezse, en azından bu parçalar geri yüklenebilir. Ancak, bu da karmaşık bir süreçtir. Söz konusu parçalar veri akışında tanınmalı ve ayıklanmalıdır. Kurtarılan görüntü orijinal resmin ortasından veya başka bir yerinden başlayacaktır. Resim içindeki parçaların tamamen eksik olması da mümkündür.

 

Fotoğrafta yanlış renkler

Bozuk fotoğrafları onarma

JPEG dosyasının parlaklık değerleri ve renk değerleri renk uzayında saklanır. Bu renk uzayında parlaklık, kırmızı ve mavinin yoğunluğu ayrı kanallarda depolanır. Veri akışı veya JPEG başlığı zarar görürse, renk değerleri değişip tahsisli alanın dışına çıkabilir. Daha sonra fotoğrafta yoğun renkli kalın çizgiler ve bloklar ortaya çıkar. Ayrıca, bu hata dosyanın her programda ve tarayıcıda farklı görünmesine neden olur. Bunun nedeni, programların ve tarayıcıların geçersiz renk değerlerini farklı şekilde işlemesidir. Bu hatayı onarmak, genellikle dosyanın başlangıcındaki renk değerlerini normale getirerek mümkündür.

GÖZ ATIN  Bootable USB Yapmak - Önyüklenebilir USB Oluşturmak

 

Zarar görmüş resim başlığı

Eğer bir JPG dosyası başlığı mevcut ancak zarar görmüşse, fotoğraf tamamen değişik bir şekilde görüntülenir. Fotoğraf başlığındaki niceleme tabloları JPEG dosyasının planını oluşturur. Bu tablolar zarar görürse, görüntü parçaları yanlış şekilde birleştirilecektir. JPEG başlığındaki hafif hasarlar onarılabilir. Ciddi hasar durumunda, başlığın tamamını, hasarlı olmayan başka bir başlık ile değiştirmek gerekir. Bu başlık mutlaka aynı kameradan veya aynı telefondan gelmelidir.

 

JPEG başlığı yok

Fotoğraflar Açılmıyor

Bir fotoğraf JPEG başlığı içermiyorsa, bu haliyle fotoğrafı açmak mümkün değildir. Windows’ta “Bu resim dosyası hasarlı, bozuk veya çok büyük olduğundan Windows Fotoğraf Görüntüleyicisi resmi açamıyor” hatası alırsınız. Bununla birlikte, böyle bir durumda, JPEG başlığı tamamen yeni bir başlık ile değiştirilirse onarım başarılı olabilir. Bu yeni başlık mutlaka aynı kameradan veya aynı telefondan çıkarılmalıdır. Bir fotoğraf dosyası oluştururken, başlıkta yer alan bilgileri optimize etme seçeneği bulunmaktadır. Ne yazık ki, arızalı bir fotoğrafta optimizasyon yapıldıysa, veri akışı özelleştirildiği için başlık basit bir şekilde değiştirilemez. Neyse ki, tüm kameraların ve cep telefonlarının % 99’u optimize edilmiş JPEG dosyaları üretmez. Bu nedenle, böyle bir fotoğrafı onarmak, aynı cihazda çekilmiş hasarsız bir dosya kullanılarak mümkündür.

 

JPEG dosyasının yapısı

Bir JPEG dosyası, kabaca başlık ve veri akışı olmak üzere iki bölümden oluşur. Başlık, veri akışında geçerli bir görüntü oluşturmak için gerekli bilgileri içerir. Bunlar niceleme tabloları ve renk kanalı tanımlarıdır. Başlık kısmı adeta fotoğrafın haritasını barındırır. Ayrıca, kamera ayarları veya GPS konumları gibi ek bilgiler de başlığa dahil edilir. Genellikle cihaz bu bilgiyi EXIF olarak tutar. Hemen hemen her zaman JPEG başlığının kendisi gerçek görüntünün daha küçük sürümlerini içerir. Başka bir deyişle, başlık daha düşük çözünürlükte bütün JPEG dosyasını içerir. Bunlar thumbnail olarak adlandırılan küçük resimlerdir. Başlık veri akışına kıyasla küçük, genellikle toplam görüntü dosyasının yalnızca yaklaşık % 0,1’idir. Veri akışındaki bilgiler başlıkta farklı olarak depolanır. Veri akışındaki her noktanın sonraki noktalar üzerinde bir etkisi vardır. JPEG dosyalarını onarmanın son derece zor olmasının nedenlerinden biri budur.

