Kötü amaçlı yazılım bilgisayarınıza bulaştı ve önemli dosyalar artık erişilebilir değil. Virüs nedeniyle kaybolan dosyalarınızı nasıl geri getireceksiniz?

Kötü amaçlı bir program bilgisayarınıza zarar verir ve belgelerinizi ve diğer önemli dosyalarınızı erişemez hale getirir. Ardından dosyaları geri getirmek için para isteyen bir mesaj çıkar. İşte bu anda fidye virüsü saldırısına uğradığınızı anlarsınız.

Siber korsanlara ödeme yapmadan dosyalarınızı nasıl kurtaracaksınız? Çok basit: Dosyalarınızı aldığınız bir yedekten geri yükleyin. Tabii ki, günlük yedekleme yapıyorsanız. Aksi takdirde, bu sizi biraz uğraştıracak.

 

[Teknik sorularınızı [email protected] adresine e-posta ile gönderin.]

 

Dosyalarınızın durumu virüsün niteliğine bağlıdır. Çoğu zaman, siber korsanlar fidye yazılımı ile sadece dosyalarınızı gizler ve kesinlikle geri döndüremeyeceğinizi iddia ederler. Tek yapmanız gereken dosyaları görünür yaparak dosyaları geri getirmektir.

Ancak bazıları gerçekten kötücüldür ve gelişmiş teknikler kullanır. Yakın zaman önce görülen WannaCry, Petya ve Locky gerçekten dosyalarınızı şifreler. Veri yedeğiniz yoksa suçlularla işbirliği yapmadan geri yüklenmesi oldukça güçtür. Gelecekte fidye virüsü ile şifrelenen bilgilerin geri döndürülmesinin imkansız olacağı kanaati yaygındır.

Dosya Geri Getirme Yöntemleri

Sisteminize bulaşan zararlı yazılımın türünü araştırarak başlayın. Programın adını veya fidye mesajındaki bir anahtar kelimeyi içeren bir web araması yapın. Ne önerildiğini görün. İnternetteki yararlı bir tavsiye bulunmuyorsa, “eksik” dosyaların yalnızca gizlenmiş olup olmadığına bakın.

EaseUS Data Recovery Wizard

Güvenli Mod’da önyükleme yaparak başlayın

Windows 7’de, bilgisayarın güç tuşuna basar basmaz – Windows yüklenmeye başlamadan – F8 tuşuna art arda basınız. Karşınıza çıkan açılış menüsünde Güvenli Mod’u seçin.

Windows 8 ve Windows 10’da, bilgisayarın Güvenli Mod’da açılması için klavye ve fare (veya dokunmatik alan) gerekir. Windows çalışırken, sanki bilgisayarınızı kapatıyor gibi güç seçeneklerine gidin. Ardından Shift tuşunu basılı tutarken Yeniden Başlat‘ı tıklayın. PC muhtemelen daha önce hiç görmediğiniz bir menüden önyükleme yapacaktır.

Dosyaları Görünür Yapın

Güvenli Mod’da açtığınızda, Windows’un gizli öğeleri görünür yapın. Windows 7’nin Windows Gezgini’nde, Düzenle> Klasör ve Arama Seçenekleri’ni seçin. Görünüm sekmesine tıklayın. Gizli Dosya, Klasör ve Sürücüleri Göster’i işaretleyin. Windows 8’in Dosya Gezgini’nde Görünüm sekmesindeki Gizli Öğeler seçeneğini kontrol edin.

Kayıp dosyalarınızı arayın. Onları bulursanız, hala çalıştıklarından emin olmak için bazılarını açın. Bir dosyayı, bir grup dosyayı veya bir klasördeki tüm dosyaları göstermek için üzerine sağ tıklayarak Özellikler’i seçin ve Gizli seçeneğini kaldırın.

Veri Kurtarma Hizmeti Alın

Dosyalar orada değilse ya da CryptoLocker ve WannaCry gibi bilinen bir fidye virüsü ile karşı karşıyasınız demektir. Böyle bir durumda, profesyonel veri kurtarma yardımı almanız kaçınılmaz. Siber korsanlara ödeme yapmayı son çare olarak görüyorsanız bile işleri daha da karmaşık hale getirmemek için kredi kartı numaranızı vermeyin.

Tüm bunları atlattıktan sonra güvenilir bir Antivirüs programı ile bilgisayarınızı temizleyin. Bundan sonra, düzenli olarak yedek alın.

 


Virüs temizleme ve şifre çözme ihtiyaçlarınız için, Best Veri Kurtarma olarak size destek sağlamaktan memnuniyet duyarız.

Bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. En uygun fiyat tekliflerini almak için tıklayın.

 

Bilgisayara Fidye Virüsü Bulaştıktan Sonra Dosyalar Nasıl Kurtarılır?
64 kişi oy verdi. Ortalama puan 5

Pin It on Pinterest

Sosyal Medyada Paylaş!

Arkadaşlarınızı BEST VERİ KURTARMA'dan Haberdar Edin.

Internet Hesabim Çalındı
İnternet Hesaplarınız Çalındı mı? Öğrenmek Mümkün

Kapat