 

Açılmayan Fotoğraf Kurtarma Hizmeti

Size bu şekilde yardımcı oluyoruz

BEST Veri Kurtarma çok sayıda farklı formattaki fotoğraf (JPG, JPEG, PNG, TIF, BMP vb.) hatasını onarabilmektedir. Fotoğraf dosyalarındaki bilgiler çıkarılır, kontrol edilir ve mümkünse doğrudan onarılır. İnceleme esnasında karmaşık örüntü tanıma yöntemleri kullanılır. Hangi hatanın mevcut olduğunu belirlemek bazen zor olduğundan, dosya başına birden fazla sonuç alınmasına neden olabilecek birkaç farklı onarım işlemi gerçekleştirilir. Bazı durumlarda çeşitli versiyonlarda fotoğraf dosyası ortaya çıkarılır. Böylece sizin için en uygun olanını seçme şansınız olur.

GÖZ ATIN  SD Kart Boş veya Desteklenmeyen Dosya Sistemi Hatası

 

Başlığın değiştirilmesi

Yukarıda açıklandığı gibi, görüntüyü geri yüklemek genellikle başka bir dosyadan tamamen yeni bir JPEG başlığı kullanarak mümkündür. Bu örnek dosya aşağıdaki ölçütlere uymalıdır:

  • Resim dosyası hasar görmemiş olmalıdır
  • Görüntü dosyası aynı kamera veya cep telefonu tarafından oluşturulmalıdır.
  • Resim aynı çözünürlükte olmalıdır.
  • Fotoğraf aynı ayarlarla çekilmiş olmalıdır.

Fotoğraftaki hataları analiz ettikten sonra örnek dosyalardan tüm uygun JPEG başlıklarını değerlendirir ve bunları bozuk fotoğrafı onarmak için kullanırız.

Onarım farklı çözünürlüklerde yapılmaya çalışıldığı için, birçok sonuç dosyası elde edilir. Ancak, yukarıda açıklandığı gibi, en iyisini tercih etmek size bırakılır.

 

Renklerin restorasyonu

Yukarıda tarif edildiği gibi, veri akışındaki hatalar fotoğraf görünümünde değişik renklere neden olabilir. Bu hataların bazıları tamamen düzeltilebilir, ancak bazıları yalnızca kısmen tamir edilebilir. JPEG renklerinin tam olarak restorasyonu mümkün değilse, gerçeğe en yakın sonuçları ortaya çıkaran yöntemler kullanılırız. Ne yazık ki, bu bazen resim üzerinde hafif bozulmalar ve bant oluşumlarına yol açar. Bununla birlikte, bu hatayı onarabilecek başka bir veri kurtarma firması tanımadığımızı belirtmek isteriz.

 

Bozuk resmi onarma

 

Ne yapamayız?

Burada, bazı JPEG dosyalarının onarımının imkansız olduğunu söylemek zorundayız. Bunun nedeni, dosyaların artık görüntü bilgisi içermemesidir. Görüntü verisinin olmadığı yerde hiçbir şey tamir edilemez. Bu tür dosyalar çoğunlukla başka bir kurtarma yazılımı ile de kurtarılamaz.

Şu durumlarda fotoğrafı onarmanın hiçbir yolu yoktur:

  • Rastgele baytlar: Dosya yalnızca rasgele ardışık baytlardan oluşur. Boyutu itibariyle fotoğraf doyası gibi gözükse de JPEG bilgisi içermeyen bayt dizileri içerdiği durumlar.
  • Boş dosya: Dosya hiç veri içermiyor ve 0 byte boyutunda
  • Aynı baytların tekrarı: Bir fotoğraf dosyası tekrar eden bayt diziliminden oluşur: FFFF…ya da 0000…

FlexHEX veya HxD hex editörleri ile dosyalarınızın içeriğine kendiniz de bakabilir ve yukarıdaki durumlardan herhangi birinin geçerli olup olmadığını görebilirsiniz.

Best Veri Kurtarma

Biz “Kurtarılamaz” Demedikçe Hiçbir Veri Kurtarılamaz Değildir..


 

Fotoğraflardaki hataların tamamen onarımı için maksimum gayret sarfederiz. Bunu başarmanın sırrı, Hex editörleri ile yaptığımız uzun çalışmalardır. Fotoğraf kurtarma hizmetimiz ile ilgileniyorsanız, lütfen bizimle iletişim‘e geçin. Size özel bir teklif sunmaktan mutluluk duyarız.

 

Açılmayan Bozuk Fotoğraf Onarma
12 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest